منو
پنجشنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۸
اخبار فرهنگی و هنری, اقتصاد و بازار, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی /   /  زنان و چالش های پیش روی اهالی قلم

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
۹ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۹:۵۷
/
/
625 بازدید
/
/

دانانیوز، منتخب رسانه ها: مریم بهبهانی فر –  نشر که در واقع با اختراع خط و نوشتن آغاز شد؛ ابزاری برای حفظ و انتقال هرگونه محتوای مکتوب و مصوّر است. حوزه نشر به عنوان یکی از مهمترین حوزه‌های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد؛ هم با چالش‌هایی روبرو بوده و همواره نیازمند توجه دستگاه های ذیربط فرهنگی و رسیدگی مسئولان است.
در دوره های مختلف تاریخی، در بستر تمدن کهن و پیشینه غنی فرهنگی ایران زمین، ادیبان، نویسندگان و شاعران بزرگ و ارزشمندی پرورش یافته اند و نام برخی از آنان نیز مرزهای جغرافیایی ایران را در نوردیده و در جهان پر‌آوازه شده است. با این همه اما، همواره صاحبان قلم با چالش های متعددی روبرو بوده اند و طبیعی است در تاریخ معاصر، با ورود دستگاه های چاپ به کشور و فعال شدن ناشران، این چالش ها به گونه ای دیگر به فعالان این حوزه نیز کشیده شده است.
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
نویسندگان و اهالی قلم نیز با تنگناها، مشکلات و نیز محدودیت هایی مواجه بوده و هستند که در ارتباطی تنگاتنگ با ناشران و در مواجهه با چالش های پیش رو گاهی از خیر انتشار آثار خود نیز گذشته اند. این وضعیت تنها محدود به انتشار کتاب نیست و محدوده هایی چون نشریات و روزنامه ها و همچنین در این سال ها، محتوای مجازی در فضای نت را نیز شامل می شود.
برای بررسی آنچه که این سال ها در این حوزه می گذرد؛ به بهانه «روز قلم» پای صحبت بانوانی نشستیم که دستی به قلم داشته و در حوزه نویسندگی، پژوهش و روزنامه‌نگاری فعالیت دارند. میهمانان ما از تنگناهای‌شان با ما سخن گفتند و معتقدند باید از صاحبان حوزه نشر حمایت بیشتری صورت گیرد تا هم انگیزه و رغبت اهل فرهنگ برای ادامه فعالیت در این عرصه افزایش یابد و دیگر اینکه کتاب با قیمت مناسب‌تری به دست مخاطبان برسد تا مردم ایران زمین که همیشه اهل فضل و دانش بوده‌اند از مطالعه فاصله نگیرند و پیشینه فرهنگی خود را از دست ندهیم.
از دیگر دغدغه‌هایی که این بانوان به آن اشاره کردند؛ بالا بودن هزینه پژوهش، تهیه اسناد مورد نیاز و نیز در دسترس نبودن منابع غنی پژوهشی بود که متاسفانه اغلب موسسه‌های پژوهشی در تهران واقع شده و امکان استفاده از آن برای ساکنان شهرستان‌ها به سختی صورت می‌گیرد. این بانوان همچنین نسبت ناکارآمدی مدیران فرهنگی منتقد بودند و عنوان می‌کردند، اغلب کسانی که امروز با سمت مدیر فرهنگی در مسند کارند و به عنوان مدیران این حوزه هستند با تولید فکر و فرهنگ آشنایی چندانی نداشته و این وضعیت سبب شده که بر مشکلات حوزه نشر افزوده شود.
اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند
نسرین ابراهیمی نصر یکی از بانوان نویسنده و مترجمی است که تاکنون ۵ اثر از او به صورت ترجمه توسط نشر شکوفه امیر کبیر منتشر شده است. او در گفت‌وگو با ولایت به تشریح چالش‌های موجود در این حوزه می‌پردازد و خواستار توجه هر چه بیشتر به فعالان این عرصه می‌شود.
