منو
دوشنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۷

معاون آموزشی وزیر علوم: بایدمیدان آموزش را برای غیرایرانی‌ها باز کنیم! /سندآمایش آموزش عالی پس از هفت مرحله ویرایش تصویب شد

معاون آموزشی وزیر علوم: بایدمیدان آموزش را برای غیرایرانی‌ها باز کنیم! /سندآمایش آموزش عالی پس از هفت مرحله ویرایش تصویب شد
دانشگاه ها تنها ماموریت آموزش و ارائه مدرک را بر عهده ندارند؛ آموزش عالی راه های نرفته های زیادی پیش رو دارد تا با دستیابی به تحولی تاثیرگذار، پا به پای دانشگاه های مطرح جهان حرف نخست را بزند همچنان که در خاورمیانه توانسته به جایگاهی در خور دست یابد.
۱۶ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۴۷
/
/
87 بازدید
/
/
دانانیوز: سکانداران آموزش عالی همواره نگاه ماموریت گرا به دانشگاه ها دارند و تحقق این امر که در بیشتر اسناد بالادستی حوزه آموزش به آن اشاره شده است، میسر نمی شود جز با پیاده سازی طرحی عظیم تحت عنوان آمایش آموزش عالی که دولت های گذشته هزاران ساعت نفر، روی آن کار کرده اند.
این طرح بالاخره با چکش کاری های فراوان، پس از هفت مرحله ویرایش در قالب یک ماده واحده با ۱۰ بند در ۱۸ اسفندماه سال ۹۴ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
بعد از تصویب و ابلاغ طرح یاد شده توسط رئیس جمهور، ستادی در وزارت علوم تحت عنوان ستاد آمایش آموزش عالی برای پیگیری تحقق اهداف این مصوبه تشکیل شد.
به گزارش دانانیوز، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه در گفت و گو با  ایرنا، به تشریح برنامه هایی پرداخت که قرار است آموزش عالی ایران را با توجه به محورهای سند آمایش آموزش عالی، متحول سازد.
**ایرنا: آقای دکتر وزارت علوم بعد از تصویب سند آمایش آموزش عالی تاکنون چه اقداماتی در زمینه اجرایی‌سازی این طرح انجام داده است؟
**شریعتی نیاسر: تقسیم آموزش عالی کشور به ۱۰ منطقه جغرافیایی،‌ تدوین برنامه مدیریت منطقه‌ای،‌ ساماندهی مؤسسات آموزش عالی،‌ یکپارچه‌سازی نظام پذیرش و سنجش دانشجو، طراحی نظام سطح‌بندی،‌ یکپارچه‌سازی و تجمیع آموزش‌های مهارتی، کیفی‌سازی آموزش عالی و هدفمندی اشتغال و تحصیل از محورهای اصلی این طرح و مصوبه بوده است.
بعد از تشکیل ستاد آمایش در وزارتخانه با حکم وزیر، شروع به عملیاتی کردن یک به یک این بندها کرده‌ایم.
بر اساس نخستین بند طرح ‌آمایش آموزش عالی،‌ در حال حاضر، آموزش عالی کشور به ۱۰ منطقه جغرافیایی تقسیم شده که هر منطقه تعدادی از استان‌ها را در بردارد. پیش از این ۹ منطقه آموزش عالی داشتیم اما با توجه به این که در طرح آمایش علوم پزشکی کشور به ۱۰ منطقه تقسیم شد، جهت هماهنگ شدن کلیت آموزش عالی، مناطق ذیربط وزارت علوم نیز به ۱۰ منطقه افزایش یافت.
اقدام دیگری که زمان زیادی را هم به خود اختصاص داد، شناسایی دانشگاه‌های در حال توسعه در هر منطقه بود. ما برای این منظور جداول جامعی را بر اساس شاخص‌های گوناگون طراحی کردیم و با امتیازدهی به دانشگاه‌ها در ذیل این شاخص‌ها به یک رده‌بندی از دانشگاه‌ها رسیدیم.
