منو
دوشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار فرهنگی و هنری, اقتصاد و بازار, علمی و آموزشی, فرهنگی و اجتماعی /   /  زنان و چالش های پیش روی اهالی قلم

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!

نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
۹ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۹:۵۷
/
/
260 بازدید
/
/

دانانیوز، منتخب رسانه ها: مریم بهبهانی فر –  نشر که در واقع با اختراع خط و نوشتن آغاز شد؛ ابزاری برای حفظ و انتقال هرگونه محتوای مکتوب و مصوّر است. حوزه نشر به عنوان یکی از مهمترین حوزه‌های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد؛ هم با چالش‌هایی روبرو بوده و همواره نیازمند توجه دستگاه های ذیربط فرهنگی و رسیدگی مسئولان است.
در دوره های مختلف تاریخی، در بستر تمدن کهن و پیشینه غنی فرهنگی ایران زمین، ادیبان، نویسندگان و شاعران بزرگ و ارزشمندی پرورش یافته اند و نام برخی از آنان نیز مرزهای جغرافیایی ایران را در نوردیده و در جهان پر‌آوازه شده است. با این همه اما، همواره صاحبان قلم با چالش های متعددی روبرو بوده اند و طبیعی است در تاریخ معاصر، با ورود دستگاه های چاپ به کشور و فعال شدن ناشران، این چالش ها به گونه ای دیگر به فعالان این حوزه نیز کشیده شده است.
به طور معمول عبور از ممیزی‌ها، تقویت قوانین مربوط به حق تکثیر، شفاف‌سازی رویه‌ها و دستورالعمل‌های چاپ کتاب، اختصاص حمایت‌های یارانه‌ای به حوزه نشر و سامان‌بخشی بازار توزیع کتاب، همواره از مطالبات ناشران برای بهبود فضای نشر بوده؛ ولی در سال‌های گذشته هم اقدامی در این باره صورت نگرفته است.
نویسندگان و اهالی قلم نیز با تنگناها، مشکلات و نیز محدودیت هایی مواجه بوده و هستند که در ارتباطی تنگاتنگ با ناشران و در مواجهه با چالش های پیش رو گاهی از خیر انتشار آثار خود نیز گذشته اند. این وضعیت تنها محدود به انتشار کتاب نیست و محدوده هایی چون نشریات و روزنامه ها و همچنین در این سال ها، محتوای مجازی در فضای نت را نیز شامل می شود.
برای بررسی آنچه که این سال ها در این حوزه می گذرد؛ به بهانه «روز قلم» پای صحبت بانوانی نشستیم که دستی به قلم داشته و در حوزه نویسندگی، پژوهش و روزنامه‌نگاری فعالیت دارند. میهمانان ما از تنگناهای‌شان با ما سخن گفتند و معتقدند باید از صاحبان حوزه نشر حمایت بیشتری صورت گیرد تا هم انگیزه و رغبت اهل فرهنگ برای ادامه فعالیت در این عرصه افزایش یابد و دیگر اینکه کتاب با قیمت مناسب‌تری به دست مخاطبان برسد تا مردم ایران زمین که همیشه اهل فضل و دانش بوده‌اند از مطالعه فاصله نگیرند و پیشینه فرهنگی خود را از دست ندهیم.
از دیگر دغدغه‌هایی که این بانوان به آن اشاره کردند؛ بالا بودن هزینه پژوهش، تهیه اسناد مورد نیاز و نیز در دسترس نبودن منابع غنی پژوهشی بود که متاسفانه اغلب موسسه‌های پژوهشی در تهران واقع شده و امکان استفاده از آن برای ساکنان شهرستان‌ها به سختی صورت می‌گیرد. این بانوان همچنین نسبت ناکارآمدی مدیران فرهنگی منتقد بودند و عنوان می‌کردند، اغلب کسانی که امروز با سمت مدیر فرهنگی در مسند کارند و به عنوان مدیران این حوزه هستند با تولید فکر و فرهنگ آشنایی چندانی نداشته و این وضعیت سبب شده که بر مشکلات حوزه نشر افزوده شود.
اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند
نسرین ابراهیمی نصر یکی از بانوان نویسنده و مترجمی است که تاکنون ۵ اثر از او به صورت ترجمه توسط نشر شکوفه امیر کبیر منتشر شده است. او در گفت‌وگو با ولایت به تشریح چالش‌های موجود در این حوزه می‌پردازد و خواستار توجه هر چه بیشتر به فعالان این عرصه می‌شود.
ابراهیمی نصر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و از آثار منتشره او می‌توان به کتاب های «خفاش وارونه‌«، «‌مرغ گل باقالی» و «کتابچه جالب» در قالب داستان‌های کودک اشاره کرد. از دیگر آثار این بانوی مترجم «‌دخترها و پسرهای سراسر جهان»، و «زمین و ماه» با محتوای علمی است که از زبان روسی به فارسی ترجمه شده اند.
از این بانوی مترجم دو کتاب دیگر نیز در حوزه ادبیات نوجوان و در قالب طنز آماده چاپ است که احتمال می‌رود یکی از این کتاب‌ها که اصل آن به زبان آلمانی بوده و یک بار به روسی برگردانده شده و اینک توسط نسرین ابراهیمی به فارسی ترجمه شده «دختری که به بچه‌ها اجازه نمی‌داد با او دوست شوند» نامگذاری شود و کتاب دیگر که اصل آن روسی است هم «در سرزمین داستان‌های درهم و برهم» نام گیرد.
ابراهیمی نصر که در خانواده فرهنگی متولد شده و پدر او جعفر ابراهیمی (شاهد) نیز ‌از شاعران بنام و صاحب اثر بوده و ‌بیش از ۲۰۰ کتاب از او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به چاپ رسیده است؛ مهمترین مشکلات فعالان حوزه نشر را در مسایل اقتصادی عنوان کرده و اظهار می‌کند: مباحث اقتصادی بالا بودن هزینه‌های چاپ، نبود حمایت‌های دولتی و حتی نخریدن کتاب توسط مردم سبب شده که ناشران با مشکلات عدیده و تنگناهای مالی روبرو شوند تا آنجایی که یکی از ناشران مشهور ایران ظرف یکسال گذشته هیچ کتاب جدیدی را منتشر نکرده است و تنها در موارد محدودی تجدید چاپ داشته است.
او با بیان اینکه چالش‌های اقتصادی و گرفتاری‌ها متعدد مردم را دچار روزمرگی کرده است؛ می‌افزاید: متاسفانه مشکلات اقتصادی سبب شده که مردم دیگر کتاب را اولویت زندگی خود نمی‌دانند از این‌رو به خرید کتاب روی نمی‌آورند؛ در پی این امر ناشران ‌در زمینه‌ی فروش با چالش روبرو شده‌اند تا آنجایی که هزینه‌های آنها تامین نمی‌شود از این‌رو برخی به ناچار انتشارات خود را تعطیل کرده‌اند.
این مترجم، بی‌توجهی به محتوای کتاب‌ها را از دیگر مشکلات حوزه نشر بیان و اضافه می‌کند: متاسفانه امروزه تنها جنبه اقتصادی کار برای ناشران حایز اهمیت است و برخی از آنها بدون هیچ‌گونه تخصصی و بدون آگاهی و شناخت به این حرفه تنها با نگاه تجاری به این عرصه ورود کرده‌اند؛ از این‌رو به محتوای اثر منتشره توجهی ندارند و تنها به دنبال سودآوری و کسب درآمد هستند که چاپ این‌گونه آثار بی‌محتوا سبب آسیب به حوزه نشر می‌شود.
ابراهیمی‌نصر با انتقاد به عملکرد برخی ناشران تصریح می‌کند: جای سوال است که چرا کتاب‌های بی‌محتوا و ضعیف مجوز چاپ دریافت می‌کنند‌ و این پسندیده نیست که نویسنده پول بدهد و ناشر هم تنها با رویکرد اقتصادی به مقوله نشر نگاه کند و بدون هیچ‌گونه نظارتی اقدام به چاپ اثر کند. نباید فراموش کنیم که ادامه این روند، حوزه فرهنگ و قلم ایران زمین که پیشینه غنی فرهنگی آن در جهان شهرت دارد را با چالش و سستی روبرو می‌کند.
