ارزیابی مناظره سوم؛ از اظهارات تبلیغاتی نامزدهای انتخابات چه خبر؟
ارزیابی مناظره سوم؛ از اظهارات تبلیغاتی نامزدهای انتخابات چه خبر؟

دانانیوز: پنج روز مانده به برگزاری انتخابات زودهنگام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اخبار مربوط به کاندیداها و آخرین اظهارات‌شان را می‌توانید در این گزارش مرور کنید.

به گزارش دانانیوز به نقل از ایسنا، جمعه شب- یکم تیر ۱۴۰۳ سومین مناظره ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با با محوریت فرهنگی در ساختمان شیشه‌ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که گزارش کامل این مناظره را می توانید در این لینک مرور کنید.

در پایان سومین مناظره ۶ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ هر کدام از نامزدها نظر خود را درباره نحوه برگزاری این مناظره مطرح کردند.

  • محمدباقر قالیباف پس از شرکت در سومین مناظره با پنج کاندیدای دیگر این انتخابات که با موضوع فرهنگی برگزار شد، گفت: معتقدیم موضوعات فرهنگی به خصوص در چالش های اقتصادی در ابعاد مختلف به خصوص حوزه فضای مجازی و تاثیرات در فرهنگ و کالاهای فرهنگی و انتقال فرهنگ ما و فضای کسب و کار بسیار موثر و جدی است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به پیشنهادش برای انسداد مرزهای شرقی کشور گفت: نکته ای به عزیزانمان در سیستان و بلوچستان درباره انسداد مرز بگویم؛ شما سابقه من را می شناسید، در دوران نیروی انتظامی کسی بودم که بانی بازارچه‌های مرزی در مناطقی همچون میرجاوه و زهک بودیم لذا حتما باید مرزنشینان از ظرفیت ها و فرصت های مبادلات مرزی برخوردار باشند. تامین اقتصاد مرزی حق مرزنشینان است و نگران این موضوع نباشند؛ این به امنیت کشور کمک می کند و برای مرزنشینان نیز بهتر است.

  • بعد از اتمام این مناظره امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هم هنگام خروج از صداوسیما اظهار کرد: مناظرات برنامه های خوبی هستند اما به عنوان یک شنونده و بیننده باید بگویم همه نامزدها مسئولیت های مهمی داشتند و الان نیز سخنان خوبی می زنند و برنامه های خوبی ارائه می کنند، اما مشکل کجاست؟

وی ادامه داد: غیر از این که نامزد انتخاباتی مشکلات را خوب بیان می کند مردم باید توجه کنند که او و تیمش در اجرای برنامه های قبلی موفق بودند و می شود روی آن حساب کرد یا خیر؟

  • علیرضا زاکانی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری هم قبل از خروج از سازمان صداوسیما، گفت: در این مناظره موضوع فرهنگ و هنر، زنان، دختران، خانواده مباحثی مطرح شد و ناظر به حریم خصوصی و عمومی دسته‌بندی داشتم و حریم خصوصی را خط قرمز اعلام کردم و حریم عمومی را متاثر از قانون و احترام متقابل اعلام کردم.

وی ادامه داد: امید دارم که ان‌شاءالله مردم عزیزمان امروز و آینده الگوی جهانیان باشند.

  • همچنین سعید جلیلی در جمع خبرنگاران حاضر در محل برگزاری مناظره، از همه مردم تشکر می‌کنم که حوصله می‌کنند و حوصله کرده به این نکاتی که ما برای انتخابات بیان می کنیم، دقت دارند. امیدواریم مجموعه این صحبت‌ها که در فضای دوستانه و برادرانه مطرح می‌شود، به انتخاب دقیق‌تر، درست‌تر و بهتر مردم کمک کند.

این نامزده انتخابابت بیان کرد: جای صحبت‌ خیلی بیشتر است که در ۴ دقیقه خیلی مطالب را نمی شود گفت؛ بنابراین از فرصت دیگر مناظره‌ها و برنامه‌های تلویزیونی هم استفاده خواهم کرد و به جمع شما مردم هم خواهم آمد. روز شنبه به جمع مردم خوزستان و اصفهان آمده و مطالبی را بیان خواهم کرد و با هم گفت و گو می‌کنیم تا به انتخاب بهتر مردم کمک کند.

  • حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی نیز در ارزیابی خود از مناظره سوم با بیان اینکه بسیار مناظره خوبی بود، افزود: بحث‌های جدی فرهنگ، هنر، زنان و خانواده در آن مطرح شد. نسبت به حقوق اهل هنر خیلی صحبت کردیم و مسائل زنان را جدی مطرح کردیم. مشکلات زنان و به‌ویژه دختران و موضوع حجاب را هم بررسی کردیم.

وی تاکید کرد: ما امشب خیلی قول دادیم و فکر می‌کنم هر کدام از این نامزدها پیروز شوند، خیلی بدهکار است. چون در این مناظره بحث‌های جدی درباره همه ابعاد داشتیم. امیدواریم که با مشارکت بالای مردم به‌ویژه بانوان، دختران و جوانان‌مان شاهد انتخاباتی باشکوه باشیم. از کاندیدایی که پیروز می‌شود انتظار داریم به وعده‌های خود عمل کند که اگر این اقدام را انجام دهیم کشور خیلی گل و بلبل می‌شود؛ امیدوارم که چنین شود.

  • در پایان سومین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخابات که با موضوع فرهنگی -انسجام اجتماعی با حکمرانی فرهنگی- برگزار شد، مسعود پزشکیان نیز به ارزیابی این برنامه پرداخت و گفت: در باور من زنان و دختران، همراهان مردان در زندگی هستند و با هم می‌توانند هر راهی را که خواستند طی کنند و ما نباید برای آنها مانعی قائل شویم و این را باید عملی کنیم. در مناظره امروز درباره نوع برخوردی که در حوزه حجاب انجام می‌شود مباحثی مطرح شد و ما اعتقاد داریم که از نظر اعتقادی اصولاً نباید خشن یا با زور و اجبار کاری انجام داد یا دیگران را وادار کرد که آنگونه که ما می‌خواهیم لباس بپوشند و عمل کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: طبیعتاً باید کارهایی بکنیم که مردم به دلخواه خود و آنگونه که دلشان می‌خواهد زندگی کنند نه اینکه با اجبار زندگی کنند، با اجبار کسی نمی‌تواند حتی فرزند و نوه خود را وادار به کاری کند.

محمدباقر قالیباف صبح امروز-شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با گرامیداشت روز ملی انصاف تاکید کرد: هیچ مسیری دقیق‌تر، علمی‌تر و بی حاشیه‌تر از انتخابات برای بهبود وضع کشور نیست و این فرصت امروز پیش روی ملت عزیز ایران است که آینده کشور و فرزندان‌مان و همچنین امنیت و اقتصاد کشورمان را سیاست‌گذاری کنیم و تصمیم بگیریم سکان قوه مجریه به عنوان جایی که باید همه هماهنگی‌ها را انجام دهد و به قوانین عینیت ببخشد و اجرایی کند، در دست چه کسی بسپاریم.

  • * هم چنین اخبار مرتبط با ستاد های انتخاباتی کاندیداها را با کلیک بر روی اسامی زیر بخوانید:

مسعود پزشکیان

محمدباقر قالیباف

سعید جلیلی

علیرضا زاکانی

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

مصطفی پور محمدی