منو
سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی /   /  حد متعارف و متعادل سود بانکی با توجه به وضعیت فعلی اقتصادی باید چه میزان باشد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات: اعمال کاهش نرخ سود بانکی به کُندی انجام می‌شود/ تأثیرات مثبت سیاست جدید نظام بانکی در آینده دور!

مدیرعامل بانک توسعه صادرات: اعمال کاهش نرخ سود بانکی به کُندی انجام می‌شود/ تأثیرات مثبت سیاست جدید نظام بانکی در آینده دور!
مدیرعامل بانک دولتی توسعه صادرات گفت: تأثیرات سیاست جدید نرخ سود بانکی در آینده نمایان خواهد شد و افزایش قدرت خرید مردم از مهمترین آنها است.
۲۵ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۵۵
/
/
100 بازدید
/
/

دانانیوز: در سال های گذشته به دنبال افزایش شاخص تورم ،کفه نرخ سودهای بانکی دستخوش تغییری صعودی شده و همانند یک آهن ربا به جذب و حبس نقدینگی در بانک ها انجامید.

مهمترین رد پای این اثر در پنچر شدن بخش تولید آشکار شد. از این‌رو دولت به منظور اصلاح این شرایط ، ابتدا به کاهش نرخ تورم اقدام کرده و با برچیدن بساط تخطی کننده های سیاست های شورای پول و تامین اعتبار یعنی مؤسسات مالی غیرمجاز دستور کاهش سود بانکی را ابلاغ کرد.

اکنون هرچند کاهش نرخ سود بانکی به‌علت مشکلات موجود در نظام بانکی به کندی درحال اجرا است و در کوتاه مدت از نظر سپرده‌گذاران نامطلوب به نظر می‌رسد، اما در بلندمدت با اجرای صحیح این مصوبه ، منافع بسیاری از جمله کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات ، افزایش تدریجی قدرت خرید مردم و رونق نسبی اقتصادی را عاید بخش های مختلف اقتصاد و همچنین عموم مردم خواهد ساخت.

دانانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در این گزارش طی گفتگویی با علی صالح آبادی مدیرعامل بانک دولتی توسعه صادرات به بررسی کاهش نرخ سود بانکی و اثرات ناشی از اجرای آن در تمامی بخش های اقتصادی کشور پرداخته ایم که به شرح ذیل است:

حد متعارف و متعادل سود بانکی با توجه به وضعیت فعلی اقتصادی باید چه میزان باشد؟

صالح آبادی : تعیین نرخ سود بانکی تابع هدفگذاری های دولت و بانک مرکزی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور است . تأثیرات جانبی نرخ مشخص شده ، در دستیابی نظام اقتصادی به بهترین نرخ سود، نقش بسزایی دارد و هدف اصلی این سیاست، هدایت منابع به سوی تولید و رونق اقتصادی است. همچنین در راستای تناسب نرخ تورم با سود بانکی با درنظرگیری کاهش نرخ تورم تا حدود ۹ درصد، اکنون اختلاف ۶ درصدی میان شاخص تورم و نرخ سود بانکی وجود دارد، ولی با توجه به اختلاف درصدی بین تورم و نرخ سود بدون ریسک بانکی ، در آینده باید این نرخ به سمت پایین حرکت کند اما با توجه به مشکلات ساختاری نظام بانکی ،کاهش قیمت به کندی صورت می‌گیرد.

آیا در شرایط کنونی کاهش نرخ سود بانکی ضرورت دارد؟

صالح آبادی: با عنایت به اهداف ذکر شده ، اعمال سیاست کاهش نرخ سود بانکی به نظر ضرورتی انکارناپذیر است که اهمیت این موضوع با ابلاغ بخشنامه اخیر بانک مرکزی به طور کامل دیده می‌شود، همچنین انتشار اسناد خزانه اسلامی ، اوراق مشارکت و صکوک دولتی از ضرورتی برخوردار است که باید متناسب با نقدینگی بازار صورت گیرد .

کاهش نرخ سود بانکی چه تبعات مثبت و منفی در زندگی مردم ، تولید و اشتغال دارد؟

صالح آبادی: به طور حتم اتخاذ چنین تصمیم مهمی، اثر جانبی بسیاری بر اقتصاد کشور دارد. در این زمینه به نظر می‌رسد که منافع حاصل از اعمال چنین سیاستی بر مضار آن برتری بسیاری داشته باشد. با کاهش نرخ سود بانکی انگیزه نگهداری پول به صورت سپرده در سیستم بانک کاهش می یابد، بدین ترتیب سرمایه گذاران به دنبال فرصت های بهتر به منظور سرمایه گذاری خواهند رفت. از جمله مهم ترین این فرصتها را می توان در بخش تولید جستجو کرد که به نوعی یکی از عوامل ایجاد رونق در بخش تولید است.

