منو
یکشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
اخبار فرهنگی و هنری, اقتصاد و بازار, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی /   /  زنان و چالش های پیش روی اهالی قلم

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
۹ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۹:۵۷
/
/
196 بازدید
/
/

دانانیوز، منتخب رسانه ها: مریم بهبهانی فر –  نشر که در واقع با اختراع خط و نوشتن آغاز شد؛ ابزاری برای حفظ و انتقال هرگونه محتوای مکتوب و مصوّر است. حوزه نشر به عنوان یکی از مهمترین حوزه‌های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد؛ هم با چالش‌هایی روبرو بوده و همواره نیازمند توجه دستگاه های ذیربط فرهنگی و رسیدگی مسئولان است.
در دوره های مختلف تاریخی، در بستر تمدن کهن و پیشینه غنی فرهنگی ایران زمین، ادیبان، نویسندگان و شاعران بزرگ و ارزشمندی پرورش یافته اند و نام برخی از آنان نیز مرزهای جغرافیایی ایران را در نوردیده و در جهان پر‌آوازه شده است. با این همه اما، همواره صاحبان قلم با چالش های متعددی روبرو بوده اند و طبیعی است در تاریخ معاصر، با ورود دستگاه های چاپ به کشور و فعال شدن ناشران، این چالش ها به گونه ای دیگر به فعالان این حوزه نیز کشیده شده است.
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
نویسندگان و اهالی قلم نیز با تنگناها، مشکلات و نیز محدودیت هایی مواجه بوده و هستند که در ارتباطی تنگاتنگ با ناشران و در مواجهه با چالش های پیش رو گاهی از خیر انتشار آثار خود نیز گذشته اند. این وضعیت تنها محدود به انتشار کتاب نیست و محدوده هایی چون نشریات و روزنامه ها و همچنین در این سال ها، محتوای مجازی در فضای نت را نیز شامل می شود.
برای بررسی آنچه که این سال ها در این حوزه می گذرد؛ به بهانه «روز قلم» پای صحبت بانوانی نشستیم که دستی به قلم داشته و در حوزه نویسندگی، پژوهش و روزنامه‌نگاری فعالیت دارند. میهمانان ما از تنگناهای‌شان با ما سخن گفتند و معتقدند باید از صاحبان حوزه نشر حمایت بیشتری صورت گیرد تا هم انگیزه و رغبت اهل فرهنگ برای ادامه فعالیت در این عرصه افزایش یابد و دیگر اینکه کتاب با قیمت مناسب‌تری به دست مخاطبان برسد تا مردم ایران زمین که همیشه اهل فضل و دانش بوده‌اند از مطالعه فاصله نگیرند و پیشینه فرهنگی خود را از دست ندهیم.
از دیگر دغدغه‌هایی که این بانوان به آن اشاره کردند؛ بالا بودن هزینه پژوهش، تهیه اسناد مورد نیاز و نیز در دسترس نبودن منابع غنی پژوهشی بود که متاسفانه اغلب موسسه‌های پژوهشی در تهران واقع شده و امکان استفاده از آن برای ساکنان شهرستان‌ها به سختی صورت می‌گیرد. این بانوان همچنین نسبت ناکارآمدی مدیران فرهنگی منتقد بودند و عنوان می‌کردند، اغلب کسانی که امروز با سمت مدیر فرهنگی در مسند کارند و به عنوان مدیران این حوزه هستند با تولید فکر و فرهنگ آشنایی چندانی نداشته و این وضعیت سبب شده که بر مشکلات حوزه نشر افزوده شود.
اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند
نسرین ابراهیمی نصر یکی از بانوان نویسنده و مترجمی است که تاکنون ۵ اثر از او به صورت ترجمه توسط نشر شکوفه امیر کبیر منتشر شده است. او در گفت‌وگو با ولایت به تشریح چالش‌های موجود در این حوزه می‌پردازد و خواستار توجه هر چه بیشتر به فعالان این عرصه می‌شود.
ابراهیمی نصر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و از آثار منتشره او می‌توان به کتاب های «خفاش وارونه‌«، «‌مرغ گل باقالی» و «کتابچه جالب» در قالب داستان‌های کودک اشاره کرد. از دیگر آثار این بانوی مترجم «‌دخترها و پسرهای سراسر جهان»، و «زمین و ماه» با محتوای علمی است که از زبان روسی به فارسی ترجمه شده اند.
