منو
چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, علمی و آموزشی /  ما ایجاد کافه‌کتاب‌فروشی‌ها را در اتاق اصناف پیگیری می کنیم

راه‌هایی برای رونق کتاب‌فروشی‌ها از زبان محمد آموزگار/موجی از رکود و تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها را هدف گرفته است!

راه‌هایی برای رونق کتاب‌فروشی‌ها از زبان محمد آموزگار/موجی از رکود و تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها را هدف گرفته است!
محمود آموزگار درباره تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها و ایجاد کافه‌کتاب‌فروشی‌ها در شمال تهران توضیحاتی داد و از امکان صدور جواز کسب کتاب‌فروشی‌ در مکان‌های مسکونی برای کاهش هزینه‌های ایجاد کتاب‌فروشی گفت.
۱۷ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۴۸
/
/
138 بازدید
/
/

به گزارش دانانیوز رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها و طرح‌های حمایتی این نهاد برای جلوگیری از تعطیلی آن‌ها، اظهار کرد: موجی از رکود و تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها را هدف گرفته است.  این موضوع ما را ناگزیر  کرد  که  بر اساس بررسی‌ این کتاب‌فروشی‌ها، آن‌ها را به سه دسته تقسیم کنیم؛ کتاب‌فروشی‌های محلی، کتاب‌فروشی‌های مستقل و کوچک و کافه کتاب‌فروشی‌ها. رسته کتاب‌فروشی‌های محلی که اغلب قدیمی‌اند برای این‌که بتوانند سرپا بایستند و به فعالیت خود ادامه بدهند، در کنار کتاب به فروش لوازم تحریر می‌پردازند. طبق قانون نظام صنفی  باید به آن‌ها اخطار داده شود و سپس پلمب شوند. اما سیاستی  که در ارتباط با  این دسته از کتاب‌فروشی‌ها در نظر گرفتیم  این است که اگر دو قفسه کتاب‌  هم دارند، باز امکانی برای محله است و با تعطیل کردن آن‌ها این امکان را از مردم محله سلب نکنیم.

او افزود: دسته دوم کتاب‌فروشی‌های مستقل و کوچکی هستند که  عمدتا در راسته  کتاب‌فروشی‌ها (انقلاب و کریم‌خان) مستقرند که  بررسی‌های ما نشان می‌دهد ظرف چند سال گذشته فروش آن‌ها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده است و گاهی این کتاب‌فروشی‌ها تعطیل شده‌اند.  کتاب‌فروشی‌ معینی در آن منطقه اگر  روزی یک و نیم میلیون فروش داشته باشد، به نظر خوب است؛ این در حالی است که  در سه چهار سال گذشته درآمد آن‌ها دوبرابر حالا بود.

آموزگار  در ادامه گفت: دسته سوم، کتاب‌فروشی‌هایی  هستند که در شمال تهران مشغول کارند و  تعداد آن‌ها رو به افزایش است. اتفاقا با فروش بالای آن‌ها مواجه هستیم که این موضوع تصویری را از سرانه مطالعه در شهر تهران و خرید کتاب در این منطقه نشان می‌دهد. البته اغلب آن‌ها کافه‌کتاب‌فروشی‌  هستند. آن‌ها همچنین لوازم‌تحریر هم می‌فروشند که در مجموع شرایط جذاب‌تری را ایجاد کرده است. بیشتر درآمد این کتاب‌فروشی‌ها از بخش کافه به دست می‌آید. درآمد بخش کافه بیشتر از بخش  کتاب‌ است. بررسی‌های ما  نشان می‌دهد هرچقدر فروش در راسته‌های کتاب‌فروشی افت می‌کند ما با افزایش فروش و رونق این کتاب‌فروشی‌ها  روبه‌رو هستیم. حتی تقاضاهای  جدیدی برای تأسیس این نوع  کتاب‌فروشی‌ها به دست ما  می‌رسد.

او درباره وضعیت این کافه‌کتاب‌فروشی‌ها توضیح داد: ما ایجاد  کافه‌کتاب‌فروشی‌ها را  کماکان در اتاق اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌کنیم و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد. وزارت صنعت و معدن مشغول بررسی کارشناسانه آن‌هاست و پس از تصویب برای تصمیم‌گیری به هیأت نظارت  ارسال می‌شود. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که استان البرز که چسبیده به تهران است، آیین‌نامه  کافه‌کتاب‌فروشی‌ها را تدوین،  تصویب و ابلاغ کرده اما وضعیت کافه‌کتاب‌ها در تهران حکایت یک بام و دو هواست.

