آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ دین پژوه برجسته و مفسر قرآن، بزرگمردی که ژرف اندیشی و مرامش پایان ندارد

dana

چاپ

مراسم دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور جمع کثیری از مسئولان کشور و برخی شخصیت‌های خارجی در سالن اجلاس سران آغاز شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و خانواده آیت‌الله هاشمی از جمله عفت مرعشی، مهدی هاشمی، محمد هاشمی، فاطمه هاشمی و محسن هاشمی در سالن اجلاس حضور دارند.

همچنین محمدرضا عارف، طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران، فاطمه هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانس، فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، رضا رحمانی وزیر صنعت، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور، محمود واعظی رییس دفتر رئیس جمهور، محمدعلی مقیسه رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر، سیدعلیرضا بهشتی، صالحی امیری، همتی رئیس کل بانک مرکزی،سفیر سابق فلسطین در ایران معصومه ابتکار و پروانه سلحشوری، علی یونسی و محمد باقر نوبخت از دیگر حاضران در این مراسم هستند.

تفسیر و پژوهش‌های قرآنی
اگرچه شهرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در ایران و جهان ، خردورزی سیاسی است که از آن به « مگا برند» تعبیر می کنند ، اما یکی از ابعاد شخصیتی ایشان که به گفته خود ارزش بسیار معنوی دارد و نامشان رابرای همیشه در جهان اسلام جاودان کرد ، تفسیر و پژوهش های قرآنی ایشان است که سنگ بنای آن در دوران زندان رژیم شاهنشاهی گذاشته شد. علاوه بر تفاسیر ، تحلیل ها و تاویلاتی که از آیات قران کریم در خطبه های جمعه ، سخنرانی ها و مصاحبه ها داشت ، به طور کلی بیش از ۵٠ جلد پژوهش قرآنی توسط ایشان صورت گرفته است که بارزترین آن مجموعه نفیس « تفسیر راهنما» در ۲۱ جلد و « فرهنگ قرآن » در ٣٣ جلد است. این دو مجموعه که به عنوان دائره المعارف قرآن کریم ، منابعی مادر برای اهل تحقیق خوانده می شوند، حاصل بیش از ۶٠ هزار فیش در ۲۲ دفتر و کاغذهای متعدد و مختلف هستند که آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران زندان اقدام به نگارش آنها نموده که بعد ها با همکاری گروهی از محققان و پژوهشگران مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تکمیل و منتشر شد.
=======
آثار متنوع آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران مبارزه ، از مجله های« مکتب تشیع» و « بعثت » گرفته تا ترجمه « القضیه الفلسطینیه » و نگارش کتاب « امیر کبیر »  و حتی « فرهنگ قرآن »  ،  « تفسیر راهنما»  ،  «کارنامه و خاطرات»  و دهها اثر ماندگار  ، از ایشان شخصیتی  در تاریخ جاودان کرده است که با داشتن مشغله های فراوان کاری ، نه تنها کار و اندیشه نگارش را از یاد نبردند ، بلکه هر کتابی که در باره ایشان نوشته می شد ، اگر مطلع می شدند ، با دقت می خواندند و نظر می دادند. به هر حال «آثار و تألیفات دوران مبارزه» ، «آثار و تألیفات قرآنی» ، «کارنامه و خاطرات روزنوشت » ، « کتابهای جنبی خاطرات وکارنامه و خاطرات جنگ تحمیلی و دفاع مقدس» و« برخی از تالیفات متفرقه و آثار مربوط دیگر» را برای استفاده بیشتر محققان و پژوهشگران  ،  معرفی می کنیم  و متن بعضی از آنها را که امکان داشت ، به اشتراک می گذاریم.
===========
تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی

مذاکره ابتدایی بین من و آقای جاسبی شکل گرفت؛‌ چون با هم کار می‌کردیم و مسئله کمبود دانشگاه و تقاضای فراوان مردم را می‌دیدیم. حالت وحشتناکی بود که همه مطالبه برای تحصیلات داشتند و از طرف دیگر با کمبود فوق‌العاده‌ای مواجه بودیم؛ در حالی‌که جنگ نیز جریان داشت. کجا امکان داشت که دست مردم محروم و فقیر به دانشگاه‌ها برسد؟ ما باید چه می‌کردیم؟ نهایتا باید ارز می‌فروختیم و برای همه‌ چیز کوپن می‌دادیم که با این کار نیاز برای تحصیل رفع نمی‌شد. گفتیم بیاییم از امکانات موجود استفاده کنیم و افرادی که باسواد هستند و در جایی درس نمی‌دهند، فضایی برایشان ایجاد شود تا بتوانیم آموزش را گسترش دهیم.
در آن زمان مشکل این بود که نیروهای انقلابی دوآتشه کار غیردولتی و خصوصی را تحمل نمی‌کردند و می‌گفتند همه کارها باید دولتی باشد. گفتند باید امام(ره) اجازه دهد. ما به خدمت امام(ره) رفتیم، آمار دادم و گفتم که این کمبودها را داریم و به این‌ چیزها هم نیاز داریم. ایشان که خیلی از ما هوشیارتر بود، فوری قبول کردند و حتی حرف ما نیمه‌تمام ماند. من گفتم: نمی‌گذارند این کار انجام شود. ایشان گفتند: آن با من.  گفتم : حتی پول برای شروع کار نداریم که یک اتاق اجاره کنیم، که امام(ره) یک‌میلیون تومان پول دادند تا کار پیش برود. کار را شروع کردیم و من هم در نماز جمعه توضیحی در این‌ رابطه دادم.

۰