منو
پنجشنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۶
اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی, نمایشگاه ها /  تفکیک وزارتخانه صنعت وتجارت به نفع صادرات کشور است

تفکیک وزارت صنعت وتجارت، آری یا نه؟ /تصدی گری علت اصلی چاق شدن دولت است

تفکیک وزارت صنعت وتجارت، آری یا نه؟ /تصدی گری علت اصلی چاق شدن دولت است
برخی از کارشناسان معتقدند برای ایجاد تولید صادرات محور چاره ای جز این نیست که دو بخش صنعت و تجارت در قالب یک وزارتخانه کنار یکدیگر قرار گیرند اما برخی صاحب نظران تفکیک این وزارتخانه را راهکار توسعه صادرات می دانند.
۲۱ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۴۱
/
/
28 بازدید
/
/

دانانیوز: بعد از سال ۹۰ و تغییری که در ترکیب وزارتخانه ها ایجاد شد و به ادغام دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی انجامید، این روزها بازهم خبر از تغییرات احتمالی جدید به گوش می رسد؛ خبری که در صورت صحت، ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت را دوباره دستخوش تحول خواهد کرد.

دانانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،با توجه به مجموع شرایط موجود در صنعت وتجارت کشور و نظر کارشناسان امر و بسیاری از مسئولان این وزارتخانه، به نظر می رسد به جای جدا کردن و تفکیک وزارتخانه ادغام شده باید اصلاحاتی ساختاری در آن به وجود آید. متاسفانه بعد از ۵ سال هنوز شرح وظایف مشخصی در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود ندارد و در حقیقت مجموعه‌‌ی وظایف دو وزارتخانه در کنار یکدیگر جمع شده در حالی که اصولاً به نظر می رسد نباید در ساختار جدید معاونتهای سنتی مانند امور صنایع یا معادن یا بازرگانی بصورت قبل و با شرح وظایف گذشته وجود داشته باشد بلکه ضروری است در گام اول، نیازهای ذینفعان یعنی بازرگانان، تجار و تولیدکنندگان صنعتی و معدنی شناسایی شود تا بتوان برای رفع مشکلات آنها برنامه ریزی کرد. بطور مثال، نیازهایی که در حوزه تأمین مالی؛ آموزش؛ توانمندسازی؛ رقابت پذیری؛ افزایش بهره وری و صادراتی شدن وجود دارد و باید در مسیر رفع آنها حرکت کرد.

در راستای بررسی دقیق تر موارد ذکر شده وهمچنین شنیدن دلایل کارشناسان امر،با دونفر از موافقان وهمچنین دونفر از مخالفان تفکیک وزارتخانه صنعت،معدن وتجارت به گفتگو نشسته ایم.

تفکیک وزارت صنعت هیچ دردی را دوا نمی کند

علی صدری رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،در رابطه با تفکیکی وزارتخانه صنعت و بازرگانی ،گفت: عواملی مثل چابک سازی و جوانگرایی در دولت و کوچک کردن هرچه بیشتر آن از جمله مهمترین فاکتورهایی است که باعث رونق اقتصادی در کشور می شود.

وی در ادامه افزود:بجای اینکه به فکر تفکیک وزارتخانه صنعت باشیم باید تمام تلاش خود را درجهت ادغام وزارتخانه های دیگر به کار بندیم.

صدری با رد این موضوع که عریض و طویل بودن وزارت صنعت وتجارت موجب پایین آمدن کارایی آن شده است،تصریح کرد:بحث عریض و طویل بودن،بهانه است و اگر مدل های مختلف درجهان را بررسی کنیم ،خواهیم دید که در هیچ جای دنیا یک وزارتخانه به چند وزارتخانه تفکیک نمی شود.

رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران اضافه کرد:بعنوان مثال در کشور ترکیه با وجود رشد خوب صنعتی،وزارت صنعت و علوم در هم ادغام شده است.

