منو
دوشنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۷
اخبار فرهنگی و هنری, اقتصاد و بازار, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی /   /  زنان و چالش های پیش روی اهالی قلم

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
۹ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۹:۵۷
/
/
357 بازدید
/
/

دانانیوز، منتخب رسانه ها: مریم بهبهانی فر –  نشر که در واقع با اختراع خط و نوشتن آغاز شد؛ ابزاری برای حفظ و انتقال هرگونه محتوای مکتوب و مصوّر است. حوزه نشر به عنوان یکی از مهمترین حوزه‌های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد؛ هم با چالش‌هایی روبرو بوده و همواره نیازمند توجه دستگاه های ذیربط فرهنگی و رسیدگی مسئولان است.
در دوره های مختلف تاریخی، در بستر تمدن کهن و پیشینه غنی فرهنگی ایران زمین، ادیبان، نویسندگان و شاعران بزرگ و ارزشمندی پرورش یافته اند و نام برخی از آنان نیز مرزهای جغرافیایی ایران را در نوردیده و در جهان پر‌آوازه شده است. با این همه اما، همواره صاحبان قلم با چالش های متعددی روبرو بوده اند و طبیعی است در تاریخ معاصر، با ورود دستگاه های چاپ به کشور و فعال شدن ناشران، این چالش ها به گونه ای دیگر به فعالان این حوزه نیز کشیده شده است.
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
نویسندگان و اهالی قلم نیز با تنگناها، مشکلات و نیز محدودیت هایی مواجه بوده و هستند که در ارتباطی تنگاتنگ با ناشران و در مواجهه با چالش های پیش رو گاهی از خیر انتشار آثار خود نیز گذشته اند. این وضعیت تنها محدود به انتشار کتاب نیست و محدوده هایی چون نشریات و روزنامه ها و همچنین در این سال ها، محتوای مجازی در فضای نت را نیز شامل می شود.
برای بررسی آنچه که این سال ها در این حوزه می گذرد؛ به بهانه «روز قلم» پای صحبت بانوانی نشستیم که دستی به قلم داشته و در حوزه نویسندگی، پژوهش و روزنامه‌نگاری فعالیت دارند. میهمانان ما از تنگناهای‌شان با ما سخن گفتند و معتقدند باید از صاحبان حوزه نشر حمایت بیشتری صورت گیرد تا هم انگیزه و رغبت اهل فرهنگ برای ادامه فعالیت در این عرصه افزایش یابد و دیگر اینکه کتاب با قیمت مناسب‌تری به دست مخاطبان برسد تا مردم ایران زمین که همیشه اهل فضل و دانش بوده‌اند از مطالعه فاصله نگیرند و پیشینه فرهنگی خود را از دست ندهیم.
از دیگر دغدغه‌هایی که این بانوان به آن اشاره کردند؛ بالا بودن هزینه پژوهش، تهیه اسناد مورد نیاز و نیز در دسترس نبودن منابع غنی پژوهشی بود که متاسفانه اغلب موسسه‌های پژوهشی در تهران واقع شده و امکان استفاده از آن برای ساکنان شهرستان‌ها به سختی صورت می‌گیرد. این بانوان همچنین نسبت ناکارآمدی مدیران فرهنگی منتقد بودند و عنوان می‌کردند، اغلب کسانی که امروز با سمت مدیر فرهنگی در مسند کارند و به عنوان مدیران این حوزه هستند با تولید فکر و فرهنگ آشنایی چندانی نداشته و این وضعیت سبب شده که بر مشکلات حوزه نشر افزوده شود.
اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند
نسرین ابراهیمی نصر یکی از بانوان نویسنده و مترجمی است که تاکنون ۵ اثر از او به صورت ترجمه توسط نشر شکوفه امیر کبیر منتشر شده است. او در گفت‌وگو با ولایت به تشریح چالش‌های موجود در این حوزه می‌پردازد و خواستار توجه هر چه بیشتر به فعالان این عرصه می‌شود.
ابراهیمی نصر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و از آثار منتشره او می‌توان به کتاب های «خفاش وارونه‌«، «‌مرغ گل باقالی» و «کتابچه جالب» در قالب داستان‌های کودک اشاره کرد. از دیگر آثار این بانوی مترجم «‌دخترها و پسرهای سراسر جهان»، و «زمین و ماه» با محتوای علمی است که از زبان روسی به فارسی ترجمه شده اند.