او، فراموشی جایگاه ویراستاری ‌در برخی موسسه‌ها و شرکت‌های انتشاراتی را از دیگر ضعف‌های حوزه نشر عنوان و بیان می‌کند: این مقوله اگرچه بسیار حایز اهمیت است؛ ولی چندی است که ناشران با هدف کاهش هزینه‌ها این جایگاه حساس در حوزه نشر را حذف کرده‌اند و در مجموعه‌های خود نیازی به این جایگاه نمی‌بینند؛ در حالی که ویراستار، کتاب را به لحاظ نگارشی و محتوایی رصد می‌کند و به نوعی کار نظارتی را انجام می‌دهد تا اثر با غلط در بازار عرضه نشود که اطلاعات نادرست به مخاطب بدهد.
این مترجم با تاکید به این مطلب که در حوزه نشر نباید تنها درآمدزایی ملاک باشد؛ می‌گوید: اگرچه در چاپ یک اثر تنها باید به دنبال آگاه بخشی به مخاطب بود؛ متاسفانه امروزه آنچنان برای نوسنده محدودیت ایجاد می‌کنند و یا خط قرمزهای متعدد در مقابل او قرار می‌دهند که دیگر نویسنده از رسالت اصلی خود فاصله می‌گیرد.
اعمال سختگیری‌های غیر‌منطقی و حذف واژه‌ها
ابراهیمی‌نصر ادامه می‌دهد: از سختگیری‌های غیر‌منطقی که امروزه با آن روبرو هستیم؛ حذف برخی واژه‌ها است. به عنوان مثال استفاده از کلمه «جادو» را در ادبیات کودک جایز نمی‌دانند و آن را سبب آسیب رساندن به روحیه کودک می‌دانند در حالی شاید محتوای اثر تخیلی باشد و این گونه کلمات در ایجاد فضاسازی متن اثر بخش باشد.
او که ۵ سال است، اثری را منتشر نکرده با انتقاد به مشکلات موجود در حوزه نشر می‌گوید: زمانی که به دنبال انتشار آثار خود بودم؛ ‌آنچنان با سنگ‌انداری‌ها و ممنوعیت‌های متعددی روبرو شدم که دیگر به ستوه آمدم ‌و از این کار فاصله گرفتم؛ چرا که احساس می‌کردم آنچه را که باید نمی‌توانم به مخاطب عرضه کنم.
این نویسنده، حوزه فرهنگ، ادب و هنر را درگیر چالش‌های زیادی می‌داند و خاطر نشان می‌کند: با این اوضاع و احوال موجود هیج نمی‌دانم که می‌شود به آینده امیدوار بود و یا باید عطای این کار را به لقای آن بخشید و از آن فاصله گرفت.

این مترجم یاد‌آور می شود: در اوایل انقلاب و حتی پیش از آن اگرچه جمعیت کمتری داشتیم؛ اما گاهی از برخی آثار در چاپ اول بیش از ۵۰ هزارنسخه به چاپ می‌رسید؛ ولی امروزه ناشر قدرت ریسک ندارد و از هر اثر ابتدا ۵۰۰ نسخه منتشر می‌کند و در صورتی که مطمئن شود متقاضی برای خرید دارد؛ آن را تجدید چاپ می‌کند که در این صورت هم باز به دلیل بالا بودن هزینه کاغذ و نبود یارانه‌های حمایتی اثر موجود را به میزان محدود چاپ می‌کند و این‌ها برای صاحبان حوزه نشر بسیار دردناک است.
