منو
چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
اخبار ویژه, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی, هنر و رسانه /  نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۹
/
/
42 بازدید
/
/

واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر: واعظان و مداحان برای مردم حکایت ها از نهضت عاشورا و سیره و اخلاق حسینی روایت می کنند اما گاهی برخی شاید برای جذب و تاثیرگذاری بیشتر مخاطبان به افراط می گرایند.
گاه این بدعت ها و اغراق ها بر قامت مداحی ها نیز می نشیند و نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد و ذهن روشن جوانان را مشوش می کند .
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
یک کارشناس مذهبی در رابطه با این مساله گفت: مقام معظم رهبری ، مراجع تقلید و علمای اعلام دغدغه هایی در رابطه با عزاداری ها دارند که بایستی به آنها توجه کنیم.
سیدحسین گلمیرزاده تصریح کرد : در فضای هیات بایستی شور و شعور در کنار هم باشد و توامان اینها می تواند یک هیات واقعی و یک تشکل صحیح اثر گذار فرهنگی را در جامعه ایجاد کند .
وی با بیان اینکه بایستی منبر را به یک کلاس درس تبدیل کنیم ، افزود: هیات های مذهبی باید به مثابه کلاس درس باشد و گویندگان و مداحان انچه برای مردم بیان می کنند ، براساس واقعیت های عاشورا باشد و سبک زندگی عاشورائیان در این کلاس ها مطرح شود.
این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد : اگر اینگونه باشد و در این مسیر حرکت کنیم ، هیات های مذهبی از آسیب هایی همچون بدعت و خرافات بدور می ماند و می تواند به عنوان یک هیات اصیل الگوی دیگر تشکل ها باشد.
گلمیرزاده خاطرنشان کرد: درصورتیکه بدعت و خرافات وارد شود ، غبار روی حماسه عاشورا را می گیرد و موجب مخفی شدن چهره واقعی و اثر گذار آن می شود.
وی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی دقیقا همین راه را طی می کنند و در حالی که ما از عاشورا، انسان های آزاده، شجاع ، دلیر و غیرتمند می سازیم اگر بخواهد بدعت و آسیب ها وارد هیات شود، فقط به تحریک احساسات بسنده می شود و ثمره واقعی برای مردم بوجود نمی آورد.
*لزوم دوری از خرافات و بدعتها
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان نیز با بیان اینکه ماه محرم ، ماه حماسه و ایثار و فداکاری برای احیاء اسلام ناب است، اظهار داشت : شاید بتوان گفت هیچ موضوعی به اندازه محرم و عاشورا در فرهنگ مردم جامعه ما تاثیر نداشته ؛ لذا حرکت خودجوش و بی نظیر مردم در این ایام براساس فرهنگی است که در میان شیعیان و کمابیش در سایر ملت ها شکل گرفته .
حجت الاسلام جمال یاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بدلیل نقش عظیم و ظلم برانداز عاشورا ، دشمنان همواره درصدد تحریف و آسیب رسانی به این سنت حیات آفرین هستند، افزود: با هدایت های رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید سازمان تبلیغات اسلامی توانسته است با برگزاری همایش ها و جلسات توجیهی ، کارگاه های آموزشی ، نشر کتاب و معرفی الگوها از بروز بسیاری از آسیب ها جلوگیری نماید و مانع گسترش آنها شود.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت هوشیاری در مقابل توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامی تاکید کرد: بر همه آحاد امت اسلامی به خصوص مبلغان و مداحان واجب است که با آگاهی و بصیرت نسبت به نقشه های شوم دشمنان روشنگری کرده و ترویج احکام و معارف اسلامی را به دور از انحرافات و خرافات و تعصبات بی پایه و مخرب به عنوان یک اولویت اساسی مورد توجه قرار دهند .
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه آیین های عزاداری ماه محرم باید در شان اهل بیت (ع) باشد ، خاطرنشان کرد: ما باید حقیقت حسینی را در هیئت ها حفظ کنیم ، امام حسین( ع) با یک جمعیت اندک عظمت الیوم القیامه را آفریده است .
وی اضافه کرد: ما نیز باید زیر این علم خدمتگزاری و به اندازه خودمان برای تقویت دین خدا تلاش کنیم .
وی تاکید کرد: مداحان باید در نوع خواندن مرثیه و محتوای مراثی دقت کنند و با دوری جستن از خرافات با بهره گیری از شعرهای آئینی اهل بیت (ع) و با استفاده از منابع موثق به مداحی بپردازند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان به نقش محوری روحانیون در مراسم سوگواری سیدالشهدا اشاره و خاطرنشان کرد: توجه به برپایی نماز جماعت ، زیارت عاشورا و قرائت قرآن از جمله مواردیست که در ماه محرم و صفر بیش از دیگر ماه ها باید بدان توجه شود.
