منو
سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار ویژه, بهداشت، سلامت و محیط زیست, پزشکی, پژوهش و فناوری, علمی و آموزشی /   /  در نشست خبری انجمن آلزایمر ایران به مناسبت روز جهانی آلزایمر (31 شهریور)

آلزایمر؛ پنجمین علت مرگ و میر در ایران/ انجمن آلزایمر: حدود ۷۰۰ هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند

آلزایمر؛ پنجمین علت مرگ و میر در ایران/ انجمن آلزایمر: حدود ۷۰۰ هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند
رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: بر اساس رشد جمعیت سالمندان در ایران، تخمین زده می شود بین 600 تا 700 هزار نفر در کشور به آلزایمر مبتلا باشند./استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طبق برآوردی که در سال 2016 انجام شده، آلزایمر بعد از سکته های قلبی و مغزی، تصادفات جاده ای و پرفشاری خون، پنجمین علت مرگ و میر در ایران است.
۲۷ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۸
/
/
221 بازدید
/
/

دانانیوز: دکتر مریم نوروزیان روز دوشنبه در نشست خبری انجمن آلزایمر ایران به مناسبت روز جهانی آلزایمر (۳۱ شهریور) اظهار کرد: بسیاری از عوامل مانند بی سوادی، چاقی، کاهش فعالیت بدنی، کاهش تعاملات اجتماعی، مصرف سیگار و ابتلا به بیماری های قلبی، مغزی، دیابت و چربی خون بالا از جمله علل اکتسابی است که جدای از عوامل ژنتیکی می تواند سبب بروز آلزایمر شود.
وی افزود: آلزایمر درمان قطعی ندارد و تحقیقاتی در این زمینه در سطح دنیا درحال انجام است و تنها می توان با انجام اقداماتی از بروز پیشگیری، سن ابتلا به آن را به تعویق انداخت و با تشخیص به موقع از شدت آن پیشگیری کرد.

**۳۰ درصد موارد ابتلا به آلزایمر قابل پیشگیری است
دانانیوز به نقل از ایرنا، موسس اولین کلینیک حافظه ایران با بیان این که می توان تا ۳۰ درصد از بروز آلزایمر پیشگیری کرد، افزود: یادگیری یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه است که می تواند تا هشت درصد از بروز آلزایمر پیشگیری کند.
نوروزیان گفت: پیشگیری از آلزایمر از کودکی شروع می شود؛ بنابراین هرچه افراد در کودکی مطالب بیشتری یاد بگیرند حتی مهارت های عملی یا یادگیری یک یا دو زبان دیگر، احتمال ابتلای آنان در بزرگسالی به آلزایمر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح داد: افرادی که دو تا سه زبان یادگرفته اند، سه تا چهار برابر کمتر از سایرین به آلزایمر مبتلا می شوند. حتی یادگیری مهارت های عملی مانند بافندگی و باغبانی می تواند در این زمینه موثر باشد.
نوروزیان با بیان اینکه پیشگیری از آلزایمر با انجام کارهای ساده نیز امکان پذیر است، توصیه کرد: افراد برای رفتن به محل کار هر روز یک مسیر جدید انتخاب کنند و از تکرار یک مسیر پرهیز کنند؛ این مساله می تواند مغز را به چالش بکشد و از بروز آلزایمر پیشگیری کند.
وی ادامه داد: چاقی و اضافه وزن، مصرف غذاهای آماده و چرب و کم تحرکی از عوامل خطر بروز آلزایمر به شمار می روند و افرادی که مشغله کاری زیادی دارند و نمی توانند به ورزش های گروهی بپردازند، باید برای پیشگیری از چاقی و در نهایت آلزایمر کالری کمتری روزانه مصرف کنند و کارهای ساده ای مانند بالارفتن از پله یا انجام کارهای خانه به صورت سریع را انجام دهند زیرا گفته می شود این گونه فعالیت ها نیز جزو فعالیت های بدنی به حساب می آیند.
نوروزیان درمان افسردگی و افزایش روابط اجتماعی سالم و فعالیت های ذهنی مانند شنیدن، نوشتن و نگارش همزمان مانند حرفه خبرنگاری را از دیگر اقدامات پیشگیرانه در این زمینه برشمرد.

