منو
سه شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
آن سوی مرزها, اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, دسته‌بندی نشده, علمی و آموزشی, نمایشگاه ها /   /  چگونه میتوان فروشنده یا تامین کنندگان خارجی را شناسایی نمود؟

بازرگانی محترم؛ برخی چراها و چگونه های اقتصاد و تجارت

بازرگانی محترم؛ برخی چراها و چگونه های اقتصاد و تجارت
شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟شرایط صدور کارت بازرگانی در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات تعیین شده است که در فایل مربوطه در بخش اطلاعات بازرگانی قابل دانلود می باشد. قابل ذکر است بر اساس ماده ۳ قانون صادرات و واردات، ورود و صدور کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. جهت اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.
۱۵ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱:۲۶
/
/
746 بازدید
/
/

دانانیوز _ گروه مجارستان در نظر دارد تا سوالات متداول وکاربردی را در عرصه ها ی مختلف تولیدی و صنعتی و خدماتی از منابع تخصصی و معتبر جستجو واستخراج نموده و در اختیار علاقمندان و فعالان این عرصه ها قرار دهد.

در این بخش ما سوالات مهمی را در حوزه های اقتصادی و تجارت بین المللی از سایت گروه بازرگانی محترم بازنشر کرده ایم گه امیدواریم برای علاقمندان و فعالان مفید و کاربردی باشد. ان شاالله

 1. چگونه میتوان فروشنده یا تامین کنندگان خارجی را شناسایی نمود؟
  برای یافتن تامین کنندگان و فروشندگان کالاها باید در ابتدا از جستجوی اینترنتی در سایتهای تجاری اقدام نمود. قابل ذکر است تعداد قابل توجهی از اعضاء سایتهای تجاری ممکن است از اعتماد مشتریان خود سوء استفاده نمایند. بنابراین توصیه می شود بعد از برقراری ارتباط اولیه حتما شرکت و کارخانه طرف مقابل مورد بازدید فنی و فیزیکی قرار گیرد تا ادعاهای شرکت مربوطه راستی آزمایی شود. بعلاوه می توان با حضور در نمایشگاه های بین المللی نیز اطلاعات مناسبی از تامین کنندگان بدست آورد.
 1. برای شروع مذاکرات بین المللی چه اطلاعاتی را باید جمع آوری نمود؟
  مذاکره جهت تعریف ضوابط رابطه تجاری یا قرارداد انجام می شود. بعد از تعیین ضوابط یا تدوین قرارداد نیز باید درگیر اجرای رابطه تجاری مورد نظر شد. باید دقت نمود افراد حرفه ای در ابتدا رابطه مورد نظر را تحلیل نموده و ابعاد آن را تعریف می نمایند. در گام بعد تیپ قراردادی و مواد مربوطه را مشخص نموده و اطلاعات مورد نیاز برای هر ماده را استخراج می نمایند. باید متناسب با نوع قرارداد و موادی که حین مذاکره مطرح می شوند اطلاعات لازمه جمع آوری شوند.
 1. چگونه میتوان یک قرارداد بین المللی تدوین نمود؟
  برای تدوین یک قرارداد بین المللی سه روش اصلی زیر وجود دارد:
 • استفاده از نمونه های موجود همچون نمونه قرارداد اتاق بازرگانی بین المللی، یا انجمن های بین المللی همانند انجمن شکر لندن، انجمن متانول لندن و …
 • تدوین متن قرارداد توسط یکی از طرفها و مکاتبه و مذاکره روی تک تک بندها و مواد بصورت مجزا
 • حضور در جلسات طولانی و تدوین قرارداد حین مذاکره
 1. لیست نمایشگاه های بین المللی را از چه مرجعی می توان دریافت نمود؟
  اتحادیه بین المللی نمایشگاه ها معمولا اطلاعات نمایشگاه های مختلف در سراسر دنیا را اعلام می نماید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه شود:

WWW.UFI.ORG

 1. ثبت سفارش چه اهمیتی دارد و چگونه انجام می شود؟
  ثبت سفارش در ایران به معنای اخذ مجوز جهت واردات از وزارت صنعت، معدن و تجارت است و با نظارت سازمان توسعه تجارت از طریق سایت زیر و بصورت اینترنتی انجام می شود. مجوز ثبت سفارش ۶ ماه اعتبار دارد و کارمزد آن نیز باید پرداخت گردد.