وی با اشاره به اینکه درست تبلیغ کردن سینه زنی و عزاداری از اولویت های تعزیه و عزاداریست ، گفت: انجام برخی اعمال ناپسند و استفاده از برخی اشعار و جملات موهن موجب ضایع شدن پیام عاشورا و هتک حرمت نسبت به عزاداری سالار شهیدان می شود و ضمن آنکه بهانه بدست دشمنان دین جهت تخریب ارزش های شیعی می دهد و مردم را نیز از حقیقت عاشورا دور نموده و به اعتقادات آنان خدشه وارد می کند .
حجت الاسلام یاری خاطر نشان کرد: وظیفه خطیر مبارزه با تکوین و ترویج بدعت ها و تحریفات بر دوش مبلغان و عالمان دین می باشد که می توانند با روشنگری ، آگاهی بخشی و ارتقاء مبانی اعتقادی از انحراف و گمراهی در جامعه اسلامی جلوگیری نموده و شعائر حسینی را زنده نگه دارند .
* هدایت به سوی سعادت
دبیر ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان هدف از مجالس عزاداری را شناخت و معرفت هر چه بیشتر نسبت به مکتب امام حسین( ع) و فرهنگ ولایی عنوان کرد و افزود: فراهم آوردن زمینه ترویج فرهنگ عاشورا می تواند جامعه را بسوی سعادت هدایت کند .
وی افزود: وارد کردن خرافات و بدعت های مختلف در دین و مجالس عزاداری اهل بیت (ع) یکی از مهمترین راهبردهای دشمنان است که با هدف دور کردن نسل جوان از آموزه های دینی و اسلامی پایه ریزی شده و وظیفه همه ما این است تا با بصیرت افزایی در این حوزه موجبات کاهش آسیب های موجود را فراهم کنیم.
مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به قرار گرفتن در ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و دهه نخست محرم گفت: هرساله شیعیان جهان در دهه نخست محرم اقدام به برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری می کنند و از سوی دیگر دشمنان اسلام و بدخواهان و کینه توزان تلاش دارند که این مراسم را به مسیر غلط منحرف کنند .
وی با بیان اینکه برگزاری مراسم های عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان بدون حضور علمای دینی و تاکید بر اقامه نماز اول وقت معنی نخواهد داشت ، گفت: ضروری است که در کنار هر هیئت مذهبی و حسینیه و تکیه یک عالم دینی حضور داشته باشد
**ضرورت مقابله با خرافات در مراسم عزاداری
وی افزود: همچنین مشاهده می شود که برخی رفتارهای خارج از عرف و تعالیم اسلامی که هیچ ریشه شرعی و دینی ندارد به عنوان عزاداری انجام می شود مانند قمه زنی که به صراحت از سوی مراجع معظم تقلید از جمله مقام عظمای ولایت نفی شده است .
حجت الاسلام جمال یاری ادامه داد: وقتی تصاویر قمه زنی ها در جهان پخش می شود ، افکار عمومی نگاه مناسبی به عزاداری ها و سوگواری های ما پیدا نمی کند و دشمنان از همین غفلت برای معرفی دین رحمانی اسلام و فرهنگ غنی تشیع به عنوان یک دین و مذهب خشونت گرا استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: کسانی که مشتاق عزاداری برای سرور و سالار شهیدان هستند، باید طوری سوگواری کنند که به هدف اصلیشان یعنی درک صحیح مکتب عاشورا برسند و قطعا اگر انجام این اعمال با نیت خیر و خلوص همراه باشد انحراف ها و نیز حاشیه ها کنار رفته و جامعه اصلاح می شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان تصریح کرد: مداحان و سخنرانان هم باید تلاش کنند در مراسم عزاداری و روضه خوانی ها روایات و بحث هایی را مطرح کرده و به مردم بگویند که پشتوانه و سند قرآنی داشته و در مسیر ترویج اعتقادات دینی و اسلامی می باشد.
حجت الاسلام یاری در ادامه در خصوص اسراف در ماه محرم و صفرنیز اشاره و خاطرنشان کرد: اسراف همواره در اسلام مورد مذمت قرار گرفته است و مسئله قناعت ، خصلت ویژگی ارزشمندی برای یک انسان مسلمان به شمار می رود.
وی افزود: اسراف به عنوان یکی از بزرگترین گناهان در دین اسلام است به طوری که قرآن به آن اشاره های بسیار زیادی کرده و همچنین بر ای آن عواقب بسیار خطرناکی نیز بیان شده است.
وی متذکر شد: روحانیون اعزامی که به هیئت ها و مساجد اعزام می شوند باید با همکاری مسئولان هیئت ها و هیئت امنای مسجد نسبت به عدم اسراف مواد غذایی در دهه اول محرم توجه ویژه داشته باشند.
گیلان دارای دو هزار و ۸۰۰ مسجد و افزون بر دو هزار هیئت مذهبی می باشد.
