منو
سه شنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۶
اخبار ویژه, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی, هنر و رسانه /   /  نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۹
/
/
123 بازدید
/
/

واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر: واعظان و مداحان برای مردم حکایت ها از نهضت عاشورا و سیره و اخلاق حسینی روایت می کنند اما گاهی برخی شاید برای جذب و تاثیرگذاری بیشتر مخاطبان به افراط می گرایند.
گاه این بدعت ها و اغراق ها بر قامت مداحی ها نیز می نشیند و نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد و ذهن روشن جوانان را مشوش می کند .
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
یک کارشناس مذهبی در رابطه با این مساله گفت: مقام معظم رهبری ، مراجع تقلید و علمای اعلام دغدغه هایی در رابطه با عزاداری ها دارند که بایستی به آنها توجه کنیم.
سیدحسین گلمیرزاده تصریح کرد : در فضای هیات بایستی شور و شعور در کنار هم باشد و توامان اینها می تواند یک هیات واقعی و یک تشکل صحیح اثر گذار فرهنگی را در جامعه ایجاد کند .
وی با بیان اینکه بایستی منبر را به یک کلاس درس تبدیل کنیم ، افزود: هیات های مذهبی باید به مثابه کلاس درس باشد و گویندگان و مداحان انچه برای مردم بیان می کنند ، براساس واقعیت های عاشورا باشد و سبک زندگی عاشورائیان در این کلاس ها مطرح شود.
این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد : اگر اینگونه باشد و در این مسیر حرکت کنیم ، هیات های مذهبی از آسیب هایی همچون بدعت و خرافات بدور می ماند و می تواند به عنوان یک هیات اصیل الگوی دیگر تشکل ها باشد.
گلمیرزاده خاطرنشان کرد: درصورتیکه بدعت و خرافات وارد شود ، غبار روی حماسه عاشورا را می گیرد و موجب مخفی شدن چهره واقعی و اثر گذار آن می شود.
وی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی دقیقا همین راه را طی می کنند و در حالی که ما از عاشورا، انسان های آزاده، شجاع ، دلیر و غیرتمند می سازیم اگر بخواهد بدعت و آسیب ها وارد هیات شود، فقط به تحریک احساسات بسنده می شود و ثمره واقعی برای مردم بوجود نمی آورد.
*لزوم دوری از خرافات و بدعتها
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان نیز با بیان اینکه ماه محرم ، ماه حماسه و ایثار و فداکاری برای احیاء اسلام ناب است، اظهار داشت : شاید بتوان گفت هیچ موضوعی به اندازه محرم و عاشورا در فرهنگ مردم جامعه ما تاثیر نداشته ؛ لذا حرکت خودجوش و بی نظیر مردم در این ایام براساس فرهنگی است که در میان شیعیان و کمابیش در سایر ملت ها شکل گرفته .
حجت الاسلام جمال یاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بدلیل نقش عظیم و ظلم برانداز عاشورا ، دشمنان همواره درصدد تحریف و آسیب رسانی به این سنت حیات آفرین هستند، افزود: با هدایت های رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید سازمان تبلیغات اسلامی توانسته است با برگزاری همایش ها و جلسات توجیهی ، کارگاه های آموزشی ، نشر کتاب و معرفی الگوها از بروز بسیاری از آسیب ها جلوگیری نماید و مانع گسترش آنها شود.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت هوشیاری در مقابل توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامی تاکید کرد: بر همه آحاد امت اسلامی به خصوص مبلغان و مداحان واجب است که با آگاهی و بصیرت نسبت به نقشه های شوم دشمنان روشنگری کرده و ترویج احکام و معارف اسلامی را به دور از انحرافات و خرافات و تعصبات بی پایه و مخرب به عنوان یک اولویت اساسی مورد توجه قرار دهند .
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه آیین های عزاداری ماه محرم باید در شان اهل بیت (ع) باشد ، خاطرنشان کرد: ما باید حقیقت حسینی را در هیئت ها حفظ کنیم ، امام حسین( ع) با یک جمعیت اندک عظمت الیوم القیامه را آفریده است .
