منو
سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷
اخبار ویژه, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی, هنر و رسانه /   /  نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا

خرافات و بدعت ها زخمی بر پیکره ارزش های واقعی عاشورا
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۹
/
/
205 بازدید
/
/

واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر: واعظان و مداحان برای مردم حکایت ها از نهضت عاشورا و سیره و اخلاق حسینی روایت می کنند اما گاهی برخی شاید برای جذب و تاثیرگذاری بیشتر مخاطبان به افراط می گرایند.
گاه این بدعت ها و اغراق ها بر قامت مداحی ها نیز می نشیند و نمونه های عجیب آن هر روز دست بدست در فضای مجازی می چرخد و ذهن روشن جوانان را مشوش می کند .
متاسفانه گاه در همین مداحی های عزاداری ، تفاوت مداحی برای ولادت یا سوگواری هم مشخص نمی شود و هر چه بیشتر گوش می دهی ، به جای تاثیر برعمق قلب و جان ؛ تمام احساسات عزاداری و همذات پنداریت نیز بار سفر می بندند و افسوس جای آن را می گیرد .
یک کارشناس مذهبی در رابطه با این مساله گفت: مقام معظم رهبری ، مراجع تقلید و علمای اعلام دغدغه هایی در رابطه با عزاداری ها دارند که بایستی به آنها توجه کنیم.
سیدحسین گلمیرزاده تصریح کرد : در فضای هیات بایستی شور و شعور در کنار هم باشد و توامان اینها می تواند یک هیات واقعی و یک تشکل صحیح اثر گذار فرهنگی را در جامعه ایجاد کند .
وی با بیان اینکه بایستی منبر را به یک کلاس درس تبدیل کنیم ، افزود: هیات های مذهبی باید به مثابه کلاس درس باشد و گویندگان و مداحان انچه برای مردم بیان می کنند ، براساس واقعیت های عاشورا باشد و سبک زندگی عاشورائیان در این کلاس ها مطرح شود.
این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد : اگر اینگونه باشد و در این مسیر حرکت کنیم ، هیات های مذهبی از آسیب هایی همچون بدعت و خرافات بدور می ماند و می تواند به عنوان یک هیات اصیل الگوی دیگر تشکل ها باشد.
گلمیرزاده خاطرنشان کرد: درصورتیکه بدعت و خرافات وارد شود ، غبار روی حماسه عاشورا را می گیرد و موجب مخفی شدن چهره واقعی و اثر گذار آن می شود.
وی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی دقیقا همین راه را طی می کنند و در حالی که ما از عاشورا، انسان های آزاده، شجاع ، دلیر و غیرتمند می سازیم اگر بخواهد بدعت و آسیب ها وارد هیات شود، فقط به تحریک احساسات بسنده می شود و ثمره واقعی برای مردم بوجود نمی آورد.
*لزوم دوری از خرافات و بدعتها
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان نیز با بیان اینکه ماه محرم ، ماه حماسه و ایثار و فداکاری برای احیاء اسلام ناب است، اظهار داشت : شاید بتوان گفت هیچ موضوعی به اندازه محرم و عاشورا در فرهنگ مردم جامعه ما تاثیر نداشته ؛ لذا حرکت خودجوش و بی نظیر مردم در این ایام براساس فرهنگی است که در میان شیعیان و کمابیش در سایر ملت ها شکل گرفته .
حجت الاسلام جمال یاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بدلیل نقش عظیم و ظلم برانداز عاشورا ، دشمنان همواره درصدد تحریف و آسیب رسانی به این سنت حیات آفرین هستند، افزود: با هدایت های رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید سازمان تبلیغات اسلامی توانسته است با برگزاری همایش ها و جلسات توجیهی ، کارگاه های آموزشی ، نشر کتاب و معرفی الگوها از بروز بسیاری از آسیب ها جلوگیری نماید و مانع گسترش آنها شود.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت هوشیاری در مقابل توطئه های دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب اسلامی تاکید کرد: بر همه آحاد امت اسلامی به خصوص مبلغان و مداحان واجب است که با آگاهی و بصیرت نسبت به نقشه های شوم دشمنان روشنگری کرده و ترویج احکام و معارف اسلامی را به دور از انحرافات و خرافات و تعصبات بی پایه و مخرب به عنوان یک اولویت اساسی مورد توجه قرار دهند .
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه آیین های عزاداری ماه محرم باید در شان اهل بیت (ع) باشد ، خاطرنشان کرد: ما باید حقیقت حسینی را در هیئت ها حفظ کنیم ، امام حسین( ع) با یک جمعیت اندک عظمت الیوم القیامه را آفریده است .
وی اضافه کرد: ما نیز باید زیر این علم خدمتگزاری و به اندازه خودمان برای تقویت دین خدا تلاش کنیم .
وی تاکید کرد: مداحان باید در نوع خواندن مرثیه و محتوای مراثی دقت کنند و با دوری جستن از خرافات با بهره گیری از شعرهای آئینی اهل بیت (ع) و با استفاده از منابع موثق به مداحی بپردازند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان به نقش محوری روحانیون در مراسم سوگواری سیدالشهدا اشاره و خاطرنشان کرد: توجه به برپایی نماز جماعت ، زیارت عاشورا و قرائت قرآن از جمله مواردیست که در ماه محرم و صفر بیش از دیگر ماه ها باید بدان توجه شود.
وی با اشاره به اینکه درست تبلیغ کردن سینه زنی و عزاداری از اولویت های تعزیه و عزاداریست ، گفت: انجام برخی اعمال ناپسند و استفاده از برخی اشعار و جملات موهن موجب ضایع شدن پیام عاشورا و هتک حرمت نسبت به عزاداری سالار شهیدان می شود و ضمن آنکه بهانه بدست دشمنان دین جهت تخریب ارزش های شیعی می دهد و مردم را نیز از حقیقت عاشورا دور نموده و به اعتقادات آنان خدشه وارد می کند .
حجت الاسلام یاری خاطر نشان کرد: وظیفه خطیر مبارزه با تکوین و ترویج بدعت ها و تحریفات بر دوش مبلغان و عالمان دین می باشد که می توانند با روشنگری ، آگاهی بخشی و ارتقاء مبانی اعتقادی از انحراف و گمراهی در جامعه اسلامی جلوگیری نموده و شعائر حسینی را زنده نگه دارند .
* هدایت به سوی سعادت
دبیر ستاد رسیدگی به امور مساجد گیلان هدف از مجالس عزاداری را شناخت و معرفت هر چه بیشتر نسبت به مکتب امام حسین( ع) و فرهنگ ولایی عنوان کرد و افزود: فراهم آوردن زمینه ترویج فرهنگ عاشورا می تواند جامعه را بسوی سعادت هدایت کند .
وی افزود: وارد کردن خرافات و بدعت های مختلف در دین و مجالس عزاداری اهل بیت (ع) یکی از مهمترین راهبردهای دشمنان است که با هدف دور کردن نسل جوان از آموزه های دینی و اسلامی پایه ریزی شده و وظیفه همه ما این است تا با بصیرت افزایی در این حوزه موجبات کاهش آسیب های موجود را فراهم کنیم.
مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به قرار گرفتن در ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و دهه نخست محرم گفت: هرساله شیعیان جهان در دهه نخست محرم اقدام به برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری می کنند و از سوی دیگر دشمنان اسلام و بدخواهان و کینه توزان تلاش دارند که این مراسم را به مسیر غلط منحرف کنند .
