منو
سه شنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۶

توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله

توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله
تازه‌ترین مصوبه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مبنی بر توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع ارتباط معتادان و قاچاقچیان، موضوعی پر بحث است که واکنش های بسیاری به همراه داشت.
۲ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۱۵
/
/
176 بازدید
/
/

دانانیوز:  توزیع مواد مخدر دولتی، در واپسین روز تیرماه از سوی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رسانه ای شد و بنا به آنچه این کمیسیون می گوید از سازوکاری جدی جهت مقابله با شکل گیری مافیای مواد مخدر و پولشویی فراوان در این عرصه حکایت دارد.
دانانیوز به نقل از ایرنا، «حسن نوروزی» سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، درباره نوع مواد مخدری که قرار است در اختیار معتادان قرار گیرد، هم گفت: در واقع این مواد مخدر شامل‌‌ همان متادون و موادی رقیق‌تر از مواد مخدر پیشین است و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن نیز برعهده آیین‌نامه‌ای که قرار است، توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.
طرحی که موافقان از آن به عنوان کوتاه کننده رابطه قاچاقچی و معتاد و راهکاری برای تغییر الگوی مصرف مواد مخدر یاد می کنند و مخالفان، قانونی کردن توزیع موادمخدر را عامل مصرف بیشتر آن می دانند.
بررسی کارشناسی پیشنهاد طرح توزیع مواد مخدر از طرف دولت به عنوان طرح جایگزین توزیع آن از طرف قاچاقچیان، بهانه ای شد تا گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با «حسین دژاکام» بنیان‌گذار و تئوریسین جمعیت احیای انسانی ، «سعید معیدفر» جامعه شناس و « مجید ابهری» آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری گفت و گو کند.
به باور این کارشناسان، توزیع مواد مخدر توسط دولت، طرحی مناسب و کارآمد در جهت مقابله با پدیده هنجارشکن اعتیاد خواهد بود در صورتی که با نظارت، برنامه ریزی و ساختارهای اجرایی مناسب همراه باشد.

** طرح توزیع موادمخدر دولتی عاملی در کاهش پول‌های کثیف
مواد مخدر و توزیع آن یکی از حلقه های اصلی جنگ نرم و مافیای بین المللی است که بیشترین آسیب و زیان های مادی و معنوی را به جامعه وارد می کند. موضوعی که ابهری، در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا به آن اشاره کرد و افزود: تا کنون، نزدیک به ۷ هزار نفر به جرم قاچاق مواد مخدر، اعدام شده اند و بیش از ۳ هزار شهید در راه مبارزه با قاچاقچیان تقدیم شده است. همچنین ۶۵ درصد زندانیان به طور مستقیم با جرایم مواد مخدر ارتباط دارند و درصد قابل توجهی از طلاق ها، کودک آزاری ها، جنایات و توهم ناشی از مصرف مواد، سرقت ها و آسیب های دیگر با مواد مخدر مرتبط است.
به بیان ابهری، مواد مخدر دومین جایگاه پول ساز دنیا بعد از تجارت اسلحه است و با توجه به مرزهای گسترده ایران با افغانستان و فعالیت های بسیار جدی مافیای مواد مخدر در کشت و تولید این مواد، سالیانه میلیاردها تومان سرمایه به جیب قاچاقچیان می رود. این اعداد و ارقام وقتی در کنار ضایعات انسانی و مرگ روزانه ۷ نفر به دلیل سوءمصرف و مواد مخدر تقلبی قرار می گیرد، حجم مصیبت را نمایان می سازد.
این آسیب شناس، ضمن مثبت خواندن طرح توزیع مواد مخدر دولتی به عنوان راهکاری برای کاهش پول های کثیف و تجارت سیاه مواد، به انتقاد از مخالفان آن پرداخت و گفت: اگر دولت مواد مخدر رقیق و توزیع متادون و شربت تریاک را در انحصار خود گرفته و براساس معیارهای منطقی و علمی از مجاری قانونی توزیع نماید، زیان های میلیاردی به این باندها وارد می آورد. اقدام به این عمل، نیازمند کارشناسی دقیق توسط نخبگان اجتماعی است که در ابتدا باید تمام زوایای این طرح مورد رسیدگی و تحلیل قرار گیرد سپس به طور آزمایشی در چند استان به اجرا درآید. آن گاه نتایج ارزیابی شده، به عنوان الگوی رفتاری برای کشور قرار گیرد. اما متاسفانه امروز که می توان آسیب های گفته شده را به حداقل رساند عده ای بدون توجه به ابعاد موضوع مخالفت می کنند.

