منو
چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
اخبار ویژه, بهداشت، سلامت و محیط زیست, پزشکی, پژوهش و فناوری, علمی و آموزشی /  در نشست خبری انجمن آلزایمر ایران به مناسبت روز جهانی آلزایمر (31 شهریور)

آلزایمر؛ پنجمین علت مرگ و میر در ایران/ انجمن آلزایمر: حدود ۷۰۰ هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند

آلزایمر؛ پنجمین علت مرگ و میر در ایران/ انجمن آلزایمر: حدود ۷۰۰ هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند
رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: بر اساس رشد جمعیت سالمندان در ایران، تخمین زده می شود بین 600 تا 700 هزار نفر در کشور به آلزایمر مبتلا باشند./استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طبق برآوردی که در سال 2016 انجام شده، آلزایمر بعد از سکته های قلبی و مغزی، تصادفات جاده ای و پرفشاری خون، پنجمین علت مرگ و میر در ایران است.
۲۷ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۸
/
/
59 بازدید
/
/

دانانیوز: دکتر مریم نوروزیان روز دوشنبه در نشست خبری انجمن آلزایمر ایران به مناسبت روز جهانی آلزایمر (۳۱ شهریور) اظهار کرد: بسیاری از عوامل مانند بی سوادی، چاقی، کاهش فعالیت بدنی، کاهش تعاملات اجتماعی، مصرف سیگار و ابتلا به بیماری های قلبی، مغزی، دیابت و چربی خون بالا از جمله علل اکتسابی است که جدای از عوامل ژنتیکی می تواند سبب بروز آلزایمر شود.
وی افزود: آلزایمر درمان قطعی ندارد و تحقیقاتی در این زمینه در سطح دنیا درحال انجام است و تنها می توان با انجام اقداماتی از بروز پیشگیری، سن ابتلا به آن را به تعویق انداخت و با تشخیص به موقع از شدت آن پیشگیری کرد.

**۳۰ درصد موارد ابتلا به آلزایمر قابل پیشگیری است
دانانیوز به نقل از ایرنا، موسس اولین کلینیک حافظه ایران با بیان این که می توان تا ۳۰ درصد از بروز آلزایمر پیشگیری کرد، افزود: یادگیری یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه است که می تواند تا هشت درصد از بروز آلزایمر پیشگیری کند.
نوروزیان گفت: پیشگیری از آلزایمر از کودکی شروع می شود؛ بنابراین هرچه افراد در کودکی مطالب بیشتری یاد بگیرند حتی مهارت های عملی یا یادگیری یک یا دو زبان دیگر، احتمال ابتلای آنان در بزرگسالی به آلزایمر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح داد: افرادی که دو تا سه زبان یادگرفته اند، سه تا چهار برابر کمتر از سایرین به آلزایمر مبتلا می شوند. حتی یادگیری مهارت های عملی مانند بافندگی و باغبانی می تواند در این زمینه موثر باشد.
نوروزیان با بیان اینکه پیشگیری از آلزایمر با انجام کارهای ساده نیز امکان پذیر است، توصیه کرد: افراد برای رفتن به محل کار هر روز یک مسیر جدید انتخاب کنند و از تکرار یک مسیر پرهیز کنند؛ این مساله می تواند مغز را به چالش بکشد و از بروز آلزایمر پیشگیری کند.
وی ادامه داد: چاقی و اضافه وزن، مصرف غذاهای آماده و چرب و کم تحرکی از عوامل خطر بروز آلزایمر به شمار می روند و افرادی که مشغله کاری زیادی دارند و نمی توانند به ورزش های گروهی بپردازند، باید برای پیشگیری از چاقی و در نهایت آلزایمر کالری کمتری روزانه مصرف کنند و کارهای ساده ای مانند بالارفتن از پله یا انجام کارهای خانه به صورت سریع را انجام دهند زیرا گفته می شود این گونه فعالیت ها نیز جزو فعالیت های بدنی به حساب می آیند.
نوروزیان درمان افسردگی و افزایش روابط اجتماعی سالم و فعالیت های ذهنی مانند شنیدن، نوشتن و نگارش همزمان مانند حرفه خبرنگاری را از دیگر اقدامات پیشگیرانه در این زمینه برشمرد.