وی اضافه کرد: ما نیز باید زیر این علم خدمتگزاری و به اندازه خودمان برای تقویت دین خدا تلاش کنیم .
وی تاکید کرد: مداحان باید در نوع خواندن مرثیه و محتوای مراثی دقت کنند و با دوری جستن از خرافات با بهره گیری از شعرهای آئینی اهل بیت (ع) و با استفاده از منابع موثق به مداحی بپردازند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان به نقش محوری روحانیون در مراسم سوگواری سیدالشهدا اشاره و خاطرنشان کرد: توجه به برپایی نماز جماعت ، زیارت عاشورا و قرائت قرآن از جمله مواردیست که در ماه محرم و صفر بیش از دیگر ماه ها باید بدان توجه شود.
وی با اشاره به اینکه درست تبلیغ کردن سینه زنی و عزاداری از اولویت های تعزیه و عزاداریست ، گفت: انجام برخی اعمال ناپسند و استفاده از برخی اشعار و جملات موهن موجب ضایع شدن پیام عاشورا و هتک حرمت نسبت به عزاداری سالار شهیدان می شود و ضمن آنکه بهانه بدست دشمنان دین جهت تخریب ارزش های شیعی می دهد و مردم را نیز از حقیقت عاشورا دور نموده و به اعتقادات آنان خدشه وارد می کند .
حجت الاسلام یاری خاطر نشان کرد: وظیفه خطیر مبارزه با تکوین و ترویج بدعت ها و تحریفات بر دوش مبلغان و عالمان دین می باشد که می توانند با روشنگری ، آگاهی بخشی و ارتقاء مبانی اعتقادی از انحراف و گمراهی در جامعه اسلامی جلوگیری نموده و شعائر حسینی را زنده نگه دارند .
* هدایت به سوی سعادت
دبیر ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان هدف از مجالس عزاداری را شناخت و معرفت هر چه بیشتر نسبت به مکتب امام حسین( ع) و فرهنگ ولایی عنوان کرد و افزود: فراهم آوردن زمینه ترویج فرهنگ عاشورا می تواند جامعه را بسوی سعادت هدایت کند .
وی افزود: وارد کردن خرافات و بدعت های مختلف در دین و مجالس عزاداری اهل بیت (ع) یکی از مهمترین راهبردهای دشمنان است که با هدف دور کردن نسل جوان از آموزه های دینی و اسلامی پایه ریزی شده و وظیفه همه ما این است تا با بصیرت افزایی در این حوزه موجبات کاهش آسیب های موجود را فراهم کنیم.
مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به قرار گرفتن در ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و دهه نخست محرم گفت: هرساله شیعیان جهان در دهه نخست محرم اقدام به برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری می کنند و از سوی دیگر دشمنان اسلام و بدخواهان و کینه توزان تلاش دارند که این مراسم را به مسیر غلط منحرف کنند .
وی با بیان اینکه برگزاری مراسم های عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان بدون حضور علمای دینی و تاکید بر اقامه نماز اول وقت معنی نخواهد داشت ، گفت: ضروری است که در کنار هر هیئت مذهبی و حسینیه و تکیه یک عالم دینی حضور داشته باشد
**ضرورت مقابله با خرافات در مراسم عزاداری
وی افزود: همچنین مشاهده می شود که برخی رفتارهای خارج از عرف و تعالیم اسلامی که هیچ ریشه شرعی و دینی ندارد به عنوان عزاداری انجام می شود مانند قمه زنی که به صراحت از سوی مراجع معظم تقلید از جمله مقام عظمای ولایت نفی شده است .
حجت الاسلام جمال یاری ادامه داد: وقتی تصاویر قمه زنی ها در جهان پخش می شود ، افکار عمومی نگاه مناسبی به عزاداری ها و سوگواری های ما پیدا نمی کند و دشمنان از همین غفلت برای معرفی دین رحمانی اسلام و فرهنگ غنی تشیع به عنوان یک دین و مذهب خشونت گرا استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: کسانی که مشتاق عزاداری برای سرور و سالار شهیدان هستند، باید طوری سوگواری کنند که به هدف اصلیشان یعنی درک صحیح مکتب عاشورا برسند و قطعا اگر انجام این اعمال با نیت خیر و خلوص همراه باشد انحراف ها و نیز حاشیه ها کنار رفته و جامعه اصلاح می شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان تصریح کرد: مداحان و سخنرانان هم باید تلاش کنند در مراسم عزاداری و روضه خوانی ها روایات و بحث هایی را مطرح کرده و به مردم بگویند که پشتوانه و سند قرآنی داشته و در مسیر ترویج اعتقادات دینی و اسلامی می باشد.