رییس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران درباره طرح‌های حمایتی این اتحادیه از کتاب‌فروشی‌ها بیان کرد: ما به استناد مصوبه شورای سوم اسلامی شهر تهران در سال ۹۱ که به عنوان «کاربری فرهنگی» معروف شده می‌خواهیم از فضاهای مسکونی برای ایجاد کتاب‌فروشی‌ها استفاده کنیم. مقررات نظام صنفی ضوابطی را برای ایجاد مکان تجاری تعریف کرده است که ما بر اساس آن به مکان‌هایی که دارای کاربری اداری بودند، جواز کتاب‌فروشی می‌دادیم. اما  در مصوبه دیگری؛ بند ج ماده ۹۲ قانون پنج‌ساله توسعه ششم، شهرداری‌ها مکلف شدند  اجازه استفاده از  فضاهای مسکونی  برای  ایجاد دفاتر نشر و کتاب‌فروشی‌ها را بدهند. آیین‌نامه مربوطه در دست تدوین است که بحث کاربری فرهنگی برای مکان مسکونی به ویژه تعرفه‌های ویژه فرهنگی برای آب‌، برق و گاز مطرح می‌شود. ما منتظریم وضعیت این مورد نیز روشن شود.

او در ادامه خاطرنشان کرد: مصوبه  اخیر به ما این امکان و اجازه را می‌دهد برای ایجاد کتاب‌فروشی‌ها در واحدهای مسکونی اقدام کنیم. اگر این کار اجرایی شود هزینه‌های ایجاد کتاب‌فروشی‌ها در راسته انقلاب و کریم‌خان کاهش پیدا می‌کند و افراد می‌توانند با قیمت کمتری مبادرت به ایجاد کتاب‌فروشی‌ها کنند. فکر می‌کنم این سیاست‌ها ما را به نقطه‌ای برساند که امیدواری‌های‌مان برای بقای کتاب‌فروشی‌ها در این مناطق و بهبود کسب و کارشان را افزایش دهد.

این فعال حوزه نشر  همچنین درباره صدور مجوزهای بی‌رویه نشر در وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی در حالی که تعداد بسیاری از ناشران فعالیتی ندارند، اظهار کرد: ۱۵ هزار پروانه نشر  در وزارت ارشاد صادر شده  که چیزی حدود ۱۰هزار نفر از دارندگان این پروانه  کتابی منتشر نمی‌کنند. از این تعداد چیزی حدود ۶۰۰ ناشر عضو اتحادیه ناشران هستند که  در حوزه نشر فعال‌اند.  در تهران هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران فعال است، که در این هیأت پرونده‌های بسیاری  به دست‌مان می‌رسد که از ناشران شکایت دارند. مثلا ناشری علی‌رغم دریافت هزینه نشر کتاب از پدیدآورنده، کتاب را چاپ نکرده است.

او با بیان این‌که اتحادیه ناشران به صدور مجوزهای بی‌رویه ارشاد اعتراض دارد، گفت: ما باید ابتدا وزارت ارشاد را متقاعد کنیم که نسبت به لغو پروانه کسب ناشرانی  که به هیچ عنوان کتاب چاپ نمی‌کنند اقدام کند. گام بعدی ما این است که مناسبات قراردادی میان مولفان و ناشران را بهبود بخشیم و این مناسبات قراردادی به صورت دقیق‌تری تعریف شوند و جنبه‌های مختلف آن‌ها در نظر گرفته شود. ما در این مورد دغدغه‌های بسیاری داریم و شکایات بسیاری در این زمینه دریافت می‌کنیم. ما باید به سمتی برویم که این اختلاف‌ها را به حداقل برسانیم تا سوءاستفاده از این قراردادها را کاهش بدهیم. همچنین می‌خواهیم صدور پروانه نشر و تمدید آن منوط به عضویت در اتحادیه ناشران باشد. اما این‌ها به تنهایی کافی نیست.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران با اشاره به تبلیغات نشر کتاب، گفت:  گاهی در صفحه نیازمندی‌ها تبلیغات این‌چنینی می‌بینید که «خاطرات شما را چاپ می‌کنیم با حداقل قیمت» یا «پایان‌نامه شما را کتاب می‌کنیم حتی در یک نسخه»؛  این‌ها نشان می‌دهد که نشر ما با آسیب‌های جدی‌ مواجه است و باید نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنیم. همه ناشران فعال نسبت به این موضوع دغدغه دارند. نشر ما باید چهره واقعی خود را نشان بدهد. تعداد ناشران این‌چنینی  در اتحادیه زیاد نیست اما بیرون از آن تعدادشان بسیار است. ضوابط صدور پروانه نشر پاسخگوی شرایط فعلی جامعه ما نیست.

