منو
دوشنبه, ۰۱ آبان ۱۳۹۶
آن سوی مرزها, اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, دسته‌بندی نشده, علمی و آموزشی, نمایشگاه ها /   /  چگونه میتوان فروشنده یا تامین کنندگان خارجی را شناسایی نمود؟

بازرگانی محترم؛ برخی چراها و چگونه های اقتصاد و تجارت

بازرگانی محترم؛ برخی چراها و چگونه های اقتصاد و تجارت
شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟شرایط صدور کارت بازرگانی در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات تعیین شده است که در فایل مربوطه در بخش اطلاعات بازرگانی قابل دانلود می باشد. قابل ذکر است بر اساس ماده ۳ قانون صادرات و واردات، ورود و صدور کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. جهت اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.
۱۵ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱:۲۶
/
/
606 بازدید
/
/

دانانیوز _ گروه مجارستان در نظر دارد تا سوالات متداول وکاربردی را در عرصه ها ی مختلف تولیدی و صنعتی و خدماتی از منابع تخصصی و معتبر جستجو واستخراج نموده و در اختیار علاقمندان و فعالان این عرصه ها قرار دهد.

در این بخش ما سوالات مهمی را در حوزه های اقتصادی و تجارت بین المللی از سایت گروه بازرگانی محترم بازنشر کرده ایم گه امیدواریم برای علاقمندان و فعالان مفید و کاربردی باشد. ان شاالله

 1. چگونه میتوان فروشنده یا تامین کنندگان خارجی را شناسایی نمود؟
  برای یافتن تامین کنندگان و فروشندگان کالاها باید در ابتدا از جستجوی اینترنتی در سایتهای تجاری اقدام نمود. قابل ذکر است تعداد قابل توجهی از اعضاء سایتهای تجاری ممکن است از اعتماد مشتریان خود سوء استفاده نمایند. بنابراین توصیه می شود بعد از برقراری ارتباط اولیه حتما شرکت و کارخانه طرف مقابل مورد بازدید فنی و فیزیکی قرار گیرد تا ادعاهای شرکت مربوطه راستی آزمایی شود. بعلاوه می توان با حضور در نمایشگاه های بین المللی نیز اطلاعات مناسبی از تامین کنندگان بدست آورد.
 1. برای شروع مذاکرات بین المللی چه اطلاعاتی را باید جمع آوری نمود؟
  مذاکره جهت تعریف ضوابط رابطه تجاری یا قرارداد انجام می شود. بعد از تعیین ضوابط یا تدوین قرارداد نیز باید درگیر اجرای رابطه تجاری مورد نظر شد. باید دقت نمود افراد حرفه ای در ابتدا رابطه مورد نظر را تحلیل نموده و ابعاد آن را تعریف می نمایند. در گام بعد تیپ قراردادی و مواد مربوطه را مشخص نموده و اطلاعات مورد نیاز برای هر ماده را استخراج می نمایند. باید متناسب با نوع قرارداد و موادی که حین مذاکره مطرح می شوند اطلاعات لازمه جمع آوری شوند.
 1. چگونه میتوان یک قرارداد بین المللی تدوین نمود؟
  برای تدوین یک قرارداد بین المللی سه روش اصلی زیر وجود دارد:
 • استفاده از نمونه های موجود همچون نمونه قرارداد اتاق بازرگانی بین المللی، یا انجمن های بین المللی همانند انجمن شکر لندن، انجمن متانول لندن و …
 • تدوین متن قرارداد توسط یکی از طرفها و مکاتبه و مذاکره روی تک تک بندها و مواد بصورت مجزا
 • حضور در جلسات طولانی و تدوین قرارداد حین مذاکره
 1. لیست نمایشگاه های بین المللی را از چه مرجعی می توان دریافت نمود؟
  اتحادیه بین المللی نمایشگاه ها معمولا اطلاعات نمایشگاه های مختلف در سراسر دنیا را اعلام می نماید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه شود:

WWW.UFI.ORG

 1. ثبت سفارش چه اهمیتی دارد و چگونه انجام می شود؟
  ثبت سفارش در ایران به معنای اخذ مجوز جهت واردات از وزارت صنعت، معدن و تجارت است و با نظارت سازمان توسعه تجارت از طریق سایت زیر و بصورت اینترنتی انجام می شود. مجوز ثبت سفارش ۶ ماه اعتبار دارد و کارمزد آن نیز باید پرداخت گردد.