ابراهیمی نصر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و از آثار منتشره او می‌توان به کتاب های «خفاش وارونه‌«، «‌مرغ گل باقالی» و «کتابچه جالب» در قالب داستان‌های کودک اشاره کرد. از دیگر آثار این بانوی مترجم «‌دخترها و پسرهای سراسر جهان»، و «زمین و ماه» با محتوای علمی است که از زبان روسی به فارسی ترجمه شده اند.
از این بانوی مترجم دو کتاب دیگر نیز در حوزه ادبیات نوجوان و در قالب طنز آماده چاپ است که احتمال می‌رود یکی از این کتاب‌ها که اصل آن به زبان آلمانی بوده و یک بار به روسی برگردانده شده و اینک توسط نسرین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده «دختری که به بچه‌ها اجازه نمی‌داد با او دوست شوند» نامگذاری شود و کتاب دیگر که اصل آن روسی است هم «در سرزمین داستان‌های درهم و برهم» نام گیرد.
ابراهیمی نصر که در خانواده فرهنگی متولد شده و پدر او جعفر ابراهیمی (شاهد) نیز ‌از شاعران بنام و صاحب اثر بوده و ‌بیش از ۲۰۰ کتاب از او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به چاپ رسیده است؛ مهمترین مشکلات فعالان حوزه نشر را در مسایل اقتصادی عنوان کرده و اظهار می‌کند: مباحث اقتصادی بالا بودن هزینه‌های چاپ، نبود حمایت‌های دولتی و حتی نخریدن کتاب توسط مردم سبب شده که ناشران با مشکلات عدیده و تنگناهای مالی روبرو شوند تا آنجایی که یکی از ناشران مشهور ایران ظرف یکسال گذشته هیچ کتاب جدیدی را منتشر نکرده است و تنها در موارد محدودی تجدید چاپ داشته است.
او با بیان اینکه چالش‌های اقتصادی و گرفتاری‌ها متعدد مردم را دچار روزمرگی کرده است؛ می‌افزاید: متاسفانه مشکلات اقتصادی سبب شده که مردم دیگر کتاب را اولویت زندگی خود نمی‌دانند از این‌رو به خرید کتاب روی نمی‌آورند؛ در پی این امر ناشران ‌در زمینه‌ی فروش با چالش روبرو شده‌اند تا آنجایی که هزینه‌های آنها تامین نمی‌شود از این‌رو برخی به ناچار انتشارات خود را تعطیل کرده‌اند.
این مترجم، بی‌توجهی به محتوای کتاب‌ها را از دیگر مشکلات حوزه نشر بیان و اضافه می‌کند: متاسفانه امروزه تنها جنبه اقتصادی کار برای ناشران حایز اهمیت است و برخی از آنها بدون هیچ‌گونه تخصصی و بدون آگاهی و شناخت به این حرفه تنها با نگاه تجاری به این عرصه ورود کرده‌اند؛ از این‌رو به محتوای اثر منتشره توجهی ندارند و تنها به دنبال سودآوری و کسب درآمد هستند که چاپ این‌گونه آثار بی‌محتوا سبب آسیب به حوزه نشر می‌شود.
ابراهیمی‌نصر با انتقاد به عملکرد برخی ناشران تصریح می‌کند: جای سوال است که چرا کتاب‌های بی‌محتوا و ضعیف مجوز چاپ دریافت می‌کنند‌ و این پسندیده نیست که نویسنده پول بدهد و ناشر هم تنها با رویکرد اقتصادی به مقوله نشر نگاه کند و بدون هیچ‌گونه نظارتی اقدام به چاپ اثر کند. نباید فراموش کنیم که ادامه این روند، حوزه فرهنگ و قلم ایران زمین که پیشینه غنی فرهنگی آن در جهان شهرت دارد را با چالش و سستی روبرو می‌کند.