از این بانوی مترجم دو کتاب دیگر نیز در حوزه ادبیات نوجوان و در قالب طنز آماده چاپ است که احتمال می‌رود یکی از این کتاب‌ها که اصل آن به زبان آلمانی بوده و یک بار به روسی برگردانده شده و اینک توسط نسرین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده «دختری که به بچه‌ها اجازه نمی‌داد با او دوست شوند» نامگذاری شود و کتاب دیگر که اصل آن روسی است هم «در سرزمین داستان‌های درهم و برهم» نام گیرد.
ابراهیمی نصر که در خانواده فرهنگی متولد شده و پدر او جعفر ابراهیمی (شاهد) نیز ‌از شاعران بنام و صاحب اثر بوده و ‌بیش از ۲۰۰ کتاب از او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به چاپ رسیده است؛ مهمترین مشکلات فعالان حوزه نشر را در مسایل اقتصادی عنوان کرده و اظهار می‌کند: مباحث اقتصادی بالا بودن هزینه‌های چاپ، نبود حمایت‌های دولتی و حتی نخریدن کتاب توسط مردم سبب شده که ناشران با مشکلات عدیده و تنگناهای مالی روبرو شوند تا آنجایی که یکی از ناشران مشهور ایران ظرف یکسال گذشته هیچ کتاب جدیدی را منتشر نکرده است و تنها در موارد محدودی تجدید چاپ داشته است.
او با بیان اینکه چالش‌های اقتصادی و گرفتاری‌ها متعدد مردم را دچار روزمرگی کرده است؛ می‌افزاید: متاسفانه مشکلات اقتصادی سبب شده که مردم دیگر کتاب را اولویت زندگی خود نمی‌دانند از این‌رو به خرید کتاب روی نمی‌آورند؛ در پی این امر ناشران ‌در زمینه‌ی فروش با چالش روبرو شده‌اند تا آنجایی که هزینه‌های آنها تامین نمی‌شود از این‌رو برخی به ناچار انتشارات خود را تعطیل کرده‌اند.
این مترجم، بی‌توجهی به محتوای کتاب‌ها را از دیگر مشکلات حوزه نشر بیان و اضافه می‌کند: متاسفانه امروزه تنها جنبه اقتصادی کار برای ناشران حایز اهمیت است و برخی از آنها بدون هیچ‌گونه تخصصی و بدون آگاهی و شناخت به این حرفه تنها با نگاه تجاری به این عرصه ورود کرده‌اند؛ از این‌رو به محتوای اثر منتشره توجهی ندارند و تنها به دنبال سودآوری و کسب درآمد هستند که چاپ این‌گونه آثار بی‌محتوا سبب آسیب به حوزه نشر می‌شود.
ابراهیمی‌نصر با انتقاد به عملکرد برخی ناشران تصریح می‌کند: جای سوال است که چرا کتاب‌های بی‌محتوا و ضعیف مجوز چاپ دریافت می‌کنند‌ و این پسندیده نیست که نویسنده پول بدهد و ناشر هم تنها با رویکرد اقتصادی به مقوله نشر نگاه کند و بدون هیچ‌گونه نظارتی اقدام به چاپ اثر کند. نباید فراموش کنیم که ادامه این روند، حوزه فرهنگ و قلم ایران زمین که پیشینه غنی فرهنگی آن در جهان شهرت دارد را با چالش و سستی روبرو می‌کند.
او، فراموشی جایگاه ویراستاری ‌در برخی موسسه‌ها و شرکت‌های انتشاراتی را از دیگر ضعف‌های حوزه نشر عنوان و بیان می‌کند: این مقوله اگرچه بسیار حایز اهمیت است؛ ولی چندی است که ناشران با هدف کاهش هزینه‌ها این جایگاه حساس در حوزه نشر را حذف کرده‌اند و در مجموعه‌های خود نیازی به این جایگاه نمی‌بینند؛ در حالی که ویراستار، کتاب را به لحاظ نگارشی و محتوایی رصد می‌کند و به نوعی کار نظارتی را انجام می‌دهد تا اثر با غلط در بازار عرضه نشود که اطلاعات نادرست به مخاطب بدهد.