WWW.SABTARESH.TPO.IR

 

 1. شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟
  شرایط صدور کارت بازرگانی در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات تعیین شده است که در فایل مربوطه در بخش اطلاعات بازرگانی قابل دانلود می باشد. قابل ذکر است بر اساس ماده ۳ قانون صادرات و واردات، ورود و صدور کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. جهت اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

WWW.CSCS.IR

 

 1. در خرید خارجی چه اسنادی باید از فروشنده اخذ شود؟
  در واردات و خرید خارجی اسناد متعددی بابت محموله از فروشنده طلب می شود که بستگی به نوع کالا و قوانین مربوطه دارد. ۴ سند بارنامه، گواهی مبدا، فاکتور و لیست بندی معمولا برای تمامی کالاها تقاضا می شود. اما با توجه به ماده ۱ قانون امور گمرکی کالاها به سه دسته مجاز، مشروط، و ممنوع تقسیم می شوند. برای کالاهای مجاز ۴ سند فوق کفایت می کند. برای کالاهای مشروط، باید دید مشروط به اخذ مجوز کدام سازمان است و سازمان مربوطه چه الزاماتی دارد. به بیان دیگر باید با توجه به رویه اجرایی سازمانهای مختلف از جمله سازمان غذا و دارو، دامپزشکی و … تصمیم گرفت. کالاهای ممنوع نیز قابلیت تجارت قانونی ندارند و طبیعتا الزام به وجود سند موضوعیتی ندارد.

 

 1. لیست شرکت های بازرسی مجاز را از کجا میتوان دریافت نمود؟
  لیست شرکتهای بازرسی مجاز که از بانک مرکزی و سازمان ملی استاندارد ایران مجوز فعالیت دریافت نموده اند در بخش بازرسی از منو اطلاعات بازرگانی سایت بارگذاری شده و قابل دریافت می باشد. نکته بسیار مهم اینکه طبق رویه های اجرایی سازمان ملی استاندارد و بانک مرکزی حتما باید از شرکتهای مجاز استفاده نمود. در صورت بازرسی کالا توسط شرکتهای غیر مجاز گواهی صادره توسط آنها در ایران پذیرفته نخواهد بود.

 

 1. انواع بازرسی کالا چه هستند؟
  بازرسی یا سورویانس یکی از مهمترین مراحل بازرگانی جهت کاهش ریسک و خطر معامله برای خریدار است. شرکتهای بازرسی مجاز معمولا انواع مختلفی از خدمات بازرسی شامل موارد ذیل را ارائه می نمایند:

بازرسی قبل از حمل

بازرسی حین تولید

بازرسی بازرسی قیمت

بازرسی استاندارد اجباری

 1. برای بیمه باربری چگونه باید اقدام نمود؟
  برای ابتیاع بیمه باید در ابتدا از نمایندگیهای بیمه استعلام نمود و در گام بعد از انتخاب بیمه گر و نمایندگی مربوطه، فرم پیشنهاد بیمه باربری تکمیل می شود. در گام بعد، با ارائه فرم تکمیل شده به نمایندگی، بیمه نامه صادر و به بیمه گزار تحویل می گردد. بیمه گزار یا ذینفع بیمه نامه محتوا و موارد متعدد مذکور در بیمه نامه را بررسی و کنترل نموده و در نهایت حمل کالا آغاز می شود.
 1. لیست شرکت های حمل معتبر را از کجا می توان دریافت نمود؟
  اعتبار سنجی طرفهای تجاری طبیعتا از طریق همکاری و ارزیابی بلند مدت انجام می شود اما لیست شرکتهای مجاز کشتیرانی و بارفرابر یا فورواردر در سایت سازمان بنادر و دریانوردی قابل دریافت است.

www.pmo.ir

 

 1. ابعاد و انواع کانتینر چگونه است؟
  ابعاد کانتینر بویژه برای حمل و نقل بین المللی در سراسر جهان بصورت استاندارد طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد دقیق انواع کانتینر در بخش آرشیو عکس و فیلم سایت قابل دسترس است.

 

 1. روش حمل چگونه انتخاب می شود؟
  انتخاب روش حمل با توجه به شاخصهای متعدد از جمله هزینه، ریسک، حجم، ابعاد، وزن، مبدا، مقصد، اقتصادی بودن، در دسترس بودن و موارد دیگر انجام می شود. روشهای حمل زمینی( ریلی و جاده ای) هوایی، دریایی، چند وجهی، خط لوله، کابل و غیره انجام می شود.

