منو
چهارشنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۶
آن سوی مرزها, اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, دسته‌بندی نشده, علمی و آموزشی, نمایشگاه ها /   /  چگونه میتوان فروشنده یا تامین کنندگان خارجی را شناسایی نمود؟

بازرگانی محترم؛ برخی چراها و چگونه های اقتصاد و تجارت

بازرگانی محترم؛ برخی چراها و چگونه های اقتصاد و تجارت
شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟شرایط صدور کارت بازرگانی در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات تعیین شده است که در فایل مربوطه در بخش اطلاعات بازرگانی قابل دانلود می باشد. قابل ذکر است بر اساس ماده ۳ قانون صادرات و واردات، ورود و صدور کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. جهت اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.
۱۵ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱:۲۶
/
/
661 بازدید
/
/

دانانیوز _ گروه مجارستان در نظر دارد تا سوالات متداول وکاربردی را در عرصه ها ی مختلف تولیدی و صنعتی و خدماتی از منابع تخصصی و معتبر جستجو واستخراج نموده و در اختیار علاقمندان و فعالان این عرصه ها قرار دهد.

در این بخش ما سوالات مهمی را در حوزه های اقتصادی و تجارت بین المللی از سایت گروه بازرگانی محترم بازنشر کرده ایم گه امیدواریم برای علاقمندان و فعالان مفید و کاربردی باشد. ان شاالله

 1. چگونه میتوان فروشنده یا تامین کنندگان خارجی را شناسایی نمود؟
  برای یافتن تامین کنندگان و فروشندگان کالاها باید در ابتدا از جستجوی اینترنتی در سایتهای تجاری اقدام نمود. قابل ذکر است تعداد قابل توجهی از اعضاء سایتهای تجاری ممکن است از اعتماد مشتریان خود سوء استفاده نمایند. بنابراین توصیه می شود بعد از برقراری ارتباط اولیه حتما شرکت و کارخانه طرف مقابل مورد بازدید فنی و فیزیکی قرار گیرد تا ادعاهای شرکت مربوطه راستی آزمایی شود. بعلاوه می توان با حضور در نمایشگاه های بین المللی نیز اطلاعات مناسبی از تامین کنندگان بدست آورد.
 1. برای شروع مذاکرات بین المللی چه اطلاعاتی را باید جمع آوری نمود؟
  مذاکره جهت تعریف ضوابط رابطه تجاری یا قرارداد انجام می شود. بعد از تعیین ضوابط یا تدوین قرارداد نیز باید درگیر اجرای رابطه تجاری مورد نظر شد. باید دقت نمود افراد حرفه ای در ابتدا رابطه مورد نظر را تحلیل نموده و ابعاد آن را تعریف می نمایند. در گام بعد تیپ قراردادی و مواد مربوطه را مشخص نموده و اطلاعات مورد نیاز برای هر ماده را استخراج می نمایند. باید متناسب با نوع قرارداد و موادی که حین مذاکره مطرح می شوند اطلاعات لازمه جمع آوری شوند.
 1. چگونه میتوان یک قرارداد بین المللی تدوین نمود؟
  برای تدوین یک قرارداد بین المللی سه روش اصلی زیر وجود دارد:
 • استفاده از نمونه های موجود همچون نمونه قرارداد اتاق بازرگانی بین المللی، یا انجمن های بین المللی همانند انجمن شکر لندن، انجمن متانول لندن و …
 • تدوین متن قرارداد توسط یکی از طرفها و مکاتبه و مذاکره روی تک تک بندها و مواد بصورت مجزا
 • حضور در جلسات طولانی و تدوین قرارداد حین مذاکره
 1. لیست نمایشگاه های بین المللی را از چه مرجعی می توان دریافت نمود؟
  اتحادیه بین المللی نمایشگاه ها معمولا اطلاعات نمایشگاه های مختلف در سراسر دنیا را اعلام می نماید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه شود:

WWW.UFI.ORG

 1. ثبت سفارش چه اهمیتی دارد و چگونه انجام می شود؟
  ثبت سفارش در ایران به معنای اخذ مجوز جهت واردات از وزارت صنعت، معدن و تجارت است و با نظارت سازمان توسعه تجارت از طریق سایت زیر و بصورت اینترنتی انجام می شود. مجوز ثبت سفارش ۶ ماه اعتبار دارد و کارمزد آن نیز باید پرداخت گردد.