این مترجم با تاکید به این مطلب که در حوزه نشر نباید تنها درآمدزایی ملاک باشد؛ می‌گوید: اگرچه در چاپ یک اثر تنها باید به دنبال آگاه بخشی به مخاطب بود؛ متاسفانه امروزه آنچنان برای نوسنده محدودیت ایجاد می‌کنند و یا خط قرمزهای متعدد در مقابل او قرار می‌دهند که دیگر نویسنده از رسالت اصلی خود فاصله می‌گیرد.
اعمال سختگیری‌های غیر‌منطقی و حذف واژه‌ها
ابراهیمی‌نصر ادامه می‌دهد: از سختگیری‌های غیر‌منطقی که امروزه با آن روبرو هستیم؛ حذف برخی واژه‌ها است. به عنوان مثال استفاده از کلمه «جادو» را در ادبیات کودک جایز نمی‌دانند و آن را سبب آسیب رساندن به روحیه کودک می‌دانند در حالی شاید محتوای اثر تخیلی باشد و این گونه کلمات در ایجاد فضاسازی متن اثر بخش باشد.
او که ۵ سال است، اثری را منتشر نکرده با انتقاد به مشکلات موجود در حوزه نشر می‌گوید: زمانی که به دنبال انتشار آثار خود بودم؛ ‌آنچنان با سنگ‌انداری‌ها و ممنوعیت‌های متعددی روبرو شدم که دیگر به ستوه آمدم ‌و از این کار فاصله گرفتم؛ چرا که احساس می‌کردم آنچه را که باید نمی‌توانم به مخاطب عرضه کنم.
این نویسنده، حوزه فرهنگ، ادب و هنر را درگیر چالش‌های زیادی می‌داند و خاطر نشان می‌کند: با این اوضاع و احوال موجود هیج نمی‌دانم که می‌شود به آینده امیدوار بود و یا باید عطای این کار را به لقای آن بخشید و از آن فاصله گرفت.

این مترجم یاد‌آور می شود: در اوایل انقلاب و حتی پیش از آن اگرچه جمعیت کمتری داشتیم؛ اما گاهی از برخی آثار در چاپ اول بیش از ۵۰ هزارنسخه به چاپ می‌رسید؛ ولی امروزه ناشر قدرت ریسک ندارد و از هر اثر ابتدا ۵۰۰ نسخه منتشر می‌کند و در صورتی که مطمئن شود متقاضی برای خرید دارد؛ آن را تجدید چاپ می‌کند که در این صورت هم باز به دلیل بالا بودن هزینه کاغذ و نبود یارانه‌های حمایتی اثر موجود را به میزان محدود چاپ می‌کند و این‌ها برای صاحبان حوزه نشر بسیار دردناک است.
ابراهیمی‌نصر با تاکید بر این مطلب که باید در جامعه بسترهایی فراهم شود تا مردم به بلوغ فکری برسند و کتاب را تنها راه نجات خود بدانند؛ عنوان می‌کند: متاسفانه برخی نویسندگان که از رفاه بیشتری برخوردار هستند با پرداخت پول بیشتر به ناشر به راحتی برای اثر خود که شاید محتوای خوبی هم نداشته باشد، مجوز چاپ دریافت می‌کنند و آن اثر را در تیراژ بالایی منتشر می‌کنند در حالی که برخی کتاب‌ها با محتوای غنی و ارزشمند به دلیل بی‌پولی نویسنده باید در بایگانی‌ها خاک بخورند یا با تیراژ اندک منتشر شوند.
نویسندگان و دغدغه هایی که همچنان باقی است
او با بیان این مطلب که از ناشران هیچ‌گونه حمایتی به عمل نمی‌آید و به تبع آن هم نویسنده مورد حمایت نیست؛ اظهار می‌کند: چنانچه مشکلات اقتصادی برطرف شود بسیاری از دغدغه‌های ناشران هم برطرف می‌شود و نباید شرایط این گونه باشد که ناشر به دلیل تامین هزینه‌های جاری ناچار به افزایش قیمت شود و از سویی هم مردم توان و قدرت خرید کتاب و اثر فرهنگی را نداشته باشند.
این مترجم پایین بودن حق‌الزحمه ترجمه، بیمه نبودن نویسندگان را از دیگر دغدغه‌های فعالان این عرصه عنوان و اضافه می‌کند: انجمن اهل قلم تنها حمایتی که از نویسندگان دارد در حد پرداخت سالیانه مبلغ اندک بن کتاب است؛ البته برای عضویت در این انجمن باید از هفت‌خوان رستم عبور کرد که سختگیر‌ی‌های غیرمنطقی فعالان حوزه قلم و نویسندگان ‌را برای عضویت در آن ناامید می‌کند.