از این بانوی مترجم دو کتاب دیگر نیز در حوزه ادبیات نوجوان و در قالب طنز آماده چاپ است که احتمال می‌رود یکی از این کتاب‌ها که اصل آن به زبان آلمانی بوده و یک بار به روسی برگردانده شده و اینک توسط نسرین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده «دختری که به بچه‌ها اجازه نمی‌داد با او دوست شوند» نامگذاری شود و کتاب دیگر که اصل آن روسی است هم «در سرزمین داستان‌های درهم و برهم» نام گیرد.
ابراهیمی نصر که در خانواده فرهنگی متولد شده و پدر او جعفر ابراهیمی (شاهد) نیز ‌از شاعران بنام و صاحب اثر بوده و ‌بیش از ۲۰۰ کتاب از او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به چاپ رسیده است؛ مهمترین مشکلات فعالان حوزه نشر را در مسایل اقتصادی عنوان کرده و اظهار می‌کند: مباحث اقتصادی بالا بودن هزینه‌های چاپ، نبود حمایت‌های دولتی و حتی نخریدن کتاب توسط مردم سبب شده که ناشران با مشکلات عدیده و تنگناهای مالی روبرو شوند تا آنجایی که یکی از ناشران مشهور ایران ظرف یکسال گذشته هیچ کتاب جدیدی را منتشر نکرده است و تنها در موارد محدودی تجدید چاپ داشته است.
او با بیان اینکه چالش‌های اقتصادی و گرفتاری‌ها متعدد مردم را دچار روزمرگی کرده است؛ می‌افزاید: متاسفانه مشکلات اقتصادی سبب شده که مردم دیگر کتاب را اولویت زندگی خود نمی‌دانند از این‌رو به خرید کتاب روی نمی‌آورند؛ در پی این امر ناشران ‌در زمینه‌ی فروش با چالش روبرو شده‌اند تا آنجایی که هزینه‌های آنها تامین نمی‌شود از این‌رو برخی به ناچار انتشارات خود را تعطیل کرده‌اند.
این مترجم، بی‌توجهی به محتوای کتاب‌ها را از دیگر مشکلات حوزه نشر بیان و اضافه می‌کند: متاسفانه امروزه تنها جنبه اقتصادی کار برای ناشران حایز اهمیت است و برخی از آنها بدون هیچ‌گونه تخصصی و بدون آگاهی و شناخت به این حرفه تنها با نگاه تجاری به این عرصه ورود کرده‌اند؛ از این‌رو به محتوای اثر منتشره توجهی ندارند و تنها به دنبال سودآوری و کسب درآمد هستند که چاپ این‌گونه آثار بی‌محتوا سبب آسیب به حوزه نشر می‌شود.
ابراهیمی‌نصر با انتقاد به عملکرد برخی ناشران تصریح می‌کند: جای سوال است که چرا کتاب‌های بی‌محتوا و ضعیف مجوز چاپ دریافت می‌کنند‌ و این پسندیده نیست که نویسنده پول بدهد و ناشر هم تنها با رویکرد اقتصادی به مقوله نشر نگاه کند و بدون هیچ‌گونه نظارتی اقدام به چاپ اثر کند. نباید فراموش کنیم که ادامه این روند، حوزه فرهنگ و قلم ایران زمین که پیشینه غنی فرهنگی آن در جهان شهرت دارد را با چالش و سستی روبرو می‌کند.
او، فراموشی جایگاه ویراستاری ‌در برخی موسسه‌ها و شرکت‌های انتشاراتی را از دیگر ضعف‌های حوزه نشر عنوان و بیان می‌کند: این مقوله اگرچه بسیار حایز اهمیت است؛ ولی چندی است که ناشران با هدف کاهش هزینه‌ها این جایگاه حساس در حوزه نشر را حذف کرده‌اند و در مجموعه‌های خود نیازی به این جایگاه نمی‌بینند؛ در حالی که ویراستار، کتاب را به لحاظ نگارشی و محتوایی رصد می‌کند و به نوعی کار نظارتی را انجام می‌دهد تا اثر با غلط در بازار عرضه نشود که اطلاعات نادرست به مخاطب بدهد.