حجت الاسلام یاری در ادامه در خصوص اسراف در ماه محرم و صفرنیز اشاره و خاطرنشان کرد: اسراف همواره در اسلام مورد مذمت قرار گرفته است و مسئله قناعت ، خصلت ویژگی ارزشمندی برای یک انسان مسلمان به شمار می رود.
وی افزود: اسراف به عنوان یکی از بزرگترین گناهان در دین اسلام است به طوری که قرآن به آن اشاره های بسیار زیادی کرده و همچنین بر ای آن عواقب بسیار خطرناکی نیز بیان شده است.
وی متذکر شد: روحانیون اعزامی که به هیئت ها و مساجد اعزام می شوند باید با همکاری مسئولان هیئت ها و هیئت امنای مسجد نسبت به عدم اسراف مواد غذایی در دهه اول محرم توجه ویژه داشته باشند.
گیلان دارای دو هزار و ۸۰۰ مسجد و افزون بر دو هزار هیئت مذهبی می باشد.
فرهنگ متعالی قیام سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ( ع) برای اثر گذاری مناسب بر جامعه نیازمند تبیین صحیح از سوی متولیان مذهبی است . نقل از ایرنا

http://dananews.ir/?p=4917   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • کرسی ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو، به ریاست پروفسور علی اکبر جلالی ایجاد شد/ 2 بازدید
 • پروفسور رامین گلستانیان، مدیر علمی فیزیک مواد زنده در موسسه “ماکس پلانک” دانشگاه آکسفورد شد/ 3 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 14 بازدید
 • تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها/ 15 بازدید
 • حضرت آیت‌الله جوادی آملی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود/این کار کوچکی و آسانی نیست، کسی در قله باشد و به او اهانت بشود، او تحمل کند!/ 24 بازدید
 • برگزاری نخستین کنگره بزرگداشت حضرت آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی (رحمه الله علیه)/ 13 بازدید
 • چرا اینستاگرام رفع فیلتر شد اما تلگرام نشد؟ معاون دادستان کل کشور :فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است/ 10 بازدید
 • رئیس جمهوری:همه باید مسئولیت مشکلات را بپذیرند و با وحدت و همدلی، دولت را یاری نمایند/ اشتغالزایی و فقرزدایی؛ رویکرد اصلی بودجه ۹۷/ 13 بازدید
 • اعلام جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 9 بازدید
 • امروز؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 11 بازدید
 • عیسی منصوری: متقاضیان وام اشتغال روستایی در “سامانه کارا “ثبت نام کنند/ابلاغ «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» به ادارات کل و استانداریها/ 18 بازدید
 • نمایشگاه CES 2018با بیش از ۳۵۰۰ شرکت‌کننده در لاس وگاس آغاز به کار کرد/ 13 بازدید
 • اصلاح ژن؛ چالشی برای استفاده یا سوءاستفاده؛ اطلاعات ژنی ۸۰۰ نفر در بانک “ایرانوم”/ایران در کمربند ازدواج‌های خویشاوندی!/ 17 بازدید
 • عدم پذیرش تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد در بهمن ماه/ 16 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 55 بازدید
 • دکتر محمد سلگی، جایگزین دکترجوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد/ 16 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه/ 27 بازدید
 • مشروح نشست خبری نوبخت / اعلام موضع دولت درباره وقایع اخیر کشور/ 26 بازدید
 • معاون شهردار تهران ازطراحی «شهر انسان محور و اخلاق مدار در چشم انداز ۱۴۰۰» خبرداد/ 21 بازدید
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته/ 30 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 55 بازدید
 • پنجم دیماه؛ کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مرکز همایش صدا وسیما/ 51 بازدید
