منو
چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری
دکتر بهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از ایجاد 6 صندوق سرمایه‌گذاری مشارکتی در کشور خبر داد و گفت: طرح‌های دانش‌بنیانی که بازار مناسبی داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات صندوق «سیدمانی» بهره‌مند
۲۰ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۵۱
/
/
28 بازدید
/
/

دانانیوز به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و هنر، دکتر بهزاد سلطانی در نشست خبری شنبه با تاکید بر ضرورت همکاری میان دستگاه‌ها در حوزه‌های سیاستگذاری‌های اجرایی، افزود: این در حالی است که مشاهده می‌شود دستگاه‌هایی که وظایف آن‌ها تعیین شده است، به ماموریت‌های سایر دستگاه‌ها وارد می‌شوند و این امر نشان می‌دهد که در فضای علم و فناوری هنوز هماهنگی‌های لازم ایجاد نشده است.

وی با بیان اینکه توسعه فناوری در آینده کشور نقش حیاتی دارد، یادآور شد: هوش مصنوعی و حمل‌ونقل هوشمند، آینده جهان را فرا خواهد گرفت و ما هنوز فاصله زیادی با این فناوری‌ها داریم و من اعلام می‌کنم که تا هفت سال آینده مردم تهران از ما ماشین‌های خودران و تاکسی‌های هوایی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را مطالبه خواهند کرد.

سلطانی اضافه کرد: در برابر این نوع مطالبات یا ما می‌توانیم با صد برابر قیمت از خارج وارد کرده و یا با حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان، فناوری‌های مورد تقاضا را در داخل کشور تولید کنیم. این فناوری‌ها، فناوری‌های پیچیده‌ای نیست و بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش فنی تجهیزات پیشرفته دسترسی دارند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت حمایت و توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: اگر این خط مشی فراموش نشود، شرکت‌های خصولتی نمی‌توانند در داخل کشور فعالیت کنند و همچنین می‌توانیم از مشکلات اقتصادی کنونی نیز رهایی یابیم.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مسئول باید فضای کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی را تسهیل کنیم، اظهارکرد: ما این مسیر را در صندوق نوآوری و شکوفایی طی می‌کنیم. بر این اساس ما برنامه‌هایی در تحولات ارزی و تحریم‌های پیش روی کشور در دستور کار قرار داده‌ایم.

سلطانی نمونه این اقدامات را حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در نوسانات ارزی اخیر دانست و یادآور شد: شرکت‌های دانش‌بنیانی که طرح‌های مصوب در صندوق نوآوری و شکوفایی داشته باشند، در صورتی که نرخ ارز بر قیمت تمام شده محصولات آن‌ها اثرگذار باشد، در قراردادهای آن‌ها با صندوق تجدیدنظر خواهیم کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش برای حمایت از استارتاپ‌های موفق را از دیگر برنامه‌های این صندوق نام برد و یادآور شد: براساس اساسنامه این صندوق، ماموریت ما حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است و از آنجایی که شرکت‌های استارتاپی‌، دانش‌بنیان نیستند ما به معاونت علمی پیشنهاد کردیم تا این نوع شرکت‌ها را در رده شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی کنند.

برنامه‌های صندوق تا سه سال آینده

وی با بیان اینکه تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی از وام دادن به سمت سرمایه‌گذاری مشارکتی در حال تغییر است، یادآور شد: در سال ۹۶ به میزان ۶۲ درصد تسهیلات و ۲۳ درصد سرمایه‌گذاری مشارکتی صورت گرفته است، ولی برای بودجه سال ۹۷ تسهیلات از ۶۲ درصد به ۴۹ درصد کاهش می‌یابد و تسهیلات سرمایه‌گذاری مشارکتی از ۲۱ درصد به ۳۱ درصد افزایش می‌یابد.