او، فراموشی جایگاه ویراستاری ‌در برخی موسسه‌ها و شرکت‌های انتشاراتی را از دیگر ضعف‌های حوزه نشر عنوان و بیان می‌کند: این مقوله اگرچه بسیار حایز اهمیت است؛ ولی چندی است که ناشران با هدف کاهش هزینه‌ها این جایگاه حساس در حوزه نشر را حذف کرده‌اند و در مجموعه‌های خود نیازی به این جایگاه نمی‌بینند؛ در حالی که ویراستار، کتاب را به لحاظ نگارشی و محتوایی رصد می‌کند و به نوعی کار نظارتی را انجام می‌دهد تا اثر با غلط در بازار عرضه نشود که اطلاعات نادرست به مخاطب بدهد.
این مترجم با تاکید به این مطلب که در حوزه نشر نباید تنها درآمدزایی ملاک باشد؛ می‌گوید: اگرچه در چاپ یک اثر تنها باید به دنبال آگاه بخشی به مخاطب بود؛ متاسفانه امروزه آنچنان برای نوسنده محدودیت ایجاد می‌کنند و یا خط قرمزهای متعدد در مقابل او قرار می‌دهند که دیگر نویسنده از رسالت اصلی خود فاصله می‌گیرد.
اعمال سختگیری‌های غیر‌منطقی و حذف واژه‌ها
ابراهیمی‌نصر ادامه می‌دهد: از سختگیری‌های غیر‌منطقی که امروزه با آن روبرو هستیم؛ حذف برخی واژه‌ها است. به عنوان مثال استفاده از کلمه «جادو» را در ادبیات کودک جایز نمی‌دانند و آن را سبب آسیب رساندن به روحیه کودک می‌دانند در حالی شاید محتوای اثر تخیلی باشد و این گونه کلمات در ایجاد فضاسازی متن اثر بخش باشد.
او که ۵ سال است، اثری را منتشر نکرده با انتقاد به مشکلات موجود در حوزه نشر می‌گوید: زمانی که به دنبال انتشار آثار خود بودم؛ ‌آنچنان با سنگ‌انداری‌ها و ممنوعیت‌های متعددی روبرو شدم که دیگر به ستوه آمدم ‌و از این کار فاصله گرفتم؛ چرا که احساس می‌کردم آنچه را که باید نمی‌توانم به مخاطب عرضه کنم.
این نویسنده، حوزه فرهنگ، ادب و هنر را درگیر چالش‌های زیادی می‌داند و خاطر نشان می‌کند: با این اوضاع و احوال موجود هیج نمی‌دانم که می‌شود به آینده امیدوار بود و یا باید عطای این کار را به لقای آن بخشید و از آن فاصله گرفت.

این مترجم یاد‌آور می شود: در اوایل انقلاب و حتی پیش از آن اگرچه جمعیت کمتری داشتیم؛ اما گاهی از برخی آثار در چاپ اول بیش از ۵۰ هزارنسخه به چاپ می‌رسید؛ ولی امروزه ناشر قدرت ریسک ندارد و از هر اثر ابتدا ۵۰۰ نسخه منتشر می‌کند و در صورتی که مطمئن شود متقاضی برای خرید دارد؛ آن را تجدید چاپ می‌کند که در این صورت هم باز به دلیل بالا بودن هزینه کاغذ و نبود یارانه‌های حمایتی اثر موجود را به میزان محدود چاپ می‌کند و این‌ها برای صاحبان حوزه نشر بسیار دردناک است.
ابراهیمی‌نصر با تاکید بر این مطلب که باید در جامعه بسترهایی فراهم شود تا مردم به بلوغ فکری برسند و کتاب را تنها راه نجات خود بدانند؛ عنوان می‌کند: متاسفانه برخی نویسندگان که از رفاه بیشتری برخوردار هستند با پرداخت پول بیشتر به ناشر به راحتی برای اثر خود که شاید محتوای خوبی هم نداشته باشد، مجوز چاپ دریافت می‌کنند و آن اثر را در تیراژ بالایی منتشر می‌کنند در حالی که برخی کتاب‌ها با محتوای غنی و ارزشمند به دلیل بی‌پولی نویسنده باید در بایگانی‌ها خاک بخورند یا با تیراژ اندک منتشر شوند.