WWW.SABTARESH.TPO.IR

 

 1. شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟
  شرایط صدور کارت بازرگانی در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات تعیین شده است که در فایل مربوطه در بخش اطلاعات بازرگانی قابل دانلود می باشد. قابل ذکر است بر اساس ماده ۳ قانون صادرات و واردات، ورود و صدور کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. جهت اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

WWW.CSCS.IR

 

 1. در خرید خارجی چه اسنادی باید از فروشنده اخذ شود؟
  در واردات و خرید خارجی اسناد متعددی بابت محموله از فروشنده طلب می شود که بستگی به نوع کالا و قوانین مربوطه دارد. ۴ سند بارنامه، گواهی مبدا، فاکتور و لیست بندی معمولا برای تمامی کالاها تقاضا می شود. اما با توجه به ماده ۱ قانون امور گمرکی کالاها به سه دسته مجاز، مشروط، و ممنوع تقسیم می شوند. برای کالاهای مجاز ۴ سند فوق کفایت می کند. برای کالاهای مشروط، باید دید مشروط به اخذ مجوز کدام سازمان است و سازمان مربوطه چه الزاماتی دارد. به بیان دیگر باید با توجه به رویه اجرایی سازمانهای مختلف از جمله سازمان غذا و دارو، دامپزشکی و … تصمیم گرفت. کالاهای ممنوع نیز قابلیت تجارت قانونی ندارند و طبیعتا الزام به وجود سند موضوعیتی ندارد.

 

 1. لیست شرکت های بازرسی مجاز را از کجا میتوان دریافت نمود؟
  لیست شرکتهای بازرسی مجاز که از بانک مرکزی و سازمان ملی استاندارد ایران مجوز فعالیت دریافت نموده اند در بخش بازرسی از منو اطلاعات بازرگانی سایت بارگذاری شده و قابل دریافت می باشد. نکته بسیار مهم اینکه طبق رویه های اجرایی سازمان ملی استاندارد و بانک مرکزی حتما باید از شرکتهای مجاز استفاده نمود. در صورت بازرسی کالا توسط شرکتهای غیر مجاز گواهی صادره توسط آنها در ایران پذیرفته نخواهد بود.

 

 1. انواع بازرسی کالا چه هستند؟
  بازرسی یا سورویانس یکی از مهمترین مراحل بازرگانی جهت کاهش ریسک و خطر معامله برای خریدار است. شرکتهای بازرسی مجاز معمولا انواع مختلفی از خدمات بازرسی شامل موارد ذیل را ارائه می نمایند:

بازرسی قبل از حمل

بازرسی حین تولید

بازرسی بازرسی قیمت

بازرسی استاندارد اجباری

 1. برای بیمه باربری چگونه باید اقدام نمود؟
  برای ابتیاع بیمه باید در ابتدا از نمایندگیهای بیمه استعلام نمود و در گام بعد از انتخاب بیمه گر و نمایندگی مربوطه، فرم پیشنهاد بیمه باربری تکمیل می شود. در گام بعد، با ارائه فرم تکمیل شده به نمایندگی، بیمه نامه صادر و به بیمه گزار تحویل می گردد. بیمه گزار یا ذینفع بیمه نامه محتوا و موارد متعدد مذکور در بیمه نامه را بررسی و کنترل نموده و در نهایت حمل کالا آغاز می شود.
 1. لیست شرکت های حمل معتبر را از کجا می توان دریافت نمود؟
  اعتبار سنجی طرفهای تجاری طبیعتا از طریق همکاری و ارزیابی بلند مدت انجام می شود اما لیست شرکتهای مجاز کشتیرانی و بارفرابر یا فورواردر در سایت سازمان بنادر و دریانوردی قابل دریافت است.

www.pmo.ir

 

 1. ابعاد و انواع کانتینر چگونه است؟
  ابعاد کانتینر بویژه برای حمل و نقل بین المللی در سراسر جهان بصورت استاندارد طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد دقیق انواع کانتینر در بخش آرشیو عکس و فیلم سایت قابل دسترس است.

 

 1. روش حمل چگونه انتخاب می شود؟
  انتخاب روش حمل با توجه به شاخصهای متعدد از جمله هزینه، ریسک، حجم، ابعاد، وزن، مبدا، مقصد، اقتصادی بودن، در دسترس بودن و موارد دیگر انجام می شود. روشهای حمل زمینی( ریلی و جاده ای) هوایی، دریایی، چند وجهی، خط لوله، کابل و غیره انجام می شود.