ابراهیمی‌نصر در مقایسه‌ای میان پیشینه فرهنگی ایران با حوزه فرهنگ و هنر فعلی کشور می‌گوید: متاسفانه ما همواره از تمدن ایران سخن می‌گوییم و خود را دارای تمدنی کهن می‌دانیم و به پیشینه خود می‌بالیم؛ ولی در واقعیت امروز حرفی در حوزه فرهنگ نداریم؛ در گذشته کتاب‌ها با محتوای ارزشمند و بسیار غنی منتشر می‌شدند؛ ولی امروزه به سختی می‌توان یک کتاب دارای ارزش فرهنگی ‌و محتوای غنی پیدا کرد و این امکان وجود ندارد که بتوانیم آثار امروز خود را با گذشته مقایسه کنیم.
کار درحوزه نشر چالش‌برانگیز است

۰

http://dananews.ir/?p=6111   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • رفتار محترمانه با زنان؛ طرحی برای “مرد شدن پسران”، ابتکار یک دبیرستان در پیتسبورگ آمریکا/ 6 بازدید
 • اسکار ۲۰۱۹؛ شبی خاطره‎انگیز برای کتاب سبز و آلفونسو کوارون/ 10 بازدید
 • فرصتی برای نظام درمانی ایران؛ بیماران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال درمان در آلمان!/ 14 بازدید
 • مدیرعامل هما: بدهی بزرگی داریم اما پروازهای اروپایی ادامه دارند/امکان خریداری هواپیمایی نو بسیار دشوار است!/ایران‌ایر قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی در خاورمیانه است/ 19 بازدید
 • صعود بسکتبال ایران به جام جهانی؛ زمانی برای پایان اختلاف‌ها/ 12 بازدید
 • دبیر هیئت دولت: مردم بیش از توطئه‌های دشمن، نگران داخل هستند!/ دولت آرایش خود برای سال ۹۸ را متفاوت طراحی و ترسیم کرده است/ 21 بازدید
 • مسئولان تامین اجتماعی برای عدم اجرای قوانین پرستاری رقابتی تنگاتنگ دارند!/ تا دلتان بخواهد، قوانین اجرا نشده داریم!/ 20 بازدید
 • وزیر امور خارجه قطر : شاهد شکافی بی سابقه میان کشورهای منطقه هستیم/ ایران باید در هر نشست مرتبط با این کشور، حضور داشته باشد/ 22 بازدید
 • مردم تاوان فساد در بخش صادرات را می‌دهند/ ضرورت توقف فعالیت بازار ثانویه ارز /اشخاصی که ارز حاصل از صادرات را برنمی‌گردانند، باید به اشد مجازات برسند/ 21 بازدید
 • محسن هاشمی : FATF به موضوعی برای دوقطبی‌سازی در کشور تبدیل شده است/ طیف مخالف همه توان لجستیکی خود را به میدان آورده است!/ 23 بازدید
 • افتتاح نمایشگاه بین‌المللی اسباب‌بازی با حضور یکصد کشور در نیویورک/ 24 بازدید
 • وزیر آموزش و پرورش : برخی خانواده‌ها به آموزش و پرورش اعتماد ندارند!/ما باید اشکالات‌مان را برطرف کنیم!/ 27 بازدید
 • سوءمدیریت تولیدکننده یا مدیریت درست دلالان؟/ برای مقابله با ترفند دلالان، فعلا خودرو نخرید!/ 15 بازدید
 • مریم طبرسا: ما قائده بازی در بازار جهانی را بلد نیستیم!/ ایکاش،بخش خصوصی در سایه اتاق بازرگانی،می توانست دین خود را به صادرات و واردات ادا کند!/ 59 بازدید
 • محسن عبدالتاجدینی: همایش حکمیت و داوری استان لرستان با حضور دکتر منصور کاظمی روزجمعه ۲۶ بهمن در خرم آباد برگزار می شود/ 141 بازدید
 • رئیس سازمان اوقاف: امکانات اوقاف را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی مردم به کار می گیریم/شکست سرمایه گذاری در سازمان اوقاف و امور خیریه قابل قبول نیست!/ 27 بازدید
 • آغاز ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ برای رشته های با آزمون/چه کسانی می توانند در کنکور ۹۸ ثبت نام کنند/ اعلام ممنوعیت‌ها/ 23 بازدید