از سوی دیگر با کاهش نرخ سود بانکی، نرخ تسهیلات بانکی نیز کاهش یافته و در نهایت با کاهش هزینه های تولید، رونق قابل توجهی در واحدهای تولیدی پدیدار شود. بدین ترتیب انتظار می‌رود که با اجرای صحیح این سیاست و درنظرگیری ابعاد مختلف آن، افزایش تولید، اشتغال و رفاه جامعه حاصل گردد. البته هرچند ضرورت تدوین و اجرای چنین سیاست هایی احساس می شود اما باید اعتراف کرد که برای رسیدن به هدف مورد نظر، کافی نیستند و باید تمهیدات دیگری در این زمینه اتخاذ شود، همچنین کاهش نرخ سود بانکی بر روی صادرات غیرنفتی نیز مؤثر است و قیمت تمام شده کالاها را برای رقابت در صحنه بین المللی کاهش می دهد.

آیا بانک های کشور پذیرای کاهش نرخ سود خواهند بود؟

صالح آبادی: به طور حتم سیاست های پولی اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی و دولت، حاصل تجربیات گذشته و بر مبنای نظرات و مشارکت های کارشناسان نظام بانکی بوده است. بنابراین انتظار همکاری از بانک ها امری بدیهی است. البته بروز برخی ناهماهنگی ها در نحوه اجرای این سیاست ها را نیز نمی توان دور از ذهن داشت. بنابراین نظارت مؤثر و دقیق بانک مرکزی بر اعمال نرخ ها به منظور برقراری تعادل جدید در بازار ضرورت دارد.

آیا برای کاهش نرخ سود بانکی بستر لازم مهیا است؟

صالح آبادی: مهمترین بستر کاهش نرخ سود بانکی کاهش تورم در اقتصاد ایران و ساماندهی مؤسسات غیرمجاز است . خوشبختانه بعد از سالیان متمادی نرخ تورم تک رقمی شده و این یعنی مهمترین بستر لازم مهیا است. همچنین برای اینکه بانکها به علت مشکلات حاصل از کمبود نقدینگی به افزایش نرخ نپردازند، باید با همکاری بانک مرکزی نقدینگی خود را تنظیم کنند.

برای جلوگیری از دور زدن بانکها به منظور اجرای دستورالعمل کاهش نرخ سود بانکی چه باید کرد؟

صالح آبادی: به نظر می رسد تقویت سازی و کارهای نظارتی بر سیستم بانکی و اعمال سیاست های پشتیبانی برای بانک ها، از جمله تدابیر مفید برای جلوگیری از اقدامات خلاقانه برخی از آنها به منظور دور زدن مصوبه کاهش نرخ سود بانکی است. البته می توان اقدامات اخیر بانک ها را به عنوان یک راهکار کوتاه مدت برای جلوگیری از خروج حجم انبوده سپرده ها تصور کرد که به طور حتم و در گذر زمان، با توجه به کاهش هزینه تمام شده منابع و نیز مهیا شدن سایر روش های جذب منابع، راهکارهای اصولی جایگزین خواهد شد.

چرا تاکنون نرخ های متعددی در بانک های کشور مطرح بوده و ریشه ارائه نرخ های متفاوت با مصوبه شورای پول و تأمین اعتبار چیست ؟

صالح آبادی: تعیین نرخ سود بانکی تابع شرایط اقتصادی کشور بوده و به عنوان یک سیاست پولی با هدف بهبود رشد اقتصادی و ایجاد رونق و اشتغال بکار می رود. در سال های اخیر نیز با توجه به شرایط متغیر اقتصادی، لزوم بازنگری در این سیاست ها در مقاطع زمانی مختلف محسوس بوده است. یکی از دلایل نرخ های متعدد، وجود مؤسسات مالی غیرمجاز و ناآشنا به نظام بانکی بوده است که یک رقابت منفی را بین بانکها به‌وجود آورد.

اعمال سیاست های شورای پول و تأمین اعتبار ، با توجه به مشکلات تأمین مالی مؤسسات مالی غیرمجاز و همچنین برخی بانکهای خصوصی ، باعث بروز برخی مقاومت ها شده است. به عبارت دیگر نبود آمادگی برخی از مؤسسات و بانکها در پذیرش اثرات جانبی این سیاست ها (حداقل در کوتاه مدت) به مقاومت آنها و باقی ماندن در نرخ سودهای بالاتر از مصوب شورای پول و اعتبار منجر شده است.

