معاون علمی رییس‌جمهوری: نیازمند مدل زیست‌بوم علمی در دانشگاه‌ها هستیم/ رییس دانشگاه فردوسی:  دانشگاه فردوسی بعد از چهارسال توانسته الگوی موفقی از گفتمان علم و فناوری را ایجاد کند

dana

چاپ

دانانیوز: سورنا ستاری صبح امروز ۱۰ دی ماه در نشست مشترک با مسؤولان و اساتید دانشگاه فردوسی مشهد که در حاشیه بازدید از مراکز پژوهشی و فناروی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه‌ها بهترین مکان برای تولد و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ‌ها هستند و وظیفه ما این است که به آن‌ها کمک کنیم که اتفاقات خوبی در این زمینه بیفتد.

وی افزود: ما نیازمند یک مدل اکوسیستم و زیست‌بوم علمی در دانشگاه‌های کشور هستیم و مهمترین عامل برای تحقق این زیست بوم عزم و اراده جدی است.

‌ دانانیوز به نقل از ایسنا، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید مدل توسعه شهری بر اساس فناوری و هوشمندسازی، استارت‌آپ‌ها و بخش خصوصی را مدنظر قرار دهند، به خصوص در شهر مشهد که دارای بخش‌های خصوصی ویژه‌ای است.

ستاری بیان کرد: مدل‌هایی که امروز در دانشگاه فردوسی مشهد شاهد آن بودیم، نشان می‌دهد که این دانشگاه جهت‌گیری خود را برای گفتمان‌سازی علم و فناوری ایجاد کرده است. سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آزمایشگاه‌های این دانشگاه دیدنی است.

وی خاطرنشان کرد: دو مدل دیگر که در دانشگاه‌های تهران در زمینه توسعه شهری، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صنایع غذایی ایجاد شده، باید در دانشگاه فردوسی نیز پیاده‌سازی شود.

=============

در نشست مشترک مسؤولان دانشگاه با ستاری مطرح شد

کافی: سند راهبردی دانشگاه فردوسی برای تحقق دانشگاه کارآفرین/تعریف ۵ پله در اکوسیستم علمی دانشگاه

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: طی این چهارسال گذشته دانشگاه فردوسی در جهت تحقق دانشگاه کارآفرین برنامه‌ریزی کرده و سند راهبردی آن نیز بر این اساس طراحی شده است.

دانانیوز:  محمد کافی صبح امروز ۱۰ دی ماه در نشست مشترک با مسئولان و اساتید دانشگاه فردوسی مشهد با معاون علمی رییس جمهور که در حاشیه بازدید از مراکز پژوهشی و فناروی این دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه اکنون بعد از چهارسال دانشگاه فردوسی توانسته الگوی موفقی از گفتمان علم و فناوری را ایجاد کند، تصریح کرد: حوزه فناوری در دانشگاه فردوسی جایگاه ویژه‌ای دارد، لذا هر کمکی که معاون علمی رییس جمهور به ما داشته باشد، می‌تواند مفید واقع شود.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی تلاش کرده در این مدت توسعه همه جانبه داشته باشد و شتاب علمی آن نسبت به رقبای خود تندتر بوده است.

 دانانیوز به نقل از ایسنا،رییس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: امیدواریم با کمک معاونت علمی ریاست‌جمموری بتوانیم نقطه عطفی در تاریخ دانشگاه فردوسی داشته باشیم و در خراسان رضوی سرافراز باشیم و از این ظرفیت وسیعی که در استان وجود دارد، برای به کار گرفتن جوانان استفاده کنیم.

احمدرضا بهرامی، معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه فردوسی نیز در ادامه گفت: ما پنج پله در اکوسیستم علمی دانشگاه تعریف کرده‌ایم. شروع کار ما با اصلاح آیین‌نامه‌‎ها انجام شد و واحدهای R&D را تاسیس کردیم.

وی با تاکید براینکه ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که صنعت وارد دانشگاه شود، افزود: ما گرنت فناوری را در دانشگاه در نظر گرفته‌ایم. همچنین مگاپروژه‌هایی در دانشگاه ایجاد شده و ما آمادگی تجاری‌سازی آن‌ها را داریم.

۰