**ایرنا: آیا می‌توان گفت که با تقسیم کشور به مناطق ۱۰ گانه آموزش عالی زمینه مدیریت منطقه‌ای این حوزه فراهم شده است؟
**شریعتی نیاسر: بله، دقیقا این بند دوم طرح آمایش بوده است. این طرح عمدتاً با توجه به سیاست تفویض اختیار صورت گرفته تا بتوانیم ضمن تمرکز زدایی مدیریتی، برخی از مأموریت‌های تهران را به مناطق واگذار کنیم.
طرح آمایش این هدف را دنبال می‌کند که در تدوین برنامه‌های راهبردی و طرح‌های توسعه‌ای دانشگاه‌ها، ملاحظات منطقه‌ای مورد توجه قرار گیرد و در تدوین برنامه‌های جدید از موازی‌کاری و همپوشانی جلوگیری شود. با فراهم شدن این مقدمات می‌توان از مأموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها سخن گفت.
موضوع مأموریت‌گرایی دانشگاه‌ها در برنامه ششم توسعه به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.
**ایرنا: مأموریت دانشگاه‌ها بر اساس چه مبنایی تعیین خواهد شد؟
**شریعتی نیاسر: در برنامه ششم توسعه، مأموریت دانشگاه‌ها به چهار دسته تقسیم و با توجه به توانایی دانشگاه‌های بزرگ مأموریت فراملی برای شان تعریف خواهد شد. طبق برنامه پیش‌بینی‌شده، دانشگاه‌های دارای مأموریت فراملی نباید به مقاطع پایین‌تر ورود کنند.
از جمله مأموریت‌های دانشگاه فراملی، جذب دانشجویان خارجی و توسعه تکمیلات تکمیلی است.
طرح مدیریت منطقه‌ای یکی از بخش‌های مهم طرح آمایش است و نقش مهمی در رسیدن ما به اهداف تعیین‌شده دارد؛ به ویژه که موضوع مأموریت‌گرایی ذیل مدیریت منطقه‌ای دیده شده است.
طرح مأموریت‌گرایی از اوایل سال ۹۵ در مراکز دانشگاهی پیاده شد. دانشگاه‌ها طبق اساسنامه و براساس برنامه راهبردی که مورد تصویب هیئت امنای شان قرار گرفته، باید روی ریل خودشان حرکت کنند و نباید از مدار مأموریتی‌شان خارج بشوند.
من بر این باور هستم که دانشگاه آزاد هم از ریل خودش خارج شده است. اگر به خاطر داشته باشید دانشگاه آزاد از ابتدای تأسیس آن قرار بود در قالب Open University عمل کند.
Open University که اصطلاحاً همان دانشگاه آزاد است در تمام کشور‌های دنیا وجود دارد و مأموریت آن آموزش غیرحضوری است؛ یعنی آن چیزی که جدیداً ما در قالب دانشگاه پیام نور تعریف کرده‌ایم. Open University در تمامی مقاطع در کشورها فعال است. عمدتاً نیز بسته‌های آموزشی را درب منزل یا آدرس‌های متقاضیان می‌فرستد و افراد هم این بسته‌ها را مطالعه می‌کنند و پیش از امتحان رفع اشکال انجام می‌شود و بعد هم مواد درسی را امتحان می‌دهند و بعضا امتحان هم به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.
مدرکی هم که به دانش‌آموخته داده می‌شود مشخص است که مدرک Open University است. دانشگاه آزاد هم از ابتدا با همین مأموریت شکل گرفت اما چون نقش نظارتی دستگاه آموزش عالی کمرنگ بود، از این مدار خارج و کم کم وارد حیطه آموزش‌های حضوری شد و توسعه پیدا کرد.
براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و در بند ۲ طرح آمایش آموزش عالی تاکید بر حفظ ماموریت دانشگاه ها بود.