نویسندگان و دغدغه هایی که همچنان باقی است
او با بیان این مطلب که از ناشران هیچ‌گونه حمایتی به عمل نمی‌آید و به تبع آن هم نویسنده مورد حمایت نیست؛ اظهار می‌کند: چنانچه مشکلات اقتصادی برطرف شود بسیاری از دغدغه‌های ناشران هم برطرف می‌شود و نباید شرایط این گونه باشد که ناشر به دلیل تامین هزینه‌های جاری ناچار به افزایش قیمت شود و از سویی هم مردم توان و قدرت خرید کتاب و اثر فرهنگی را نداشته باشند.
این مترجم پایین بودن حق‌الزحمه ترجمه، بیمه نبودن نویسندگان را از دیگر دغدغه‌های فعالان این عرصه عنوان و اضافه می‌کند: انجمن اهل قلم تنها حمایتی که از نویسندگان دارد در حد پرداخت سالیانه مبلغ اندک بن کتاب است؛ البته برای عضویت در این انجمن باید از هفت‌خوان رستم عبور کرد که سختگیر‌ی‌های غیرمنطقی فعالان حوزه قلم و نویسندگان ‌را برای عضویت در آن ناامید می‌کند.
ابراهیمی‌نصر در مقایسه‌ای میان پیشینه فرهنگی ایران با حوزه فرهنگ و هنر فعلی کشور می‌گوید: متاسفانه ما همواره از تمدن ایران سخن می‌گوییم و خود را دارای تمدنی کهن می‌دانیم و به پیشینه خود می‌بالیم؛ ولی در واقعیت امروز حرفی در حوزه فرهنگ نداریم؛ در گذشته کتاب‌ها با محتوای ارزشمند و بسیار غنی منتشر می‌شدند؛ ولی امروزه به سختی می‌توان یک کتاب دارای ارزش فرهنگی ‌و محتوای غنی پیدا کرد و این امکان وجود ندارد که بتوانیم آثار امروز خود را با گذشته مقایسه کنیم.
کار درحوزه نشر چالش‌برانگیز است

۰

http://dananews.ir/?p=6111   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • پذیرش دانشجوی ارشد به شیوه «آ. ت. ت»برای دانشگاههای برتر/ 2 بازدید
 • دکتر طهرانچی جزئیات تفکیک وظایف پژوهشی دانشگاه آزاد را اعلام کرد/ 3 بازدید
 • وزیر علوم از مقابله با تقلب های علمی و جلوگیری از خریدوفروش پایان‌نامه‌ها و پرداخت متمرکز حقوق کارکنان قراردادی دانشگاه‌ها خبرداد/ 6 بازدید
 • دکتر سیدجواد حسینی: کنکورزدایی از نظام آموزش و پرورش یکی از اهداف مهم ما است که به صورت جدی آن را دنبال می‌کنیم!/ 11 بازدید
 • سمپوزیوم تحقیقات آموزشی دانشگاه آکسفورد، با سخنرانی دکتر سعید صفایی موحد، پژوهشگر ایرانی تعلیم و تربیت برگزار شد/ 36 بازدید
 • ادامه قانون شکنی وزارت صمت با برگزاری یک نمایشگاه پر مخاطب دیگر در تهران/ شهروندان تهران قربانی یک معامله خطرناک!/ 36 بازدید
 • استانبول؛ مهمان‌نوازترین شهر اروپا/ 32 بازدید
 • ایران، جزو ۱۰ کشور پرمصرف کیسه و ظروف پلاستیکی!/ 28 بازدید
 • علی شمخانی: ایران قرارداد هسته ای را به طور یکطرفه به پیش نخواهد برد/مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه: بدنبال به کاهش تنش‌های رو به افزایش در منطقه هستیم/ 31 بازدید
 • واردات کالا از ایران به گرجستان سخت تر می شود!/ 44 بازدید
 • ایران رمز دیجیتال داخلی عرضه می‌کند/ 44 بازدید