چرا ارائه نرخ سود بالا که از دید عموم مردم مسئله مطلوبی است، دردسر ساز است؟

صالح آبادی: نادیده گرفتن اثرات پویای متغیرهای اقتصادی از دید عموم ، مسئله ای طبیعی است و این انتظار از اقتصاددانان ، متخصصان این حوزه می‌رود که با داشتن نگاهی پویا بتوانند اثرات اصلی و جانبی تغییرات نرخ سود را لحاظ کنند. در سالهای گذشته، افزایش نرخ تورم منجر به تصمیماتی در جهت افزایش نرخ سودبانکی شد که این مسئله تغییر نگرش عموم مردم به نحوه نگهداری منابع مالی را به دنبال داشت و بعد از انجام اقدامات موفقیت آمیز دولت برای کاهش تورم، همچنان انتظارات عموم از سود بانکی در همان سطح باقی ماند، در حالیکه تفاوت بین نرخ تورم و نرخ سود معیار اصلی برای تصمیم گیری است و نمی‌توان از عموم مردم انتظار داشت که با چنین نگاهی اقدام به تصمیم‌گیری کنند.

بدین ترتیب کاهش نرخ سود بانکی هرچند در کوتاه مدت از نظر سپرده‌گذاران نامطلوب است، اما در بلندمدت و با فرض اعمال صحیح و هماهنگ این سیاست ها، منافع بسیاری از جمله کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات و پیرو آن افزایش تدریجی قدرت خرید مردم و رونق نسبی اقتصادی را نصیب بخش های مختلف اقتصاد و همچنین عموم مردم خواهد ساخت که درنتیجه نگرش عموم مردم نیز به همین سمت سوق پیدا خواهد کرد.