سلطانی دلیل این امر را عدم آمادگی شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت تسهیلات دانست و اضافه کرد: ما برای توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر باید صندوق صندوق‌ها شویم، از این رو در تلاش هستیم تا با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های خطرپذیر، شرکت‌های دانش‌بنیان را به سمت سرمایه‌گذاری مشارکتی هدایت کنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه این امر به معنای حذف شرکت‌های دانش‌بنیان از این صندوق نیست، اضافه کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند تقاضاهای خود را به این صندوق ارائه دهند، ولی ما در تلاش هستیم تا فرهنگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر را در کشور نهادینه کنیم.

وی اضافه کرد: بر این اساس صندوق نوآوی و شکوفایی به میزان ۴۰ درصد سهامدار است و مابقی سهام از بخش خصوصی خواهد بود.

سلطانی با بیان اینکه برای صندوق‌های خطرپذیر مستقیم و غیر مستقیم ۳۰۸ میلیارد تومان بودجه مصوب کردیم، این میزان اعتبار شامل هشت صندوق خواهد بود.

به گفته وی بر اساس این برنامه، ۸ صندوق «استانی» به تعداد ۸ صندوق،‌ «وزارتخانه‌ای» با ۱۰ وزارتخانه، «مناطق آزاد» ۳ صندوق، « صندوق‌های CVC» ۳ صندوق، « سیدمانی» ۳ مورد و «غیر خطرپذیر» در کشور ایجاد خواهد شد.

به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق سیدمانی، صندوقی متعلق به شرکت‌های نوپا است و در صورتی که طرح‌های این شرکت‌ها بازار خوبی داشته باشد، تسهیلاتی اعطا خواهد شد. ارزیابی این طرح‌ها به مدت یک هفته انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی این صندوق‌ها به تصویب هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی رسیده است، ادامه داد: علاوه بر آن شاهدیم که تنها ۱۰ درصد دانش آموختگان دانشگاه‌ها به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان حرکت می‌کنند و ما برای ترغیب آن‌ها در این مسیر اعتبارات ۵۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته‌ایم.

سلطانی اضافه کرد: طرح‌های دانشگاهی که منجر به راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی شود، از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اختصاص اعتبارات ۲۰ میلیارد تومانی برای ایجاد تعامل میان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و شرکت‌های هم‌راستای بین‌المللی خبر داد و گفت: علاوه بر آن این صندوق برای حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی، حضور در شوروم‌های بین‌المللی و حضور در سفرهای اتاق بازرگانی، سوپسیدهایی پرداخت خواهد کرد.

وی تسهیلات اجاره به شرط تملیک این صندوق را ۳۰ میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: از آنجا که دفاتر کاری برای شرکت‌های دانش‌بنیان مهم است، از این رو تسهیلاتی به این شرکت‌ها تعلق خواهد گرفت.

اعطای ۲۸ خدمت توانمندسازی به شرکت‌های دانش بنیان

سلطانی تعداد خدمات توانمندسازی این صندوق را ۲۸ خدمت عنوان کرد و گفت: هر شرکت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می‌تواند از تسهیلات توانمندسازی استفاده کند، این تسهیلات بلاعوض است و در ازای اقدامی که شرکت‌ها انجام می‌دهند، این تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این تسهیلات مشروط بر آنکه ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه‌ها از سوی شرکت‌ها پرداخت شده باشد، اعطا می‌شود، گفت: برای اخذ استانداردها تا سقف ۸۰ درصد هزینه‌ها و کمک در تدوین استانداردها تا سقف ۸۰ درصد هزینه‌ها از سوی این صندوق به شرکت‌ها اعطا می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه این صندوق از سه جایزه علمی حمایت می‌کند، افزود: همچنین برای عضویت شرکت‌های دانش‌بنیان در اتاق بازرگانی حمایت‌هایی می‌شود که ۳۹ شرکت در سال گذشته از این تسهیلات بهره‌مند شدند و در سال جاری نیز تاکنون ۱۳ شرکت از این خدمات بهره گرفته‌اند.