این مترجم با تاکید به این مطلب که در حوزه نشر نباید تنها درآمدزایی ملاک باشد؛ می‌گوید: اگرچه در چاپ یک اثر تنها باید به دنبال آگاه بخشی به مخاطب بود؛ متاسفانه امروزه آنچنان برای نوسنده محدودیت ایجاد می‌کنند و یا خط قرمزهای متعدد در مقابل او قرار می‌دهند که دیگر نویسنده از رسالت اصلی خود فاصله می‌گیرد.
اعمال سختگیری‌های غیر‌منطقی و حذف واژه‌ها
ابراهیمی‌نصر ادامه می‌دهد: از سختگیری‌های غیر‌منطقی که امروزه با آن روبرو هستیم؛ حذف برخی واژه‌ها است. به عنوان مثال استفاده از کلمه «جادو» را در ادبیات کودک جایز نمی‌دانند و آن را سبب آسیب رساندن به روحیه کودک می‌دانند در حالی شاید محتوای اثر تخیلی باشد و این گونه کلمات در ایجاد فضاسازی متن اثر بخش باشد.
او که ۵ سال است، اثری را منتشر نکرده با انتقاد به مشکلات موجود در حوزه نشر می‌گوید: زمانی که به دنبال انتشار آثار خود بودم؛ ‌آنچنان با سنگ‌انداری‌ها و ممنوعیت‌های متعددی روبرو شدم که دیگر به ستوه آمدم ‌و از این کار فاصله گرفتم؛ چرا که احساس می‌کردم آنچه را که باید نمی‌توانم به مخاطب عرضه کنم.
این نویسنده، حوزه فرهنگ، ادب و هنر را درگیر چالش‌های زیادی می‌داند و خاطر نشان می‌کند: با این اوضاع و احوال موجود هیج نمی‌دانم که می‌شود به آینده امیدوار بود و یا باید عطای این کار را به لقای آن بخشید و از آن فاصله گرفت.

این مترجم یاد‌آور می شود: در اوایل انقلاب و حتی پیش از آن اگرچه جمعیت کمتری داشتیم؛ اما گاهی از برخی آثار در چاپ اول بیش از ۵۰ هزارنسخه به چاپ می‌رسید؛ ولی امروزه ناشر قدرت ریسک ندارد و از هر اثر ابتدا ۵۰۰ نسخه منتشر می‌کند و در صورتی که مطمئن شود متقاضی برای خرید دارد؛ آن را تجدید چاپ می‌کند که در این صورت هم باز به دلیل بالا بودن هزینه کاغذ و نبود یارانه‌های حمایتی اثر موجود را به میزان محدود چاپ می‌کند و این‌ها برای صاحبان حوزه نشر بسیار دردناک است.
ابراهیمی‌نصر با تاکید بر این مطلب که باید در جامعه بسترهایی فراهم شود تا مردم به بلوغ فکری برسند و کتاب را تنها راه نجات خود بدانند؛ عنوان می‌کند: متاسفانه برخی نویسندگان که از رفاه بیشتری برخوردار هستند با پرداخت پول بیشتر به ناشر به راحتی برای اثر خود که شاید محتوای خوبی هم نداشته باشد، مجوز چاپ دریافت می‌کنند و آن اثر را در تیراژ بالایی منتشر می‌کنند در حالی که برخی کتاب‌ها با محتوای غنی و ارزشمند به دلیل بی‌پولی نویسنده باید در بایگانی‌ها خاک بخورند یا با تیراژ اندک منتشر شوند.
نویسندگان و دغدغه هایی که همچنان باقی است
او با بیان این مطلب که از ناشران هیچ‌گونه حمایتی به عمل نمی‌آید و به تبع آن هم نویسنده مورد حمایت نیست؛ اظهار می‌کند: چنانچه مشکلات اقتصادی برطرف شود بسیاری از دغدغه‌های ناشران هم برطرف می‌شود و نباید شرایط این گونه باشد که ناشر به دلیل تامین هزینه‌های جاری ناچار به افزایش قیمت شود و از سویی هم مردم توان و قدرت خرید کتاب و اثر فرهنگی را نداشته باشند.
