منو
شنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار ویژه, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی, هنر و رسانه /   /  نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۹
/
/
183 بازدید
/
/

واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر: واعظان و مداحان برای مردم حکایت ها از نهضت عاشورا و سیره و اخلاق حسینی روایت می کنند اما گاهی برخی شاید برای جذب و تاثیرگذاری بیشتر مخاطبان به افراط می گرایند.
گاه این بدعت ها و اغراق ها بر قامت مداحی ها نیز می نشیند و نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد و ذهن روشن جوانان را مشوش می کند .
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
یک کارشناس مذهبی در رابطه با این مساله گفت: مقام معظم رهبری ، مراجع تقلید و علمای اعلام دغدغه هایی در رابطه با عزاداری ها دارند که بایستی به آنها توجه کنیم.
سیدحسین گلمیرزاده تصریح کرد : در فضای هیات بایستی شور و شعور در کنار هم باشد و توامان اینها می تواند یک هیات واقعی و یک تشکل صحیح اثر گذار فرهنگی را در جامعه ایجاد کند .
وی با بیان اینکه بایستی منبر را به یک کلاس درس تبدیل کنیم ، افزود: هیات های مذهبی باید به مثابه کلاس درس باشد و گویندگان و مداحان انچه برای مردم بیان می کنند ، براساس واقعیت های عاشورا باشد و سبک زندگی عاشورائیان در این کلاس ها مطرح شود.
این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد : اگر اینگونه باشد و در این مسیر حرکت کنیم ، هیات های مذهبی از آسیب هایی همچون بدعت و خرافات بدور می ماند و می تواند به عنوان یک هیات اصیل الگوی دیگر تشکل ها باشد.
گلمیرزاده خاطرنشان کرد: درصورتیکه بدعت و خرافات وارد شود ، غبار روی حماسه عاشورا را می گیرد و موجب مخفی شدن چهره واقعی و اثر گذار آن می شود.
وی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی دقیقا همین راه را طی می کنند و در حالی که ما از عاشورا، انسان های آزاده، شجاع ، دلیر و غیرتمند می سازیم اگر بخواهد بدعت و آسیب ها وارد هیات شود، فقط به تحریک احساسات بسنده می شود و ثمره واقعی برای مردم بوجود نمی آورد.
*لزوم دوری از خرافات و بدعتها
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان نیز با بیان اینکه ماه محرم ، ماه حماسه و ایثار و فداکاری برای احیاء اسلام ناب است، اظهار داشت : شاید بتوان گفت هیچ موضوعی به اندازه محرم و عاشورا در فرهنگ مردم جامعه ما تاثیر نداشته ؛ لذا حرکت خودجوش و بی نظیر مردم در این ایام براساس فرهنگی است که در میان شیعیان و کمابیش در سایر ملت ها شکل گرفته .
حجت الاسلام جمال یاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بدلیل نقش عظیم و ظلم برانداز عاشورا ، دشمنان همواره درصدد تحریف و آسیب رسانی به این سنت حیات آفرین هستند، افزود: با هدایت های رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید سازمان تبلیغات اسلامی توانسته است با برگزاری همایش ها و جلسات توجیهی ، کارگاه های آموزشی ، نشر کتاب و معرفی الگوها از بروز بسیاری از آسیب ها جلوگیری نماید و مانع گسترش آنها شود.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت هوشیاری در مقابل توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامی تاکید کرد: بر همه آحاد امت اسلامی به خصوص مبلغان و مداحان واجب است که با آگاهی و بصیرت نسبت به نقشه های شوم دشمنان روشنگری کرده و ترویج احکام و معارف اسلامی را به دور از انحرافات و خرافات و تعصبات بی پایه و مخرب به عنوان یک اولویت اساسی مورد توجه قرار دهند .
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه آیین های عزاداری ماه محرم باید در شان اهل بیت (ع) باشد ، خاطرنشان کرد: ما باید حقیقت حسینی را در هیئت ها حفظ کنیم ، امام حسین( ع) با یک جمعیت اندک عظمت الیوم القیامه را آفریده است .