او سپس با بیان این‌که  امیدوایم به نقطه‌ای برسیم  که  از یارانه  دولتی  بی‌نیاز شویم و وضعیتی را ایجاد کنیم که تأسیس کتاب‌فروشی‌ها با هزینه کمتری ممکن شود، اظهار کرد:  این موضوع یکی از آرزوها است. اضافه کردن کتاب‌فروشی به مشاغل موضوع بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری این امکان را به ما می‌دهد که در اماکن دارای کاربری مسکونی کتاب‌فروشی‌ دایر شود.

آموزگار متذکر شد: برای ارتقای نشر، رعایت حقوق مولف باید در کشورمان جدی گرفته شود و کسی نباید آزادانه کتاب دیگران را چاپ کند و به فروش برساند. باید آگاهی لازم در مردم ایجاد شود که به این نکته توجه کنند تا کتابی را که به صورت غیرقانونی منتشر می‌شود خریداری نکنند. و  دیگر این‌که نشر کتاب  به جغرافیای ایران محدود نشود. باید به بازار جهانی توجه داشت و قواعد حضور در بازار را فراگرفت و آن‌ها را  اجرا کرد. در این صورت ناشران می‌توانند کتاب‌های خود را در کشورهای دیگر عرضه کنند و از این طریق درآمد موثری کسب کنند.

رییس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان تهران درباره کاهش وابستگی‌ها به یارانه دریافتی از دولت که این یارانه در طرح‌هایی مانند عیدانه یا تابستانه کتاب هم وجود دارد و او پیش‌تر مصرف یارانه‌ خریدار از  کتاب‌فروشی‌ها را مفید دانسته بود، توضیح داد:‌ باید عقبه این ماجرا را در نظر بگیریم.  نباید به صورت مجرد و انتزاعی به این قضیه نگاه کنیم. این نکته را در نظر بگیرید که این یارانه برای خریدار است نه برای کتاب‌فروشی، هرچند که ارشاد این مبلغ را به دست کتاب‌فروشی‌ها می‌دهد؛ در واقع پولی که ارشاد  به آن‌ها می‌دهد مبلغی است که کتاب‌فروش از خریدار هنگام فروش کتاب  دریافت نکرده است. و این نکته را در نظر بگیرید، پولی که برای این طرح‌ها در نظر گرفته می‌شود برای استفاده در  نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران  و نمایشگاه‌های استانی کتاب بوده است که این یارانه‌ها آسیب‌های بسیار جدی  داشت و فرصت فروش را از کتاب‌فروشی‌ها سلب می‌کرد. اگر یارانه را از نمایشگاه‌ها به سمت کتاب‌فروشی‌ها سوق بدهیم  در واقع فرصت فروش را به کتاب‌فروشی برمی‌گردانیم.

او با تأکید بر این‌که نقدهای واردشده به این طرح‌ها منصفانه نیست، گفت:‌ یارانه از محلی که درست استفاده نمی‌شد به محل درستش سوق داده شده است. در طرح‌های فصلی مطمئن هستیم که ۸۰ درصد کتاب را می‌خرند اما در نمایشگاه‌ها نمی‌توانیم این اطمینان را داشته باشیم. البته  طرح‌های فصلی هم  نقص‌های  بسیاری دارد، مثلا این‌که پول کتاب‌فروشی‌ها چند ماه بعد پرداخت می‌شود که این موضوع کتاب‌فروشی‌ها را نسبت به اجرای این طرح بی انگیزه می کند.