این مترجم پایین بودن حق‌الزحمه ترجمه، بیمه نبودن نویسندگان را از دیگر دغدغه‌های فعالان این عرصه عنوان و اضافه می‌کند: انجمن اهل قلم تنها حمایتی که از نویسندگان دارد در حد پرداخت سالیانه مبلغ اندک بن کتاب است؛ البته برای عضویت در این انجمن باید از هفت‌خوان رستم عبور کرد که سختگیر‌ی‌های غیرمنطقی فعالان حوزه قلم و نویسندگان ‌را برای عضویت در آن ناامید می‌کند.
ابراهیمی‌نصر در مقایسه‌ای میان پیشینه فرهنگی ایران با حوزه فرهنگ و هنر فعلی کشور می‌گوید: متاسفانه ما همواره از تمدن ایران سخن می‌گوییم و خود را دارای تمدنی کهن می‌دانیم و به پیشینه خود می‌بالیم؛ ولی در واقعیت امروز حرفی در حوزه فرهنگ نداریم؛ در گذشته کتاب‌ها با محتوای ارزشمند و بسیار غنی منتشر می‌شدند؛ ولی امروزه به سختی می‌توان یک کتاب دارای ارزش فرهنگی ‌و محتوای غنی پیدا کرد و این امکان وجود ندارد که بتوانیم آثار امروز خود را با گذشته مقایسه کنیم.
کار درحوزه نشر چالش‌برانگیز است

۰

http://dananews.ir/?p=6111   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • ۱۷۳ کالای دیگر از پرداخت مابه‌التفاوت ارزی معاف شدند/ 3 بازدید
 • چرا ظریف بهترین گزینه ایران، برای رویارویی با ترامپ در جلسه شورای امنیت است؟/آقای ظریف شناخت خوبی از مقررات داخلی و آئین‌نامه‌ «شورای امنیت» دارد/ 6 بازدید
 • لعیا جنیدی: به طور مطلق آموزش برای همه است و هر گونه مقررات مغایر، ملغی است/ جاسوسی، محاربه و قاچاق انسان مشروط بر محکومیت قطعی کیفری است!/ 4 بازدید
 • وزیر کشور: با ابلاغ منع بکارگیری بازنشستگان، تعدادی از استانداران جابجا می‌شوند/ 6 بازدید
 • از چالش آب سیستان تا تراژدی هیرمند و هامون! / مشکلات آبی بین دو کشور ایران و افغانستان، قدمتی به اندازه تأسیس کشور افغانستان دارد/ 6 بازدید
 • توقف تخفیف‌های ۴۰ درصدی شرکت پُست به کُتب و مطبوعات!/ 8 بازدید
 • وزیر بهداشت:‏ آمریکا شرکت های دارویی را از معامله با ایران می ترساند! / تحریم‌ها فقط مردم را هدف قرار می‌دهد و بنای آن بر ‏افزایش نارضایتی عمومی  است!/ 22 بازدید
 • رئیس مرکز رسانه های دیجیتال: نمایشگاه رسانه های دیجیتال امسال متفاوت با قبل خواهد بود/ هدف ما توسعه و گسترش فضای دیجیتال « سالم،ایمن و مفید» است/ 18 بازدید
 • نشست سرمایه‌گذاری فناوری «دی-هشت» در تهران برگزار می شود/ 17 بازدید
 • رسول سراییان: چهار هدف راهبردی وزارت ارتباطات در تحول دیجیتال/ افزایش فرصتهای شغلی/ 12 بازدید
 • با رأی دیوان عدالت اداری؛حکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد!/ 18 بازدید
 • افزایش بیکاری وبی‌توجهی به بسته شدن پی‌درپی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها! / واردات از مبادی رسمی و قاچاق کمر صنعت وتولید را خم کرده است/واردات غیرضروری را متوقف کنید!/ 16 بازدید
 • وزیر ارشاد : نیازمند توازن در ژانرهای سینمایی هستیم/افزایش قیمت کاغذ شوکی بر پیکره نحیف نشر کتاب و مطبوعات!/ 21 بازدید
 • اعلام برندگان هفتادو پنجمین دوره جشنواره ونیز ۲۰۱۸/ 19 بازدید