 

 1. تفاوت بارنامه و راهنامه چیست؟
  بارنامه (Bill of Lading) رسید حمل و سند مالکیت کالا(Document of Title) است و قابلیت انتقال (negotiable) دارد. اما راهنامه سند مالکیت کالا نیست و قابلیت انتقال نیز ندارد. در حمل دریایی اغلب از بارنامه و در بقیه روشهای حمل بیشتر از راهنامه استفاده می شود.
 1. لیست صرافی های مجاز را از کجا می توان دریافت نمود؟
  لیست صرافی های مجاز ایران در سایت بانک مرکزی قابل در یافت است. بعلاوه در بخش روشهای پرداخت از منو اطلاعات بازرگانی سایت mcsway نیز می توان لیست صرافی های مجاز را دریافت نمود. باید دقت نمود تنها صرافی های نوع دوم اجازه انتقال وجه دارند.
 1. هزینه های ترخیص کالا چگونه محاسبه می شود؟
  هزینه های ترخیص بستگی به تعرفه، ماخذ حقوق ورودی، ارزش سیف (CIF) و نرخ ارز دارد. بصورت کلی برای اغلب کالاها ۴ پرداختی به گمرک وجود دارد که طبق فرضیات زیر می توان محاسبه نمود:

شرح کالا: شامپو

شماره تعرفه ۳۳۰۵۱۰۰۰

درصد ماخذ حقوق ورودی: ۲۶ درصد

مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد شامل ۶ درصد مالیات و ۳ درصد عوارض

عوارض هلال احمر بر اساس ماده ۱۶۱ قانون امور گمرکی نیم درصد حقوق ورودی

ارزش سیف فرضی کالا ۱۰۰ هزار دلار

نرخ ارز مبادله ای ۳۰۰۰۰ ریال

۱۰۰۰۰۰* ۳۰۰۰۰* .۲۶= ۷۸۰۰۰۰۰۰۰             حقوق ورودی

((۱۰۰۰۰۰*۳۰۰۰۰)+۷۸۰۰۰۰)*۹% = ۳۴۰۲۰۰۰۰۰                مالیات بر ارزش افزوده

          عوارض هلال احمر      ۷۸۰۰۰۰۰۰۰* .۵% = ۳۹۰۰۰۰۰

 1. گامهای اصلی فرآیند ترخیص کالا چه هستند؟
  گامهای اصلی فرایند ترخیص عبارتند از:
 1. تنظیم اسناد و ورود داده
 2. احراز هویت و اظهار
 3. کنترلهای گمرکی
 4. پرداخت و صدور برگ سبز
 5. بارگیری و خروج کالا از گمرک
 6. کنترلهای بعد از ترخیص