WWW.SABTARESH.TPO.IR

 

 1. شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟
  شرایط صدور کارت بازرگانی در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات تعیین شده است که در فایل مربوطه در بخش اطلاعات بازرگانی قابل دانلود می باشد. قابل ذکر است بر اساس ماده ۳ قانون صادرات و واردات، ورود و صدور کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. جهت اخذ اطلاعات بیشتر به سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

WWW.CSCS.IR

 

 1. در خرید خارجی چه اسنادی باید از فروشنده اخذ شود؟
  در واردات و خرید خارجی اسناد متعددی بابت محموله از فروشنده طلب می شود که بستگی به نوع کالا و قوانین مربوطه دارد. ۴ سند بارنامه، گواهی مبدا، فاکتور و لیست بندی معمولا برای تمامی کالاها تقاضا می شود. اما با توجه به ماده ۱ قانون امور گمرکی کالاها به سه دسته مجاز، مشروط، و ممنوع تقسیم می شوند. برای کالاهای مجاز ۴ سند فوق کفایت می کند. برای کالاهای مشروط، باید دید مشروط به اخذ مجوز کدام سازمان است و سازمان مربوطه چه الزاماتی دارد. به بیان دیگر باید با توجه به رویه اجرایی سازمانهای مختلف از جمله سازمان غذا و دارو، دامپزشکی و … تصمیم گرفت. کالاهای ممنوع نیز قابلیت تجارت قانونی ندارند و طبیعتا الزام به وجود سند موضوعیتی ندارد.

 

 1. لیست شرکت های بازرسی مجاز را از کجا میتوان دریافت نمود؟
  لیست شرکتهای بازرسی مجاز که از بانک مرکزی و سازمان ملی استاندارد ایران مجوز فعالیت دریافت نموده اند در بخش بازرسی از منو اطلاعات بازرگانی سایت بارگذاری شده و قابل دریافت می باشد. نکته بسیار مهم اینکه طبق رویه های اجرایی سازمان ملی استاندارد و بانک مرکزی حتما باید از شرکتهای مجاز استفاده نمود. در صورت بازرسی کالا توسط شرکتهای غیر مجاز گواهی صادره توسط آنها در ایران پذیرفته نخواهد بود.

 

 1. انواع بازرسی کالا چه هستند؟
  بازرسی یا سورویانس یکی از مهمترین مراحل بازرگانی جهت کاهش ریسک و خطر معامله برای خریدار است. شرکتهای بازرسی مجاز معمولا انواع مختلفی از خدمات بازرسی شامل موارد ذیل را ارائه می نمایند:

بازرسی قبل از حمل

بازرسی حین تولید

بازرسی بازرسی قیمت

بازرسی استاندارد اجباری

 1. برای بیمه باربری چگونه باید اقدام نمود؟
  برای ابتیاع بیمه باید در ابتدا از نمایندگیهای بیمه استعلام نمود و در گام بعد از انتخاب بیمه گر و نمایندگی مربوطه، فرم پیشنهاد بیمه باربری تکمیل می شود. در گام بعد، با ارائه فرم تکمیل شده به نمایندگی، بیمه نامه صادر و به بیمه گزار تحویل می گردد. بیمه گزار یا ذینفع بیمه نامه محتوا و موارد متعدد مذکور در بیمه نامه را بررسی و کنترل نموده و در نهایت حمل کالا آغاز می شود.
 1. لیست شرکت های حمل معتبر را از کجا می توان دریافت نمود؟
  اعتبار سنجی طرفهای تجاری طبیعتا از طریق همکاری و ارزیابی بلند مدت انجام می شود اما لیست شرکتهای مجاز کشتیرانی و بارفرابر یا فورواردر در سایت سازمان بنادر و دریانوردی قابل دریافت است.