** پیشگیری از آلزایمر در سالمندان
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص راه های پیشگیری از آلزایمر در سالمندان نیز توضیح داد: انجام چکاپ های دوره ای مانند بررسی قند و چربی خون، پیشگیری و تشخیص و درمان به موقع افسردگی می تواند در تشخیص به موقع و پیشگیری از بروز آلزایمر در سالمندان موثر باشد.
نوروزیان ادامه داد: داشتن معاشرت های اجتماعی با همسالان و افراد جوان تر خانواده، مثبت اندیشی، شرکت در برنامه های گروهی در فرهنگسراها و سرای محله ها و مشارکت در امور خیریه نیز می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.
وی در خصوص تاثیر مشارکت در امور خیریه برای پیشگیری از آلزایمر گفت: نتایج یک مطالعه نشان می دهد احتمال ابتلا به آلزایمر در افرادی که در فعالیت های خیریه مشارکت دارند و یا حتی از حیوانات خانگی نگهداری و یا باغبانی می کنند، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و مساله مهم در هر سه این فعالیت ها ‘موضوع نگهداری’ است.

** لزوم توجه جدی به اختلالات حافظه در سنین بالای ۶۵ سال
نوروزیان گفت: فراموشی که سنین پایین رخ می دهد مانند فراموش کردن اسامی افراد، اتفاقات اخیر یا مکان اشیا مهم است اما نمی توان به آن آلزایمر گفت و نسبت به آن نگران شد زیرا بسیاری از افراد به دلیل مشغله های زیاد در زندگی دچار این گونه مسایل می شوند اما مساله مهم فراموشی در سنین بالای ۶۵ سال است.
وی توضیح داد: هرگونه اختلال یا فراموشی در سنین بالای ۶۵ سال باید جدی گرفته شود و اطرافیان سالمندان نباید آن را جزو اقتضائات سن بالا تصور کنند و از کنار آن بگذرند.

** افزایش جمعیت سالمندان ایران نسبت به کودکان در سال ۲۰۴۰/لزوم توجه مسئولان
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که در سال ۲۰۴۰ جمعیت سالمندان ایران نسبت به کودکان بیشتر خواهد بود.
نوروزیان افزود: این مساله نشان دهنده این است که باید از هم اکنون به فکر مشکلات سالمندان بود؛ سالمندان مشکلات زیادی دارند و در کشور ما نهادها و امکانات و تجهیزات به تناسب شرایط سالمندان تعریف نشده اند.
وی ادامه داد: متولدین سال ۱۳۶۰ حدود ۳۵ سال دیگر وارد دوره سالمندی می شوند و مسئولان باید برای مواجهه مناسب با این مساله از هم اکنون برنامه ریزی کنند؛ معابر خیابان ها، پیاده روها، آسانسورها و بسیاری دیگر از امکانات شهری و ساختمانی برای سالمندان مناسب نیستند و باید تغییراتی در آنها صورت گیرد.
نوروزیان اظهار کرد: اکنون سیستم یا نهادی در کشور وجود ندارد که سالمندان در صورت بروز مشکل با آن تماس بگیرند و طلب کمک کنند؛ بسیاری از سالمندان تنها زندگی می کنند و اگر مشکلی برای آنان پیش آید ممکن است تا چند روز کسی مطلع نشود و به این ترتیب جان آنان در خطر است.
وی به راه اندازی رشته طب سالمندی در کشور اشاره کرد و گفت: این رشته ۶۰ سال پیش در انگلیس و در ایران حدود پنج سال پیش راه اندازی شده است؛ در این مدت ۹ متخصص طب سالمندی فارغ التحصیل شده اند اما با توجه به رشد جمعیت سالمندان کشور این تعداد بسیار اندک است و باید به گسترش این رشته و تربیت پزشکان و پرستاران متخصص در حوزه سالمندان توجه بیشتری شود.
==============
رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر: حدود ۷۰۰ هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند

دانانیوز به نقل از ایرنا، دکتر غلامرضا حاجتی روز دوشنبه در نشست خبری انجمن آلزایمر ایران به مناسبت روز جهانی آلزایمر (۳۱ شهریور) اظهار کرد: آلزایمر هزینه های بسیاری را بر نظام سلامت جامعه و خانواده ها تحمیل می کند به طوری که طبق گزارشی ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی در انگلیس به آلزایمر مبتلا بودند و حدود ۱۸ درصد کل بودجه سلامت این کشور صرف این بیماران می شد.
وی بر لزوم توجه خانواده هایی که عضو سالمند دارند، به فراموشی یا اختلال حافظه این افراد و اقدام به موقع برای تشخیص و پیشگیری از شدت بیماری تاکید کرد و گفت: بسیاری از سالمندان از انگ بیماری آلزایمر هراس دارند و به همین دلیل به پزشک مراجعه نمی کنند و یا اینکه برخی خانواده ها فراموشی در سالمندان خود را از علائم و اقتضائات سالمندی و سن بالا می دانند و از ارجاع آنان به پزشک معالج پرهیز می کنند؛ درحالی که توجه به موقع می تواند از بروز و شدت بیماری بکاهد.
رئیس هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران به طرح غربالگری آلزایمر در کشور اشاره کرد و افزود: فاز اول این طرح به صورت پایلوت در تهران انجام شده و قرار است پس از آن در چهار استان دیگر و سپس در سراسر کشور اجرایی شود.
حاجتی ادامه داد: هدف از این طرح شناسایی به موقع سالمندان مبتلا یا در شرف ابتلا به آلزایمر است که با همکاری سازمان بهزیستی کشور اجرا می شود.
وی با تاکید بر اینکه آلزایمر درمان قطعی ندارد، افزود: تحقیقاتی در این زمینه در سطح دنیا درحال انجام است اما تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده اند؛ نداشتن درمان قطعی، اهمیت موضوع تشخیص زودهنگام این بیماری و شناسایی افراد درخطر ابتلا را بیش از پیش نشان می دهد. تشخیص به موقع می تواند زمان ابتلا به آلزایمر را به تعویق بیاندازد و شدت آن را کاهش دهد.

** برنامه های کشوری برای آلزایمر
موسس و مدیر هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران گفت: برنامه غربالگری آلزایمر از سوی سازمان بهزیستی کشور آغاز شده و از دو سال گذشته انجمن آلزایمر همکاری خود با این سازمان در این زمینه را آغاز کرده است.
دکتر معصومه صالحی افزود: مطالعات نشان می دهند که تشخیص به موقع آلزایمر می تواند معلولیت ناشی از آن را به مدت پنج سال به تعویق بیاندازد.
وی همچنین به تدوین ‘سند ملی دمانس’ با همکاری این انجمن و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: اقدامات کارشناسی این سند در انجمن آلزایمر ایران انجام و به وزارت بهداشت ارائه شده است تا پس از تصویب در شورای معاونان و وزیر بهداشت اجرایی شود.

** افزایش جمعیت سالمندان ایران
دکتر زهرا نوع پرست مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توان پزشکی سازمان بهزیستی کشور از افزایش سن سالمندان کشور خبر داد و گفت: از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ جمعیت سالمندان ایران از ۲/۸ به ۳/۹ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: تخمین زده می شود که تا اواخر نیمه اول قرن ۲۱ ، این میزان به سه برابر افزایش یابد و اگر برنامه ریزی های جدی در این زمینه صورت نگیرد، در آینده ای نزدیک با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود.
نوع پرست گفت: حدود هفت و نیم میلیون نفر سالمند در کشور داریم که ۱۵۰ هزار نفر از آنان که شرایط سالمندی آنان شدت دارد، تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند.
وی اظهار کرد: تعداد سالمندان در استان های گیلان، تهران، اصفهان، سمنان و مازندران نسبت به سایر استان ها بیشتر و استان های هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان جزو استان های جوان کشور هستند.
نوع پرست گفت: قانون جامع حمایت از معلولان در حال تصویب در مجلس است که یک بخش آن مربوط به سالمندان است و در آن بهسازی در خصوص معابر خیابان ها الزامی شده است.
وی افزود: همچنین کمک هزینه نگهداری و پرستاری از سالمندان نیز در این قانون دیده شده است به این صورت که به افرادی که از سالمندان نگهداری می کنند، حق پرستاری اعطا شود.