**کاهش هنجارشکنی در جامعه با توزیع مواد دولتی
طرح توزیع دولتی مواد مخدر، راهکاری برای جلوگیری از بیماری های واگیردار و حرکت بیماران خطرناک در سطح شهر است که موجبات آلودگی افراد بیشتر جامعه را فراهم می کنند. موضوعی که دژاکام، در گفت و گو با پژوهشگر گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، درباره آن این گونه بیان کرد: همه می دانند که مصرف و تزریق هر نوع مواد مخدر ناخوشایند و زننده است اما با توجه به شرایط موجود، آیا ممانعت آن ، به سود جامعه است یا به زیان؟ وقتی سرنگی برای تزریق به افراد معتاد داده نمی شود، این سود بزرگترین زیان را دربردارد چرا که با وفور بیماری های ایدز، هپاتیت و عفونی روبه رو خواهیم بود.
به گفته دژاکام، هر اندازه جرایم مواد مخدر سنگین تر شود، قیمت آن افزایش پیدا می کند در نتیجه نه تنها مصرف کننده از مصرف دست نمی کشد بلکه به دلیل گرانی مواد، خرج و مخارج زندگی خود و اطرافیان را صرف موادی می کند که سایه شوم آن، به مرور زندگی همه را ساقط می کند. پس باید توزیع مواد با چارچوب مناسب و نظارت کامل در محل های در نظر گرفته شده برای مصرف کننده ها صورت گیرد. همچنین اطلاع رسانی در رسانه های عمومی و ملی، باید صورت گیرد و از این طریق، آموزش داد که نباید مصرف کرد اما در صورت مصرف مدل سازی مناسب انجام شود.
وی تاکید کرد: این توزیع باید کارشناسانه صورت گیرد به این معنا که قیمت مواد دولتی با قیمت آزاد به یک میزان باشد تا از ایجاد بازارهای سیاه جلوگیری شود. باید همانند آن چه درباره دخانیات در نظر گرفته شده، درباره توزیع مواد هم انجام شود و سوبسید بر آن تعلق نگیرد.

**پیگیری، نظارت و کنترل، جایگزین حرکت های زیگزالی
معیدفر در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، طرح توزیع مواد مخدر دولتی را گامی مثبت عنوان کرد و گفت: پیش از این، در مورد مواد مخدر مساله «انکار» مطرح بود به این معنا که مصرف هر نوع مواد مخدر از جمله تریاک به دلیل این که با برخورد سلبی روبه رو بود، انکار می شد. تصمیم اخیر مجلس، هم اثبات کننده این مدعا است که در نحوه مواجه با یک مشکل، باید واقعیت آن را پذیرفت و درصدد انکار آن نبود.
«همچنین باید در نظر داشت که به دلیل شرایط جغرافیایی ایران، تریاک سابقه دیرینی در میان افراد جامعه دارد و شرایط ایجاب می کرده که از گذشته ای دور در ایران و برخی کشورهای همسایه، تریاک به صورت تفننی یا تسکین برخی دردها مصرف شود.»
به بیان این جامعه شناس، نادیده گرفتن این مساله و جرم انگاشتن مصرف تریاک در واپسین روزهای انقلاب، عاملی شد که از این ماده به موادی خطرناکتر و مساله دارتر ورود کنیم. حال بعد از چهل سال متوجه شدیم که برخی از آن سیاست ها اشتباه نبوده و می توان آن را از اغما خارج و در جامعه اجرایی کرد.
معیدفر، در ادامه این گفت و گو، نظارت و اجرای درست را راهکار به منصه ظهور رسیدن این طرح عنوان کرد و گفت: هر لایحه، طرح و برنامه ای اگر به درستی اجرا و همه ابعاد آن در نظر گرفته نشود، به بن بست خواهد خورد. مصرف مواد مخدر هم به دلیل این که مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را درگیر می کند، نیاز به برنامه ریزی و بسترسازی مناسب دارد که به طور حتم، در جامعه ای سالم، شاد و سرشار از مشارکت مردمی که افراد دستگیر و کمک کننده به هم هستند، این طرح کارآمدتر خواهد بود. نمی توان صرف اجرایی شدن طرح توزیع مواد دولتی، تصور کرد که همه مسایل ما در حوزه مواد مخدر از بین خواهد رفت بلکه این طرح تنها بخشی از مساله را پوشش می دهد.
در پایان سخن می توان گفت، حرکت به سوی جامعه عاری از اعتیاد یا حداقل اعتیاد، تنها از طریق، آگاه سازی، فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای آموزشی مناسب فراهم می شود که این بستر، با همت رسانه ها و مراکز آموزشی دوشادوش حرکت دولت، میسر خواهد بود.