ابراهیمی‌نصر با تاکید بر این مطلب که باید در جامعه بسترهایی فراهم شود تا مردم به بلوغ فکری برسند و کتاب را تنها راه نجات خود بدانند؛ عنوان می‌کند: متاسفانه برخی نویسندگان که از رفاه بیشتری برخوردار هستند با پرداخت پول بیشتر به ناشر به راحتی برای اثر خود که شاید محتوای خوبی هم نداشته باشد، مجوز چاپ دریافت می‌کنند و آن اثر را در تیراژ بالایی منتشر می‌کنند در حالی که برخی کتاب‌ها با محتوای غنی و ارزشمند به دلیل بی‌پولی نویسنده باید در بایگانی‌ها خاک بخورند یا با تیراژ اندک منتشر شوند.
نویسندگان و دغدغه هایی که همچنان باقی است
او با بیان این مطلب که از ناشران هیچ‌گونه حمایتی به عمل نمی‌آید و به تبع آن هم نویسنده مورد حمایت نیست؛ اظهار می‌کند: چنانچه مشکلات اقتصادی برطرف شود بسیاری از دغدغه‌های ناشران هم برطرف می‌شود و نباید شرایط این گونه باشد که ناشر به دلیل تامین هزینه‌های جاری ناچار به افزایش قیمت شود و از سویی هم مردم توان و قدرت خرید کتاب و اثر فرهنگی را نداشته باشند.
این مترجم پایین بودن حق‌الزحمه ترجمه، بیمه نبودن نویسندگان را از دیگر دغدغه‌های فعالان این عرصه عنوان و اضافه می‌کند: انجمن اهل قلم تنها حمایتی که از نویسندگان دارد در حد پرداخت سالیانه مبلغ اندک بن کتاب است؛ البته برای عضویت در این انجمن باید از هفت‌خوان رستم عبور کرد که سختگیر‌ی‌های غیرمنطقی فعالان حوزه قلم و نویسندگان ‌را برای عضویت در آن ناامید می‌کند.
ابراهیمی‌نصر در مقایسه‌ای میان پیشینه فرهنگی ایران با حوزه فرهنگ و هنر فعلی کشور می‌گوید: متاسفانه ما همواره از تمدن ایران سخن می‌گوییم و خود را دارای تمدنی کهن می‌دانیم و به پیشینه خود می‌بالیم؛ ولی در واقعیت امروز حرفی در حوزه فرهنگ نداریم؛ در گذشته کتاب‌ها با محتوای ارزشمند و بسیار غنی منتشر می‌شدند؛ ولی امروزه به سختی می‌توان یک کتاب دارای ارزش فرهنگی ‌و محتوای غنی پیدا کرد و این امکان وجود ندارد که بتوانیم آثار امروز خود را با گذشته مقایسه کنیم.
کار درحوزه نشر چالش‌برانگیز است

۰

http://dananews.ir/?p=6111   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • “هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران” :باید دید امنیتی به دانشگاه‌ها از بین برود/بهتر است گزاره‌ها ایدئولوژیک واعمال سلیقه نباشد!/ 8 بازدید
 • رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای:ثبات مدیریتی در وزارت علوم سبب ارتقاء نظام آموزش عالی می‌شود/توجه به عرصه اشتغال، تولید و درآمدزایی و ارتباط هدفمندباصنعت و کارافرینی/ 10 بازدید
 • وزیر ارتباطات: کودکان و نوجوانان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار بین‌المللی محتوا در جهان هستند/ 6 بازدید
 • فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند/ 7 بازدید
 • عیسی کلانتری:بالاترین فرسایش آب و خاک دنیا در ایران است/۸۰درصد صنایع تولیدی کشور مبنای زیست محیطی ندارند!/ 9 بازدید
 • ماهواره‌های مخابراتی رقیب اپراتورهای موبایل می‌شوند/مدل قیمت‌گذاری اینترنت تغییر می‌کند/ آزادسازی نرخ اتصال اولیه/ 11 بازدید
 • ورود ارز بدون محدودیت، باابلاغ مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی/ 10 بازدید