حمایت از بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در صندوق

سلطانی با بیان اینکه تاکنون ۸ هزار و ۳۱۶ درخواست از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان به این صندوق ارسال شده است، گفت: این تعداد در حالی است که تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان موجود در کشور ۳ هزارو ۵۶۶ شرکت است. این عدد نشان می‌دهد که بطور متوسط هر شرکت دو درخواست از این صندوق داشته است و همچنین این شرکت‌ها صندوق را به عنوان تکیه‌گاه خود پذیرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزار و ۴۴۸ درخواست در حال بررسی است، افزود: این تعداد درخواست ۳ هزار و ۲۵ میلیارد تومان درخواست تسهیلات از صندوق دارند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات لیزینگ را از دیگر خدمات این صندوق در راستای بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: تاکنون ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات لیزینگ پرداخت شده است که این عدد نشان می‌دهد با اعتبارات صندوق خرید و فروش محصولات دانش‌بنیان صورت گرفته است.

سلطانی بیشترین حمایت این صندوق را در حوزه زیست‌فناوری عنوان کرد و گفت: در این حوزه ۳۰۰ طرح به مبلغ ۲۱۷ میلیارد تومان مصوب شده است و بعد از آن حوزه فناوری اطلاعات با ۳۹۹ شرکت با ۱۲۹ میلیارد تومان، الکترونیک و کنترل با ۲۷۴ شرکت و با ۱۴۱ میلیارد تومان و تجهیزات پیشرفته ساخت داخل با ۲۱۵ شرکت و با ۱۱۹ میلیارد قرار دارند.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری با وزارتخانه‌های مختلف، گفت: ما آمادگی داریم تا با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صندوق‌های خطرپذیر تخصصی در حوزه ICT ایجاد کنیم تا از تسهیلات آن نسبت به حمایت در استارتاپ‌های این حوزه اقدام کنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه قراردادهای پوشش داده شده با صدور ضمانتنامه بانکی با مبلغ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان تحت حمایت قرار گرفته‌اند، افزود: در حال حاضر ۲۹ طرح خاتمه یافته ناموفق گزارش شده است که از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شده‌اند، این عدد به معنای ورشکستگی این شرکت‌ها نیست، بلکه طرح‌های فناورانه دیگری را در دستور کار قرار داده‌اند.

سلطانی تعداد طرح‌های خاتمه یافته موفق را ۱۱۳۰ طرح عنوان کرد.

خصولتی‌هایی که ادعای حمایت دارند

وی با انتقاد از حضور شرکت‌های خصولتی در حوزه‌های علم و فناوری گفت: این موضوع در جلسه هیات امنای صندوق مطرح شد و در این جلسه اعلام شد چون بر اساس قانون، مزایای صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های غیر خصوصی و دانش‌بنیان تعلق نمی‌گیرد، از این رو این صندوق در قبال سرمایه‌هایی که در اختیار دارد، مسئولیت دارد.

سلطانی با تاکید بر اینکه ما بر اساس قانون اجازه حمایت از شرکت‌های خصولتی را نداریم، یادآورشد: در حال حاضر مجموعه شرکت‌های خصولتی که در هم تنیده شده هستند، مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و ما جلوی حمایت از این شرکت‌ها را گرفته‌ایم ولی این شرکت‌ها با جوسازی علیه صندوق نوآوری و شکوفایی نامه‌نگاری‌هایی را با نهادهای مختلف از جمله مجلس کرده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تاکنون برخی از این شرکت‌ها از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شده‌اند، اظهارکرد: این امر به دلیل عدم شناسایی ماهیت این شرکت‌ها بوده است.

