منو
چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶

توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله

توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله
تازه‌ترین مصوبه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مبنی بر توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع ارتباط معتادان و قاچاقچیان، موضوعی پر بحث است که واکنش های بسیاری به همراه داشت.
۲ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۱۵
/
/
107 بازدید
/
/

دانانیوز:  توزیع مواد مخدر دولتی، در واپسین روز تیرماه از سوی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رسانه ای شد و بنا به آنچه این کمیسیون می گوید از سازوکاری جدی جهت مقابله با شکل گیری مافیای مواد مخدر و پولشویی فراوان در این عرصه حکایت دارد.
دانانیوز به نقل از ایرنا، «حسن نوروزی» سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، درباره نوع مواد مخدری که قرار است در اختیار معتادان قرار گیرد، هم گفت: در واقع این مواد مخدر شامل‌‌ همان متادون و موادی رقیق‌تر از مواد مخدر پیشین است و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن نیز برعهده آیین‌نامه‌ای که قرار است، توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.
طرحی که موافقان از آن به عنوان کوتاه کننده رابطه قاچاقچی و معتاد و راهکاری برای تغییر الگوی مصرف مواد مخدر یاد می کنند و مخالفان، قانونی کردن توزیع موادمخدر را عامل مصرف بیشتر آن می دانند.
بررسی کارشناسی پیشنهاد طرح توزیع مواد مخدر از طرف دولت به عنوان طرح جایگزین توزیع آن از طرف قاچاقچیان، بهانه ای شد تا گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با «حسین دژاکام» بنیان‌گذار و تئوریسین جمعیت احیای انسانی ، «سعید معیدفر» جامعه شناس و « مجید ابهری» آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری گفت و گو کند.
به باور این کارشناسان، توزیع مواد مخدر توسط دولت، طرحی مناسب و کارآمد در جهت مقابله با پدیده هنجارشکن اعتیاد خواهد بود در صورتی که با نظارت، برنامه ریزی و ساختارهای اجرایی مناسب همراه باشد.

** طرح توزیع موادمخدر دولتی عاملی در کاهش پول‌های کثیف
مواد مخدر و توزیع آن یکی از حلقه های اصلی جنگ نرم و مافیای بین المللی است که بیشترین آسیب و زیان های مادی و معنوی را به جامعه وارد می کند. موضوعی که ابهری، در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا به آن اشاره کرد و افزود: تا کنون، نزدیک به ۷ هزار نفر به جرم قاچاق مواد مخدر، اعدام شده اند و بیش از ۳ هزار شهید در راه مبارزه با قاچاقچیان تقدیم شده است. همچنین ۶۵ درصد زندانیان به طور مستقیم با جرایم مواد مخدر ارتباط دارند و درصد قابل توجهی از طلاق ها، کودک آزاری ها، جنایات و توهم ناشی از مصرف مواد، سرقت ها و آسیب های دیگر با مواد مخدر مرتبط است.
به بیان ابهری، مواد مخدر دومین جایگاه پول ساز دنیا بعد از تجارت اسلحه است و با توجه به مرزهای گسترده ایران با افغانستان و فعالیت های بسیار جدی مافیای مواد مخدر در کشت و تولید این مواد، سالیانه میلیاردها تومان سرمایه به جیب قاچاقچیان می رود. این اعداد و ارقام وقتی در کنار ضایعات انسانی و مرگ روزانه ۷ نفر به دلیل سوءمصرف و مواد مخدر تقلبی قرار می گیرد، حجم مصیبت را نمایان می سازد.
این آسیب شناس، ضمن مثبت خواندن طرح توزیع مواد مخدر دولتی به عنوان راهکاری برای کاهش پول های کثیف و تجارت سیاه مواد، به انتقاد از مخالفان آن پرداخت و گفت: اگر دولت مواد مخدر رقیق و توزیع متادون و شربت تریاک را در انحصار خود گرفته و براساس معیارهای منطقی و علمی از مجاری قانونی توزیع نماید، زیان های میلیاردی به این باندها وارد می آورد. اقدام به این عمل، نیازمند کارشناسی دقیق توسط نخبگان اجتماعی است که در ابتدا باید تمام زوایای این طرح مورد رسیدگی و تحلیل قرار گیرد سپس به طور آزمایشی در چند استان به اجرا درآید. آن گاه نتایج ارزیابی شده، به عنوان الگوی رفتاری برای کشور قرار گیرد. اما متاسفانه امروز که می توان آسیب های گفته شده را به حداقل رساند عده ای بدون توجه به ابعاد موضوع مخالفت می کنند.

