دوم بهمن ماه ۱۴۰۲؛” رویداد بزرگ دانش آموزان کاتب قرآن کریم” در شهرستان ساوجبلاغ برگزار می شود
دوم بهمن ماه ۱۴۰۲؛” رویداد بزرگ دانش آموزان کاتب قرآن کریم” در شهرستان ساوجبلاغ برگزار می شود

دانانیوز: در این رویداد بیش از ۱۵ هزار نفر در ۳۰۰ مدرسه این شهرستان در مرحله اول این رویداد عظیم قرآنی با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان شرکت نمودند که از میان آنها ، ۶۰۲۴ دانش آموز که دارای خط تحریری زیبا و خوانا هستند ، توسط بیش از ۵۰ نفر از اساتید خوشنویسی انجمن خوشنویسان شهرستان انتخاب شده اند.

به گزارش گروه همایش و رویداد دانانیوز به نقل از ستاد مردمی کتابت نور، با عنایت به تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری بر موضوع انس با قرآن کریم، با هدف رسیدن به جامعه قرآنی و حاکمیت قرآن کریم بر جامعه و در نتیجه تشکیل جامعه ایده‌آل است. از دیدگاه ایشان، قدم اول برای عمل کامل به قرآن کریم، آشنایی با متن قرآن کریم است و برای رسیدن به این مرحله، ایشان معتقدند باید فضای کشور را قرآنی کرد و سن جوانی و نوجوانی را بهترین زمان برای انس‌گیری با قرآن کریم می‌دانند چراکه معتقدند برای شروع انس با قرآن کریم باید صفای باطن و نفس پاکیزه داشت.

حجت الاسلام روح الله مختاری ، امام جمعه شهرستان ساوجبلاغ با بیان مطالب فوق ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب تاکید دارند که آینده این ملت، انقلاب و جهان به قرآن وابسته است و  امروز شعار دنیاى اسلام باید بازگشت به قرآن و عمل به آن باشد.

مختاری ایده شکل گیری رویداد دانش آموز کاتب قرآن کریم که بزرگترین رویداد کتابت قرآن کریم در جهان اسلام است را حاصل برنامه ریزی در اتاق فکر مشترک ستاد کتابت نور در سایه شمس الشموس و دفتر امام جمعه شهرستان ساوجبلاغ عنوان کرد و افزود : بیش از ۱۵ هزار نفر در ۳۰۰ مدرسه این شهرستان در مرحله اول این رویداد عظیم قرآنی با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان شرکت نمودند که از میان آنها ، ۶۰۲۴ دانش آموز که دارای خط تحریری زیبا و خوانا می باشند ، توسط بیش از ۵۰ نفر از اساتید خوشنویسی انجمن خوشنویسان شهرستان انتخاب گردیدند و ان شاالله در روز میلاد امام جواد علیه السلام در روز ۲ بهمن، در مصلی امام خمینی (ره) و مدارس شهرستان ساوجبلاغ با حضور مسئولین کشوری و استانی، در یک روز  اقدام به کتابت قرآن کریم خواهند کرد که این مهم در نوع خود بی سابقه است.

امام جمعه شهرستان ساوجبلاغ با بیان اینکه ۳۰۱۲ نفر از این کاتبان ،دختر دانش آموز و ۳۰۱۲ نفر ، دانش آموز پسر هستند، بیان کرد : هر صفحه از این مصحف شریف به نیابت از یکی از شهدای دانش آموز انقلاب اسلامی کتابت می گردد و این قرآن منحصر به فرد پس از تصحیح و صحافی و تجلید به رهبر فرزانه انقلاب اهدا خواهد گردید.

حجت الاسلام مختاری در ادامه افزود:  ارتباط ما با این دانش آموزان از دو جهت قطع نخواهد شد ؛ یک ارتباط فعال قرآنی مستمر با قرارگاه قرآنی شهرستان و  دوم معرفی این دانش‌آموزان به مجموعه‌های متولی هنر خوشنویسی که زمینه ساز تحول جدی در این زمینه نیز خواهد شد.

دکتر اسماعیل رهدار ، رئیس ستاد مردمی کتابت نور در سایه شمس الشموس نیز درباره رویداد دانش آموز کاتب قرآن کریم گفت : رهبر معظم انقلاب ، فردای کشور را متعلق به نسل جوان و نوجوان ، و آنان را  صاحبان و سازندگان آینده کشور می دانند و باتوجه به فرمایش ایشان مبنی براینکه عامّه‌ مردم باید با قرآن اُنس بگیرند ، برنامه ریزی برای کودکان و نوجوانان جهت آشنایی بهتر و بیشتر با قرآن ، سرلوحه فعالیت های قرآنی ستاد کتابت نور در سایه شمس الشموس قرار گرفت .

دکتر رهدار ، این رویداد را بستری مفید برای توجه بیشتر نوجوانان کشور به قرآن و مفاهیم آن دانست و ادامه داد: نیاز اساسی ترویج فرهنگ قرآن و اهل بیت (ع) جریان سازی فرهنگی است.کار فرهنگی‌ اگر به جریان سازی منجر نشود، چه بسا انجام ندادنش بهتر باشد . جریان‌سازی یعنی یک موضوع در حافظه مردم و در گسترۀ مردم، تداوم بخشیده شود. وقتی این‌چنین بر روی یک موضوع کار شود، ایجاد موج می‌کند و در جامعه نهادینه می‌شود و در بین مردم جا می‌افتد و به همین جهت باید برای حصول به مقصود در این فعالیت ها ، بر روی کودکان و نوجوانان سرمایه گذاری کرد و از طریق آموزش مستمر و به روز و جذاب ، آنها را با معارف فرهنگ قرآن و اهل بیت علیهم السلام آشنا نمود.

رئیس ستاد کتابت نور در ادامه بیان کرد: شهرستان ساوجبلاغ استان البرز به عنوان پایلوت اول کتابت قرآن دانش آموزی در نظر گرفته شده است و بعد از آن انتظار گسترش این رویداد را در استان های مختلف کشور داریم تا زمینه‌های معنوی و باورهای دینی و قرآنی در بین دانش‌آموزان بیش از پیش تقویت گردد.

رییس ستاد کتابت نور افزود : در این رویداد ، هر دانش آموز ، ۳ خط از قرآن کریم را که در صفحات مشخص تنظیم و آماده سازی شده است ، با یک شیوه نامه مشخص در یک صفحه کتابت خواهند کرد و بعد از این برنامه ، روزانه یک صفحه از قرآن کریم را جهت سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تلاوت خواهند نمود تا ۶۰۲۴ ختم قرآن کریم نیز در این برنامه با هدف انس بیشتر دانش آموزان با قرآن صورت پذیرد.

شایان ذکر است بزرگترین رویداد کتابت قرآن کریم جهان اسلام با عنوان دانش آموز کاتب قرآن کریم در دوم بهمن ماه سالجاری ، ساعت ۹ صبح در مصلی امام خمینی (ره) و مدارس شهرستان ساوجبلاغ با حضور ۶۰۲۴ دانش آموز دختر و پسر در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار خواهد شد.