منو
سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, بهداشت، سلامت و محیط زیست, فرهنگی و اجتماعی /   /  ایجاد گروه تلگرامی عشایر!/وجود 55 مدرسه عشایری در استان تهران

عوامل تهدید جمعیت چهار ایل بزرگ عشایری در استان تهران / دخل و خرج ۵ میلیاردی عشایر استان تهران

عوامل تهدید جمعیت چهار ایل بزرگ عشایری در استان تهران / دخل و خرج ۵ میلیاردی عشایر استان تهران
مدیر امور عشایری استان تهران گفت: ایجاد کارخانه ها، پادگان ها و توسعه فیزیکی شهر برای عشایر مشکل آفرین است. در گذشته شهر پردیس محل عبور عشایر و سد ماملو بزرگراه آن ها بود.
۲۲ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۴۶
/
/
102 بازدید
/
/

به گزارش دانانیوز، سیروس نصیری در گفتگو با جامعه خبر درباره میزان بودجه سال ۹۶ امور عشایری می گوید: اعتبار عمرانی حدود ۵ میلیارد تومان مصوب شده که نسبت به اعتبارات مصوب سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است. البته تاکنون از اعتبار ۹۶ تخصیصی دریافت نکردیم. سال گذشته با اینکه قرار بود تخصیص ۱۰۰ درصدی داشته باشیم اما حدود ۵۵ درصد از بودجه عمرانی ما تخصیص داده شد. باید در نظر گرفت که رقم اعتباری ما نسبت به دستگاه های دیگر پایین است.

*دخل و خرج ۵ میلیاردی عشایر استان تهران

مدیر امور عشایری استان تهران درباره پروژه و طرح های عمرانی عشایر که متناسب با ۵ میلیارد اعتبار مصوب شده است، گفت: طرح ارائه خدمات به کوچندگان از جمله مرمت و بازسازی جاده های صعب العبور( بالغ بر ۲ هزار و ۱۰۰ کیلیومتر راه عشایری داریم که مسیر کوچ عشایر است، عشایر در فصل کوچ بهاره از مناطق جنوبی استان به مناطق میان بند و در فصل کوچ پاییزه از مناطق شمالی استان به مناطق میان بند کوچ می کنند)، تامین آب شرب و دام عشایر، ( ۳ هزار خانوار عشایری وجود دارد که ۷۰۰ هزار راس واحد دامی در اختیار دارند، عمده ترین تولید کنندگان دام سبک استان هستند که آب شرب آن ها چه در مسیر کوچ و چه در دو فصل ییلاق و قشلاق باید تامین شود) از پروژه های مهم این اداره است.

همچنین ارائه یارانه حمل و نقل به عشایر برای تامین و توزیع سوخت فسیلی (کپسول گاز با همان قیمت داخل شهر در اختیار خانوار عشایر قرار می گیرد تا از سوخت تمیز استفاده کرده و به مرتع آسیب نزنند)، ارائه خدمات سامانه های خورشیدی از جمله حمام های خورشیدی، چراغ خورشیدی برخی معابر، سرویس های بهداشتی از دیگر طرح ها و پروژه هایی است که برای ده شهرستان استان پیش بینی شده وعملیاتی می شود.

*پیشنهاد بودجه ۱۱ میلیاردی برای عشایر استان تهران

وی با پیشنهاد بودجه ۱۱ میلیاردی برای امور عشایر استان تهران گفت: اعتبارهای کارشناسی شده از سوی کارشناسان ما و کارشناسان سازمان برنامه وبودجه تعیین و تصویب می شود. اما اگر مبلغ بودجه ما که حدود ۵ میلیارد است دو برابر شود، با حرکت جهادی شاخص های توسعه انسانی عشایر را به رقم قابل قبولی می رسانیم.

مدیر امور عشایری استان تهران درباره پروژه های عمرانی سال جاری عشایر گفت: پروژه های مستمر (مرمت راه عشایر و ..) طرح جدید که بخشی از آن را تشکل های عشایری پیگیری می کند راه اندازی مرکز دام زنده عشایر و پروژه تامین منابع آب مناطق عشایری است.

*چهار ایل بزرگ عشایری در استان تهران/ برگزاری سرشماری ویژه عشایر نیمه اول سال آینده

نصیری درباره میزان خانوارها و طوایف عشایری استان تهران گفت: براساس سرشماری سال ۱۳۸۷ تعداد ۳ هزار خانوار عشایری در استان تهران وجود دارد که از ۴ ایل و ۲۷ طایفه مستقل تشکیل شده اند. سرشماری عشایر مستقل بوده و هر ده سال یکبار انجام می شود، بر این اساس نیمه اول سال آینده جدیدترین سرشماری عشایر استان تهران با همکاری مرکز آمار و سازمان برنامه و بودجه انجام می شود.