http://dananews.ir/?p=4302   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • اعلام نتایج جایابی دانشجویان دکتری پژوهشگاه شاخص پژوه/ 3 بازدید
 • پذیرش دانشجو دکتری دوره‌ بین‌الملل پردیس کیش دانشگاه تهران/ 11 بازدید
 • کرسی ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو، به ریاست پروفسور علی اکبر جلالی ایجاد شد/ 8 بازدید
 • پروفسور رامین گلستانیان، مدیر علمی فیزیک مواد زنده در موسسه “ماکس پلانک” دانشگاه آکسفورد شد/ 6 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 17 بازدید
 • تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها/ 18 بازدید
 • حضرت آیت‌الله جوادی آملی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود/این کار کوچکی و آسانی نیست، کسی در قله باشد و به او اهانت بشود، او تحمل کند!/ 27 بازدید
 • برگزاری نخستین کنگره بزرگداشت حضرت آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی (رحمه الله علیه)/ 16 بازدید
 • چرا اینستاگرام رفع فیلتر شد اما تلگرام نشد؟ معاون دادستان کل کشور :فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است/ 13 بازدید
 • رئیس جمهوری:همه باید مسئولیت مشکلات را بپذیرند و با وحدت و همدلی، دولت را یاری نمایند/ اشتغالزایی و فقرزدایی؛ رویکرد اصلی بودجه ۹۷/ 15 بازدید
 • اعلام جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 14 بازدید
 • امروز؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 14 بازدید
 • عیسی منصوری: متقاضیان وام اشتغال روستایی در “سامانه کارا “ثبت نام کنند/ابلاغ «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» به ادارات کل و استانداریها/ 20 بازدید
 • نمایشگاه CES 2018با بیش از ۳۵۰۰ شرکت‌کننده در لاس وگاس آغاز به کار کرد/ 15 بازدید
 • اصلاح ژن؛ چالشی برای استفاده یا سوءاستفاده؛ اطلاعات ژنی ۸۰۰ نفر در بانک “ایرانوم”/ایران در کمربند ازدواج‌های خویشاوندی!/ 19 بازدید
 • عدم پذیرش تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد در بهمن ماه/ 18 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 59 بازدید
 • دکتر محمد سلگی، جایگزین دکترجوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد/ 18 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه/ 33 بازدید
 • مشروح نشست خبری نوبخت / اعلام موضع دولت درباره وقایع اخیر کشور/ 31 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 59 بازدید
 • اعطای بورس دولت مجارستان در مقطع دکتری در سال ۲۰۱۸/ 56 بازدید
 • غلامعلی رجایی: عدم برخورد با فساد دولت احمدی‎نژاد ریشه اعتراضات است/فکر نکنیم هر مخالفی قصد ساقط کردن ما را دارد! /یک ایرانی جایی را برای خالی کردن اعتراضات و مخالفت‎هایش نمی بیند!/ 54 بازدید
 • توضیح رسمی سازمان زمین شناسی درباره زلزله ملارد و گسل‌های تهران/ 51 بازدید
 • حمید قبادی : صرف ادعا نمی‌شود، باید ساختارهای مبتنی بر اندیشه و فکر، مدرسه مد و مراکز اصلی را ایجاد کنیم/ 40 بازدید
 • خانواده های سرپرست معلولان، معافیت سربازی می گیرند/ 39 بازدید
 • فرهاد احتشام زاد: دستورالعمل واردات خودرو امروز ابلاغ می‌شود/ 38 بازدید
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟/ 37 بازدید
 • شرایط ضمانت برای تسهیلات ازدواج آسان می‌شود!/ 35 بازدید