منبع: سایت گروه خدمات بازرگانی محترم

گروه خدمات بازرگانی محترم
http://dananews.ir/?p=2672   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • اعلام آمار نهایی تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 5 بازدید
 • اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۳۹۶ پژوهشگاه شاخص‎پژوه/ 29 بازدید
 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 8 بازدید
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 9 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 10 بازدید
 • انتشار نتایج دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 21 بازدید
 • ۳۰ هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری انتخاب رشته کردند/ 19 بازدید
 • وقتی داریوش، «دریای پارس» را بر کتیبه سوئز حک کرد/ 17 بازدید
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود/ 15 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال/ 16 بازدید
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ/ 17 بازدید
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟/ 16 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: ما اهل گفتگو هستیم ولی یک قدم از برنامه ریزی های خود عقب نمی رویم / مگر ملت ایران فراموش می کند که سپاه پاسداران چگونه ۸ سال از کشور دفاع کرد/ 18 بازدید
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند!/ 17 بازدید
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی/ 15 بازدید
 • ضربه به برجام، ضربه به امنیت و ثبات جهان است/ /سوئیس همواره جایگاه بسیار خوبی نزد مردم ایران داشته است / شکستن میز مذاکرات هنر نیست!/ 16 بازدید
 • محسن پورسیدآقایی :مدیران شهرداری را براساس توانمندی و کارآمدی انتخاب می کنیم/نگاه اصلی ما افزایش بهره‌وری مترو با شاخص کمی و کیفی به مسافران است/ 23 بازدید
 • هیلاری کلینتون:سخنان ترامپ پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود/ با این سخنان خطا، آمریکا تحقیر شد!/ 19 بازدید
 • مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دکتری تمدید شد/ 21 بازدید
 • پذیرش ۹۰ درصد داوطلبان دکتری ۹۶ دانشگاه تربیت مدرس در اولویت های بالا/ 27 بازدید
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند!/ 63 بازدید
 • دلیل سنت‌شکنی‌های اخیر عربستان درباره زنان چیست؟/ 61 بازدید
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟/ 59 بازدید
 • قاضی زاده هاشمی : نه نمی‌گوییم، چون دوست داریم پشت تریبون برایمان کف بزنند! / در طرح سلامت،برخی کم لطفی‌ کردند و ما را تنها گذاشتند‌ و بعضی‌ شرکا‌ ما را اذیت‌ کردند!/ 54 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان EPT مهرماه ۱۳۹۶ در روز جمعه/ 53 بازدید
 • جایزه ۲ میلیون دلاری بوئینگ برای طراحی ماشین پرواز شخصی/ 52 بازدید
 • نفوذ چین و ترکیه در اقتصاد محرم/واردات طبل،سنج،پرچم از آنسوی مرزها!/ 51 بازدید
 • بعدازظهر امروز؛ اعلام نتایج تکمیل‌ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد/ 51 بازدید
 • پارکینسون چگونه توهم آفرین می شود؟/ 49 بازدید
 • نتایج آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی منتشر شد/ 49 بازدید
 • محسن هاشمی:هزینه اداره تهران حدود ۵ برابر لندن است/ 47 بازدید
 • آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد از فردا/آغاز ثبت‌نام رشته‌های بدون‌آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد/ 46 بازدید
 • دریافت ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان وام ویژه توسط دانشجویان دکتری/ 46 بازدید
 • هشداری به مردم و مسئولان! طلای سرخ ایرانی رنگ باخت!/ 46 بازدید
 • خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا/ 45 بازدید
 • جلوه گاه عشق ؛ گذری بر عزاداری های پرشور محرم در اردبیل/ 44 بازدید
 • روحانی: فرهنگ عاشورا و زندگی امام حسین (ع) برای جامعه انسانی نجات‌بخش است/ 44 بازدید
 • به مناسبت روز جهانی کودک، مجریان تلویزیون خاطرات دوران کودکی را زنده می کنند!/ 43 بازدید
 • علت وقوع سانحه اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی اعلام شد/ 43 بازدید
 • رییس اتحادیه پلاستیک و کائوچو فرانسه: با تسهیل همکاری ها با لغو تحریم ها، دانش ساخت قطعه خودرو را به صنعتگران ایرانی آموزش می دهیم/ 42 بازدید
 • رئیس جمهوری در دیدار رییس مجلس بلژیک:تخلفات آمریکا به برجام ضربه می زند/اروپاپیام قاطعی به آمریکا بدهد! / ۰ نظر
 • ضرورت ایجاد رشته‌های بین‎رشته‌ای در مقطع دکتری آزاد / ۰ نظر
 • چرا نخبه‌های ایرانی تمایل به بازگشت ندارند؟ / ۰ نظر
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی / ۰ نظر
 • اعلام نتایج قطعی پذیرفته شدگان دوره های دکتری بدون آزمون دفتر استعداد های درخشان / ۰ نظر
 • دوئل مقامات اروپا و آمریکا در نیویورک بر سر برجام / اولین نشست پسابرجامی وزیران خارجه ایران و ۱+۵ / ۰ نظر
 • نفوذ چین و ترکیه در اقتصاد محرم/واردات طبل،سنج،پرچم از آنسوی مرزها! / ۰ نظر
 • بعدازظهر امروز؛ اعلام نتایج تکمیل‌ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • روزانه ۱۲۰۰ شهروند وارد زندان می شوند/ بیش از۷۰درصد زندانیان از خانواده های فقیر هستند!/ اساساً اجرای مجازات زندان با اندیشه اصلاح و بازپروری بزهکارانه منافات دارد! / ۰ نظر
 • اسحاق جهانگیری: مسئول اصلی رشد تروریسم و داعشی گری در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند / ۰ نظر
 • جایزه ۲ میلیون دلاری بوئینگ برای طراحی ماشین پرواز شخصی / ۰ نظر
 • انتشار کارنامه نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ آزاد از سه‌شنبه / ۰ نظر
 • مدیرعامل بانک توسعه صادرات: اعمال کاهش نرخ سود بانکی به کُندی انجام می‌شود/ تأثیرات مثبت سیاست جدید نظام بانکی در آینده دور! / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر / ۰ نظر
 • کارگاه راهکارهای انجام پژوهش های معتبر و مستند علمی- دانشگاهی برگزار می شود / ۰ نظر
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند! / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان EPT شهریورماه ۹۶ در روز جمعه / ۰ نظر
 • تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه‌های ارتباطاتی دانشگاه‌ها/ اشتغال ۱۷ درصد فارغ‌التحصیلان در فضای مجازی! / ۰ نظر
 • نتایج آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی منتشر شد / ۰ نظر