 • اصلاح آیین‌نامه مدیریت دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ 27 بازدید
 • ورزش اول مهم‌تر است یا منافع افراد؟/۹ ماه بلاتکلیفی برای کشتی ایران بس نیست؟!/ 25 بازدید
 • مصوبه دولت در تغییرات جدید در مصارف یارانه وحذف سه دهک بالای درآمدی / 24 بازدید
 • نقادی وضع مدرسه؛ یحیی قائدی از «مرگ مدرسه»می گوید!/ 26 بازدید
 • شفافیت در حقوق و مزایای مدیران به کجا رسید؟ /سامانه بی‌سرپرست شد!/ 25 بازدید
 • ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها؛ اتلاف ۱۰۰۰ برگ کاغذ در مراحل مختلف نگارش پایان‌نامه/ 26 بازدید
 • یکشنبه آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸/ثبت نام ۶۱۵ هزار و ۴۵۲ داوطلب در این آزمون/ 31 بازدید
 • رئیس سازمان مالیاتی کشور:نقش ۳۷ درصدی مالیات در تامین هزینه‌های کشور / باید دسترسی کامل به گردش‌های مالی درکشور داشته باشیم/ 26 بازدید
 • تحقق اصل چهل ودوم قانون اساسی گامی پیشگیرانه برای شفافیت در مبارزه با فساد مسئولان حکومتی ودولتی!/ 24 بازدید
 • ایران رمز دیجیتال داخلی عرضه می‌کند/ 44 بازدید
 • واردات کالا از ایران به گرجستان سخت تر می شود!/ 44 بازدید
 • ادامه قانون شکنی وزارت صمت با برگزاری یک نمایشگاه پر مخاطب دیگر در تهران/ شهروندان تهران قربانی یک معامله خطرناک!/ 36 بازدید
 • سمپوزیوم تحقیقات آموزشی دانشگاه آکسفورد، با سخنرانی دکتر سعید صفایی موحد، پژوهشگر ایرانی تعلیم و تربیت برگزار شد/ 36 بازدید
 • استانبول؛ مهمان‌نوازترین شهر اروپا/ 32 بازدید
 • علی شمخانی: ایران قرارداد هسته ای را به طور یکطرفه به پیش نخواهد برد/مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه: بدنبال به کاهش تنش‌های رو به افزایش در منطقه هستیم/ 31 بازدید
 • یکشنبه آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸/ثبت نام ۶۱۵ هزار و ۴۵۲ داوطلب در این آزمون/ 31 بازدید
 • ایران، جزو ۱۰ کشور پرمصرف کیسه و ظروف پلاستیکی!/ 28 بازدید
 • اصلاح آیین‌نامه مدیریت دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ 27 بازدید
 • نقادی وضع مدرسه؛ یحیی قائدی از «مرگ مدرسه»می گوید!/ 26 بازدید
 • رئیس سازمان مالیاتی کشور:نقش ۳۷ درصدی مالیات در تامین هزینه‌های کشور / باید دسترسی کامل به گردش‌های مالی درکشور داشته باشیم/ 26 بازدید
 • ممنوعیت چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها؛ اتلاف ۱۰۰۰ برگ کاغذ در مراحل مختلف نگارش پایان‌نامه/ 26 بازدید
 • ورزش اول مهم‌تر است یا منافع افراد؟/۹ ماه بلاتکلیفی برای کشتی ایران بس نیست؟!/ 25 بازدید
 • شفافیت در حقوق و مزایای مدیران به کجا رسید؟ /سامانه بی‌سرپرست شد!/ 25 بازدید
 • مصوبه دولت در تغییرات جدید در مصارف یارانه وحذف سه دهک بالای درآمدی / 24 بازدید
 • مصرف سیگار؛ نشانه جدی جهل وفقدان عزت نفس یا توهم آغاز بلوغ!؟/ 24 بازدید