 • غلامعلی رجایی: عدم برخورد با فساد دولت احمدی‎نژاد ریشه اعتراضات است/فکر نکنیم هر مخالفی قصد ساقط کردن ما را دارد! /یک ایرانی جایی را برای خالی کردن اعتراضات و مخالفت‎هایش نمی بیند!/ 50 بازدید
 • «پشیمان نیستم!» نشان تدبیر جامعه ایران/ 48 بازدید
 • توضیح رسمی سازمان زمین شناسی درباره زلزله ملارد و گسل‌های تهران/ 48 بازدید
 • اعطای بورس دولت مجارستان در مقطع دکتری در سال ۲۰۱۸/ 47 بازدید
 • قیمت خرید سربازی در سال ۹۷ گران شد+ جدول قیمت‌ها/ 42 بازدید
 • حمید قبادی : صرف ادعا نمی‌شود، باید ساختارهای مبتنی بر اندیشه و فکر، مدرسه مد و مراکز اصلی را ایجاد کنیم/ 38 بازدید
 • خانواده های سرپرست معلولان، معافیت سربازی می گیرند/ 36 بازدید
 • فرهاد احتشام زاد: دستورالعمل واردات خودرو امروز ابلاغ می‌شود/ 35 بازدید
 • احکام جدید رئیس جمهوری برای فرجی دانا، ترکان، یونسی و امیری/ 35 بازدید
 • نظام مدیریت پاسخگویی به شکایت ها، به دستور وزیر صنعت بازنگری می شود/ 35 بازدید
 • عباس پاپی زاده: نمی‌دانیم از چه مرجعی بخواهیم که مراقب سلامت مردم باشد!/ واردات ۱۰ الی ۱۵ میلیون تن محصولات تراریخته به کشور// 34 بازدید
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟/ 34 بازدید
 • شرایط ضمانت برای تسهیلات ازدواج آسان می‌شود!/ 33 بازدید
 • پیش ثبت نام رایگان کارت هوشمند ملی/ 32 بازدید
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته/ 30 بازدید
 • سازماندهی مهدهای کودک و پیش دبستانی ها در توافق بهزیستی و آموزش و پرورش/ 29 بازدید
 • مهلت مجدد ثبت نام کنکور دکتری ۹۷/ 29 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: باید با اجرای طرح ها به رونق اقتصادی و اشتغال زایی در مناطق محروم کشور کمک کرد/ 29 بازدید
 • ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد طبق روال سال گذشته / ۰ نظر
 • خانواده های سرپرست معلولان، معافیت سربازی می گیرند / ۰ نظر
 • چرا اینستاگرام رفع فیلتر شد اما تلگرام نشد؟ معاون دادستان کل کشور :فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو آذر ماه ۹۶ در روز پنجشنبه / ۰ نظر
 • تحلیلگران اقتصادی می گویند: هنر دولت روحانی مهار تورم لجام گسیخته بود/دولت روحانی مسئول همه تقصیرها نیست! / ۰ نظر
 • بورسیه نخبگان فرهنگی دانشگاه آزاد جهت تحصیل رایگان در مقطع دکتری / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه / ۰ نظر
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟ / ۰ نظر
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • پیش ثبت نام رایگان کارت هوشمند ملی / ۰ نظر
 • برگزاری نخستین کنگره بزرگداشت حضرت آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی (رحمه الله علیه) / ۰ نظر
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل در بهمن ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • آنچه در جشنواره فجر ۳۶ می‌بینیم! / ۰ نظر
 • زمان اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری ۹۶ شعبه دبی پیام نور / ۰ نظر
 • «پشیمان نیستم!» نشان تدبیر جامعه ایران / ۰ نظر
 • دکتر محمد سلگی، جایگزین دکترجوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد / ۰ نظر
 • گزارش عملکرد حوزه علم و فناوری کشور در دولت دوازدهم / ۰ نظر
 • ثبت نام بیش از ۲۳۰هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • سیاست جدید بانکی، دوست یا دشمن تولید کننده!؟ / ۰ نظر
 • حضرت آیت‌الله جوادی آملی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود/این کار کوچکی و آسانی نیست، کسی در قله باشد و به او اهانت بشود، او تحمل کند! / ۰ نظر