www.pmo.ir

 

 1. ابعاد و انواع کانتینر چگونه است؟
  ابعاد کانتینر بویژه برای حمل و نقل بین المللی در سراسر جهان بصورت استاندارد طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد دقیق انواع کانتینر در بخش آرشیو عکس و فیلم سایت قابل دسترس است.

 

 1. روش حمل چگونه انتخاب می شود؟
  انتخاب روش حمل با توجه به شاخصهای متعدد از جمله هزینه، ریسک، حجم، ابعاد، وزن، مبدا، مقصد، اقتصادی بودن، در دسترس بودن و موارد دیگر انجام می شود. روشهای حمل زمینی( ریلی و جاده ای) هوایی، دریایی، چند وجهی، خط لوله، کابل و غیره انجام می شود.

 

 1. تفاوت بارنامه و راهنامه چیست؟
  بارنامه (Bill of Lading) رسید حمل و سند مالکیت کالا(Document of Title) است و قابلیت انتقال (negotiable) دارد. اما راهنامه سند مالکیت کالا نیست و قابلیت انتقال نیز ندارد. در حمل دریایی اغلب از بارنامه و در بقیه روشهای حمل بیشتر از راهنامه استفاده می شود.
 1. لیست صرافی های مجاز را از کجا می توان دریافت نمود؟
  لیست صرافی های مجاز ایران در سایت بانک مرکزی قابل در یافت است. بعلاوه در بخش روشهای پرداخت از منو اطلاعات بازرگانی سایت mcsway نیز می توان لیست صرافی های مجاز را دریافت نمود. باید دقت نمود تنها صرافی های نوع دوم اجازه انتقال وجه دارند.
 1. هزینه های ترخیص کالا چگونه محاسبه می شود؟
  هزینه های ترخیص بستگی به تعرفه، ماخذ حقوق ورودی، ارزش سیف (CIF) و نرخ ارز دارد. بصورت کلی برای اغلب کالاها ۴ پرداختی به گمرک وجود دارد که طبق فرضیات زیر می توان محاسبه نمود:

شرح کالا: شامپو

شماره تعرفه ۳۳۰۵۱۰۰۰

درصد ماخذ حقوق ورودی: ۲۶ درصد

مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد شامل ۶ درصد مالیات و ۳ درصد عوارض

عوارض هلال احمر بر اساس ماده ۱۶۱ قانون امور گمرکی نیم درصد حقوق ورودی

ارزش سیف فرضی کالا ۱۰۰ هزار دلار

نرخ ارز مبادله ای ۳۰۰۰۰ ریال

۱۰۰۰۰۰* ۳۰۰۰۰* .۲۶= ۷۸۰۰۰۰۰۰۰             حقوق ورودی

((۱۰۰۰۰۰*۳۰۰۰۰)+۷۸۰۰۰۰)*۹% = ۳۴۰۲۰۰۰۰۰                مالیات بر ارزش افزوده

          عوارض هلال احمر      ۷۸۰۰۰۰۰۰۰* .۵% = ۳۹۰۰۰۰۰

 1. گامهای اصلی فرآیند ترخیص کالا چه هستند؟
  گامهای اصلی فرایند ترخیص عبارتند از:
 1. تنظیم اسناد و ورود داده
 2. احراز هویت و اظهار
 3. کنترلهای گمرکی
 4. پرداخت و صدور برگ سبز
 5. بارگیری و خروج کالا از گمرک
 6. کنترلهای بعد از ترخیص