۰

http://dananews.ir/?p=6363   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • ادامه قانون شکنی وزارت صمت با برگزاری یک نمایشگاه پر مخاطب دیگر در تهران/ شهروندان تهران قربانی یک معامله خطرناک!/ 10 بازدید
 • استانبول؛ مهمان‌نوازترین شهر اروپا/ 13 بازدید
 • ایران، جزو ۱۰ کشور پرمصرف کیسه و ظروف پلاستیکی!/ 14 بازدید
 • علی شمخانی: ایران قرارداد هسته ای را به طور یکطرفه به پیش نخواهد برد/مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه: بدنبال به کاهش تنش‌های رو به افزایش در منطقه هستیم/ 17 بازدید
 • واردات کالا از ایران به گرجستان سخت تر می شود!/ 30 بازدید
 • ایران رمز دیجیتال داخلی عرضه می‌کند/ 30 بازدید
 • اصلاح آیین‌نامه مدیریت دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ 17 بازدید
 • ورزش اول مهم‌تر است یا منافع افراد؟/۹ ماه بلاتکلیفی برای کشتی ایران بس نیست؟!/ 18 بازدید
 • مصوبه دولت در تغییرات جدید در مصارف یارانه وحذف سه دهک بالای درآمدی / 11 بازدید
 • نقادی وضع مدرسه؛ یحیی قائدی از «مرگ مدرسه»می گوید!/ 20 بازدید
 • شفافیت در حقوق و مزایای مدیران به کجا رسید؟ /سامانه بی‌سرپرست شد!/ 17 بازدید
 • ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها؛ اتلاف ۱۰۰۰ برگ کاغذ در مراحل مختلف نگارش پایان‌نامه/ 14 بازدید
 • یکشنبه آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸/ثبت نام ۶۱۵ هزار و ۴۵۲ داوطلب در این آزمون/ 22 بازدید
 • رئیس سازمان مالیاتی کشور:نقش ۳۷ درصدی مالیات در تامین هزینه‌های کشور / باید دسترسی کامل به گردش‌های مالی درکشور داشته باشیم/ 20 بازدید
 • تحقق اصل چهل ودوم قانون اساسی گامی پیشگیرانه برای شفافیت در مبارزه با فساد مسئولان حکومتی ودولتی!/ 14 بازدید
 • فراخوان سازمان ملل متحد برای دریافت تقاضا نامه جوانان جهت شرکت دراجلاس اقلیمی در نیویورک/ 15 بازدید
 • مصرف سیگار؛ نشانه جدی جهل وفقدان عزت نفس یا توهم آغاز بلوغ!؟/ 15 بازدید
 • مدیرعامل روسنفت روسیه: تحریم ضد ایران و ونزوئلا یک سوم انرژی جهان را محدود کرد/شریکان و متحدان آمریکا نیز دچار آسیب می‌شوند/ 49 بازدید
 • سلول درمانی جایگزین پیوند کلیه می شود/ 43 بازدید
 • برای چهارمین سال متوالی؛ایران قهرمان مسابقات وزنه‌برداری جوانان جهان شد/ 63 بازدید
 • ایران رمز دیجیتال داخلی عرضه می‌کند/ 30 بازدید
 • واردات کالا از ایران به گرجستان سخت تر می شود!/ 30 بازدید
 • یکشنبه آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸/ثبت نام ۶۱۵ هزار و ۴۵۲ داوطلب در این آزمون/ 22 بازدید
 • نقادی وضع مدرسه؛ یحیی قائدی از «مرگ مدرسه»می گوید!/ 20 بازدید
 • رئیس سازمان مالیاتی کشور:نقش ۳۷ درصدی مالیات در تامین هزینه‌های کشور / باید دسترسی کامل به گردش‌های مالی درکشور داشته باشیم/ 20 بازدید
 • ورزش اول مهم‌تر است یا منافع افراد؟/۹ ماه بلاتکلیفی برای کشتی ایران بس نیست؟!/ 18 بازدید
 • شفافیت در حقوق و مزایای مدیران به کجا رسید؟ /سامانه بی‌سرپرست شد!/ 17 بازدید
 • اصلاح آیین‌نامه مدیریت دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ 17 بازدید
 • علی شمخانی: ایران قرارداد هسته ای را به طور یکطرفه به پیش نخواهد برد/مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه: بدنبال به کاهش تنش‌های رو به افزایش در منطقه هستیم/ 17 بازدید