کاری که در دولت یازدهم کردیم صرفاً مهار وضعیت بود. به عبارت دیگر دانشگاه‌هایی که مأموریت خاصی داشتند و اگر از مأموریت‌شان فاصله گرفته بودند، مهار شدند و اجازه داده نشد خارج از مدار مأموریت‌شان کاری بکنند.
دانشگاه‌های پیام نور الان به هیچ وجه مجوز دوره‌های حضوری از ما نمی‌گیرند و عمدتاً بر آموزش‌های مجازی و غیرحضوری متمرکز شده‌اند.
در سنوات گذشته به دوره‌ها یا رشته‌های عملی ـ رشته‌هایی که برای آموزش آنها نیاز به دانشگاه است ـ مجوز نداده‌ایم.
من معتقدم و باور دارم که در بخش مأموریت‌گرایی گام‌های خیلی خوبی برداشته شده است.
**ایرنا: آیا در خصوص بند «ساماندهی آموزش عالی»، که به عنوان یکی از بندهای ۱۰ گانه مصوبه به آن اشاره کردید، نیز اقداماتی انجام شده است؟
**شریعتی نیاسر: یکی از بندهای پیشنهادی وزارت علوم در طرح آمایش آموزش عالی به شورای عالی انقلاب فرهنگی، ساماندهی موسسات است.
ساماندهی مؤسسات به این معنا است که به استانداردهای آموزش عالی و اساساً استانداردهایی که در سطح ملی و فراملی به طور جدی مطرح است، برای چاره اندیشی مورد توجه قرار گیرند.
در هر کوی و برزن و هر شهری که می‌رویم یک تابلوی دانشگاه می‌بینیم؛ درحالی که یک ساختمان کوچک است که هیچ امکاناتی ندارد.
در بهترین حالت با نفوذ نماینده مجلس، فرماندار و بخشدار یک زمین بزرگ گرفته‌اند اما اینکه این زمین در کجا و با چه بودجه‌ای می‌خواهد به دانشگاه تبدیل بشود و اصلاً مالکیت آن چگونه تعریف شده و مسائل نظیر این، موجب مشکلات بسیار زیادی شده بود.
مراکزی داریم که حتی یک نفر هیئت علمی ندارد اما عنوان دانشگاه به آن اطلاق شده است و از همین وزارت علوم هم مجوز آن اخذ شده است.
حتی مؤسسات غیرانتفاعی داریم که در زیرزمین مدارس شکل گرفته‌اند و مجوزشان را از وزارت علوم گرفته‌اند.
موارد دیگری از این دست هم وجود دارد که بسیار بسیار اسفبار است. دانشگاه آزاد هم مراکز متعددی داشت که بعضاً غیرکیفی بود.
در قالب این بند طرح آمایش آموزش عالی، ساماندهی این وضعیت در دستور کار قرار گرفت. البته ساماندهی لزوماً به این معنا نیست که پیشگام و پیشقدم برای تعطیلی این واحدها باشیم.
به هیچ وجه مایل به انحلال هیچ مرکز دانشگاهی نیستیم اما اصرار بسیار بسیار زیادی داریم که باید این وضعیت سامان پیدا کند و استانداردها رعایت شود. دانشگاه ها باید به سطحی برسند که به مفهوم واقعی از یک دانشگاه مورد انتظار، دست یابند.
مؤسساتی که از خط فقر استانداردی پایین‌تر هستند باید به نوعی در دانشگاه‌های دیگر، به صورت مجموعه، ادغام شده یا به دانشگاه‌های مادر و دانشگاه‌های بزرگتر الحاق شوند تا بتوانند مجموعه بزرگتری را ایجاد کنند.
در همین فضا واژه‌های نامتعارفی هم در فرهنگ آموزش عالی وارد شده است؛ مانند استاد غیرحضوری و استاد پاره‌وقت و مانند اینها که همگی خارج از استانداردهای رسمی آموزش عالی هستند. به عنوان مثال اساتید حق التدریس، که استفاده از آن‌ها فقط برای رفع خلاءهاست.