http://dananews.ir/?p=4728   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • لزوم توجه جدی به روانشناسی ترافیک در ایران/ 1 بازدید
 • معاون وزارت خارجه: تصمیمی برای تحدید حدود دریای خزر نگرفته ایم/ با ۲ همسایه به تفاهم نرسیده ایم/ 2 بازدید
 • بنزین ۱۵۰۰ تومانی از اول دی ماه امسال!/افزایش بیش از ۴۰ درصدی حامل‌های انرژی!/ 3 بازدید
 • دبیر کل سازمان ملل : ایران کاملا به توافق هسته‌ای پایبند است / هیچ شواهدی درباره مشارکت تهران در حمله موشکی به ریاض وجود ندارد/ 7 بازدید
 • افزایش کاذب بیت کوین بدون پشتوانه واقعی! /آیا تجارب تلخ گلد کوییست‌ها و یا موسسات مالی تکرار می شود!؟/ 9 بازدید
 • آغاز ثبت‌نام برای کسرخدمت‌های جدید سربازی رزمندگان از امروز/ 8 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل در بهمن ماه ۹۶/ 19 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو آذر ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 12 بازدید
 • لای فای LI_Fi چیست و چه تفاوتی با وای فای WI_Fi دارد؟/ 19 بازدید
 • اموات یارانه‌بگیر، شناسایی می‌شوند! /احتمال شروع نام‌نویسی از جاماندگان یارانه/ 18 بازدید
 • لایحه بودجه سال ۹۷؛ دریافت عوارض خروج از کشور، هر نفر ۲۲۰ هزار تومان!/ 14 بازدید
 • پیگیری کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم برای احیای پژوهانه در بودجه ۹۷/ 16 بازدید
 • لزوم استمرار برگزاری کنکور جهت پذیرش در مقطع دکتری/ 16 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون MSRT دی ماه ۹۶ از هفته آینده/ 19 بازدید
 • کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مرکز همایشهای صدا و سیما/ 31 بازدید
 • لزوم حذف کنکور از دوره دکتری/ 20 بازدید
 • ثبت نام بیش از ۲۳۰هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷/ 16 بازدید
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد/ 35 بازدید
 • ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد طبق روال سال گذشته/ 19 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری ۹۷/ 19 بازدید
 • چرا در مواقع بحرانی، اعتمادها رنگ می‌بازند؟ /مردم تمایل چندانی برای مشارکت در فعالیت‌های گمنام کمک‌رسانی ندارند/ 59 بازدید
 • اعلام تاریخ برگزاری مصاحبه تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه بوعلی سینا در سال ۹۶/ 50 بازدید
 • مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم شد/تعامل با همه نهادهای فعال و دستگاه‌های حوزه علم و فناوری/ 48 بازدید
 • پیشنهادهای ۱۴ گانه برای بهبود وضعیت آموزش‌عالی کشور تشریح شد/ 47 بازدید
 • محمدرضا لرنژاد: پروژه شخصی‌سازی درمان سرطان در ایران/خارجی‌ها دانشجو دزدی می‌کنند!/ 45 بازدید
 • غلام‌حسین دوانی :برون رفت از وضعیت فساد در ایران الکترونیکی کردن کلیه امور است/باید بااجرای طرح جامع مالیاتی رابطه مودی با مامور قطع شود!/ 43 بازدید
 • رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی: کیوی ایران را به ایتالیا می برند و با برند خودشان صادر می کنند!/وقتی تولید در وضعیت خوبی دارد، واردات یک دهن کجی است!/ 43 بازدید
 • فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری ۹۷ منتشر شد/ 42 بازدید
 • رئیس جمهوری: زلزله میز محاکمه وایجاد اختلاف نیست! وقت همدلی برای یاری مردم است/ 41 بازدید
 • دانشگاه‌های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند! /ساختمان‌های ۴۰ دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند/ 41 بازدید
 • آخرین فهرست اسامی کشته شدگان زلزله استان کرمانشاه اعلام شد/ 40 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت از فردا/ 39 بازدید
 • کمپینی برای داروهای مازاد خانه‌ها؛این‌بار نوشدارو، قبل از مرگ سهراب!/ 39 بازدید
 • مسعود برومند از تعریف ماموریت جدید برای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خبر داد/ وحید احمد: ماموریت‌گرا شدن مرکز تحقیقات علمی کشور ضروری است/ 37 بازدید
 • پیشنهاد بررسی حذف کنکور دکتری از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی/ 37 بازدید
 • گردشگری ایران؛ از انزوا تا جذابیت جهانی! /«ACCOR» اولین کمپانی بین‌المللی بود که در ایران هتل احداث کرد/ 36 بازدید
 • زمان اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری ۹۶ شعبه دبی پیام نور/ 35 بازدید
 • ثبت‌نام آزمون دکتری علوم پزشکی آزاد در زمستان سال جاری/ 35 بازدید
 • محمدجوادظریف خبر داد: صدور ۶۰ میلیارد دلار حکم ایران و آمریکا علیه یکدیگر// 35 بازدید
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد/ 35 بازدید
 • وزیر علوم پردیس‌ های پولی و نوبت‌های شبانه دانشگاه‌های دولتی را تعطیل کند / ۰ نظر
 • رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی: کیوی ایران را به ایتالیا می برند و با برند خودشان صادر می کنند!/وقتی تولید در وضعیت خوبی دارد، واردات یک دهن کجی است! / ۰ نظر
 • خودروسازی چری؛ سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر، فروش در ایران! / ۰ نظر
 • آنچه در شورای ملی ایمنی زیستی گذشت؛ اسحاق جهانگیری: علم مهندسی ژنتیک نباید قربانی دعواهای سیاسی شود! /محمود حجتی: متاسفانه تاکنون در زمینه بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته فرصت سوزی کرده ایم! / ۰ نظر
 • برگزاری مصاحبه تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه هنر تهران در هفته آینده / ۰ نظر
 • پیگیری کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم برای احیای پژوهانه در بودجه ۹۷ / ۰ نظر
 • تحصیل بیش از ۱۴۰هزار دانشجو در مقطع دکتری / ۰ نظر
 • اعلام جزئیات پذیرش داوطلبان تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ مدرسی معارف اسلامی / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت نام کنکور دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • لزوم توجه جدی به روانشناسی ترافیک در ایران / ۰ نظر
 • اعلام نتایج تکمیل ظرفیت آزمون دکتری ۹۶ علوم پزشکی آزاد / ۰ نظر
 • کمپینی برای داروهای مازاد خانه‌ها؛این‌بار نوشدارو، قبل از مرگ سهراب! / ۰ نظر
 • طرح کاهش ظرفیت پذیرش دکتری در شورای گسترش وزارت علوم / ۰ نظر
 • فریبا درخشان نیا : ۵۷ مرکز در کشور از زنان آسیب دیده و دختران در معرض آسیب حمایت می کند/پیشگیری از آسیب ها صرفا آموزش و فرهنگ سازی نیست باید به سمت اصلاح ساختارهای اقتصادی برویم / ۰ نظر
 • اعلام رشته های دارای مجوز مقطع دکتری دانشگاه آزاد از سوی وزارت علوم / ۰ نظر
 • لایحه بودجه سال ۹۷؛ دریافت عوارض خروج از کشور، هر نفر ۲۲۰ هزار تومان! / ۰ نظر
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان پژوهشگر پسادکتری می پذیرد / ۰ نظر
 • شروع مصاحبه تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه صنعتی شاهرود از ۲۳ آبان / ۰ نظر
 • ثبت‌نام آزمون دکتری علوم پزشکی آزاد در زمستان سال جاری / ۰ نظر
 • اعزام ۲ هزار دانشجوی بورسیه به خارج تا پایان سال جاری / ۰ نظر