 • مصرف سیگار؛ نشانه جدی جهل وفقدان عزت نفس یا توهم آغاز بلوغ!؟/ 15 بازدید
 • فراخوان سازمان ملل متحد برای دریافت تقاضا نامه جوانان جهت شرکت دراجلاس اقلیمی در نیویورک/ 15 بازدید
 • ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها؛ اتلاف ۱۰۰۰ برگ کاغذ در مراحل مختلف نگارش پایان‌نامه/ 14 بازدید
 • تحقق اصل چهل ودوم قانون اساسی گامی پیشگیرانه برای شفافیت در مبارزه با فساد مسئولان حکومتی ودولتی!/ 14 بازدید
 • ایران، جزو ۱۰ کشور پرمصرف کیسه و ظروف پلاستیکی!/ 14 بازدید
 • استانبول؛ مهمان‌نوازترین شهر اروپا/ 13 بازدید
 • مصوبه دولت در تغییرات جدید در مصارف یارانه وحذف سه دهک بالای درآمدی / 11 بازدید
 • ادامه قانون شکنی وزارت صمت با برگزاری یک نمایشگاه پر مخاطب دیگر در تهران/ شهروندان تهران قربانی یک معامله خطرناک!/ 10 بازدید
 • خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان دادیم برای اردوی سوئد و فرانسه، ۵ میلیون هم اردوی شیراز / ۰ نظر
 • برای چهارمین سال متوالی؛ایران قهرمان مسابقات وزنه‌برداری جوانان جهان شد / ۰ نظر
 • مصوبه دولت در تغییرات جدید در مصارف یارانه وحذف سه دهک بالای درآمدی  / ۰ نظر
 • محمد مسجدجامعی: شکایت‌های جانسوز امام علی علیه السلام، در قالب خطبه‌های متعدد نقل شده است/ خلافت امام در جامعه‌ای از هم گسیخته با بزرگانی پرتوقع و خودگم‌کرده و گسل‌های تهدید کننده‌باساختار قبیله‌ای بود / ۰ نظر
 • سلول درمانی جایگزین پیوند کلیه می شود / ۰ نظر
 • ورزش اول مهم‌تر است یا منافع افراد؟/۹ ماه بلاتکلیفی برای کشتی ایران بس نیست؟! / ۰ نظر
 • رئیس دانشگاه خوارزمی : صدای مخالف را “ضد انقلاب” تلقی نکنیم! /ما نیازمند اصلاح ساختاری در بیرون و داخل دانشگاه هستیم / ۰ نظر
 • مدیرعامل روسنفت روسیه: تحریم ضد ایران و ونزوئلا یک سوم انرژی جهان را محدود کرد/شریکان و متحدان آمریکا نیز دچار آسیب می‌شوند / ۰ نظر
 • اصلاح آیین‌نامه مدیریت دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی / ۰ نظر
 • غلامعلی افروز: بی تفاوتی بسیار هزینه دارد/جلیل محبی: بیشتر لجبازی در جامعه امروز، لجبازی سیاسی است!/ احمد مازنی: به من چه یا به تو چه آثار زیانباری برای جامعه در پی دارد / ۰ نظر
 • مصرف سیگار؛ نشانه جدی جهل وفقدان عزت نفس یا توهم آغاز بلوغ!؟ / ۰ نظر
 • ایران رمز دیجیتال داخلی عرضه می‌کند / ۰ نظر
 • وزارت ۶۵۰ روزه بطحایی در آموزش و پرورش؛ از تغییرات ساختاری و چابک سازی وزارتخانه وخروج مدارس از شیوه مدیریت سنتی تا شعارهایی برای حذف مافیای کنکور / ۰ نظر
 • فراخوان سازمان ملل متحد برای دریافت تقاضا نامه جوانان جهت شرکت دراجلاس اقلیمی در نیویورک / ۰ نظر
 • واردات کالا از ایران به گرجستان سخت تر می شود! / ۰ نظر
 • پیروزی ۳-۱ تیم ملی والیبال ایران در مقابل آرژانتین / ۰ نظر
 • تحقق اصل چهل ودوم قانون اساسی گامی پیشگیرانه برای شفافیت در مبارزه با فساد مسئولان حکومتی ودولتی! / ۰ نظر
 • علی شمخانی: ایران قرارداد هسته ای را به طور یکطرفه به پیش نخواهد برد/مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه: بدنبال به کاهش تنش‌های رو به افزایش در منطقه هستیم / ۰ نظر
 • حضور گسترده گردشگران ایرانی در وان ترکیه / ۰ نظر
 • رئیس سازمان مالیاتی کشور:نقش ۳۷ درصدی مالیات در تامین هزینه‌های کشور / باید دسترسی کامل به گردش‌های مالی درکشور داشته باشیم / ۰ نظر