 • معیارهای جدیدجشنواره شهید رجایی؛دستگاهی که آب، برق و گاز کمتر مصرف می کندیا با کارمند کمتر خدمات بیشتری ارائه دهد باید معیار شود!/ 20 بازدید
 • سواد آموزی ایران در فهرست جایزه بین‌المللی سوادآموزی ۲۰۱۸ یونسکو/ 25 بازدید
 • وقتی اینترنت وفضای مجازی با ۴ فناوری در آینده، پوست می‌اندازد!/ 17 بازدید
 • احتکار و ذخیره‌سازی خانگی بهانه بی‌اعتمادی به مدیران ومتولیان تنظیم بازار!/ 20 بازدید
 • رییس پردیس دانشکده‌های فنی: در ۲۵ سال گذشته صنعت درک درستی از فناوری نداشت ودانشگاه‌ها با تحقیقات آشنا نبودند!/ 22 بازدید
 • سرپرست دانشگاه آزاد: بی‌دقتی‌های به‌کارگیری اساتید شاخص دانشگاه آزاد جبران می‌شود / امکان بازگشت اساتید شاخص!/ 18 بازدید
 • کارگاه تخصصی ” چالش های قراردادها در شرایط رکود و بحران” برگزار می شود/ مصطفی خلیلی: برای آسیب کمتر از رکود وبحران کنونی، همه مدیران باید دانش روز و راهکارهای حقوقی وقانونی را بیاموزند!/ 281 بازدید
 • افزایش ارزش سهام و کاهش قیمت دلار!/ 59 بازدید
 • مدیرکل گلخانه ها و گیاهان دارویی:بالا بودن ضایعات حین برداشت گل و گیاه! / ۶۰درصد محصول گل و گیاه کشور صادراتی است/ لزوم رفع موانع صادراتی/ 48 بازدید
 • خوشبینی محتاطانه سرمایه گذاران! در نوسانات شدید بازار جهانی سهام و ارزهای نوظهور/ 42 بازدید
 • رونمایی از جنگنده ایرانی  «کوثر» باحضور رئیس جمهوری/ روزنامه ایتالیایی:ایران از معدود کشورهای سازنده جنگنده های نسل ۴ است/ 39 بازدید
 • دکتر حسین مهری مدیر عامل بانک صنعت ومعدن شد/حسین مهری: توجه ویژه به سرمایه انسانی از مهم‌ترین موضوعات اصلی من در بانک صنعت معدن است/ 38 بازدید
 • محققان توصیه می کنند؛افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک بزنند/بیماری لثه می تواند کنترل دیابت را سخت تر کند/ 37 بازدید
 • بزرگداشت حماسه جنگ چالدران؛ کتاب های درسی از تاریخ و فرهنگ ایران تهی شده است!/جوان امروز نه علی را می شناسد و نه رستم را!/ 36 بازدید
 • پروفسور نوآم چامسکی:با امریکای خطرناکی مواجه هستیم! /اروپا تمایل ندارد به منظور مقابله با تحریمهای ایران جلوی امریکا بایستد/ 34 بازدید
 • امیر امینی: پرداخت‌۷ هزار میلیارد از مطالبات ۱۸ هزار میلیارد تومانی پیمانکاران، به شرط همکاری سازمان برنامه!/ 31 بازدید
 • محمد علی وکیلی: روحانی مدتهاست در تله بازی باخت -باخت گرفتارست! /علی شکوری راد:رییس جمهور بازنده شد ولی مجلس نیز برنده نشد!/ 28 بازدید
 • امیررضا خادم: ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای طرحهای نیمه کاره ورزشی نیاز است// 26 بازدید
 • رامبد جوان: گانگستر نیستیم، برنامه‌سازیم! / چرا سپاه باید به «خندوانه» پول بدهد؟!/«خندوانه» حال بعضی‌ها را بد می‌کند/ 26 بازدید
 • رئیس پارک فناوری پردیس خبر:صادرات محصولات دانش بنیان پارک فناوری پردیس به ۱۲ کشور/ 26 بازدید
 • پروفسور مهدی محقق:نظام علمی ما غیرپویا است/ باید به میراث اصیل گذشته خود توجه کنیم!/ 25 بازدید
 • بعد از «یودن یا نبودن»ْ کیانوش عیاری دوباره سوژه‌ی اهدای عضو می‌سازد/ نقد کردن حق ماست و نشان دادن کاستی‌ها شاید وظیفه ما!/ 25 بازدید