منبع: سایت گروه خدمات بازرگانی محترم

گروه خدمات بازرگانی محترم
http://dananews.ir/?p=2672   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • کرسی ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو، به ریاست پروفسور علی اکبر جلالی ایجاد شد/ 2 بازدید
 • پروفسور رامین گلستانیان، مدیر علمی فیزیک مواد زنده در موسسه “ماکس پلانک” دانشگاه آکسفورد شد/ 3 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 14 بازدید
 • تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها/ 15 بازدید
 • حضرت آیت‌الله جوادی آملی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود/این کار کوچکی و آسانی نیست، کسی در قله باشد و به او اهانت بشود، او تحمل کند!/ 24 بازدید
 • برگزاری نخستین کنگره بزرگداشت حضرت آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی (رحمه الله علیه)/ 13 بازدید
 • چرا اینستاگرام رفع فیلتر شد اما تلگرام نشد؟ معاون دادستان کل کشور :فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است/ 10 بازدید
 • رئیس جمهوری:همه باید مسئولیت مشکلات را بپذیرند و با وحدت و همدلی، دولت را یاری نمایند/ اشتغالزایی و فقرزدایی؛ رویکرد اصلی بودجه ۹۷/ 13 بازدید
 • اعلام جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 9 بازدید
 • امروز؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 11 بازدید
 • عیسی منصوری: متقاضیان وام اشتغال روستایی در “سامانه کارا “ثبت نام کنند/ابلاغ «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» به ادارات کل و استانداریها/ 18 بازدید
 • نمایشگاه CES 2018با بیش از ۳۵۰۰ شرکت‌کننده در لاس وگاس آغاز به کار کرد/ 13 بازدید
 • اصلاح ژن؛ چالشی برای استفاده یا سوءاستفاده؛ اطلاعات ژنی ۸۰۰ نفر در بانک “ایرانوم”/ایران در کمربند ازدواج‌های خویشاوندی!/ 17 بازدید
 • عدم پذیرش تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد در بهمن ماه/ 16 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 55 بازدید
 • دکتر محمد سلگی، جایگزین دکترجوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد/ 16 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه/ 27 بازدید
 • مشروح نشست خبری نوبخت / اعلام موضع دولت درباره وقایع اخیر کشور/ 26 بازدید
 • معاون شهردار تهران ازطراحی «شهر انسان محور و اخلاق مدار در چشم انداز ۱۴۰۰» خبرداد/ 21 بازدید
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته/ 30 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 55 بازدید
 • پنجم دیماه؛ کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مرکز همایش صدا وسیما/ 51 بازدید
 • غلامعلی رجایی: عدم برخورد با فساد دولت احمدی‎نژاد ریشه اعتراضات است/فکر نکنیم هر مخالفی قصد ساقط کردن ما را دارد! /یک ایرانی جایی را برای خالی کردن اعتراضات و مخالفت‎هایش نمی بیند!/ 50 بازدید
 • «پشیمان نیستم!» نشان تدبیر جامعه ایران/ 48 بازدید
 • توضیح رسمی سازمان زمین شناسی درباره زلزله ملارد و گسل‌های تهران/ 48 بازدید
 • اعطای بورس دولت مجارستان در مقطع دکتری در سال ۲۰۱۸/ 48 بازدید
 • قیمت خرید سربازی در سال ۹۷ گران شد+ جدول قیمت‌ها/ 43 بازدید
 • حمید قبادی : صرف ادعا نمی‌شود، باید ساختارهای مبتنی بر اندیشه و فکر، مدرسه مد و مراکز اصلی را ایجاد کنیم/ 38 بازدید