 

 1. تفاوت بارنامه و راهنامه چیست؟
  بارنامه (Bill of Lading) رسید حمل و سند مالکیت کالا(Document of Title) است و قابلیت انتقال (negotiable) دارد. اما راهنامه سند مالکیت کالا نیست و قابلیت انتقال نیز ندارد. در حمل دریایی اغلب از بارنامه و در بقیه روشهای حمل بیشتر از راهنامه استفاده می شود.
 1. لیست صرافی های مجاز را از کجا می توان دریافت نمود؟
  لیست صرافی های مجاز ایران در سایت بانک مرکزی قابل در یافت است. بعلاوه در بخش روشهای پرداخت از منو اطلاعات بازرگانی سایت mcsway نیز می توان لیست صرافی های مجاز را دریافت نمود. باید دقت نمود تنها صرافی های نوع دوم اجازه انتقال وجه دارند.
 1. هزینه های ترخیص کالا چگونه محاسبه می شود؟
  هزینه های ترخیص بستگی به تعرفه، ماخذ حقوق ورودی، ارزش سیف (CIF) و نرخ ارز دارد. بصورت کلی برای اغلب کالاها ۴ پرداختی به گمرک وجود دارد که طبق فرضیات زیر می توان محاسبه نمود:

شرح کالا: شامپو

شماره تعرفه ۳۳۰۵۱۰۰۰

درصد ماخذ حقوق ورودی: ۲۶ درصد

مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد شامل ۶ درصد مالیات و ۳ درصد عوارض

عوارض هلال احمر بر اساس ماده ۱۶۱ قانون امور گمرکی نیم درصد حقوق ورودی

ارزش سیف فرضی کالا ۱۰۰ هزار دلار

نرخ ارز مبادله ای ۳۰۰۰۰ ریال

۱۰۰۰۰۰* ۳۰۰۰۰* .۲۶= ۷۸۰۰۰۰۰۰۰             حقوق ورودی

((۱۰۰۰۰۰*۳۰۰۰۰)+۷۸۰۰۰۰)*۹% = ۳۴۰۲۰۰۰۰۰                مالیات بر ارزش افزوده

          عوارض هلال احمر      ۷۸۰۰۰۰۰۰۰* .۵% = ۳۹۰۰۰۰۰

 1. گامهای اصلی فرآیند ترخیص کالا چه هستند؟
  گامهای اصلی فرایند ترخیص عبارتند از:
 1. تنظیم اسناد و ورود داده
 2. احراز هویت و اظهار
 3. کنترلهای گمرکی
 4. پرداخت و صدور برگ سبز
 5. بارگیری و خروج کالا از گمرک
 6. کنترلهای بعد از ترخیص