وی با اشاره به اینکه تفکیک وزارت صنعت بازگشت به عقب است ،تاکید کرد:کشورهای پیشرفته دنیا این مسیر را طی کرده اند و بهتر است که با توجه به تجربیات آنها ،مانیز تصمیم درستی در این رابطه اتخاذ کنیم.

تفکیک وزارت صنعت تاثیری در بزرگ شدن دولت ندارد

رضا علیزاده عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ،بعنوان یکی از موافقان طرح تفکیک ، گفت:من با تفکیک وزارت صنعت،معدن وتجارت و ایجاد یک وزارتخانه جدید با عنوان وزارت بازرگانی موافق هستم.

وی در ادامه با اشاره به دلایل این موافقت خود،افزود:در صورتیکه مجموعه تصمیمات در حوزه واردات و صادرات و کنترل تعرفه ها زیر نظر یک ساختار واحدی قرار بگیرد،تصمیمات در حوزه بازرگانی بیشتر بر روی صادرات متمرکز خواهد شد.

علیزاده اظهار داشت:الان شاهد آن هستیم که که در بحث کنترل بازار تصمیمات متفاوتی از سوی نهادهای مختلف گرفته می شود و در صورتیکه مدیریت واحدی در این حوزه اتخاذ شود ،مصرف کننده و تولیدکننده راضی تر خواهند بود.

وی همچنین اضافه کرد:در وزارت کنونی صنعت ،معدن تجارت حوزه بازرگانی مغفول مانده و بیشتر به بخش صنعت توجه شده است.

علیزاده در پاسخ به این پرسش که آیا تفکیک وزارتخانه صنعت موجب بزرگ تر شدن دولت نخواهد شد، تصریح کرد:بزرگ شدن دولت ربطی به تفکیک وزارتخانه صنعت ندارد و کوچک شدن در صورتی محقق می شود که دولت دست از تصدی گری برداشته و دست درازی به بنگاه های خصوصی را کم کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،اذعان داشت:در حال حاضر علی رغم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ،خصوصی سازی بدرستی صورت نگرفته واز آنجاییکه که مدیران دولتی نمی توانند از پست های خود دل بکنند،ترفندهایی در جهت تبدیل شرکت های دولتی به خصولتی اتخاذ کرده اند که این موضوع نه تنها تاثیری در خصوصی سازی نداشته بلکه بار بر دوش دولت را سنگین تر کرده است.

وزارت صنعت در ۴سال گذشته به درستی به وظایف خود عمل نکرد

علیرضا شجاعی، نایب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران ومعاون سابق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت بعنوان یکی از مخالفان جدی تفکیک وزارت صنعت وتجارت در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: مدیریت واردات و تعیین دقیق و اثربخش تعرفه های واردات، با نگاه همزمان به تولید و تجارت و در کنار هم قرار گرفتن این دو صورت می پذیرد. یعنی تولید و مصرف در کنار هم هستند نه این که هر کدام جزیره مستقلی داشته باشند و به طور جداگانه تصمیم گیری کنند. البته ادغام هم در شرایطی موفق است که به درستی صورت گیرد چون آنچه امروز به واقعیت تبدیل شده تجمیع است نه ادغام.

وی در ادامه افزود:در ادغام موفق،ساختار و بافت این دو وزارتخانه باید تغییر کند و شرح وظایفشان اصلاح و عوض شود یعنی برخی از وظایف و مسئولیتها که قبلاً در وزارت بازرگانی و صنعت و معدن وجود داشته باید به بخش خصوصی واگذار شود. پیش از این هم برخی از تصدی گری ها در دو وزارتخانه وجود داشت که همچنان ادامه دارد در حالی که خیلی پیشتر این تصدی گری ها و مسئولیتها باید واگذار میشد.

شجاعی تصریح کرد:فراموش نکنیم اگرچه گونه و اسم بنگاهها متفاوت است اما همه آنها نیازهای مشابهی دارند. ما باید بنگاهها را به سوی صادراتی شدن حرکت دهیم ضمن اینکه در این مسیر بهره وری آنها نیز باید افزایش یابد. در نتیجه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید کارکردها و مسئولیتهای خود را تغییر دهد تا در حوزه تولید و تجارت بتواند نقش موثرتری را ایفاء کند.