امیدواریم در قالب طرحی که تدوین کرده‌ایم و احتمالاً به زودی هم پیاده می‌شود، این مسائل مرتفع شود. در قالب این دستورالعمل، محدودیت‌هایی برای توسعه مؤسساتی که از استانداردها فاصله دارند پیش‌بینی شده که از یک حد فراتر نروند. این مؤسسات در مقاطع تحصیلات تکمیلی به صورت محدود می‌توانند ورود پیدا کنند و ظرفیت جمعیت دانشجویی آنها، تا زمانی که بتوانند هیئت علمی کافی جذب کنند و به استانداردهای لازم برسند، کنترل شده خواهد بود.
**ایرنا: در مورد دیگر بندهای طرح آمایش آموزش عالی چه اقداماتی انجام شده است؟
**شریعتی نیاسر: یکی از بندهای این طرح یکپارچه‌سازی نظام پذیرش و سنجش است. اجرای این سیاست را از سال گذشته شروع کرده‌ایم. سال گذشته آزمون دکتری را به صورت یک جا داشتیم و از طریق تفویض اختیار به دانشگاه‌ها، آزمون دکتری را به دانشگاه‌ها واگذار شد.
برای اولین بار، دوره دکتری و فوق لیسانس به صورت یکپارچه بین همه زیرنظام‌ها برگزار شد. بنابراین این بند هم تحقق پیدا کرده است.
بند بعدی این طرح مربوط به نظام سطح‌بندی است که سطح‌بندی مؤسسات غیرانتفاعی به اتمام رسید.
هیچ مجوز جدیدی به مؤسسات غیرانتفاعی، جز آنچه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شده، ارائه نشده است.
ممکن است در آینده زمینه‌هایی پیش آید که ما دوباره مجوزهایی صادر شود اما فعلا آنچه را داریم باید سرو سامان دهیم تا به سطح قابل قبولی برسد.
مراکز دولتی هم در چهار سطح دسته‌بندی شدند و در آینده نزدیک سطح‌بندی قطعی مراکز دولتی اعلام می‌ شود.
**ایرنا: اندیشه وزارت علوم در مورد بین المللی شدن دانشگاه ها چیست؟
**شریعتی نیاسر: در زمینه بین‌المللی‌شدن دانشگاه‌ها باید بگویم شاید واژه بین‌المللی شدن یک دانشگاه چندان درست نباشد؛ بهتر است بگوییم راهکارهای ورود دانشگاه‌ها به عرصه بین‌الملل. این بدین معناست که دانشگاه‌ها بتوانند خودشان را در عرصه رقابت‌های بین‌المللی ببینند.
باید بتوانیم به میدان و عرصه بین‌الملل وارد و رقابت کنیم. ما مدعی برخورداری از دانشمندان خوب و مطرحی در دنیا هستیم.
جمعیت دانشجویان خارجی در کل کشور تقریباً نزدیک به یک درصد است که البته این کافی نیست؛ میدان آموزش را برای غیرایرانی‌ها باز کنیم که به نحوی معرفی پتانسیل داخل کشور برای کشورهای دیگر است.
باید سفیرانی را در دانشگاه‌ها تربیت کنیم که ضمن بازگشت به کشورشان، نقش‌آفرینی کنند.