وی اضافه کرد: ما نیز باید زیر این علم خدمتگزاری و به اندازه خودمان برای تقویت دین خدا تلاش کنیم .
وی تاکید کرد: مداحان باید در نوع خواندن مرثیه و محتوای مراثی دقت کنند و با دوری جستن از خرافات با بهره گیری از شعرهای آئینی اهل بیت (ع) و با استفاده از منابع موثق به مداحی بپردازند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان به نقش محوری روحانیون در مراسم سوگواری سیدالشهدا اشاره و خاطرنشان کرد: توجه به برپایی نماز جماعت ، زیارت عاشورا و قرائت قرآن از جمله مواردیست که در ماه محرم و صفر بیش از دیگر ماه ها باید بدان توجه شود.
وی با اشاره به اینکه درست تبلیغ کردن سینه زنی و عزاداری از اولویت های تعزیه و عزاداریست ، گفت: انجام برخی اعمال ناپسند و استفاده از برخی اشعار و جملات موهن موجب ضایع شدن پیام عاشورا و هتک حرمت نسبت به عزاداری سالار شهیدان می شود و ضمن آنکه بهانه بدست دشمنان دین جهت تخریب ارزش های شیعی می دهد و مردم را نیز از حقیقت عاشورا دور نموده و به اعتقادات آنان خدشه وارد می کند .
حجت الاسلام یاری خاطر نشان کرد: وظیفه خطیر مبارزه با تکوین و ترویج بدعت ها و تحریفات بر دوش مبلغان و عالمان دین می باشد که می توانند با روشنگری ، آگاهی بخشی و ارتقاء مبانی اعتقادی از انحراف و گمراهی در جامعه اسلامی جلوگیری نموده و شعائر حسینی را زنده نگه دارند .
* هدایت به سوی سعادت
دبیر ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان هدف از مجالس عزاداری را شناخت و معرفت هر چه بیشتر نسبت به مکتب امام حسین( ع) و فرهنگ ولایی عنوان کرد و افزود: فراهم آوردن زمینه ترویج فرهنگ عاشورا می تواند جامعه را بسوی سعادت هدایت کند .
وی افزود: وارد کردن خرافات و بدعت های مختلف در دین و مجالس عزاداری اهل بیت (ع) یکی از مهمترین راهبردهای دشمنان است که با هدف دور کردن نسل جوان از آموزه های دینی و اسلامی پایه ریزی شده و وظیفه همه ما این است تا با بصیرت افزایی در این حوزه موجبات کاهش آسیب های موجود را فراهم کنیم.
مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به قرار گرفتن در ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و دهه نخست محرم گفت: هرساله شیعیان جهان در دهه نخست محرم اقدام به برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری می کنند و از سوی دیگر دشمنان اسلام و بدخواهان و کینه توزان تلاش دارند که این مراسم را به مسیر غلط منحرف کنند .
وی با بیان اینکه برگزاری مراسم های عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان بدون حضور علمای دینی و تاکید بر اقامه نماز اول وقت معنی نخواهد داشت ، گفت: ضروری است که در کنار هر هیئت مذهبی و حسینیه و تکیه یک عالم دینی حضور داشته باشد
**ضرورت مقابله با خرافات در مراسم عزاداری
وی افزود: همچنین مشاهده می شود که برخی رفتارهای خارج از عرف و تعالیم اسلامی که هیچ ریشه شرعی و دینی ندارد به عنوان عزاداری انجام می شود مانند قمه زنی که به صراحت از سوی مراجع معظم تقلید از جمله مقام عظمای ولایت نفی شده است .