وی افزود:متاسفانه در حال حاضر وجود دفاتر متعدد نشان می دهد که این وزارتخانه نتوانسته منحصراً در حوزه کلان به ایفای نقش حاکمیتی بپردازد ضمن اینکه در چند سال اخیر ساختار وزارتحانه به ۱۵ سال قبل برگردانده شده در حالی که ساختار یک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نوین باید متفاوت تر از وضعیت فعلی آن باشد.

شجاعی اذعان داشت:حقیقت این است که در دولت قبلی برنامه ریزی وجود داشت که بر اساس آن و با طراحی ۳۲ گام قرار بود قدم به قدم از تجمیع حرکت کنیم و به ادغام برسیم اما متاسفانه به دلیل شرایط خاصی که در انتهای سال ۹۰ به وجود آمد و تشدید تحریمها که عرصه را بر تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی تنگ کرده بود و به خصوص بعد از تحریم بانکها و تحریمهای نفتی امکان ادامه این مسیر عملاً وجود نداشت و وزارتخانه ترجیح داد رفع نیازهای ذینفعان خود را در اولویت قرار دهد یعنی این امر در اولویتی بالاتر از تغییرات درون سازمانی قرار داشت.

وی ادامه داد:به خاطر داشته باشیم ایجاد هرگونه تغییری در سازمان با مقاومت و بعضا تنش در سیستم مواجه می شود و بسیاری از بخشها در مقابل تغییر مقاومت و ایستادگی می کنند به همین جهت آن برنامه ریزی به سرانجام نرسید و شرایط این اجازه را نداد. بعد هم که بحث تغییر دولت پیش آمد و موضوع منتفی شد.

نایب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران تاکید کرد:اگر می خواهیم تولید و تجارت در ایران اصلاح شود نیازمند یک جراحی جدی هستیم که قطعاً عوارضی خواهد داشت. اگر وزیر جدیدی که در رأس کار قرار می گیرد دست به چنین اصلاحاتی بزند ممکن است گروهی مقاومت کنند و واکنش نشان دهند اما ادامه روال فعلی و مدارا و حتی تفکیک مجدد دردی را دوا نمی کند.

وی افزود:اگر بااصلاح، سازمانی چابک ایجاد شود تنشهایی هم قطعاً وجود خواهد داشت اما چهار سال فرصت خوبی است و هر کسی که در رأس این وزارتخانه قرار می گیرد در صورتی اولویت خود را به تغییر ساختار اختصاص بدهد که پاسخگو به ذینفعانش است در نهایت پس از طی دشواری ها، همه از نتایج آن بهره مند خواهند شد و این اقدام به اقدامی ماندگار تبدیل خواهد شد.

تفکیک وزارتخانه صنعت وتجارت به نفع صادرات کشور است

مینا مهرنوش در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی از دلایل خود برای این موافقت می‌گوید: این اتفاق خوب است، اما مشروط به اینکه سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و گمرک از وزارت اقتصاد جدا شده و به وزارت بازرگانی ملحق شوند.

وی در ادامه افزود: دو سازمان مذکور می توانند دو بازوی اجرایی وزارت بازرگانی بوده و روند امور مربوط به صادرات را تسهیل کرده و الحاق آنها به وزارت بازرگانی موجب کاهش بروکراسی های اداری بی مورد خواهد شد.

مهرنوش همچنین تصریح کرد: یکی از معایبی که الان متوجه وزارت صنعت و بویژه سازمان توسعه تجارت است،عدم توجه به صادرات خدمات است که در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد صادرات کل دنیا را در بر می گیرد.

این استاد دانشگاه اقتصاد اضافه کرد:با این جداسازی ،وزارتخانه ای داریم که کلی نگر نبوده و به صادرات از دوجنبه کالا وخدمات توجه می کند.