نصیری درباره آخرین وضعیت کوچ ایلات عشایر گفت: عشایر استان تهران الان در ییلاق هستند و هفته دیگر کوچ بهاره آن ها به اتمام رسیده وارد مناطق میان بند می شوند و از آن جا به مناطق قشلاقی استان کوچ می کنند.

*نیمی از هزینه سامانه های خورشیدی از جیب عشایر تامین می شود

وی درباره میزان استفاده عشایر از سامانه های خورشیدی گفت: در سال جاری ۵۰ سامانه خورشیدی را در مناطق عشایری مستقر کردیم که قرار است از این پس این تکنولوژی مشارکتی انجام شود. به این شکل که بخشی از هزینه یا زیرساخت ها را خود عشایر تامین کنند و قسمتی از هزینه ها را هم ما پرداخت کنیم تا استفاده از این سامانه ها سرعت بیشتری بگیرد.

*صادرات بره و گوسفند عشایر/به زودی بزرگترین مرکز عرضه دام زنده راه اندازی می شود

وی در پاسخ به این سوال که محصولات عشایر استان تهران در کدام بازار مصرف به فروش رفته و آیا در صادرات هم جایی دارد؟ اظهار کرد: استان تهران بازار مصرف بزرگی دارد. انتقال سریع محصولات به بازار مصرف ۱۲ میلیونی استان تهران کار بزرگی است. بنابرابن عمده محصولات عشایر استان در استان توزیع می شود. این مکانیزم را هم خود عشایر ایجاد کرده اند و بیشتر آن ها محصولات ارگانیک خود را از سه ماه قبل پیش فروش می کنند. البته در گذشته تولید کننده های بزرگ استان صادرات بره و گوسفند داشته اند.

به گفته نصیری قرار است مرکز عرضه دام زنده عشایر به وسعت ۵ هکتار در شهرستان پاکدشت ایجاد شود که در حال حاضر پیگیری ها برای دریافت مجوز احداث ادامه دارد و درگیر بروکراسی اداری شده است. این مرکز(بزرگترین مرکز عرضه دام زنده عشایر استان تهران) قرار هست روزانه ۲ هزار راس دام زنده عشایر را با رعایت موازین بهداشتی مستقیم به مردم عرضه کند.

مدیر امور عشایر استان تهران درباره تسهیلات وام کم بهره به عشایر گفت: در سال جاری حدود ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت (سود ۴ درصد، بازپرداخت ۵ ساله و ضمانتنامه زنجیره ای ) برای تشکل ها و خود عشایر در نظر گرفته ایم. قرار است این تسهیلات با هدف تولید بیشترعشایر ارائه شود. این میزان جدا از رقم ۴۰ میلیاردی است که از محل صندوق های توسعه استانی و شهرستانی بخش کشاورزی است.

*وجود ۵۵ مدرسه عشایری در استان تهران

نصیری درباره تحصیل فرزندان عشایر و تعداد مدارس عشایری استان تهران افزود: فصل کوچ عشایر در استان تهران از ۱۵ خرداد آغاز شده وتا ۲۰ شهریور ادامه دارد که فصل تعطیلی مدارس است. تحصیلات رسمی عشایر در روستاهای شهرهای جنوبی (ورامین، پاکدشت، شهر ری، ملارد، قرچک) شهر های شمالی (دماوند و پردیس) انجام می شود.۵۵ مدرسه عشایری در استان تهران وجود دارد که دانش آموزان از این خدمات بهره می گیرند. در تابستان هم کلاس های فوق العاده ازسوی آموزش و پرورش برگزار می شود.

*تفاوت اسلحه عشایر استان تهران با سلاح های مناطق مرزی

مدیر امور عشایر استان تهران با بیان اینکه عشایر مرزداران بزرگ کشور هستند، گفت: در سرحدات عشایر  همانند پدافند غیر عامل عمل می کنند. پراکندگی دام ها در  ۵۰۰ هزار هکتار مراتع نیازمند امنیت است که تامین آن از طریق بسیج فعال عشایر انجام می شود. طرح تسلیح عشایر از ده سال گذشته در مناطق قشلاق، ییلاق و مناطق میان بند هر ساله انجام می شود. نوع تسلیح عشایر استان تهران به دلیل حساسیت های امنیتی پایتخت با سلاح های مناطق مرزی متفاوت است.