فرهنگ متعالی قیام سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ( ع) برای اثر گذاری مناسب بر جامعه نیازمند تبیین صحیح از سوی متولیان مذهبی است . نقل از ایرنا

http://dananews.ir/?p=4917   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 2 بازدید
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 6 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 7 بازدید
 • انتشار نتایج دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 14 بازدید
 • ۳۰ هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری انتخاب رشته کردند/ 15 بازدید
 • وقتی داریوش، «دریای پارس» را بر کتیبه سوئز حک کرد/ 10 بازدید
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود/ 12 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال/ 13 بازدید
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ/ 14 بازدید
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟/ 12 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: ما اهل گفتگو هستیم ولی یک قدم از برنامه ریزی های خود عقب نمی رویم / مگر ملت ایران فراموش می کند که سپاه پاسداران چگونه ۸ سال از کشور دفاع کرد/ 15 بازدید
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند!/ 14 بازدید
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی/ 11 بازدید
 • ضربه به برجام، ضربه به امنیت و ثبات جهان است/ /سوئیس همواره جایگاه بسیار خوبی نزد مردم ایران داشته است / شکستن میز مذاکرات هنر نیست!/ 13 بازدید
 • محسن پورسیدآقایی :مدیران شهرداری را براساس توانمندی و کارآمدی انتخاب می کنیم/نگاه اصلی ما افزایش بهره‌وری مترو با شاخص کمی و کیفی به مسافران است/ 19 بازدید
 • هیلاری کلینتون:سخنان ترامپ پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود/ با این سخنان خطا، آمریکا تحقیر شد!/ 16 بازدید
 • مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دکتری تمدید شد/ 18 بازدید
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران/ 20 بازدید
 • آخرین فرصت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶/ 17 بازدید
 • ثبت‎نام بیش از ۲۲هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری۹۶ تا صبح امروز/ 25 بازدید
 • کلاهبرداری زیرپوستی از مسافران ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور/ هیچکس پاسخگو نیست؟/ 977 بازدید
 • محمد سلگی: وضعیت تولید کتاب در کشور مطلوب است و در منطقه رقیبی نداریم /سیاست تمرکز زدایی را در پیش گرفته ایم/ 883 بازدید
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است/ 872 بازدید
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟/ 862 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: مسئول اصلی رشد تروریسم و داعشی گری در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند/ 512 بازدید
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند!/ 267 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر/ 243 بازدید
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز/ 231 بازدید
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد/ 221 بازدید
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد/ آژانس مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران است نه رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه/ 220 بازدید
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!/ 220 بازدید
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند/ 217 بازدید
 • حال و هوای “دانشجویان جدید” دانشگاه تهران؛ قدیمی‌ها پرچم را به تازه واردها سپردند!/ 148 بازدید
 • معاون پژوهشی وزیر علوم: تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه ها برای امور پژوهشی/طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دستگاه ها باید در سامانه ‘سمات’ ثبت شود / 146 بازدید
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟/ 142 بازدید
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی / 135 بازدید
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد/ 130 بازدید
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند!/ 59 بازدید
 • دلیل سنت‌شکنی‌های اخیر عربستان درباره زنان چیست؟/ 57 بازدید
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟/ 55 بازدید
 • اعلام برنامه زمانی آزمون MSRT نیمه دوم سال ۹۶ / ۰ نظر
 • کاهش پذیرش در مقطع دکتری در سال تحصیلی جدید / ۰ نظر
 • امضای قرارداد تامین اعتبار با نخستین بانک اروپایی؛ بازگشت تدریجی رونق به چرخه مبادلات بانکی ایران و اروپا / ۰ نظر
 • شرط جایگزینی دوره آموزشی به‌جای پایان‌‌نامه‌‌ از سوی دانشگاه‌ ها / ۰ نظر
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال / ۰ نظر
 • محمدباقر نوبخت : تغییرات در سطح مدیران عالی استان‌ها/ با «کلانتری» به خاطر دانش و تجربه وافرش مدارا کنید / ۰ نظر
 • راه‌اندازی مسابقه‌بزرگ پرداخت‌ سود در کشور توسط بانک ها/ معاون سازمان خصوصی سازی: سود سهام عدالت هفته آینده واریز می‌شود / ۰ نظر
 • علت وقوع سانحه اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی اعلام شد / ۰ نظر
 • هادی خانیکی از دانشگاه و بازگشت حق رقابت آزاد می گوید / ۰ نظر
 • چگونگی جذب داوطلبان شغل معلمی اعلام شد / ۰ نظر
 • جشنواره اسپانیایی AzPlay ؛ فرصتی برای درخشیدن بازی‌سازان ایرانی! / ۰ نظر
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟ / ۰ نظر
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند! / ۰ نظر
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران / ۰ نظر
 • اعلام نتایج دکتری بدون آزمون ۹۶ آزاد تا پایان هفته / ۰ نظر
 • رئیس اتاق تهران:بخش بزرگی از محقق نشدن جذب سرمایه گذاری خارجی به مشکلات داخلی برمی گردد! / ۰ نظر
 • دریافت ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان وام ویژه توسط دانشجویان دکتری / ۰ نظر
 • اعلام دروس جبرانی مقطع دکتری دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود / ۰ نظر
 • رئیس پلیس راهور ناجا: تعداد خودروها در چند سال آینده به ۴۰ میلیون می‌رسد! / ۰ نظر