 • نظام مدیریت پاسخگویی به شکایت ها، به دستور وزیر صنعت بازنگری می شود/ 36 بازدید
 • خانواده های سرپرست معلولان، معافیت سربازی می گیرند/ 36 بازدید
 • احکام جدید رئیس جمهوری برای فرجی دانا، ترکان، یونسی و امیری/ 35 بازدید
 • فرهاد احتشام زاد: دستورالعمل واردات خودرو امروز ابلاغ می‌شود/ 35 بازدید
 • عباس پاپی زاده: نمی‌دانیم از چه مرجعی بخواهیم که مراقب سلامت مردم باشد!/ واردات ۱۰ الی ۱۵ میلیون تن محصولات تراریخته به کشور// 34 بازدید
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟/ 34 بازدید
 • شرایط ضمانت برای تسهیلات ازدواج آسان می‌شود!/ 33 بازدید
 • پیش ثبت نام رایگان کارت هوشمند ملی/ 32 بازدید
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته/ 30 بازدید
 • مهلت مجدد ثبت نام کنکور دکتری ۹۷/ 29 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: باید با اجرای طرح ها به رونق اقتصادی و اشتغال زایی در مناطق محروم کشور کمک کرد/ 29 بازدید
 • سازماندهی مهدهای کودک و پیش دبستانی ها در توافق بهزیستی و آموزش و پرورش/ 29 بازدید
 • پاسخ مشاور سازمان سنجش به دو سوال داوطلبان آزمون دکتری/الزام رشته انتخابی داوطلبان با مدرک کارشناسی ارشد / ۰ نظر
 • معاون وزارت خارجه: تصمیمی برای تحدید حدود دریای خزر نگرفته ایم/ با ۲ همسایه به تفاهم نرسیده ایم / ۰ نظر
 • شگفت انگیز ترین اکتشافات علمی ۲۰۱۷؛از قریب الوقوع بودن آخرالزمان تا پیوند سر انسان! / ۰ نظر
 • خودروسازی چری؛ سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر، فروش در ایران! / ۰ نظر
 • نظام مدیریت پاسخگویی به شکایت ها، به دستور وزیر صنعت بازنگری می شود / ۰ نظر
 • عیسی منصوری: متقاضیان وام اشتغال روستایی در “سامانه کارا “ثبت نام کنند/ابلاغ «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» به ادارات کل و استانداریها / ۰ نظر
 • پیگیری کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم برای احیای پژوهانه در بودجه ۹۷ / ۰ نظر
 • مهلت مجدد ثبت نام کنکور دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت نام کنکور دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • لزوم توجه جدی به روانشناسی ترافیک در ایران / ۰ نظر
 • آیا وقایع اخیر بودجــــــه را به حـــاشیــــه برده است؟!/رئیس جمهوری: مردم باید بر کار ما نظارت کنند،در نقد بودجه چقدر قشنگ. همه مردم به صحنه آمدند / ۰ نظر
 • طرح کاهش ظرفیت پذیرش دکتری در شورای گسترش وزارت علوم / ۰ نظر
 • اسحاق جهانگیری: باید با اجرای طرح ها به رونق اقتصادی و اشتغال زایی در مناطق محروم کشور کمک کرد / ۰ نظر
 • امروز؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری / ۰ نظر
 • لایحه بودجه سال ۹۷؛ دریافت عوارض خروج از کشور، هر نفر ۲۲۰ هزار تومان! / ۰ نظر
 • شیوع آنفلوانزا و بحران واحدهای مرغ تخمگذار! /سازمان دامپزشکی اعتباری برای معدوم سازی مرغ های آلوده ندارد! / ۰ نظر
 • ثبت‌نام آزمون دکتری علوم پزشکی آزاد در زمستان سال جاری / ۰ نظر
 • انتشار اطلاعیه دانشگاه تهران درخصوص نحوه پذیرش دانشجویان دکتری پژوهشگاه شاخص پژوه / ۰ نظر
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته / ۰ نظر
 • پیشنهاد افزایش مبلغ وام ویژه دکتری تا ۸۰۰ هزار تومان / ۰ نظر