ثبت راه های عشایری استان تهران در روزنامه قوه قضائیه/ایجاد پاسگاه سیار برای اولین بار در کشور

نصیری در پاسخ به این سوال که چه عواملی جمعیت عشایر را مورد تهدید قرار می دهد؟ گفت: جمعیت عشایر وابسته به مرتع و دام است، آن ها باید ساختار ایلاتی خود را حفظ کرده و زندگی کوچ رو داشته باشند در غیر این صورت عشایر ساکن می شوند که دیگر زیر مجموعه ما هم نیستند. سوم معیشت اصلی آن ها باید دامداری مبتنی بر کوچ باشد.عمده مشکل ما کاهش محدوده مرتع برای دام عشایر است و در آینده ممکن است گریبانگیر ایلات باشد. این محدوده ها هر بار با موانع و انسداد روبه رو می شود. ایجاد کارخانه ها، پادگان ها و توسعه فیزیکی شهر برای عشایر مشکل آفرین است. در گذشته شهر پردیس محل عبور عشایر و سد ماملو بزرگراه آن ها بود.

وی افزود: استان تهران تنها استانی است که مسیر راه های عشایررا به ثبت رسمی روزنامه قوه قضاییه رسانده و حقوقی برای آن ها در نظر گرفته است تا کمتر مورد تعرض قرار بگیرد. نباید انتظار داشته باشیم عشایر مانند ۵۰ سال گذشته باشند، حتی رشد تکنولوژی ها هم تداخلی با زندگی عشایر ندارد.ما امکانات بهداشت، سهولت راه و نصب دکل مخابراتی برای تلفن همراه را تامین کردیم تا جوانان عشایرهم تشویق شده و همانند پدرانشان عمل کنند. هرچند با قاطعیت  می گویم در حوزه عشایری استان تهران مهاجرت معکوس داریم.

لزوم ورود سرمایه گذار در حوزه گردشگری عشایر/حوزه لار منطقه نمونه ییلاقی در کشور است

نصیری درباره اهمیت جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی گفت: سرمایه گذار ها می توانند در حوزه گردشگری (عرصه های طبیعی، گیاهان دارویی )با ارتقا ارزش افزوده تولیدات عشایر ورود کنند.

وی درباره بیشترین دغدغه عشایر اظهار کرد: آن ها اغلب درخواست می کنند مسیر تردد آن ها دچار  تزاحم نشود. زورشان به سازندگان کارخانه در محدوده مراتع آن ها نمیرسد. تامین نهاده دامی از دیگر دغدغه عشایر است. آن ها اغلب ازعلوفه دستی در فصل پاییز و زمستان استفاده می کنند.به دلیل بنیه ضعیف مالی عشایر باید این نهاده ها با پرداخت های مدت دار در اختیار آن ها قرار بگیرد.

مدیر امور عشایری استان تهران با تشکر از تعامل خوب استانداری، سازمان برنامه و بودجه و شورای عشایری استان، افزود: اولین باری است برای تامین امنیت عشایر پاسگاه سیارتاسیس کردیم که چهار ماه در منطقه مستقر است و دوباره با آمدن عشایر مستقر می شود. حوزه لار الگوی منطقه ییلاقی در کشور است. در این حوزه دام پزشکی مستقر است و ساختمان دارد. اداره منابع طبیعی مستقر است. توزیع سوخت انجام می شود. خدمات بهداشتی وجود دارد. دکل مخابراتی که ۴ ماه مستقر است.همه آن ها هم کوچ نشین هستند.

وی در پاسخ به این سوال که قطعا عشایر در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته و در میان آن ها افراد معتاد هم دیده می شود، گفت: عشایر یک جامعه چند وجهی است که درگیر تمام عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و .. هستند. اگرچه ما مستقیما با عشایر در ارتباطیم اما این به معنای این نیست که مسئول همه مشکلات آن ها باشیم. ساماندهی عشایر آیین نامه مصوبه دولت دارد که ۱۷ دستگاه اجرایی در آن عضو هستند. وظیفه دوم ما که مهمتر از وظیفه اول است تشکیل جلسات شورای عشایری و پیگیری آیین نامه ساماندهی است. بنابراین توسعه فرهنگ عشایر با وزارت فرهنگ و ارشاد، توسعه بهداشت با وزارت بهداشت، تامین آموزش با وزارت آموزش و پرورش و … است.