 • سواد آموزی ایران در فهرست جایزه بین‌المللی سوادآموزی ۲۰۱۸ یونسکو/ 25 بازدید
 • «اقتصاد» هم بی وزیر شد! /کرباسیان: وضعیت فعلی فقط تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست!/ 24 بازدید
 • جزئیات طرح های اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران اعلام شد/ 24 بازدید
 • وزیر خارجه آلمان:ایجاد کانال های پرداخت مستقل از ایالات متحده و تاسیس نهاد مالی اروپایی و نظام سوئیفت بدون وابستگی، کاملا ناگزیر و ضروری است/ 24 بازدید
 • شرایط جدید همکاری اساتید حق التدریس با دانشگاه آزاد اعلام شد / ۰ نظر
 • کارگاه تخصصی ” چالش های قراردادها در شرایط رکود و بحران” برگزار می شود/ مصطفی خلیلی: برای آسیب کمتر از رکود وبحران کنونی، همه مدیران باید دانش روز و راهکارهای حقوقی وقانونی را بیاموزند! / ۰ نظر
 • نشست سرمایه‌گذاری فناوری «دی-هشت» در تهران برگزار می شود / ۰ نظر
 • عدم تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی / ۰ نظر
 • مدیرکل گلخانه ها و گیاهان دارویی:بالا بودن ضایعات حین برداشت گل و گیاه! / ۶۰درصد محصول گل و گیاه کشور صادراتی است/ لزوم رفع موانع صادراتی / ۰ نظر
 • عزل فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه آزاد و حکم سرپرستی محمدمهدی طهرانچی / ۰ نظر
 • رییس پردیس دانشکده‌های فنی: در ۲۵ سال گذشته صنعت درک درستی از فناوری نداشت ودانشگاه‌ها با تحقیقات آشنا نبودند! / ۰ نظر
 • دکتر احمدرضا فتوت : صنعت هوانوردی، شدیدا نیازمند تغییر نگرش از سنتی ناکارآمد به سمت جوانگرایی ونخبه پروری با رویکردهای نوین مدیریتی و روانشناسانه است / ۰ نظر
 • بعد از «یودن یا نبودن»ْ کیانوش عیاری دوباره سوژه‌ی اهدای عضو می‌سازد/ نقد کردن حق ماست و نشان دادن کاستی‌ها شاید وظیفه ما! / ۰ نظر
 • رئیس مرکز رسانه های دیجیتال: نمایشگاه رسانه های دیجیتال امسال متفاوت با قبل خواهد بود/ هدف ما توسعه و گسترش فضای دیجیتال « سالم،ایمن و مفید» است / ۰ نظر
 • سندیکای بیمه گران ایران: بیمه گذاران، الحاقیه بیمه بدنه خودرو تهیه کنند! / ۰ نظر
 • محققان توصیه می کنند؛افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک بزنند/بیماری لثه می تواند کنترل دیابت را سخت تر کند / ۰ نظر
 • محمدباقر قالیباف از آرزوهای خود و جزییات نامه به سران قوا می گوید! / ۰ نظر
 • احتکار و ذخیره‌سازی خانگی بهانه بی‌اعتمادی به مدیران ومتولیان تنظیم بازار! / ۰ نظر
 • ۹۵ درصد نخبگان دانشگاه شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند / ۰ نظر
 • «اقتصاد» هم بی وزیر شد! /کرباسیان: وضعیت فعلی فقط تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست! / ۰ نظر
 • وزیر بهداشت:‏ آمریکا شرکت های دارویی را از معامله با ایران می ترساند! / تحریم‌ها فقط مردم را هدف قرار می‌دهد و بنای آن بر ‏افزایش نارضایتی عمومی  است! / ۰ نظر
 • مدیر کل پیشگیری قوه قضائیه:جزیره ای کار کردن مخالف روح اقدامات پیشگیرانه است! / ۰ نظر
 • افزایش ارزش سهام و کاهش قیمت دلار! / ۰ نظر
 • عزت الله انتظامی؛ پیشکسوت عرصه بازیگری در کنار یاران هنرمند خود آرام گرفت / ۰ نظر