وی در پایان تاکید کرد: بطور حتم در وزارتخانه عریض و طویل صنعت معدن وتجارت،وزیری که شم صنعتی داشته باشد ناخودآگاه از جنبه تجاری غافل می ماند و برعکس؛ پس چه بهتر که با تفکیک این دو وزارتخانه ،مسائل مربوط به بازرگانی و صنعت با دقت نظر بیشتری مورد توجه قرار بگیرد.

 

http://dananews.ir/?p=4164   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • موافقت وزارت بهداشت با ایجاد ۱۳ رشته‌ محل دکتری علوم‌پزشکی در دانشگاه آزاد/ 1 بازدید
 • موافقت وزارت بهداشت با ایجاد ۱۳ رشته‌محل دکتری علوم‌پزشکی در دانشگاه آزاد/ 4 بازدید
 • رئیس هلال احمر:نیروهای واکنش سریع هلال احمر تا پایان سال از ۵۰۰ نفر به ۳۵۰۰ تن می رسد/ 8 بازدید
 • ایران در آستانه پیوستن به پنج کشور تولید کننده واکسن هاری انسان/ 4 بازدید
 • تکلیف خود را مشخص کنید!/اینکه مردم به شبکه های اجتماعی داخلی اعتماد کنند بستگی به عملکرد ما مسئولین دارد/ 5 بازدید
 • بحران آب در دشت تهران/۴ عامل اصلی کاهش منابع آبی/ 6 بازدید
 • فرانسه: تحریم های آمریکا علیه ایران مغایر با قوانین بین المللی است/ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد!/ 8 بازدید
 • ۲۷ میلیون کودک خاورمیانه ای در معرض خشونت!؟/ 8 بازدید
 • آثار مثبت برجام در دولت دوازدهم شتاب می گیرد/ 11 بازدید
 • بانک مرکزی:تغییر واحد پول منوط به تصویب در مجلس است!/ 8 بازدید
 • اسحاق جهانگیری:خودروسازان داخلی خود را آماده رقابت با همتایان خارجی کنند/ 8 بازدید
 • سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا: توافق هسته ای، حل بسیاری از مشکلات خاورمیانه را آسان کرده است/خروج آمریکا ازبرجام اعتبار این کشور را ازبین می برد!/ 8 بازدید
 • انتقال پذیرفته‌شدگان پژوهشگاه شاخص‌پژوه به مراکز دیگر/ 19 بازدید
 • مقاله جعلی چندین نشریه علمی را فریب داد!/ 18 بازدید
 •  ایرج حریرچی: طرح “توزیع موادمخدر دولتی” نیازمند بررسی علمی/ رد درخواست وزیر برای تمدید انتخابات نظام پزشکی/ 12 بازدید
 • توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله/ 13 بازدید
 • اجرای برجام و گام های رو به جلو در وین/ 14 بازدید
 • «فرهاد رهبر» رئیس دانشگاه آزاد شد/ 12 بازدید
 • تأکید دانشگاه تهران بر اعلام نتایج دکتری ۹۶ از سوی سنجش/ 13 بازدید
 • آغاز ثبت‌نام وام ضروری ویژه دکتری از اول مرداد ماه/ 14 بازدید
 • فردا؛ آخرین مهلت تغییر اولویت انتخاب رشته دکتری ۹۶/ 51 بازدید
 • نشست تیرماه ۹۶ باشگاه مدیران ایران/ 48 بازدید
 • دستور رئیس جمهوری برای حل مشکل موسسات مالی غیرمجاز/ 44 بازدید
 • انتشار اطلاعیه سازمان سنجش درخصوص آزمون دکتری ۹۷/ 43 بازدید
 • اعلام شهریه دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 42 بازدید
 •  خورشید مهربان وجودت سلامت و پرفروغ نابغه ایرانی/ آخرین وضعیت سلامت خانم دکتر «مریم میرزاخانی»نابغه ایرانی/ 40 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون ۱۳۹۶ دانشگاه ادیان و مذاهب/ 39 بازدید
 • اعلام جزئیات پذیرش دانشجو در آزمون دکتری ۹۷/ 39 بازدید