*چاپ کتاب مصوبات شورای عشایری؛ استان تهران الگو شد

نصیری گفت: هنر ما دورهم جمع کردن نمایندگان دستگاه های اجرایی در شورای عشایری و پیگیری مصوبات است که تاکنون موفق بوده ایم. در حال حاضر ششمین کتاب مصوبات شورای عشایری را به چاپ رساندیم. این کار از سال ۹۰ آغاز شده و ۴ استان با الگو برداری از ما کار چاپ مصوبات شورای عشایری را آغاز کرده اند.

به گفته نصیری، عشایر استان تهران یکصد شهید در دوران دفاع مقدس دارد، البته در میان آن ها مدافعان حرم هم دیده می شود.

*خاطره استاندار از عشایر فیروزکوه

وی با نقل خاطره ای گفت: یک مرتبه شورای عشایری استان را در فیروزکوه نزدیک مرز استان مازندران برگزار کردیم. استاندار تهران با دیدن جوانی که با تبلت از او عکس می گرفت شاد و متعجب شد و بارها این خاطره را تعریف می کند که جوانان عشایر به روز هستند. آن ها حتی قیمت های نهاده های دامی را آنلاین رصد می کنند. حتی ایلات استان گروه تلگرامی دارند که بیشتر از هزار عضو دارد و اخیرا من را هم در گروه تلگرامی ایل بزرگ «عرب کوتی» در شهرستان ورامین عضو کرده اند و آنلاین به سوالات و مشکلات آن ها پاسخ می دهم.