حجت الاسلام جمال یاری ادامه داد: وقتی تصاویر قمه زنی ها در جهان پخش می شود ، افکار عمومی نگاه مناسبی به عزاداری ها و سوگواری های ما پیدا نمی کند و دشمنان از همین غفلت برای معرفی دین رحمانی اسلام و فرهنگ غنی تشیع به عنوان یک دین و مذهب خشونت گرا استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: کسانی که مشتاق عزاداری برای سرور و سالار شهیدان هستند، باید طوری سوگواری کنند که به هدف اصلیشان یعنی درک صحیح مکتب عاشورا برسند و قطعا اگر انجام این اعمال با نیت خیر و خلوص همراه باشد انحراف ها و نیز حاشیه ها کنار رفته و جامعه اصلاح می شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان تصریح کرد: مداحان و سخنرانان هم باید تلاش کنند در مراسم عزاداری و روضه خوانی ها روایات و بحث هایی را مطرح کرده و به مردم بگویند که پشتوانه و سند قرآنی داشته و در مسیر ترویج اعتقادات دینی و اسلامی می باشد.
حجت الاسلام یاری در ادامه در خصوص اسراف در ماه محرم و صفرنیز اشاره و خاطرنشان کرد: اسراف همواره در اسلام مورد مذمت قرار گرفته است و مسئله قناعت ، خصلت ویژگی ارزشمندی برای یک انسان مسلمان به شمار می رود.
وی افزود: اسراف به عنوان یکی از بزرگترین گناهان در دین اسلام است به طوری که قرآن به آن اشاره های بسیار زیادی کرده و همچنین بر ای آن عواقب بسیار خطرناکی نیز بیان شده است.
وی متذکر شد: روحانیون اعزامی که به هیئت ها و مساجد اعزام می شوند باید با همکاری مسئولان هیئت ها و هیئت امنای مسجد نسبت به عدم اسراف مواد غذایی در دهه اول محرم توجه ویژه داشته باشند.
گیلان دارای دو هزار و ۸۰۰ مسجد و افزون بر دو هزار هیئت مذهبی می باشد.
فرهنگ متعالی قیام سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ( ع) برای اثر گذاری مناسب بر جامعه نیازمند تبیین صحیح از سوی متولیان مذهبی است . نقل از ایرنا

http://dananews.ir/?p=4917   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • اعلام جزئیات نحوه دعوت به مصاحبه دکتری ۹۷ سراسری/ 1 بازدید
 • پذیرش ۱۳ هزار نفری دکتری ۹۷ در دانشگاه های سراسری/ 9 بازدید
 • امکان انتخاب ۴۰ رشته محل برای قبول شدگان دوره دکتری دانشگاه آزاد/ 12 بازدید
 • آغاز انتخاب رشته دکتری از ۳ اردیبهشت/ 13 بازدید
 • انتشار اطلاعیه پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه گلستان/ 13 بازدید
 • انتشار منابع آزمون کتبی مرحله دوم دکتری ۹۷ پژوهشگاه علوم انسانی/ 14 بازدید
 • اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۷ تا ظهر امروز/ 14 بازدید
 • انتشار نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۷ در روز دوشنبه/ 16 بازدید
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی دکتری ۹۷ دانشگاه ادیان و مذاهب/ 18 بازدید
 • بررسی نحوه پذیرش دانشجوی مشترک مقطع دکتری در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها/ 20 بازدید
 • صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد/ 26 بازدید
 • سورنا ستاری : نبود پروتکل‌های تست و استاندارد از مشکلات حوزه محصولات دانش‌بنیان/ فعالیت حدود سه هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ 22 بازدید
 • پیام رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند/ ۵ میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام رسان داخلی اختصاص داده‌ایم/ 26 بازدید
 • بیمه خانه‌ها در مقابل تحویل زباله های تفکیکی/ احداث نخستین پارک آموزش زلزله در منطقه ۲۲/ 29 بازدید
 • خبرهای خوش برای سربازان غایب + قیمت خرید سربازی/ 32 بازدید
 • اولین نمایشگاه بین المللی کار ایران (Iran Jobex) ؛ ابتکاری جسورانه با اهدافی بزرگ!/ 66 بازدید
 • خصوصی سازی صنعت هوایی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/ 29 بازدید
 • پذیرش دانشجوی دکتری در رشته های جدید ممنوع شد/ 26 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷/ 29 بازدید
 • افزایش مبلغ وام ویژه دکتری در سال جاری/ 32 بازدید