 • تحقق اصل چهل ودوم قانون اساسی گامی پیشگیرانه برای شفافیت در مبارزه با فساد مسئولان حکومتی ودولتی!/ 24 بازدید
 • فراخوان سازمان ملل متحد برای دریافت تقاضا نامه جوانان جهت شرکت دراجلاس اقلیمی در نیویورک/ 22 بازدید
 • دکتر سیدجواد حسینی: کنکورزدایی از نظام آموزش و پرورش یکی از اهداف مهم ما است که به صورت جدی آن را دنبال می‌کنیم!/ 11 بازدید
 • وزیر علوم از مقابله با تقلب های علمی و جلوگیری از خریدوفروش پایان‌نامه‌ها و پرداخت متمرکز حقوق کارکنان قراردادی دانشگاه‌ها خبرداد/ 6 بازدید
 • سمپوزیوم تحقیقات آموزشی دانشگاه آکسفورد، با سخنرانی دکتر سعید صفایی موحد، پژوهشگر ایرانی تعلیم و تربیت برگزار شد / ۰ نظر
 • با تعطیلات ۵۳ روزه در سال، ایران بیشترین تعداد روزهای تعطیل و «مرخصی با حقوق» را دارد! / ۰ نظر
 • نقادی وضع مدرسه؛ یحیی قائدی از «مرگ مدرسه»می گوید! / ۰ نظر
 • دکتر سیدجواد حسینی: کنکورزدایی از نظام آموزش و پرورش یکی از اهداف مهم ما است که به صورت جدی آن را دنبال می‌کنیم! / ۰ نظر
 • برای چهارمین سال متوالی؛ایران قهرمان مسابقات وزنه‌برداری جوانان جهان شد / ۰ نظر
 • مصوبه دولت در تغییرات جدید در مصارف یارانه وحذف سه دهک بالای درآمدی  / ۰ نظر
 • وزیر علوم از مقابله با تقلب های علمی و جلوگیری از خریدوفروش پایان‌نامه‌ها و پرداخت متمرکز حقوق کارکنان قراردادی دانشگاه‌ها خبرداد / ۰ نظر
 • سلول درمانی جایگزین پیوند کلیه می شود / ۰ نظر
 • ورزش اول مهم‌تر است یا منافع افراد؟/۹ ماه بلاتکلیفی برای کشتی ایران بس نیست؟! / ۰ نظر
 • دکتر طهرانچی جزئیات تفکیک وظایف پژوهشی دانشگاه آزاد را اعلام کرد / ۰ نظر
 • مدیرعامل روسنفت روسیه: تحریم ضد ایران و ونزوئلا یک سوم انرژی جهان را محدود کرد/شریکان و متحدان آمریکا نیز دچار آسیب می‌شوند / ۰ نظر
 • اصلاح آیین‌نامه مدیریت دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی / ۰ نظر
 • غلامعلی افروز: بی تفاوتی بسیار هزینه دارد/جلیل محبی: بیشتر لجبازی در جامعه امروز، لجبازی سیاسی است!/ احمد مازنی: به من چه یا به تو چه آثار زیانباری برای جامعه در پی دارد / ۰ نظر
 • پذیرش دانشجوی ارشد به شیوه «آ. ت. ت»برای دانشگاههای برتر / ۰ نظر
 • مصرف سیگار؛ نشانه جدی جهل وفقدان عزت نفس یا توهم آغاز بلوغ!؟ / ۰ نظر
 • ایران رمز دیجیتال داخلی عرضه می‌کند / ۰ نظر
 • وزارت ۶۵۰ روزه بطحایی در آموزش و پرورش؛ از تغییرات ساختاری و چابک سازی وزارتخانه وخروج مدارس از شیوه مدیریت سنتی تا شعارهایی برای حذف مافیای کنکور / ۰ نظر
 • فراخوان سازمان ملل متحد برای دریافت تقاضا نامه جوانان جهت شرکت دراجلاس اقلیمی در نیویورک / ۰ نظر
 • واردات کالا از ایران به گرجستان سخت تر می شود! / ۰ نظر
 • پیروزی ۳-۱ تیم ملی والیبال ایران در مقابل آرژانتین / ۰ نظر