منو
چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
اخبار ویژه, فرهنگی و اجتماعی, هنر و رسانه /   /  رسانه چشم بیدار، ناظر و هوشیار مسئولان است

برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!

برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!
وزیر جدید ارشاد در اولین نشست خبری خود گفت که آماده شنیدن انتقادهای رسانه‌ای ولو گزنده هم باشند، هست و آن‌ها را برای بهبود عملکرد خود در این حوزه، به کار خواهد گرفت.
۳ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۴۵
/
/
221 بازدید
/
/
دانانیوز: نخستین کنفرانس مطبوعاتی سیدعباس صالحی با عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم پیش از ظهر امروز دوشنبه سوم مهرماه در سالن کنفرانس این وزارتخانه در بهارستان برگزار شد.
دانانیوز به نقل از مهر- صالحی در ابتدا با گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس و همچنین ماه محرم، رسانه‌ها را رکن چهارم دموکراسی خواند که مسئولان وظیفه دارند خود را در معرض داوری آن‌ها قرار دهند و در این رابطه گفت: رسانه چشم بیدار، ناظر و هوشیار مسئولان است و ما هر مقدار خودمان را در معرض قضاوت آن‌ها قرار دهیم، بهره بیشتری برده ایم.
وی با اشاره به گذشت یک ماه از دوره مسئولیتش به عنوان وزیر به برنامه‌ای که برای کسب رای اعتماد به مجلس داده بود، پرداخت و گفت: این برنامه در قالب ۴۰ برنامه جزئی تر و موضوعی و در سه بسته تعبیه شده است؛ بسته اول برنامه‌های حوزه هویت ایرانی و اسلامی با دو مسئله و ۹ برنامه، بسته دوم بسته تولید و مصرف فرهنگی با ۴ مسئله و ۱۲ برنامه، بسته سوم بسته مناسبات فرهنگی بین المللی با ۳ مسئله و ۱۲ برنامه.
صالحی گفت: برای اجرایی شدن این برنامه نامه‌هایی به تمامی معاونین و مدیران سازمان‌ها و دستگاه‌های تابعه وزارت ارشاد ارسال شده و مسئولیت هر کدام با درج ستاره‌هایی در کنار آنها مشخص شده است تا توسط آن اقدامات خودشان را جهت اجرای برنامه تدوین و عملیاتی کنند.
وی ابراز امیدواری کرد در راستای اجرای این برنامه در دوره چهار ساله آینده سه تا پنج اقدام اساسی برای ایجاد تحول در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه ایجاد شود و امیدوارم تا پایان مهرماه بسته برنامه ها و اقدامات عملیاتی وزارت ارشاد به طور کامل تدوین شود.
دستور رئیس جمهور برای برنامه ۱۰۰ روزه وزرا
صالحی در ادامه با اشاره به دستور رئیس جمهور به وزرا برای ارائه گزارشی از عملکرد صدروزه هر وزارتخانه گفت: اقدام دیگری که در یک ماه گذشته انجام شد، تبیین برنامه صد روزه وزارت ارشاد بود که ما این برنامه را تدوین کرده ایم و متعهد به اجرای آن در این بازه زمانی هستیم. این بسته صدروزه در چند حوزه تدوین شده است که از جمله آنها بهبود فضای کسب و کار فرهنگی، هنری و رسانه ای است و در این زمینه ما به دنبال شناسایی قوانین، مقررات و آیین نامه هایی هستیم که مانع بهبود  فضای کسب و کار در این حوزه ها هستند.
وزیر ارشاد افزود: بخش دیگری از اقدامات صدروزه به بحث شفاف سازی برمی گردد که در این راستا مقرر شده است تمامی هزینه‌ها و بودجه برنامه های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اطلاع عموم مردم و شهروندان، منتشر شود. ما هیچ قرارداد مخفی نخواهیم داشت و هر نوع حمایت قراردادی و کاری وزارت ارشاد از هر شخص حقیقی و یا حقوقی، باید برای همه شهروندان مشخص و شفاف باشد؛ مردم حق دارند بدانند چه کسانی در وزارت ارشاد از حمایت برخوردار می‌شوند و به چه شکل.
راه‌اندازی دبیرخانه گفتگوهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای
صالحی همچنین از تصمیم خود برای تشکیل دبیرخانه گفتگوهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی دیگر از محورهای برنامه صدروزه خود خبر داد و با اذعان به فقر گفتگو هم در حوزه وزارت ارشاد، هم نزد اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و هم در سایر عرصه ها گفت: گفتگوی اهالی فرهنگ و کنشگران حوزه های دین، امنیت، اقتصاد، سیاست و … در این دوره شکل خواهد گرفت و اساسا گفتگو شعار محوری ما در این دوره است.