**کاهش هنجارشکنی در جامعه با توزیع مواد دولتی
طرح توزیع دولتی مواد مخدر، راهکاری برای جلوگیری از بیماری های واگیردار و حرکت بیماران خطرناک در سطح شهر است که موجبات آلودگی افراد بیشتر جامعه را فراهم می کنند. موضوعی که دژاکام، در گفت و گو با پژوهشگر گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، درباره آن این گونه بیان کرد: همه می دانند که مصرف و تزریق هر نوع مواد مخدر ناخوشایند و زننده است اما با توجه به شرایط موجود، آیا ممانعت آن ، به سود جامعه است یا به زیان؟ وقتی سرنگی برای تزریق به افراد معتاد داده نمی شود، این سود بزرگترین زیان را دربردارد چرا که با وفور بیماری های ایدز، هپاتیت و عفونی روبه رو خواهیم بود.
به گفته دژاکام، هر اندازه جرایم مواد مخدر سنگین تر شود، قیمت آن افزایش پیدا می کند در نتیجه نه تنها مصرف کننده از مصرف دست نمی کشد بلکه به دلیل گرانی مواد، خرج و مخارج زندگی خود و اطرافیان را صرف موادی می کند که سایه شوم آن، به مرور زندگی همه را ساقط می کند. پس باید توزیع مواد با چارچوب مناسب و نظارت کامل در محل های در نظر گرفته شده برای مصرف کننده ها صورت گیرد. همچنین اطلاع رسانی در رسانه های عمومی و ملی، باید صورت گیرد و از این طریق، آموزش داد که نباید مصرف کرد اما در صورت مصرف مدل سازی مناسب انجام شود.
وی تاکید کرد: این توزیع باید کارشناسانه صورت گیرد به این معنا که قیمت مواد دولتی با قیمت آزاد به یک میزان باشد تا از ایجاد بازارهای سیاه جلوگیری شود. باید همانند آن چه درباره دخانیات در نظر گرفته شده، درباره توزیع مواد هم انجام شود و سوبسید بر آن تعلق نگیرد.

**پیگیری، نظارت و کنترل، جایگزین حرکت های زیگزالی
معیدفر در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، طرح توزیع مواد مخدر دولتی را گامی مثبت عنوان کرد و گفت: پیش از این، در مورد مواد مخدر مساله «انکار» مطرح بود به این معنا که مصرف هر نوع مواد مخدر از جمله تریاک به دلیل این که با برخورد سلبی روبه رو بود، انکار می شد. تصمیم اخیر مجلس، هم اثبات کننده این مدعا است که در نحوه مواجه با یک مشکل، باید واقعیت آن را پذیرفت و درصدد انکار آن نبود.
«همچنین باید در نظر داشت که به دلیل شرایط جغرافیایی ایران، تریاک سابقه دیرینی در میان افراد جامعه دارد و شرایط ایجاب می کرده که از گذشته ای دور در ایران و برخی کشورهای همسایه، تریاک به صورت تفننی یا تسکین برخی دردها مصرف شود.»
به بیان این جامعه شناس، نادیده گرفتن این مساله و جرم انگاشتن مصرف تریاک در واپسین روزهای انقلاب، عاملی شد که از این ماده به موادی خطرناکتر و مساله دارتر ورود کنیم. حال بعد از چهل سال متوجه شدیم که برخی از آن سیاست ها اشتباه نبوده و می توان آن را از اغما خارج و در جامعه اجرایی کرد.
معیدفر، در ادامه این گفت و گو، نظارت و اجرای درست را راهکار به منصه ظهور رسیدن این طرح عنوان کرد و گفت: هر لایحه، طرح و برنامه ای اگر به درستی اجرا و همه ابعاد آن در نظر گرفته نشود، به بن بست خواهد خورد. مصرف مواد مخدر هم به دلیل این که مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را درگیر می کند، نیاز به برنامه ریزی و بسترسازی مناسب دارد که به طور حتم، در جامعه ای سالم، شاد و سرشار از مشارکت مردمی که افراد دستگیر و کمک کننده به هم هستند، این طرح کارآمدتر خواهد بود. نمی توان صرف اجرایی شدن طرح توزیع مواد دولتی، تصور کرد که همه مسایل ما در حوزه مواد مخدر از بین خواهد رفت بلکه این طرح تنها بخشی از مساله را پوشش می دهد.
در پایان سخن می توان گفت، حرکت به سوی جامعه عاری از اعتیاد یا حداقل اعتیاد، تنها از طریق، آگاه سازی، فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای آموزشی مناسب فراهم می شود که این بستر، با همت رسانه ها و مراکز آموزشی دوشادوش حرکت دولت، میسر خواهد بود.