سلطانی همچنین در خصوص بازپرداخت اقساط وام شرکت‌های خصولتی توضیح داد: برخی از این شرکت‌ها اقساط خود را پرداخت نکرده‌اند و در مقابل نامه‌ای از نهاد بالادست خود برای ما آورده‌اند و از ما درخواست عدم بازپرداخت وام را داشته‌اند. منبع: ایسنا

۰
http://dananews.ir/?p=6217   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • دکتر حسین مهری: حمایت جدی و تکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی، از دغدغه های همیشگی دکتر کرباسیان است/ 26 بازدید
 • راه دشوار زنان برای ورود به مدیریت بنگاه های اقتصادی!/ 1 بازدید
 • دکتر مسعود برومند: شورای عالی عتف روی چالش های ملی متمرکز می شود/ 2 بازدید
 • محمد مخبر دزفولی: ستاد اجرایی فرمان امام طرح های اقتصادی خود را به مردم واگذار می کند/ 3 بازدید
 • وزارتخانه شدن سازمان میراث و گردشگری کشور و تغییرات ساختاری پیش رو!/ 5 بازدید
 • دلنوشته مهم وزیر اقتصاد: چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی کسب و کار رابه جامعه معرفی نکنیم! /حمایت جدی وتکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی!/ 146 بازدید
 • سیدحسن رسولی: معاملات بالای یک میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفت/ روابط و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند!/ 9 بازدید
 • واکاوی رویکرد ترامپ در قبال ایران / از ایران چه می‌خواهند؟/ 135 بازدید
 • مدیر کل پیشگیری قوه قضائیه:جزیره ای کار کردن مخالف روح اقدامات پیشگیرانه است!/ 7 بازدید
 • سندیکای بیمه گران ایران: بیمه گذاران، الحاقیه بیمه بدنه خودرو تهیه کنند!/ 125 بازدید
 • عدم تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی/ 12 بازدید
 • رئیس سازمان استاندارد : هیچ یک از استانداردهای ۸۵گانه خودرو حذف نمی‌شود/ نظارت بر بنزین کم نشده و سازمان محیط زیست متولی اصلی است/ 46 بازدید
 • رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری/ 28 بازدید
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: محدودیت رسانه ها موجب رونق بازار ویژه خواری و فساد می شود/ وجود رسانه های منصف و شجاع و منتقد، نشانه سلامت، شفافیت و رشدجامعه است/ 193 بازدید
 • طرح «کاهش»(Low emission zone) پایتخت؛ از نظر تا عمل/ 30 بازدید
 • عباسعلی کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان تایید شد/ما از خبرنگاران جز صداقت و درستی ندیدیم/ 17 بازدید
 • سید مرتضی موسویان: سامانه حمایت از کپی رایت راه‌اندازی می‌شود/ حسین انتظامی: باید قوانین ۴۰ یا۵۰ ساله کسب و کار اصلاح شود!/ 21 بازدید
 • شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی اعلام شد/ 64 بازدید
 • علی‌اکبر پورفتح‌الله: جمع‌آوری خون ساماندهی می‌شود/در آینده، آزمایش‌ها و فرآیندهای‌مان را از طریق متمرکزسازی ارتقاء می دهیم/ 14 بازدید
 • ۹۵ درصد نخبگان دانشگاه شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند/ 29 بازدید
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: محدودیت رسانه ها موجب رونق بازار ویژه خواری و فساد می شود/ وجود رسانه های منصف و شجاع و منتقد، نشانه سلامت، شفافیت و رشدجامعه است/ 193 بازدید
 • دلنوشته مهم وزیر اقتصاد: چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی کسب و کار رابه جامعه معرفی نکنیم! /حمایت جدی وتکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی!/ 146 بازدید
 • واکاوی رویکرد ترامپ در قبال ایران / از ایران چه می‌خواهند؟/ 135 بازدید
 • سندیکای بیمه گران ایران: بیمه گذاران، الحاقیه بیمه بدنه خودرو تهیه کنند!/ 125 بازدید
 • دکتر احمدرضا فتوت : صنعت هوانوردی، شدیدا نیازمند تغییر نگرش از سنتی ناکارآمد به سمت جوانگرایی ونخبه پروری با رویکردهای نوین مدیریتی و روانشناسانه است/ 121 بازدید
 • شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی اعلام شد/ 64 بازدید