http://dananews.ir/?p=4705   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • لزوم توجه جدی به روانشناسی ترافیک در ایران/ 1 بازدید
 • معاون وزارت خارجه: تصمیمی برای تحدید حدود دریای خزر نگرفته ایم/ با ۲ همسایه به تفاهم نرسیده ایم/ 2 بازدید
 • بنزین ۱۵۰۰ تومانی از اول دی ماه امسال!/افزایش بیش از ۴۰ درصدی حامل‌های انرژی!/ 3 بازدید
 • دبیر کل سازمان ملل : ایران کاملا به توافق هسته‌ای پایبند است / هیچ شواهدی درباره مشارکت تهران در حمله موشکی به ریاض وجود ندارد/ 7 بازدید
 • افزایش کاذب بیت کوین بدون پشتوانه واقعی! /آیا تجارب تلخ گلد کوییست‌ها و یا موسسات مالی تکرار می شود!؟/ 9 بازدید
 • آغاز ثبت‌نام برای کسرخدمت‌های جدید سربازی رزمندگان از امروز/ 8 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل در بهمن ماه ۹۶/ 19 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو آذر ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 12 بازدید
 • لای فای LI_Fi چیست و چه تفاوتی با وای فای WI_Fi دارد؟/ 19 بازدید
 • اموات یارانه‌بگیر، شناسایی می‌شوند! /احتمال شروع نام‌نویسی از جاماندگان یارانه/ 18 بازدید
 • لایحه بودجه سال ۹۷؛ دریافت عوارض خروج از کشور، هر نفر ۲۲۰ هزار تومان!/ 14 بازدید
 • پیگیری کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم برای احیای پژوهانه در بودجه ۹۷/ 16 بازدید
 • لزوم استمرار برگزاری کنکور جهت پذیرش در مقطع دکتری/ 16 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون MSRT دی ماه ۹۶ از هفته آینده/ 19 بازدید
 • کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مرکز همایشهای صدا و سیما/ 31 بازدید
 • لزوم حذف کنکور از دوره دکتری/ 20 بازدید
 • ثبت نام بیش از ۲۳۰هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷/ 16 بازدید
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد/ 35 بازدید
 • ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد طبق روال سال گذشته/ 19 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری ۹۷/ 19 بازدید
 • چرا در مواقع بحرانی، اعتمادها رنگ می‌بازند؟ /مردم تمایل چندانی برای مشارکت در فعالیت‌های گمنام کمک‌رسانی ندارند/ 59 بازدید
 • اعلام تاریخ برگزاری مصاحبه تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه بوعلی سینا در سال ۹۶/ 50 بازدید
 • مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم شد/تعامل با همه نهادهای فعال و دستگاه‌های حوزه علم و فناوری/ 48 بازدید
 • پیشنهادهای ۱۴ گانه برای بهبود وضعیت آموزش‌عالی کشور تشریح شد/ 47 بازدید
 • محمدرضا لرنژاد: پروژه شخصی‌سازی درمان سرطان در ایران/خارجی‌ها دانشجو دزدی می‌کنند!/ 45 بازدید
 • غلام‌حسین دوانی :برون رفت از وضعیت فساد در ایران الکترونیکی کردن کلیه امور است/باید بااجرای طرح جامع مالیاتی رابطه مودی با مامور قطع شود!/ 43 بازدید
 • رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی: کیوی ایران را به ایتالیا می برند و با برند خودشان صادر می کنند!/وقتی تولید در وضعیت خوبی دارد، واردات یک دهن کجی است!/ 43 بازدید
 • فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری ۹۷ منتشر شد/ 42 بازدید
 • رئیس جمهوری: زلزله میز محاکمه وایجاد اختلاف نیست! وقت همدلی برای یاری مردم است/ 41 بازدید
 • دانشگاه‌های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند! /ساختمان‌های ۴۰ دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند/ 41 بازدید
 • آخرین فهرست اسامی کشته شدگان زلزله استان کرمانشاه اعلام شد/ 40 بازدید
 • کمپینی برای داروهای مازاد خانه‌ها؛این‌بار نوشدارو، قبل از مرگ سهراب!/ 39 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت از فردا/ 39 بازدید
 • پیشنهاد بررسی حذف کنکور دکتری از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی/ 37 بازدید
 • مسعود برومند از تعریف ماموریت جدید برای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خبر داد/ وحید احمد: ماموریت‌گرا شدن مرکز تحقیقات علمی کشور ضروری است/ 37 بازدید
 • گردشگری ایران؛ از انزوا تا جذابیت جهانی! /«ACCOR» اولین کمپانی بین‌المللی بود که در ایران هتل احداث کرد/ 36 بازدید
 • ثبت‌نام آزمون دکتری علوم پزشکی آزاد در زمستان سال جاری/ 35 بازدید
 • محمدجوادظریف خبر داد: صدور ۶۰ میلیارد دلار حکم ایران و آمریکا علیه یکدیگر// 35 بازدید
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد/ 35 بازدید
 • زمان اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری ۹۶ شعبه دبی پیام نور/ 35 بازدید
 • تعیین ظرفیت دکتری پژوهش محور بر اساس پروژه های کاربردی دانشگاه / ۰ نظر
 • محمدجوادظریف خبر داد: صدور ۶۰ میلیارد دلار حکم ایران و آمریکا علیه یکدیگر/ / ۰ نظر
 • ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد طبق روال سال گذشته / ۰ نظر
 • اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۳۹۶ پژوهشگاه شاخص‎پژوه / ۰ نظر
 • همایش ملی «آمایش علم و فناوری» در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی برگزار می‌شود / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد از فردا / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو آذر ماه ۹۶ در روز پنجشنبه / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری: / بر سر دانشگاه و امنیت دانشجویان با هیچ کس معامله نکردم/راهی جز اقتصاد دانشگاه بنیان وجود ندارد /دانشجوی ما باید صاحب علم و مهارت باشد / ۰ نظر
 • احتمال اتمام عملیات امداد و نجات تا پایان امشب/۴۰۷ تن؛ آمارجانباختگان تا ساعت ۱۷ / ۰ نظر
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟ / ۰ نظر
 • رییس جمهوری :در مورد «هموطن زرتشتی» باید بر مبنای حقوق شهروندی عمل شود / «تأمین منابع مالی پایدار» و «حفظ روحیه، نشاط و مشارکت اجتماعی» دو محور اصلی در مدیریت کلانشهرهاست / ۰ نظر
 • فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری ۹۷ منتشر شد / ۰ نظر
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • اعلام آمار نهایی تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • معاون آموزشی وزارت علوم: نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران، سرآغاز حرکتی جدید در ارزیابی دانشگاه‌های منطقه است/وزیر علوم پاکستان: خواستار کمک ایران در تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه‌های مهارتی هستیم / ۰ نظر
 • زمان اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری ۹۶ شعبه دبی پیام نور / ۰ نظر
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل در بهمن ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • پردرآمد ترین مربیان فوتبال در سال ۲۰۱۷ چه کسانی هستند؟ / ۰ نظر
 • بزرگترین زلزله های ۱۰۰ ساله اخیر ایران! / ۰ نظر
 • گزارش عملکرد حوزه علم و فناوری کشور در دولت دوازدهم / ۰ نظر