http://dananews.ir/?p=4302   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 3 بازدید
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 6 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 7 بازدید
 • انتشار نتایج دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 14 بازدید
 • ۳۰ هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری انتخاب رشته کردند/ 15 بازدید
 • وقتی داریوش، «دریای پارس» را بر کتیبه سوئز حک کرد/ 10 بازدید
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود/ 12 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال/ 13 بازدید
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ/ 14 بازدید
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟/ 12 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: ما اهل گفتگو هستیم ولی یک قدم از برنامه ریزی های خود عقب نمی رویم / مگر ملت ایران فراموش می کند که سپاه پاسداران چگونه ۸ سال از کشور دفاع کرد/ 15 بازدید
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند!/ 14 بازدید
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی/ 11 بازدید
 • ضربه به برجام، ضربه به امنیت و ثبات جهان است/ /سوئیس همواره جایگاه بسیار خوبی نزد مردم ایران داشته است / شکستن میز مذاکرات هنر نیست!/ 13 بازدید
 • محسن پورسیدآقایی :مدیران شهرداری را براساس توانمندی و کارآمدی انتخاب می کنیم/نگاه اصلی ما افزایش بهره‌وری مترو با شاخص کمی و کیفی به مسافران است/ 19 بازدید
 • هیلاری کلینتون:سخنان ترامپ پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود/ با این سخنان خطا، آمریکا تحقیر شد!/ 16 بازدید
 • مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دکتری تمدید شد/ 18 بازدید
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران/ 20 بازدید
 • آخرین فرصت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶/ 17 بازدید
 • ثبت‎نام بیش از ۲۲هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری۹۶ تا صبح امروز/ 25 بازدید
 • کلاهبرداری زیرپوستی از مسافران ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور/ هیچکس پاسخگو نیست؟/ 978 بازدید
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است/ 873 بازدید
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟/ 862 بازدید
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند!/ 268 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر/ 244 بازدید
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز/ 232 بازدید
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد/ 222 بازدید
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!/ 221 بازدید
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد/ آژانس مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران است نه رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه/ 221 بازدید
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند/ 218 بازدید
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟/ 143 بازدید
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی / 136 بازدید
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد/ 131 بازدید
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند!/ 59 بازدید
 • دلیل سنت‌شکنی‌های اخیر عربستان درباره زنان چیست؟/ 58 بازدید
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟/ 55 بازدید
 • قاضی زاده هاشمی : نه نمی‌گوییم، چون دوست داریم پشت تریبون برایمان کف بزنند! / در طرح سلامت،برخی کم لطفی‌ کردند و ما را تنها گذاشتند‌ و بعضی‌ شرکا‌ ما را اذیت‌ کردند!/ 51 بازدید
 • امضای قرارداد تامین اعتبار با نخستین بانک اروپایی؛ بازگشت تدریجی رونق به چرخه مبادلات بانکی ایران و اروپا/ 50 بازدید
 • جایزه ۲ میلیون دلاری بوئینگ برای طراحی ماشین پرواز شخصی/ 49 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان EPT مهرماه ۱۳۹۶ در روز جمعه/ 49 بازدید
 • اعلام نتایج دکتری بدون آزمون ۹۶ دانشگاه تهران / ۰ نظر
 • والیبال جام قهرمانان قاره ها/ ایران از سد ژاپن گذشت! / ۰ نظر
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد / ۰ نظر
 • جایزه نوبل فیزیک به ۳ آمریکایی رسید / ۰ نظر
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟ / ۰ نظر
 • معاون وزارت بهداشت : از هر ۱۰ ایرانی بالای ۱۸ سال ۹ نفر کم تحرکی دارد! / ۰ نظر
 • عباس پاکپور: بازار بزرگ روسیه برای بازرگانان و تولید کنندگان ایرانی یک فرصت ارزشمند و طلایی است /رئیس بازرگانی سفارت روسیه : در حال حاضر حجم زیادی میوه‌جات و سبزیجات از کشورهای ترکیه، مصر و اسرائیل به روسیه وارد می شود / ۰ نظر
 • رییس اتحادیه پلاستیک و کائوچو فرانسه: با تسهیل همکاری ها با لغو تحریم ها، دانش ساخت قطعه خودرو را به صنعتگران ایرانی آموزش می دهیم / ۰ نظر
 • به مناسبت روز جهانی کودک، مجریان تلویزیون خاطرات دوران کودکی را زنده می کنند! / ۰ نظر
 • امروز؛ اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • ایران ۳ – آمریکا ۲ / تعظیم آمریکا مقابل دلاوران والیبال ایران دومین پیروزی مردان والیبال ایران در سرزمین آفتاب / ۰ نظر
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟ / ۰ نظر
 • آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد از فردا/آغاز ثبت‌نام رشته‌های بدون‌آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • ثبت‎نام بیش از ۲۲هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری۹۶ تا صبح امروز / ۰ نظر
 • آغاز ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد از امروز / ۰ نظر
 • وزیر ارشاد : حوزه وزارتی ویترین وزیر و وزارتخانه‌ است و باید به اخلاق توجه ویژه‌ای داشته باشد / ۰ نظر
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز / ۰ نظر
 • رشته‌ محل‌های جدید و تکمیل ظرفیت برخی از رشته‌های آزمون‌ ورودی‌ دوره دکتری «Ph.D» (نیمه متمرکز) سال‌ ۱۳۹۶ منتشر شد. / ۰ نظر
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ / ۰ نظر
 • توسط محققان پژوهشگاه رویان؛رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد / ۰ نظر