 • رئیس سازمان استاندارد : هیچ یک از استانداردهای ۸۵گانه خودرو حذف نمی‌شود/ نظارت بر بنزین کم نشده و سازمان محیط زیست متولی اصلی است/ 46 بازدید
 • شرایط جدید همکاری اساتید حق التدریس با دانشگاه آزاد اعلام شد/ 39 بازدید
 • طرح «کاهش»(Low emission zone) پایتخت؛ از نظر تا عمل/ 30 بازدید
 • ۹۵ درصد نخبگان دانشگاه شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند/ 29 بازدید
 • رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری/ 28 بازدید
 • دکتر حسین مهری: حمایت جدی و تکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی، از دغدغه های همیشگی دکتر کرباسیان است/ 26 بازدید
 • سید مرتضی موسویان: سامانه حمایت از کپی رایت راه‌اندازی می‌شود/ حسین انتظامی: باید قوانین ۴۰ یا۵۰ ساله کسب و کار اصلاح شود!/ 21 بازدید
 • عباسعلی کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان تایید شد/ما از خبرنگاران جز صداقت و درستی ندیدیم/ 17 بازدید
 • علی‌اکبر پورفتح‌الله: جمع‌آوری خون ساماندهی می‌شود/در آینده، آزمایش‌ها و فرآیندهای‌مان را از طریق متمرکزسازی ارتقاء می دهیم/ 14 بازدید
 • عدم تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی/ 12 بازدید
 • سیدحسن رسولی: معاملات بالای یک میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفت/ روابط و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند!/ 9 بازدید
 • مدیر کل پیشگیری قوه قضائیه:جزیره ای کار کردن مخالف روح اقدامات پیشگیرانه است!/ 7 بازدید
 • وزارتخانه شدن سازمان میراث و گردشگری کشور و تغییرات ساختاری پیش رو!/ 5 بازدید
 • محمد مخبر دزفولی: ستاد اجرایی فرمان امام طرح های اقتصادی خود را به مردم واگذار می کند/ 3 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر / ۰ نظر
 • سیدحسن رسولی: معاملات بالای یک میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفت/ روابط و مناسبات لهجه‌ای شاخص جذب نیرو نیستند! / ۰ نظر
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود / ۰ نظر
 • سید مرتضی موسویان: سامانه حمایت از کپی رایت راه‌اندازی می‌شود/ حسین انتظامی: باید قوانین ۴۰ یا۵۰ ساله کسب و کار اصلاح شود! / ۰ نظر
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم! / ۰ نظر
 • دلنوشته مهم وزیر اقتصاد: چه پرهیزی بدتر از اینکه، این الگوهای موفق و ملی کسب و کار رابه جامعه معرفی نکنیم! /حمایت جدی وتکریم و تقدیر بخش خصوصی واقعی! / ۰ نظر
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری! / ۰ نظر
 • عباسعلی کدخدایی: لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان تایید شد/ما از خبرنگاران جز صداقت و درستی ندیدیم / ۰ نظر
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی / ۰ نظر
 • وزارتخانه شدن سازمان میراث و گردشگری کشور و تغییرات ساختاری پیش رو! / ۰ نظر
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است! / ۰ نظر
 • طرح «کاهش»(Low emission zone) پایتخت؛ از نظر تا عمل / ۰ نظر
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال / ۰ نظر
 • محمد مخبر دزفولی: ستاد اجرایی فرمان امام طرح های اقتصادی خود را به مردم واگذار می کند / ۰ نظر
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود / ۰ نظر
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: محدودیت رسانه ها موجب رونق بازار ویژه خواری و فساد می شود/ وجود رسانه های منصف و شجاع و منتقد، نشانه سلامت، شفافیت و رشدجامعه است / ۰ نظر
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است / ۰ نظر
 • دکتر مسعود برومند: شورای عالی عتف روی چالش های ملی متمرکز می شود / ۰ نظر
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد / ۰ نظر
 • رییس صندوق نوآوری و شکوفایی : شش صندوق مشارکتی در کشور راه‌اندازی می‌شودعدم هماهنگی در فضای علم و فناوری / ۰ نظر