معاون علمی رئیس جمهوری: ایجاد ۲۰ هزار شرکت دانش بنیان تا افق ۱۴۰۴/ برخی ستادهای معاونت علمی تنها در حد یک نام هستند!
معاون علمی رئیس جمهوری: ایجاد ۲۰ هزار شرکت دانش بنیان تا افق ۱۴۰۴/ برخی ستادهای معاونت علمی تنها در حد یک نام هستند!

دانانیوز: معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان گفت: پیش نویس طرح دانش بنیان‌ها در راستای ایجاد نظام ارزشیابی شرکت‌ها نگاشته شده است.

به گزارش دانانیوز به نقل از مهر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نشستی خبری که در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار شد، عنوان کرد: از ابتدای فعالیت این دوره مأموریت جدی به معاونت علمی ابلاغ شده که آن هم اقتصاد دانش بنیان است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان گفت: پیش نویس طرح دانش بنیان‌ها در راستای ایجاد نظام ارزشیابی شرکت‌ها نگاشته شده که در جلسه راهبردی شورای راهبری محصولات دانش بنیان ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه‌های فعالیتی مختلف به ارائه محصول یا خدمات می‌پردازند.

برخی ستادهای معاونت علمی تنها در حد یک نام هستند

دهقانی فیروزآبادی گفت: ستادهای معاونت علمی نهادهای حقوقی و ساختاری نیستند ولی برنامه‌ها و مأموریت‌هایی دارند که معاونت علمی توجه ویژه‌ای به آنها دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه دو گروه ستادی تحت عنوان ستادهای توسعه فناوری و ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در این معاونت تشکیل شده است، گفت: ستادهای توسعه فناوری ناظر به نیازهای آینده کشور، روندهای توسعه تکنولوژی و نظرات نخبگان فعالیت می‌کنند.

دهقانی ادامه داد: قرار است این دو ستاد در نهایت به یکدیگر متصل شوند؛ در ترندهای معروف دنیا به توسعه اقتصاد توجه ویژه‌ای شده، به همین دلیل در معاونت علمی به پتانسیل‌های کشور در ستادهای توسعه فناوری توجه ویژه داریم.

وی ادامه داد: در همین راستا ستادهای توسعه فناوری بر اساس مزیت‌های اقتصادی کشور ارتقا می‌یابند.

دهقانی با بیان اینکه ۸ حوزه اولویت دار در معاونت تعریف شده که این حوزه‌ها از امتیازات ویژه‌ای برخوردار هستند، گفت: این اولویت‌ها براساس مزیت‌های تاریخی و سرزمینی هستند اما همه ستادهای معاونت علمی رشد متوازنی نداشته‌اند. برخی از ستادها در حد نام هستند اما برخی تأثیرگذاری‌های بین‌المللی دارند.

دهقانی فیروزآبادی با بیان مثالی گفت: ستادهای نانو و زیست فناوری از حوزه‌های تأثیرگذار در سطح جهانی هستند اما در مقابل برخی از ستادها درحد نام با هزینه‌های چند ده میلیاردی هستند.

وی با بیان اینکه ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی جز ساختارها نیست، گفت: این ستادها قرار است شرکت‌های دانش‌بنیان را مسیردهی و جهت‌دهی کنند. از این رو ستادها بین ۳ تا ۵ نیروی انسانی متخصص دارند.

معاون فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: به منظور توسعه متوازن این ستادها در تلاش هستیم تا سال ۱۴۰۴ دوسوم از ستادها با نام ملی درخشان و یک سوم آن‌ها با تأثیرگذاری بین‌المللی به ادامه فعالیت بپردازند.

دهقانی خاطرنشان کرد: در همین راستا معاونت با ۵ مأموریت (حمایت از توسعه اندیشه و اندیشه‌ورزی در بستر اندیشکده‌ها)، (حمایت از تولید علم بر بستر دانشگاه‌ها)، (حمایت و توسعه فناوری در بستر شرکت‌های دانش‌بنیان)، (حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در بستر بنگاه‌های بزرگ) و (حمایت از توسعه کارآفرینی بر بستر شتاب‌دهنده‌ها) بودجه‌ریزی خواهد کرد.

ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری خارجی از دیگر الزامات توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان است، گفت: حوزه علم و فناوری در بسیاری از حیطه‌ها حوزه‌های سفید و بکری است از این‌رو برنامه‌های معاونت علمی، در قالب مرکز همکاری‌های تعاملات بین‌المللی برای جذب سرمایه‌گذاری های خارجی اجرایی خواهد شد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی از فعالیت دانش‌بنیان ها عنوان کرد: این صندوق طی ۴ سال ۲۸ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت کرد. همچنین ۱۵ هزار میلیارد تومان ضمانت نامه با حمایت این صندوق ارائه کرده است.

دهقانی تأکید کرد: کاهش حجم حمایت‌های صورت گرفته از اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور به دلیل رشد آن بوده است و نیازمند ارائه مدل‌های جدید سرمایه‌گذاری است.

نرخ مهاجرت بالاست

معاون علمی با تأکید بر اینکه نرخ مهاجرت بالایی را تجربه می‌کنیم، گفت: البته نسبت متوسط جهانی بالاتر از این میزان است اما برای کشور ما که نیازمند حضور نیروهای متخصص است آمار خوبی نیست.

دهقانی با تأکید بر اینکه معمولاً مهاجرت نخبگان طی یک سال و شش ماه اتفاق نمی‌افتد، اظهار کرد: اگر بخواهیم برای بازگشت نخبگان کار غیر شعاری انجام دهیم و به بازگشت آنها کمک کنیم نیازمند برنامه‌های بلندمدت هستیم که خوشبختانه در همه دستگاه‌ها این برنامه وجود دارد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به برنامه‌های معاونت علمی گفت: ما معتقدیم که برای اینکه میزان مهاجرت نخبگان را کاهش دهیم باید زمینه‌های ماندگاری آنها را ارتقا دهیم.

وی خاطر نشان کرد: برمبنای مطالعات میدانی انجام شده بیش از ۷۵ درصد نخبگان معتقدند که عامل اصلی برای خدمت به جامعه و ماندگاری، فرصت تأثیرگذاری آنها است و در گام دوم معیشت را مطرح کرده‌اند.

وی نخبگان را مؤثر در توسعه بازار دانست و گفت: ما به عنوان یک نهاد میانجی که با دولت و جامعه نخبگانی ارتباط دارد باید فرصت‌های بازار را ایجاد کنیم.

وی گفت: تاکنون ۱۲۰۸ از نخبگان در دوره پسادکتری جز اساتید بوده اند. همچنین ۲۵۷ شرکت دانش‌بنیان با حضور یا نقش مؤثر نخبگان ایرانی خارج از کشور راه اندازی شده است.