۰

http://dananews.ir/?p=6521   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • رفتار محترمانه با زنان؛ طرحی برای “مرد شدن پسران”، ابتکار یک دبیرستان در پیتسبورگ آمریکا/ 6 بازدید
 • اسکار ۲۰۱۹؛ شبی خاطره‎انگیز برای کتاب سبز و آلفونسو کوارون/ 10 بازدید
 • فرصتی برای نظام درمانی ایران؛ بیماران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال درمان در آلمان!/ 14 بازدید
 • مدیرعامل هما: بدهی بزرگی داریم اما پروازهای اروپایی ادامه دارند/امکان خریداری هواپیمایی نو بسیار دشوار است!/ایران‌ایر قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی در خاورمیانه است/ 19 بازدید
 • صعود بسکتبال ایران به جام جهانی؛ زمانی برای پایان اختلاف‌ها/ 12 بازدید
 • دبیر هیئت دولت: مردم بیش از توطئه‌های دشمن، نگران داخل هستند!/ دولت آرایش خود برای سال ۹۸ را متفاوت طراحی و ترسیم کرده است/ 21 بازدید
 • مسئولان تامین اجتماعی برای عدم اجرای قوانین پرستاری رقابتی تنگاتنگ دارند!/ تا دلتان بخواهد، قوانین اجرا نشده داریم!/ 20 بازدید
 • وزیر امور خارجه قطر : شاهد شکافی بی سابقه میان کشورهای منطقه هستیم/ ایران باید در هر نشست مرتبط با این کشور، حضور داشته باشد/ 22 بازدید
 • مردم تاوان فساد در بخش صادرات را می‌دهند/ ضرورت توقف فعالیت بازار ثانویه ارز /اشخاصی که ارز حاصل از صادرات را برنمی‌گردانند، باید به اشد مجازات برسند/ 21 بازدید
 • محسن هاشمی : FATF به موضوعی برای دوقطبی‌سازی در کشور تبدیل شده است/ طیف مخالف همه توان لجستیکی خود را به میدان آورده است!/ 23 بازدید
 • افتتاح نمایشگاه بین‌المللی اسباب‌بازی با حضور یکصد کشور در نیویورک/ 24 بازدید
 • وزیر آموزش و پرورش : برخی خانواده‌ها به آموزش و پرورش اعتماد ندارند!/ما باید اشکالات‌مان را برطرف کنیم!/ 27 بازدید
 • سوءمدیریت تولیدکننده یا مدیریت درست دلالان؟/ برای مقابله با ترفند دلالان، فعلا خودرو نخرید!/ 15 بازدید
 • مریم طبرسا: ما قائده بازی در بازار جهانی را بلد نیستیم!/ ایکاش،بخش خصوصی در سایه اتاق بازرگانی،می توانست دین خود را به صادرات و واردات ادا کند!/ 59 بازدید
 • محسن عبدالتاجدینی: همایش حکمیت و داوری استان لرستان با حضور دکتر منصور کاظمی روزجمعه ۲۶ بهمن در خرم آباد برگزار می شود/ 141 بازدید
 • رئیس سازمان اوقاف: امکانات اوقاف را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی مردم به کار می گیریم/شکست سرمایه گذاری در سازمان اوقاف و امور خیریه قابل قبول نیست!/ 27 بازدید
 • آغاز ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ برای رشته های با آزمون/چه کسانی می توانند در کنکور ۹۸ ثبت نام کنند/ اعلام ممنوعیت‌ها/ 23 بازدید
 • بیانیه مقام معظم رهبری :عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌ی بعثتهای الهی است/ تسلیم در برابر دشمن برای حل مشکلات اقتصادی، خطایی نابخشودنی است/انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است/ 30 بازدید
 • ملاک‌های داوری هشتمین جشنواره بین‌المللی مدولباس فجر اعلام شد/ 26 بازدید