منبع: سایت گروه خدمات بازرگانی محترم

۰
گروه خدمات بازرگانی محترم
http://dananews.ir/?p=2672   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • دلنوشته مهم وزیر اقتصاد: چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی کسب و کار رابه جامعه معرفی نکنیم! /حمایت جدی وتکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی!/ 136 بازدید
 • سیدحسن رسولی: معاملات بالای یک میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفت/ روابط و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند!/ 2 بازدید
 • واکاوی رویکرد ترامپ در قبال ایران / از ایران چه می‌خواهند؟/ 132 بازدید
 • مدیر کل پیشگیری قوه قضائیه:جزیره ای کار کردن مخالف روح اقدامات پیشگیرانه است!/ 4 بازدید
 • سندیکای بیمه گران ایران: بیمه گذاران، الحاقیه بیمه بدنه خودرو تهیه کنند!/ 122 بازدید
 • عدم تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی/ 9 بازدید
 • رئیس سازمان استاندارد : هیچ یک از استانداردهای ۸۵گانه خودرو حذف نمی‌شود/ نظارت بر بنزین کم نشده و سازمان محیط زیست متولی اصلی است/ 44 بازدید
 • رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری/ 26 بازدید
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: محدودیت رسانه ها موجب رونق بازار ویژه خواری و فساد می شود/ وجود رسانه های منصف و شجاع و منتقد، نشانه سلامت، شفافیت و رشدجامعه است/ 190 بازدید
 • طرح «کاهش»(Low emission zone) پایتخت؛ از نظر تا عمل/ 28 بازدید
 • عباسعلی کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان تایید شد/ما از خبرنگاران جز صداقت و درستی ندیدیم/ 15 بازدید
 • سید مرتضی موسویان: سامانه حمایت از کپی رایت راه‌اندازی می‌شود/ حسین انتظامی: باید قوانین ۴۰ یا۵۰ ساله کسب و کار اصلاح شود!/ 20 بازدید
 • شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی اعلام شد/ 63 بازدید
 • علی‌اکبر پورفتح‌الله: جمع‌آوری خون ساماندهی می‌شود/در آینده، آزمایش‌ها و فرآیندهای‌مان را از طریق متمرکزسازی ارتقاء می دهیم/ 13 بازدید
 • ۹۵ درصد نخبگان دانشگاه شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند/ 29 بازدید
 • دکتر احمدرضا فتوت : صنعت هوانوردی، شدیدا نیازمند تغییر نگرش از سنتی ناکارآمد به سمت جوانگرایی ونخبه پروری با رویکردهای نوین مدیریتی و روانشناسانه است/ 121 بازدید
 • شرایط جدید همکاری اساتید حق التدریس با دانشگاه آزاد اعلام شد/ 38 بازدید
 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت/ 43 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 35 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 50 بازدید
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: محدودیت رسانه ها موجب رونق بازار ویژه خواری و فساد می شود/ وجود رسانه های منصف و شجاع و منتقد، نشانه سلامت، شفافیت و رشدجامعه است/ 190 بازدید
 • دلنوشته مهم وزیر اقتصاد: چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی کسب و کار رابه جامعه معرفی نکنیم! /حمایت جدی وتکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی!/ 136 بازدید
 • واکاوی رویکرد ترامپ در قبال ایران / از ایران چه می‌خواهند؟/ 132 بازدید
 • سندیکای بیمه گران ایران: بیمه گذاران، الحاقیه بیمه بدنه خودرو تهیه کنند!/ 122 بازدید
 • دکتر احمدرضا فتوت : صنعت هوانوردی، شدیدا نیازمند تغییر نگرش از سنتی ناکارآمد به سمت جوانگرایی ونخبه پروری با رویکردهای نوین مدیریتی و روانشناسانه است/ 121 بازدید
 • شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی اعلام شد/ 63 بازدید
 • رئیس سازمان استاندارد : هیچ یک از استانداردهای ۸۵گانه خودرو حذف نمی‌شود/ نظارت بر بنزین کم نشده و سازمان محیط زیست متولی اصلی است/ 44 بازدید
 • شرایط جدید همکاری اساتید حق التدریس با دانشگاه آزاد اعلام شد/ 38 بازدید
 • ۹۵ درصد نخبگان دانشگاه شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند/ 29 بازدید
 • طرح «کاهش»(Low emission zone) پایتخت؛ از نظر تا عمل/ 28 بازدید
 • رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری/ 26 بازدید
 • سید مرتضی موسویان: سامانه حمایت از کپی رایت راه‌اندازی می‌شود/ حسین انتظامی: باید قوانین ۴۰ یا۵۰ ساله کسب و کار اصلاح شود!/ 20 بازدید
 • عباسعلی کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان تایید شد/ما از خبرنگاران جز صداقت و درستی ندیدیم/ 15 بازدید
 • علی‌اکبر پورفتح‌الله: جمع‌آوری خون ساماندهی می‌شود/در آینده، آزمایش‌ها و فرآیندهای‌مان را از طریق متمرکزسازی ارتقاء می دهیم/ 13 بازدید
 • عدم تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی/ 9 بازدید
 • مدیر کل پیشگیری قوه قضائیه:جزیره ای کار کردن مخالف روح اقدامات پیشگیرانه است!/ 4 بازدید
 • سیدحسن رسولی: معاملات بالای یک میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفت/ روابط و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند!/ 2 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر / ۰ نظر
 • سیدحسن رسولی: معاملات بالای یک میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفت/ روابط و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند! / ۰ نظر
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود / ۰ نظر
 • سید مرتضی موسویان: سامانه حمایت از کپی رایت راه‌اندازی می‌شود/ حسین انتظامی: باید قوانین ۴۰ یا۵۰ ساله کسب و کار اصلاح شود! / ۰ نظر
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم! / ۰ نظر
 • دلنوشته مهم وزیر اقتصاد: چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی کسب و کار رابه جامعه معرفی نکنیم! /حمایت جدی وتکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی! / ۰ نظر
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری! / ۰ نظر
 • عباسعلی کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان تایید شد/ما از خبرنگاران جز صداقت و درستی ندیدیم / ۰ نظر
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی / ۰ نظر
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است! / ۰ نظر
 • طرح «کاهش»(Low emission zone) پایتخت؛ از نظر تا عمل / ۰ نظر
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال / ۰ نظر
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود / ۰ نظر
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: محدودیت رسانه ها موجب رونق بازار ویژه خواری و فساد می شود/ وجود رسانه های منصف و شجاع و منتقد، نشانه سلامت، شفافیت و رشدجامعه است / ۰ نظر
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است / ۰ نظر
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد / ۰ نظر
 • رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری / ۰ نظر
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی / ۰ نظر
 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت / ۰ نظر
 • رئیس سازمان استاندارد : هیچ یک از استانداردهای ۸۵گانه خودرو حذف نمی‌شود/ نظارت بر بنزین کم نشده و سازمان محیط زیست متولی اصلی است / ۰ نظر