وی با بیان اینکه برگزاری مراسم های عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان بدون حضور علمای دینی و تاکید بر اقامه نماز اول وقت معنی نخواهد داشت ، گفت: ضروری است که در کنار هر هیئت مذهبی و حسینیه و تکیه یک عالم دینی حضور داشته باشد
**ضرورت مقابله با خرافات در مراسم عزاداری
وی افزود: همچنین مشاهده می شود که برخی رفتارهای خارج از عرف و تعالیم اسلامی که هیچ ریشه شرعی و دینی ندارد به عنوان عزاداری انجام می شود مانند قمه زنی که به صراحت از سوی مراجع معظم تقلید از جمله مقام عظمای ولایت نفی شده است .
حجت الاسلام جمال یاری ادامه داد: وقتی تصاویر قمه زنی ها در جهان پخش می شود ، افکار عمومی نگاه مناسبی به عزاداری ها و سوگواری های ما پیدا نمی کند و دشمنان از همین غفلت برای معرفی دین رحمانی اسلام و فرهنگ غنی تشیع به عنوان یک دین و مذهب خشونت گرا استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: کسانی که مشتاق عزاداری برای سرور و سالار شهیدان هستند، باید طوری سوگواری کنند که به هدف اصلیشان یعنی درک صحیح مکتب عاشورا برسند و قطعا اگر انجام این اعمال با نیت خیر و خلوص همراه باشد انحراف ها و نیز حاشیه ها کنار رفته و جامعه اصلاح می شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان تصریح کرد: مداحان و سخنرانان هم باید تلاش کنند در مراسم عزاداری و روضه خوانی ها روایات و بحث هایی را مطرح کرده و به مردم بگویند که پشتوانه و سند قرآنی داشته و در مسیر ترویج اعتقادات دینی و اسلامی می باشد.
حجت الاسلام یاری در ادامه در خصوص اسراف در ماه محرم و صفرنیز اشاره و خاطرنشان کرد: اسراف همواره در اسلام مورد مذمت قرار گرفته است و مسئله قناعت ، خصلت ویژگی ارزشمندی برای یک انسان مسلمان به شمار می رود.
وی افزود: اسراف به عنوان یکی از بزرگترین گناهان در دین اسلام است به طوری که قرآن به آن اشاره های بسیار زیادی کرده و همچنین بر ای آن عواقب بسیار خطرناکی نیز بیان شده است.
وی متذکر شد: روحانیون اعزامی که به هیئت ها و مساجد اعزام می شوند باید با همکاری مسئولان هیئت ها و هیئت امنای مسجد نسبت به عدم اسراف مواد غذایی در دهه اول محرم توجه ویژه داشته باشند.
گیلان دارای دو هزار و ۸۰۰ مسجد و افزون بر دو هزار هیئت مذهبی می باشد.
فرهنگ متعالی قیام سالار شهیدان اباعبدالله الحسین ( ع) برای اثر گذاری مناسب بر جامعه نیازمند تبیین صحیح از سوی متولیان مذهبی است . نقل از ایرنا

۰
http://dananews.ir/?p=4917   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت/ 4 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 13 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 16 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 12 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 17 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 26 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 16 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 20 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 18 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 202 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 31 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 23 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 36 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 24 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 24 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 57 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 46 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 24 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 37 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 47 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 202 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 57 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 47 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 46 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 37 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 36 بازدید
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست/ 34 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 31 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 26 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 24 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 24 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 24 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 23 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 20 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 18 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 17 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 16 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 16 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 13 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 12 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست / ۰ نظر
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود / ۰ نظر
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق / ۰ نظر
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است! / ۰ نظر
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است! / ۰ نظر
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد! / ۰ نظر
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد / ۰ نظر
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر / ۰ نظر
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود / ۰ نظر
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم! / ۰ نظر
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری! / ۰ نظر
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی / ۰ نظر
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است! / ۰ نظر
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال / ۰ نظر
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود / ۰ نظر
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است / ۰ نظر
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد / ۰ نظر
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی / ۰ نظر