http://dananews.ir/?p=4759   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 3 بازدید
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 6 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 7 بازدید
 • انتشار نتایج دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 14 بازدید
 • ۳۰ هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری انتخاب رشته کردند/ 15 بازدید
 • وقتی داریوش، «دریای پارس» را بر کتیبه سوئز حک کرد/ 10 بازدید
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود/ 12 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال/ 13 بازدید
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ/ 14 بازدید
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟/ 12 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: ما اهل گفتگو هستیم ولی یک قدم از برنامه ریزی های خود عقب نمی رویم / مگر ملت ایران فراموش می کند که سپاه پاسداران چگونه ۸ سال از کشور دفاع کرد/ 15 بازدید
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند!/ 14 بازدید
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی/ 11 بازدید
 • ضربه به برجام، ضربه به امنیت و ثبات جهان است/ /سوئیس همواره جایگاه بسیار خوبی نزد مردم ایران داشته است / شکستن میز مذاکرات هنر نیست!/ 13 بازدید
 • محسن پورسیدآقایی :مدیران شهرداری را براساس توانمندی و کارآمدی انتخاب می کنیم/نگاه اصلی ما افزایش بهره‌وری مترو با شاخص کمی و کیفی به مسافران است/ 19 بازدید
 • هیلاری کلینتون:سخنان ترامپ پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود/ با این سخنان خطا، آمریکا تحقیر شد!/ 16 بازدید
 • مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دکتری تمدید شد/ 18 بازدید
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران/ 20 بازدید
 • آخرین فرصت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶/ 17 بازدید
 • ثبت‎نام بیش از ۲۲هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری۹۶ تا صبح امروز/ 25 بازدید
 • کلاهبرداری زیرپوستی از مسافران ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور/ هیچکس پاسخگو نیست؟/ 978 بازدید
 • محمد سلگی: وضعیت تولید کتاب در کشور مطلوب است و در منطقه رقیبی نداریم /سیاست تمرکز زدایی را در پیش گرفته ایم/ 883 بازدید
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است/ 873 بازدید
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟/ 862 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: مسئول اصلی رشد تروریسم و داعشی گری در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند/ 513 بازدید
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند!/ 268 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر/ 244 بازدید
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز/ 232 بازدید
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد/ 222 بازدید
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد/ آژانس مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران است نه رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه/ 221 بازدید
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!/ 221 بازدید
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند/ 218 بازدید
 • حال و هوای “دانشجویان جدید” دانشگاه تهران؛ قدیمی‌ها پرچم را به تازه واردها سپردند!/ 149 بازدید
 • معاون پژوهشی وزیر علوم: تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه ها برای امور پژوهشی/طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دستگاه ها باید در سامانه ‘سمات’ ثبت شود / 147 بازدید
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟/ 143 بازدید
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی / 136 بازدید
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد/ 131 بازدید
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند!/ 59 بازدید
 • دلیل سنت‌شکنی‌های اخیر عربستان درباره زنان چیست؟/ 58 بازدید
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟/ 55 بازدید
 • توسط محققان پژوهشگاه رویان؛رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد / ۰ نظر
 • سامانه “صیاد” برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد/چک‌ها هم‌شکل شدند/امکان استعلام اطلاعات مربوط به صادرکننده چک ! / ۰ نظر
 • جلوه گاه عشق ؛ گذری بر عزاداری های پرشور محرم در اردبیل / ۰ نظر
 • رئیس ارشد بخش طراحی صنعتی اپل: ساخت آیفون ایکس ۵ سال طول کشید / ۰ نظر
 • هرنیم ساعت یک نفردرتصادف جان می بازد! /۷۰ تا ۹۰ درصد علت مرگ ها و آسیب های تصادفات ناشی از خطای انسانی است! / ۰ نظر
 • از عمو فردوس شهرک الفبا، چه خبر؟ / فردوس حاجیان، در بستر بیماری است! / ۰ نظر
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد / ۰ نظر
 • به بهانه «روز جهانی ناشنوایان»؛ انتقاد جدی به ممنوعیت استفاده از «زبان اشاره» در مدارس استثنایی! / ۰ نظر
 • آخرین فرصت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • اعلام برنامه زمانی آزمون MSRT نیمه دوم سال ۹۶ / ۰ نظر
 • کاهش پذیرش در مقطع دکتری در سال تحصیلی جدید / ۰ نظر
 • امضای قرارداد تامین اعتبار با نخستین بانک اروپایی؛ بازگشت تدریجی رونق به چرخه مبادلات بانکی ایران و اروپا / ۰ نظر
 • شرط جایگزینی دوره آموزشی به‌جای پایان‌‌نامه‌‌ از سوی دانشگاه‌ ها / ۰ نظر
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال / ۰ نظر
 • محمدباقر نوبخت : تغییرات در سطح مدیران عالی استان‌ها/ با «کلانتری» به خاطر دانش و تجربه وافرش مدارا کنید / ۰ نظر
 • راه‌اندازی مسابقه‌بزرگ پرداخت‌ سود در کشور توسط بانک ها/ معاون سازمان خصوصی سازی: سود سهام عدالت هفته آینده واریز می‌شود / ۰ نظر
 • علت وقوع سانحه اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی اعلام شد / ۰ نظر
 • هادی خانیکی از دانشگاه و بازگشت حق رقابت آزاد می گوید / ۰ نظر
 • چگونگی جذب داوطلبان شغل معلمی اعلام شد / ۰ نظر
 • جشنواره اسپانیایی AzPlay ؛ فرصتی برای درخشیدن بازی‌سازان ایرانی! / ۰ نظر