 • اعلام شهریه دوره‌های غیرروزانه دکتری ۹۶ دانشگاه شاهرود/ 38 بازدید
 • اعلام جزئیات دقیق زمان مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه شاهد/ 38 بازدید
 • اعلام ضرایب دروس امتحانی آزمون دکتری ۹۷/ 38 بازدید
 • محرومیت پذیرفته‌شدگان روزانه دکتری ۹۶ از آزمون سال ۹۷/ 38 بازدید
 • اعلام نحوه پذیرش دکتری پژوهش‌محور در سال ۹۷/ 36 بازدید
 • اعلام فرصت مجدد مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه ارومیه/ 36 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه مفید در سال ۹۶/ 35 بازدید
 • درخواست وزیر بهداشت : بیمه‌ها تجمیع نشوند، ادامه “تحول سلامت” شدنی نیست! /”روحانی” اشتباه تاریخی “سلامت” را اصلاح کرد/سیاسیون با سلامت مردم مهربان‌تر باشند!/ 35 بازدید
 • اعلام زمان‌بندی مصاحبه‌های دکتری ۹۶ پردیس فارابی دانشگاه تهران/ 34 بازدید
 • رییس جمهوری: اگر بنا بود وزیر خارجه با شعار از میدان خارج شود، برجام محقق نمی شد/با کاهش بی سابقه قیمت نفت مواجه شدیم ، هنوز هم تحت فشاریم!/ 33 بازدید
 • اعلام جزئیات شهریه دکتری ۹۶ دانشگاه علم و فرهنگ/ 33 بازدید
 • ۱۵ تیر؛ آخرین مهلت ثبت‌ تقاضای دانشجویان برای دریافت وام ویژه دکتری/ 32 بازدید
 • تعیین حداقل و حداکثر دستمزد مبنای کسر حق بیمه تامین اجتماعی / ۰ نظر
 • برنامه پردیس دانشگاه فرهنگیان برای پذیرش دانشجوی دکتری در سال‌های آتی / ۰ نظر
 • انتشار اطلاعیه سازمان سنجش درخصوص آزمون دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • عدم امکان حضور جاماندگان از ثبت‌نام در مصاحبه دکتری ۱۳۹۶ دانشگاه تهران / ۰ نظر
 • تأکید دانشگاه تهران بر اعلام نتایج دکتری ۹۶ از سوی سنجش / ۰ نظر
 • تسهیل روند پرداخت وام ویژه دکتری / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت‌نام مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه گیلان / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت‌نام وام ویژه دکتری تا ۲۵ تیر ماه / ۰ نظر
 • تقابل دین و موسیقی؛ دو قطبی چالش برانگیز! / ۰ نظر
 • ۲۷ میلیون کودک خاورمیانه ای در معرض خشونت!؟ / ۰ نظر
 • شرایط دریافت وام ازدواج ۸۰ میلیونی / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت‌نام مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه ملایر / ۰ نظر
 • واکنش سردار دهقان به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:اینگونه اظهارات شبیه هذیان گویی افراد بیمار و تب دار است! / ۰ نظر
 • اعلام نتایج آزمون EPT تیر ماه ۱۳۹۶ / ۰ نظر
 • محمدامین سازگارنژاد :مقدمات تبدیل وضعیت۱۱۸۵ مربی حق‌التدریس‌ فنی وحرفه‌ای فراهم شد / ۰ نظر
 • اعلام نتایج اولیه دکتری ۱۳۹۶ علوم پزشکی / ۰ نظر
 • اعلام ضرایب دروس امتحانی آزمون دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • فرصتی دوباره برای مصاحبه داوطلبان دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • «فرهاد رهبر» رئیس دانشگاه آزاد شد / ۰ نظر
 • برگزاری مصاحبه‌های آزمون دکتری ۹۶ آزاد به صورت استانی / ۰ نظر