 • وزیر رفاه: سازمانی مستقل برای زنان و خانواده وجود ندارد! / با مشکلات ساختاری، برای پیگیری امور زنان در کشور مواجه هستیم!/ 35 بازدید
 • محسن عبدالتاجدینی: همایش حکمیت و داوری استان لرستان با حضور دکتر منصور کاظمی روزجمعه ۲۶ بهمن در خرم آباد برگزار می شود/ 141 بازدید
 • پنج چیزی که مردان باید درباره یائسگی بدانند!/ 76 بازدید
 • عیسی کلانتری: بعد از انقلاب دستاوردی در زمینه محیط‌زیست نداشتیم! /وقتی شاخص‌های زیست محیطی رعایت نمی‌شود و حقوق نسل آینده قربانی می‌شود!/ 62 بازدید
 • مریم طبرسا: ما قائده بازی در بازار جهانی را بلد نیستیم!/ ایکاش،بخش خصوصی در سایه اتاق بازرگانی،می توانست دین خود را به صادرات و واردات ادا کند!/ 59 بازدید
 • شهیندخت مولاوردی: فعالیت در حوزه زنان در ایران، باید از یک امر سیاسی به موضوع اجتماعی تبدیل شود/ 53 بازدید
 • ترکیه رکورد خود در صنعت گردشگری را شکست! /جایگاه ایران در رتبه اول گردشگران خارجی به ترکیه/ 53 بازدید
 • سرنوشت عجیب مربیان تیم ملی ایران؛از فرار قطبی و برانکو تا ممنوع‌الورود شدن علی پروین به ورزشگاه‌ها!/ 51 بازدید
 • طراحان سه‌بعدی صحنه جرم؛ بازوی دیجیتال پلیس هلند/ 49 بازدید
 • دکتر محمد عارف: اغلب آثار به‌لحاظ تکنیکی ضعیف و از حیث محتوا شعاری هستند!/ ما زبان ایرانی، نمادهای ایرانی و ملی که بتوانیم آن‌ها را به دنیا صادر کنیم، نمی‌شناسیم!/ 47 بازدید
 • مرکزپژوهش‌های مجلس: افزایش قاچاق سوخت، ایران را مجبور به واردات بنزین می‌کند! /تاکنون هیچ مقام ایرانی درباره سود حاصل از تفاوت قیمت ارز وافزایش قاچاق سوخت سخن نگفته‌اند/ 46 بازدید
 • سازوکار مالی ویژه؛ استقبال ظریف و موگرینی از ثبت ‘ابزار حمایت از مبادلات تجاری’ اروپا و ایران/ 44 بازدید
 • معاون وزیر بهداشت: ۹۰ درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند!/ هر سال ۱۰ هزار ایرانی بر اثر سرطان روده بزرگ فوت می‌کنند/ 42 بازدید
 • مرغ‌هایی که تخم‌ ضد سرطان می‌گذارند!/داروهای به دست‌آمده از این تخم‌مرغ‌ها صد برابر ارزان‌تر از تولید صنعتی آن تمام می‌شود/ 41 بازدید
 • معرفی برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال؛ محمدعلی مهدوی‌راد: اطمینان می‌دهم که داوران عزیز، بدون سوگیری ارزیابی کرده اند/ 40 بازدید
 • حسن خجسته:رفتارهای رسانه‌ای مارا «بی‌بی‌سی» تعیین می‌کند/در مورد بانوان، اصلاً یک تفکر سازمان‌یافته و منسجم و کاربردی نداریم!/ 38 بازدید
 • مریم حضرتی: قانون تعرفه پرستاری ضمانت اجرایی ندارد/ ۱۹۴ دانشکده پرستاری داریم که ۱۰۹دانشکده آن دولتی است./افزایش خشونت علیه پرستاران!/ 38 بازدید
 • واکسن تزریقی فلج اطفال مکملی ایمن برای خوراکی آن/تمامی واکسن‌های توزیع شده از ابتدای سال ۹۵ تاکنون کاملاً سالم بوده و مشکلی نداشته‌اند!/ 35 بازدید
 • وزیر رفاه: سازمانی مستقل برای زنان و خانواده وجود ندارد! / با مشکلات ساختاری، برای پیگیری امور زنان در کشور مواجه هستیم!/ 35 بازدید
 • وزیر ارتباطات: نسل جدید اینترنت خانگی به بهره‌برداری رسید/ارتقا تکنولوژی ADSL به FTTC/ 34 بازدید