 • بیانیه مقام معظم رهبری :عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌ی بعثتهای الهی است/ تسلیم در برابر دشمن برای حل مشکلات اقتصادی، خطایی نابخشودنی است/انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است/ 31 بازدید
 • ملاک‌های داوری هشتمین جشنواره بین‌المللی مدولباس فجر اعلام شد/ 26 بازدید
 • وزیر رفاه: سازمانی مستقل برای زنان و خانواده وجود ندارد! / با مشکلات ساختاری، برای پیگیری امور زنان در کشور مواجه هستیم!/ 35 بازدید
 • محسن عبدالتاجدینی: همایش حکمیت و داوری استان لرستان با حضور دکتر منصور کاظمی روزجمعه ۲۶ بهمن در خرم آباد برگزار می شود/ 141 بازدید
 • پنج چیزی که مردان باید درباره یائسگی بدانند!/ 76 بازدید
 • عیسی کلانتری: بعد از انقلاب دستاوردی در زمینه محیط‌زیست نداشتیم! /وقتی شاخص‌های زیست محیطی رعایت نمی‌شود و حقوق نسل آینده قربانی می‌شود!/ 62 بازدید
 • مریم طبرسا: ما قائده بازی در بازار جهانی را بلد نیستیم!/ ایکاش،بخش خصوصی در سایه اتاق بازرگانی،می توانست دین خود را به صادرات و واردات ادا کند!/ 59 بازدید
 • شهیندخت مولاوردی: فعالیت در حوزه زنان در ایران، باید از یک امر سیاسی به موضوع اجتماعی تبدیل شود/ 53 بازدید
 • ترکیه رکورد خود در صنعت گردشگری را شکست! /جایگاه ایران در رتبه اول گردشگران خارجی به ترکیه/ 53 بازدید
 • سرنوشت عجیب مربیان تیم ملی ایران؛از فرار قطبی و برانکو تا ممنوع‌الورود شدن علی پروین به ورزشگاه‌ها!/ 51 بازدید
 • طراحان سه‌بعدی صحنه جرم؛ بازوی دیجیتال پلیس هلند/ 50 بازدید
 • دکتر محمد عارف: اغلب آثار به‌لحاظ تکنیکی ضعیف و از حیث محتوا شعاری هستند!/ ما زبان ایرانی، نمادهای ایرانی و ملی که بتوانیم آن‌ها را به دنیا صادر کنیم، نمی‌شناسیم!/ 47 بازدید
 • مرکزپژوهش‌های مجلس: افزایش قاچاق سوخت، ایران را مجبور به واردات بنزین می‌کند! /تاکنون هیچ مقام ایرانی درباره سود حاصل از تفاوت قیمت ارز وافزایش قاچاق سوخت سخن نگفته‌اند/ 46 بازدید
 • سازوکار مالی ویژه؛ استقبال ظریف و موگرینی از ثبت ‘ابزار حمایت از مبادلات تجاری’ اروپا و ایران/ 44 بازدید
 • معاون وزیر بهداشت: ۹۰ درصد ایرانیان ورزش نمی‌کنند!/ هر سال ۱۰ هزار ایرانی بر اثر سرطان روده بزرگ فوت می‌کنند/ 42 بازدید
 • مرغ‌هایی که تخم‌ ضد سرطان می‌گذارند!/داروهای به دست‌آمده از این تخم‌مرغ‌ها صد برابر ارزان‌تر از تولید صنعتی آن تمام می‌شود/ 41 بازدید
 • معرفی برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال؛ محمدعلی مهدوی‌راد: اطمینان می‌دهم که داوران عزیز، بدون سوگیری ارزیابی کرده اند/ 40 بازدید
 • مریم حضرتی: قانون تعرفه پرستاری ضمانت اجرایی ندارد/ ۱۹۴ دانشکده پرستاری داریم که ۱۰۹دانشکده آن دولتی است./افزایش خشونت علیه پرستاران!/ 39 بازدید
 • حسن خجسته:رفتارهای رسانه‌ای مارا «بی‌بی‌سی» تعیین می‌کند/در مورد بانوان، اصلاً یک تفکر سازمان‌یافته و منسجم و کاربردی نداریم!/ 38 بازدید
 • واکسن تزریقی فلج اطفال مکملی ایمن برای خوراکی آن/تمامی واکسن‌های توزیع شده از ابتدای سال ۹۵ تاکنون کاملاً سالم بوده و مشکلی نداشته‌اند!/ 35 بازدید