 • پیش ثبت نام رایگان کارت هوشمند ملی/ 34 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه/ 33 بازدید
 • مهلت مجدد ثبت نام کنکور دکتری ۹۷/ 32 بازدید
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته/ 32 بازدید
 • مشروح نشست خبری نوبخت / اعلام موضع دولت درباره وقایع اخیر کشور/ 31 بازدید
 • سیاست جدید بانکی، دوست یا دشمن تولید کننده!؟/ 31 بازدید
 • آیا وقایع اخیر بودجــــــه را به حـــاشیــــه برده است؟!/رئیس جمهوری: مردم باید بر کار ما نظارت کنند،در نقد بودجه چقدر قشنگ. همه مردم به صحنه آمدند/ 29 بازدید
 • مانورهای فرمایشی دوای درد زلزله نیست! // 29 بازدید
 • تحلیلگران اقتصادی می گویند: هنر دولت روحانی مهار تورم لجام گسیخته بود/دولت روحانی مسئول همه تقصیرها نیست!/ 29 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون زبان EPT دی ماه ۹۶/ 29 بازدید
 • آنچه در جشنواره فجر ۳۶ می‌بینیم!/ 28 بازدید
 • افزایش کاذب بیت کوین بدون پشتوانه واقعی! /آیا تجارب تلخ گلد کوییست‌ها و یا موسسات مالی تکرار می شود!؟ / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام آزمون زبان EPT دی ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • محسن اراکی: امت اسلامی، امتی در مقابل سایر امت ها نیست! /حضور ۹۰ کشور در سی و یکمین کنفرانس وحدت / ۰ نظر
 • قیمت خرید سربازی در سال ۹۷ گران شد+ جدول قیمت‌ها / ۰ نظر
 • عدم پذیرش تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد در بهمن ماه / ۰ نظر
 • کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مرکز همایشهای صدا و سیما / ۰ نظر
 • توضیح رسمی سازمان زمین شناسی درباره زلزله ملارد و گسل‌های تهران / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ در روز پنجشنبه / ۰ نظر
 • دبیر کل سازمان ملل : ایران کاملا به توافق هسته‌ای پایبند است / هیچ شواهدی درباره مشارکت تهران در حمله موشکی به ریاض وجود ندارد / ۰ نظر
 • اعطای بورس دولت مجارستان در مقطع دکتری در سال ۲۰۱۸ / ۰ نظر
 • گردشگری ایران؛ از انزوا تا جذابیت جهانی! /«ACCOR» اولین کمپانی بین‌المللی بود که در ایران هتل احداث کرد / ۰ نظر
 • عباس پاپی زاده: نمی‌دانیم از چه مرجعی بخواهیم که مراقب سلامت مردم باشد!/ واردات ۱۰ الی ۱۵ میلیون تن محصولات تراریخته به کشور/ / ۰ نظر
 • اصلاح ژن؛ چالشی برای استفاده یا سوءاستفاده؛ اطلاعات ژنی ۸۰۰ نفر در بانک “ایرانوم”/ایران در کمربند ازدواج‌های خویشاوندی! / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام آزمون MSRT دی ماه ۹۶ از هفته آینده / ۰ نظر
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟ / ۰ نظر
 • پروفسور رامین گلستانیان، مدیر علمی فیزیک مواد زنده در موسسه “ماکس پلانک” دانشگاه آکسفورد شد / ۰ نظر
 • بنزین ۱۵۰۰ تومانی از اول دی ماه امسال!/افزایش بیش از ۴۰ درصدی حامل‌های انرژی! / ۰ نظر
 • غلامعلی رجایی: عدم برخورد با فساد دولت احمدی‎نژاد ریشه اعتراضات است/فکر نکنیم هر مخالفی قصد ساقط کردن ما را دارد! /یک ایرانی جایی را برای خالی کردن اعتراضات و مخالفت‎هایش نمی بیند! / ۰ نظر
 • بازی عجیب سازمانی که می‌گوید پول ندارد! /هزینه کاهش سرعت مجاز در جاده‌ها را چه کسی خواهد داد؟ / ۰ نظر
 • احکام جدید رئیس جمهوری برای فرجی دانا، ترکان، یونسی و امیری / ۰ نظر