وی همچنین به ادامه سیاست تمرکززدایی دولتی و جغرافیایی از فعالیتهای حوزه فرهنگ، هنر و رسانه به عنوان یکی دیگر از محورهای تدوین شده در برنامه صد روزه خود یاد کرد و گفت: حضور جدی تر نمایندگان صنوف و تشکل های مختلف در حوزه فرهنگ و هنر در شوراهای سیاستگذاری در همه معاونت‌ها و ادارات و سازمانهای تابعه وزارت ارشاد و همچنین در فرآیند تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها و دخیل کردن استانها در تصمیمات ملی در حوزه وزارت ارشاد، در این برنامه صد روزه دنبال خواهد شد.
صالحی همچنین با اشاره به اینکه او برای شنیدن دغدغه ها و نقطه نظرات فعالان حوزه های مختلف فرهنگی، هنری گوش شنوا دارد، بر مشورت گیری های متعدد در همین فاصله کوتاه از بزرگان عرصه های مختلف تئاتر، سینما، نشر، چاپ، موسیقی و … در قالب انجام مصاحبه هایی مفصل با آنها برای انتقال نظرات و انتقاداتشان به وزیر ارشاد خبر داد.
نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه وزارت ارشاد ۱۰ حوزه فعالیتی مشخص دارد، ضمن برشمردن این حوزه ها به نبود انسجام کافی میان آن‌ها برای اجرایی‌سازی برنامه های کلی در موضوعات مختلف مثلا اقتصاد مقاومتی، اقتصاد فرهنگ و آسیب های اجتماعی اذعان کرد و گفت: انسجام درون حوزه ای و همچنین فراحوزه ای در وزارت ارشاد کم است، به همین منظور در قالب برنامه صدروزه، ۱۰ کارگروه برای احصاء چالشهای پیش رو تشکیل شده است تا ما بتوانیم اقدامات اثرگذاری را برای ایجاد یک انسجام درونی برای اقدامات فراحوزه ای وزارت ارشاد شکل دهیم.
وی در خصوص اقدامات عملیاتی خود برای اجرای مناسب این برنامه‌ها نیز یادآور شد: نگاه شخصی خود من همواره این بوده که ابتدا حوزه‌های فعالیتی خود را شناسایی کنیم و بعد برای اجرای برنامه ها عمل کنیم، در این مورد دو رویکرد وجود دارد، رویکرد اول این است که ما اول آدم هایی را برای اجرای این برنامه‌ها انتخاب کنیم و با آن‌ها این دوره را سپری کنیم، اما رویکردی که من می پسندم این است که ابتدا خودم بیشتر وزارت ارشاد را بشناسم و از مشورت دیگران هم برای تقویت این شناخت استفاده کنم و بعد سراغ این مسئله بروم که برای اجرای این برنامه‌ها چه افرادی مناسب‌ترند.
نه «تغییر» اصالت دارد نه «ثبات»
صالحی در مورد نگاهش به ایجاد تغییر در مدیران وزارت ارشاد هم گفت: همان طور که قبلا هم گفته‌ام، نگاه من این نیست که تغییر اصالت دارد، همان طور که ثبات هم اصالت ندارد، برای من آنچه ارزش دارد، برنامه و کارکرد است و در این راستا گاهی ممکن است نیاز به افراد جدید باشد و افراد قدیمی به هر دلیلی تغییر کنند.
صالحی با اشاره به اولین پیام توئیتری خود بعد از کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: همان طور که آن زمان هم اعلام کردم، تلاش می‌کنم صادق باشم، حرف نادرست نزنم و صداقت را فدای سیاست نکنم. در مورد تغییرات احتمالی در وزارت ارشاد هم همان طور که در عنوان این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای به چشم می خورد، آنها صرفا گمانه زنی هایی هستند و بیشتر از این هم نیستند.
وی در پایان بخش مقدماتی صحبت های خود و پیش از پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران، بار دیگر بر جایگاه رسانه ها و اهمیت آنها در جهت ایجاد فضایی سالم و شفاف در جامعه تاکید کرد و گفت: من از هیچ انتقادی ولو گزنده و تند هم باشد ناراحت نمی شوم و احساس من هم این است که ما مسئولان باید سعه صدرمان را بالا ببریم و ان شاء الله شما دوستان رسانه‌ای با همین نگاه، کمک‌های خود را به من منتقل می کنید و من هم ان شاء الله از کمکهای رسانه ای، حداکثر استفاده را خواهم برد.