 • وزیر رفاه: سازمانی مستقل برای زنان و خانواده وجود ندارد! / با مشکلات ساختاری، برای پیگیری امور زنان در کشور مواجه هستیم!/ 35 بازدید
 • وزیر ارتباطات: نسل جدید اینترنت خانگی به بهره‌برداری رسید/ارتقا تکنولوژی ADSL به FTTC/ 34 بازدید
 • علی مطهری: اصلاح قانون اساسی ضروری است اما عده‌ای مقابل این کار “گارد دارند”! / محمدرضا باهنر:جز اصول غیرقابل تغییر مانند “اسلامیت و جمهوریت” بسیاری از اصول دیگر قابل تغییر هستند و راه این کار باز است/ 32 بازدید
 • اعلام جزئیات « ورود بدون کنکور به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها» / ۰ نظر
 • رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/برخی می گویند پشت هر تبصره، قافله و قبیله‌ای خوابیده است، یا سواد بودجه‌ای ندارند یا شیطنت می‌کنند! / ۰ نظر
 • دکتر محمد عارف وحسین مسافرآستانه، ظرفیت‌ فرهنگی جشنواره تئاتر مقاومت را بررسی می کنند / ۰ نظر
 • مریم طبرسا: ما قائده بازی در بازار جهانی را بلد نیستیم!/ ایکاش،بخش خصوصی در سایه اتاق بازرگانی،می توانست دین خود را به صادرات و واردات ادا کند! / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری: هاشمی بنیان‌گذار فناوری هسته‌ای در این کشور است / محسن هاشمی: آیت الله هاشمی سردمدار عقلانیت و اعتدال و شخصیتی نقد پذیر و نقدجو بود / ۰ نظر
 • معاون فناوری رئیس جمهوری در بوشهر:طرح‌های فناورانه و برنامه‌های دانش‌بنیان حمایت می‌شود / ۰ نظر
 • حسن خجسته:رفتارهای رسانه‌ای مارا «بی‌بی‌سی» تعیین می‌کند/در مورد بانوان، اصلاً یک تفکر سازمان‌یافته و منسجم و کاربردی نداریم! / ۰ نظر
 • فرصتی برای نظام درمانی ایران؛ بیماران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال درمان در آلمان! / ۰ نظر
 • فراخوان جذب هیئت علمی پزشکی بهمن ماه منتشر می شود / ۰ نظر
 • اکبر ترکان: ارز کشور را مفت هزینه نکنیم/ مصرف بنزین از ۶۲ میلیون به صد میلیون لیتر در روز رسیده! / ۰ نظر
 • وزیر امور خارجه: پس از چهل سال انتخاب‌های اشتباه وقت آن رسیده که دونالد ترامپ در سیاست شکست خورده آمریکا بازنگری کند / ۰ نظر
 • برنامه کامل جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ به وقت ایران + نتایج / ۰ نظر
 • فراخوان مقاله و اعلام برگزاری یازدهمین همایش ملی آموزش / ۰ نظر
 • سازوکار مالی ویژه؛ استقبال ظریف و موگرینی از ثبت ‘ابزار حمایت از مبادلات تجاری’ اروپا و ایران / ۰ نظر
 • سوءمدیریت تولیدکننده یا مدیریت درست دلالان؟/ برای مقابله با ترفند دلالان، فعلا خودرو نخرید! / ۰ نظر
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ دین پژوه برجسته و مفسر قرآن، بزرگمردی که ژرف اندیشی و مرامش پایان ندارد / ۰ نظر
 • «مد و فشن» آلوده‌ترین صنعت دنیا بعد از صنعت نفت!/استفاده از بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در صنعت مد و پوشاک / ۰ نظر
 • معرفی برگزیدگان جایزه جهانی کتاب سال؛ محمدعلی مهدوی‌راد: اطمینان می‌دهم که داوران عزیز، بدون سوگیری ارزیابی کرده اند / ۰ نظر
 • اسکار ۲۰۱۹؛ شبی خاطره‎انگیز برای کتاب سبز و آلفونسو کوارون / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری: آماده روابط دوستانه با یکی دو کشور منطقه هستیم/من در برابر عظمت و اعتماد مردم، سر تواضع فرود می آورم / ۰ نظر