 • با قانع نشدن نمایندگان؛کارت زرد مجلس به غلامی، وزیرعلوم!/ 32 بازدید
 • محمدرضا زائری: برخی از علما، زمانی که زورشان نمی‎رسد، گفت‌وگو می‌کنند! / پدر یا مادری که نتوانسته لباس نو برای بچه‎ خود بخرد، شب خوابش نمی‌برد! / ۰ نظر
 • تشکیل کمیته چهارجانبه ارزی؛ تلاشی دوباره برای بازگشت ارز صادراتی! / ۰ نظر
 • علی مطهری: اصلاح قانون اساسی ضروری است اما عده‌ای مقابل این کار “گارد دارند”! / محمدرضا باهنر:جز اصول غیرقابل تغییر مانند “اسلامیت و جمهوریت” بسیاری از اصول دیگر قابل تغییر هستند و راه این کار باز است / ۰ نظر
 • صعود بسکتبال ایران به جام جهانی؛ زمانی برای پایان اختلاف‌ها / ۰ نظر
 • سرنوشت مبهم آیین نامه آموزش پزشکی/مشارکت بخش خصوصی زیر تیغ انتقاد! / ۰ نظر
 • وزیر علوم: شبکه نخبگان علوم انسانی باید تقویت شود/شناسایی گنجینه های علوم انسانی و علوم اسلامی/ ارتباط با مراکز علمی دنیا / ۰ نظر
 • وزیر علوم: ارتباطات علمی با دانشگاه‌های خارجی درجهت دیپلماسی علمی است / تغییر در نحوه امتیازدهی به اساتیدی که در صنعت فعالیت می کنند / ۰ نظر
 • ۶۸ درصد مساحت ایران در ناحیه با خطر زلزله بالا/ساخت ۱۰۱ برج بر روی گسل / ۰ نظر
 • حسین محب اهری، هنرمند محبوب و مردمی دعوت حق را لبیک گفت / ۰ نظر
 • رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر: دهمین جشنواره فارابی، آوردگاه تلاشها و آثار ایرانی و جهانی در حوزه های علوم انسانی و اسلامی شده است / ۰ نظر
 • محسن عبدالتاجدینی: همایش حکمیت و داوری استان لرستان با حضور دکتر منصور کاظمی روزجمعه ۲۶ بهمن در خرم آباد برگزار می شود / ۰ نظر
 • تساهل‌مداری در بین ایرانیان به طور نسبی بالا است! / با افزایش تحصیلات به صورت معنادار میزان تساهل‌مداری بیشتر می‌شود! / ۰ نظر
 • اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی: روز دوشنبه، واریزی سبد کالای بیمه‌شدگان/۶.۵ میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت کردند / ۰ نظر
 • روز جهانی سرطان در خدمت آگاهی رسانی برای پیشگیری و درمان بیماری / ۰ نظر
 • مدیرعامل هما: بدهی بزرگی داریم اما پروازهای اروپایی ادامه دارند/امکان خریداری هواپیمایی نو بسیار دشوار است!/ایران‌ایر قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی در خاورمیانه است / ۰ نظر
 • بلوغ، نه تنها در جسم، بلکه در افکار، عقاید و ذهن نوجوانان نیز نمود دارد /نوجوانان به دنبال تجربه هویت‌های جدید و ارزش‌های نو هستند! / ۰ نظر
 • سانحه برای هواپیمای باری در کرج/ارتش در حال بررسی علت حادثه / ۰ نظر
 • سرپرست سازمان تأمین اجتماعی: تا دو ماه آینده ۶۵ خدمت سازمان تأمین اجتماعی به صورت غیرحضوری ارائه می شود / ۰ نظر
 • رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه «استانبول»: ترجمه کتاب از فارسی به ترکی افزایش یافته است/سالانه ۱۰۰ دانشجو در رشته زبان فارسی تحصیل می‌کنند / ۰ نظر
 • اعلام جزئیات « ورود بدون کنکور به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها» / ۰ نظر