** پیشگیری از آلزایمر در سالمندان
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص راه های پیشگیری از آلزایمر در سالمندان نیز توضیح داد: انجام چکاپ های دوره ای مانند بررسی قند و چربی خون، پیشگیری و تشخیص و درمان به موقع افسردگی می تواند در تشخیص به موقع و پیشگیری از بروز آلزایمر در سالمندان موثر باشد.
نوروزیان ادامه داد: داشتن معاشرت های اجتماعی با همسالان و افراد جوان تر خانواده، مثبت اندیشی، شرکت در برنامه های گروهی در فرهنگسراها و سرای محله ها و مشارکت در امور خیریه نیز می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.
وی در خصوص تاثیر مشارکت در امور خیریه برای پیشگیری از آلزایمر گفت: نتایج یک مطالعه نشان می دهد احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که در فعالیت های خیریه مشارکت دارند و یا حتی از حیوانات خانگی نگهداری و یا باغبانی می کنند، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و مساله مهم در هر سه این فعالیت ها ‘موضوع نگهداری’ است.

** لزوم توجه جدی به اختلالات حافظه در سنین بالای ۶۵ سال
نوروزیان گفت: فراموشی که سنین پایین رخ می دهد مانند فراموش کردن اسامی افراد، اتفاقات اخیر یا مکان اشیا مهم است اما نمی توان به آن آلزایمر گفت و نسبت به آن نگران شد زیرا بسیاری از افراد به دلیل مشغله های زیاد در زندگی دچار این گونه مسایل می شوند اما مساله مهم فراموشی در سنین بالای ۶۵ سال است.
وی توضیح داد: هرگونه اختلال یا فراموشی در سنین بالای ۶۵ سال باید جدی گرفته شود و اطرافیان سالمندان نباید آن را جزو اقتضائات سن بالا تصور کنند و از کنار آن بگذرند.

** افزایش جمعیت سالمندان ایران نسبت به کودکان در سال ۲۰۴۰/لزوم توجه مسئولان
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که در سال ۲۰۴۰ جمعیت سالمندان ایران نسبت به کودکان بیشتر خواهد بود.
نوروزیان افزود: این مساله نشان دهنده این است که باید از هم اکنون به فکر مشکلات سالمندان بود؛ سالمندان مشکلات زیادی دارند و در کشور ما نهادها و امکانات و تجهیزات به تناسب شرایط سالمندان تعریف نشده اند.
وی ادامه داد: متولدین سال ۱۳۶۰ حدود ۳۵ سال دیگر وارد دوره سالمندی می شوند و مسئولان باید برای مواجهه مناسب با این مساله از هم اکنون برنامه ریزی کنند؛ معابر خیابان ها، پیاده روها، آسانسورها و بسیاری دیگر از امکانات شهری و ساختمانی برای سالمندان مناسب نیستند و باید تغییراتی در آنها صورت گیرد.
نوروزیان اظهار کرد: اکنون سیستم یا نهادی در کشور وجود ندارد که سالمندان در صورت بروز مشکل با آن تماس بگیرند و طلب کمک کنند؛ بسیاری از سالمندان تنها زندگی می کنند و اگر مشکلی برای آنان پیش آید ممکن است تا چند روز کسی مطلع نشود و به این ترتیب جان آنان در خطر است.
وی به راه اندازی رشته طب سالمندی در کشور اشاره کرد و گفت: این رشته ۶۰ سال پیش در انگلیس و در ایران حدود پنج سال پیش راه اندازی شده است؛ در این مدت ۹ متخصص طب سالمندی فارغ التحصیل شده اند اما با توجه به رشد جمعیت سالمندان کشور این تعداد بسیار اندک است و باید به گسترش این رشته و تربیت پزشکان و پرستاران متخصص در حوزه سالمندان توجه بیشتری شود.
==============
رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر: حدود ۷۰۰ هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند

دانانیوز به نقل از ایرنا، دکتر غلامرضا حاجتی روز دوشنبه در نشست خبری انجمن آلزایمر ایران به مناسبت روز جهانی آلزایمر (۳۱ شهریور) اظهار کرد: آلزایمر هزینه های بسیاری را بر نظام سلامت جامعه و خانواده ها تحمیل می کند به طوری که طبق گزارشی ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی در انگلیس به آلزایمر مبتلا بودند و حدود ۱۸ درصد کل بودجه سلامت این کشور صرف این بیماران می شد.
وی بر لزوم توجه خانواده هایی که عضو سالمند دارند، به فراموشی یا اختلال حافظه این افراد و اقدام به موقع برای تشخیص و پیشگیری از شدت بیماری تاکید کرد و گفت: بسیاری از سالمندان از انگ بیماری آلزایمر هراس دارند و به همین دلیل به پزشک مراجعه نمی کنند و یا اینکه برخی خانواده ها فراموشی در سالمندان خود را از علائم و اقتضائات سالمندی و سن بالا می دانند و از ارجاع آنان به پزشک معالج پرهیز می کنند؛ درحالی که توجه به موقع می تواند از بروز و شدت بیماری بکاهد.
رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران به طرح غربالگری آلزایمر در کشور اشاره کرد و افزود: فاز اول این طرح به صورت پایلوت در تهران انجام شده و قرار است پس از آن در چهار استان دیگر و سپس در سراسر کشور اجرایی شود.
حاجتی ادامه داد: هدف از این طرح شناسایی به موقع سالمندان مبتلا یا در شرف ابتلا به آلزایمر است که با همکاری سازمان بهزیستی کشور اجرا می شود.
وی با تاکید بر اینکه آلزایمر درمان قطعی ندارد، افزود: تحقیقاتی در این زمینه در سطح دنیا درحال انجام است اما تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده اند؛ نداشتن درمان قطعی، اهمیت موضوع تشخیص زودهنگام این بیماری و شناسایی افراد درخطر ابتلا را بیش از پیش نشان می دهد. تشخیص به موقع می تواند زمان ابتلا به آلزایمر را به تعویق بیاندازد و شدت آن را کاهش دهد.

** برنامه های کشوری برای آلزایمر
موسس و مدیر هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: برنامه غربالگری آلزایمر از سوی سازمان بهزیستی کشور آغاز شده و از دو سال گذشته انجمن آلزایمر همکاری خود با این سازمان در این زمینه را آغاز کرده است.
دکتر معصومه صالحی افزود: مطالعات نشان می دهند که تشخیص به موقع آلزایمر می تواند معلولیت ناشی از آن را به مدت پنج سال به تعویق بیاندازد.
وی همچنین به تدوین ‘سند ملی دمانس’ با همکاری این انجمن و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: اقدامات کارشناسی این سند در انجمن آلزایمر ایران انجام و به وزارت بهداشت ارائه شده است تا پس از تصویب در شورای معاونان و وزیر بهداشت اجرایی شود.

** افزایش جمعیت سالمندان ایران
دکتر زهرا نوع پرست مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توان پزشکی سازمان بهزیستی کشور از افزایش سن سالمندان کشور خبر داد و گفت: از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ جمعیت سالمندان ایران از ۲/۸ به ۳/۹ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: تخمین زده می شود که تا اواخر نیمه اول قرن ۲۱ ، این میزان به سه برابر افزایش یابد و اگر برنامه ریزی های جدی در این زمینه صورت نگیرد، در آینده ای نزدیک با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود.
نوع پرست گفت: حدود هفت و نیم میلیون نفر سالمند در کشور داریم که ۱۵۰ هزار نفر از آنان که شرایط سالمندی آنان شدت دارد، تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند.
وی اظهار کرد: تعداد سالمندان در استان های گیلان، تهران، اصفهان، سمنان و مازندران نسبت به سایر استان ها بیشتر و استان های هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان جزو استان های جوان کشور هستند.
نوع پرست گفت: قانون جامع حمایت از معلولان در حال تصویب در مجلس است که یک بخش آن مربوط به سالمندان است و در آن بهسازی در خصوص معابر خیابان ها الزامی شده است.
وی افزود: همچنین کمک هزینه نگهداری و پرستاری از سالمندان نیز در این قانون دیده شده است به این صورت که به افرادی که از سالمندان نگهداری می کنند، حق پرستاری اعطا شود.

۰
http://dananews.ir/?p=4759   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت/ 4 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 13 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 16 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 12 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 17 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 26 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 17 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 21 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 19 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 202 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 31 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 23 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 36 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 24 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 24 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 57 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 46 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 24 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 37 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 47 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 202 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 57 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 47 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 46 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 37 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 36 بازدید
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست/ 34 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 31 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 26 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 24 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 24 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 24 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 23 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 21 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 19 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 17 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 17 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 16 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 13 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 12 بازدید
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست / ۰ نظر
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود / ۰ نظر
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق / ۰ نظر
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است! / ۰ نظر
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است! / ۰ نظر
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد! / ۰ نظر
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد / ۰ نظر
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر / ۰ نظر
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود / ۰ نظر
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم! / ۰ نظر
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری! / ۰ نظر
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی / ۰ نظر
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است! / ۰ نظر
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال / ۰ نظر
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود / ۰ نظر
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است / ۰ نظر
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد / ۰ نظر
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی / ۰ نظر
 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت / ۰ نظر