http://dananews.ir/?p=4858   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 2 بازدید
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 6 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 7 بازدید
 • انتشار نتایج دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 14 بازدید
 • ۳۰ هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری انتخاب رشته کردند/ 15 بازدید
 • وقتی داریوش، «دریای پارس» را بر کتیبه سوئز حک کرد/ 10 بازدید
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود/ 12 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال/ 13 بازدید
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ/ 14 بازدید
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟/ 12 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: ما اهل گفتگو هستیم ولی یک قدم از برنامه ریزی های خود عقب نمی رویم / مگر ملت ایران فراموش می کند که سپاه پاسداران چگونه ۸ سال از کشور دفاع کرد/ 15 بازدید
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند!/ 14 بازدید
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی/ 11 بازدید
 • ضربه به برجام، ضربه به امنیت و ثبات جهان است/ /سوئیس همواره جایگاه بسیار خوبی نزد مردم ایران داشته است / شکستن میز مذاکرات هنر نیست!/ 13 بازدید
 • محسن پورسیدآقایی :مدیران شهرداری را براساس توانمندی و کارآمدی انتخاب می کنیم/نگاه اصلی ما افزایش بهره‌وری مترو با شاخص کمی و کیفی به مسافران است/ 19 بازدید
 • هیلاری کلینتون:سخنان ترامپ پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود/ با این سخنان خطا، آمریکا تحقیر شد!/ 16 بازدید
 • مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دکتری تمدید شد/ 18 بازدید
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران/ 20 بازدید
 • آخرین فرصت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶/ 17 بازدید
 • ثبت‎نام بیش از ۲۲هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری۹۶ تا صبح امروز/ 25 بازدید
 • کلاهبرداری زیرپوستی از مسافران ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور/ هیچکس پاسخگو نیست؟/ 977 بازدید
 • محمد سلگی: وضعیت تولید کتاب در کشور مطلوب است و در منطقه رقیبی نداریم /سیاست تمرکز زدایی را در پیش گرفته ایم/ 883 بازدید
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است/ 872 بازدید
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟/ 862 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: مسئول اصلی رشد تروریسم و داعشی گری در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند/ 512 بازدید
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند!/ 267 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر/ 243 بازدید
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز/ 232 بازدید
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد/ 222 بازدید
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!/ 221 بازدید
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد/ آژانس مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران است نه رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه/ 220 بازدید
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند/ 217 بازدید
 • حال و هوای “دانشجویان جدید” دانشگاه تهران؛ قدیمی‌ها پرچم را به تازه واردها سپردند!/ 148 بازدید
 • معاون پژوهشی وزیر علوم: تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه ها برای امور پژوهشی/طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دستگاه ها باید در سامانه ‘سمات’ ثبت شود / 146 بازدید
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟/ 142 بازدید
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی / 135 بازدید
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد/ 130 بازدید
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند!/ 59 بازدید
 • دلیل سنت‌شکنی‌های اخیر عربستان درباره زنان چیست؟/ 58 بازدید
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟/ 55 بازدید
 • انتصاب و رأی اعتماد هیئت وزیران به ۷ استاندار جدید / ۰ نظر
 • محمد سلگی: وضعیت تولید کتاب در کشور مطلوب است و در منطقه رقیبی نداریم /سیاست تمرکز زدایی را در پیش گرفته ایم / ۰ نظر
 • هشداری به مردم و مسئولان! طلای سرخ ایرانی رنگ باخت! / ۰ نظر
 • اطلاعیه‌ دوم سازمان‌ سنجش درباره تکمیل ظرفیت دکتری سال ۱۳۹۶ منتشر شد / ۰ نظر
 • اعلام جزئیات ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان دکتری ۹۶ سراسری / ۰ نظر
 • مدیرکل فرهنگی وزارت علوم : جشنواره قرآن و عترت نماد همگرایی مذاهب شیعه و سنی است/حشمتی: باید از ابزار هنر و رسانه برای انتقال مفاهیم قرآن استفاده کرد / ۰ نظر
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند! / ۰ نظر
 • محمود فرشچیان: از تاسیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی ناامید شده‌ام/ حامی ندارم! / ۰ نظر
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی / ۰ نظر
 • سرپرست وزارت علوم : ۶۰۰ کد رشته دانشگاه آزاد حذف شد/تغییر روسای برخی دانشگاه‌ها در دست بررسی است / ۰ نظر
 • با قدرتمندترین آقازاده‌های دنیا آشنا شوید! / ۰ نظر
 • روحانی: فرهنگ عاشورا و زندگی امام حسین (ع) برای جامعه انسانی نجات‌بخش است / ۰ نظر
 • قاضی زاده هاشمی : نه نمی‌گوییم، چون دوست داریم پشت تریبون برایمان کف بزنند! / در طرح سلامت،برخی کم لطفی‌ کردند و ما را تنها گذاشتند‌ و بعضی‌ شرکا‌ ما را اذیت‌ کردند! / ۰ نظر
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • عوامل تهدید جمعیت چهار ایل بزرگ عشایری در استان تهران / دخل و خرج ۵ میلیاردی عشایر استان تهران / ۰ نظر
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است / ۰ نظر
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟ / ۰ نظر
 • انتخاب رشته حدود ۱۵هزار داوطلب در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • پایان ماراتن دکتری ۹۶ و چند نکته / ۰ نظر
 • علیرضا عبداللهی نژاد، جایگزین مهدخت بروجردی علوی در مسئولیت روابط عمومی وزارت علوم شد / ۰ نظر