 • اولین نمایشگاه بین المللی کار ایران (Iran Jobex) ؛ ابتکاری جسورانه با اهدافی بزرگ!/ 66 بازدید
 • معاون آموزشی دانشگاه خبرداد: زمان برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد تغییر کرد/ 39 بازدید
 • اعلام آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷/ 38 بازدید
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون EPT فروردین ماه ۹۷/ 37 بازدید
 • اعلام جزئیات شیوه جدید برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد/ 37 بازدید
 • انتشار نتایج کنکور دکتری ۹۷ در هفته آخر فروردین ماه/ 35 بازدید
 • بررسی جایگزین آزمون EPT در شورای برنامه ریزی دانشگاه آزاد/ 34 بازدید
 • همزمان با آغاز ثبت‌نام آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت جنب‌وجوش دانشجویان پشت آزمون EPT/ 33 بازدید
 • خبرهای خوش برای سربازان غایب + قیمت خرید سربازی/ 32 بازدید
 • افزایش مبلغ وام ویژه دکتری در سال جاری/ 32 بازدید
 • پذیرش حدود ۹۸۰۰ نفر در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی/ 30 بازدید
 • بیمه خانه‌ها در مقابل تحویل زباله های تفکیکی/ احداث نخستین پارک آموزش زلزله در منطقه ۲۲/ 29 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷/ 29 بازدید
 • خصوصی سازی صنعت هوایی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/ 29 بازدید
 • پیام رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند/ ۵ میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام رسان داخلی اختصاص داده‌ایم/ 26 بازدید
 • صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد/ 26 بازدید
 • پذیرش دانشجوی دکتری در رشته های جدید ممنوع شد/ 26 بازدید
 • سورنا ستاری : نبود پروتکل‌های تست و استاندارد از مشکلات حوزه محصولات دانش‌بنیان/ فعالیت حدود سه هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ 22 بازدید
 • بررسی نحوه پذیرش دانشجوی مشترک مقطع دکتری در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها/ 20 بازدید
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی دکتری ۹۷ دانشگاه ادیان و مذاهب/ 18 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه شهید چمران / ۰ نظر
 • اعلام جزئیات نحوه دعوت به مصاحبه دکتری ۹۷ سراسری / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون EPT فروردین ماه ۹۷ / ۰ نظر
 • تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد لغو قرارداد شدند! / ۰ نظر
 • صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • ۲ شرط برای ورود دانشگاه پیام نور به تمام مقاطع تحصیلی / ۰ نظر
 • معاون آموزشی دانشگاه خبرداد: زمان برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد تغییر کرد / ۰ نظر
 • ثبت نام بیش از ۸ هزار نفر در آزمون دکتری پزشکی/فرصت مجدد دو روزه برای نام‌نویسی / ۰ نظر
 • بررسی نحوه پذیرش دانشجوی مشترک مقطع دکتری در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها / ۰ نظر
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه اراک / ۰ نظر
 • افزایش مبلغ وام ویژه دکتری در سال جاری / ۰ نظر
 • امروز؛ انتشار کلید اولیه سؤالات آزمون دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی دکتری ۹۷ دانشگاه ادیان و مذاهب / ۰ نظر
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد هیات علمی پژوهشی متعهد خدمت جذب می کند / ۰ نظر
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷ / ۰ نظر
 • توقف پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های دستگاه های اجرایی / ۰ نظر
 • انتشار نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۷ در روز دوشنبه / ۰ نظر
 • دانشگاه آزاد: اختصاص ۲۰درصد تخفیف شهریه به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی / ۰ نظر
 • پذیرش دانشجوی دکتری در رشته های جدید ممنوع شد / ۰ نظر
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه یزد / ۰ نظر