 • دکتر منیژه نویدنیا از اهداف تاسیس ودغدغه هایش در” سایت جامعه شناسان جوان” می گوید!/ 98 بازدید
 • نقش و تأثیر حکمیت و داوری در تقلیل پرونده های قوه قضائیه در ” همایش تخصصی فراز و فرودهای حکمیت و داوری در ایران” بررسی می شود/ 33 بازدید
 • متقاضیان دکتری برای انتخاب دانشگاه های خارج از کشور محدود شدند!/ 12 بازدید
 • مهمترین بندهای لایحه بودجه ۹۸/ثبات قیمت سوخت و یارانه نقدی خانوار/ 13 بازدید
 • آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ / هزینه ثبت نام ۴۵۰ هزار ریال (۴۵ هزار تومان) است/ 14 بازدید
 • روایتی دردآور از رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان!/ 14 بازدید
 • چرا ایرانیان از خاویار، غذای ایرانی سهمی ندارند؟/ 12 بازدید
 • وزیرنفت ایران: کاهش حتی یک بشکه نفت خط قرمز ایران است/ آمریکا به اوپک رویکرد غیرحرفه‌ای و مداخله‌جویانه دارد/ 14 بازدید
 • سخنگوی قوه قضاییه:آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد/ کاهش مواعد اعتراض به آرا/ 13 بازدید
 • معاون اول رییس جمهوری: دانشجو بزرگترین “سرمایه انسانی” و دانشگاه مهمترین “نهاد عقلانیت جامعه” است/ 14 بازدید
 • معاون آموزشی وزیر علوم: بایدمیدان آموزش را برای غیرایرانی‌ها باز کنیم! /سندآمایش آموزش عالی پس از هفت مرحله ویرایش تصویب شد/ 14 بازدید
 • منصور کاظمی : ” همایش تخصصی فراز و فرودهای حکمیت و داوری در ایران”  با همکاری دانشگاه خوارزمی در تهران برگزار می شود/ 192 بازدید
 • آغازثبت‌نام آزمون دکتری/ 15 بازدید
 • منصور کاظمی : ” همایش تخصصی فراز و فرودهای حکمیت و داوری در ایران”  با همکاری دانشگاه خوارزمی در تهران برگزار می شود/ 192 بازدید
 • دکتر منیژه نویدنیا از اهداف تاسیس ودغدغه هایش در” سایت جامعه شناسان جوان” می گوید!/ 98 بازدید
 • نقش و تأثیر حکمیت و داوری در تقلیل پرونده های قوه قضائیه در ” همایش تخصصی فراز و فرودهای حکمیت و داوری در ایران” بررسی می شود/ 33 بازدید
 • آغازثبت‌نام آزمون دکتری/ 15 بازدید
 • معاون آموزشی وزیر علوم: بایدمیدان آموزش را برای غیرایرانی‌ها باز کنیم! /سندآمایش آموزش عالی پس از هفت مرحله ویرایش تصویب شد/ 14 بازدید
 • معاون اول رییس جمهوری: دانشجو بزرگترین “سرمایه انسانی” و دانشگاه مهمترین “نهاد عقلانیت جامعه” است/ 14 بازدید
 • وزیرنفت ایران: کاهش حتی یک بشکه نفت خط قرمز ایران است/ آمریکا به اوپک رویکرد غیرحرفه‌ای و مداخله‌جویانه دارد/ 14 بازدید
 • روایتی دردآور از رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان!/ 14 بازدید
 • آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ / هزینه ثبت نام ۴۵۰ هزار ریال (۴۵ هزار تومان) است/ 14 بازدید
 • سخنگوی قوه قضاییه:آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد/ کاهش مواعد اعتراض به آرا/ 13 بازدید
 • مهمترین بندهای لایحه بودجه ۹۸/ثبات قیمت سوخت و یارانه نقدی خانوار/ 13 بازدید
 • متقاضیان دکتری برای انتخاب دانشگاه های خارج از کشور محدود شدند!/ 12 بازدید
 • چرا ایرانیان از خاویار، غذای ایرانی سهمی ندارند؟/ 12 بازدید
 • ماهواره‌های مخابراتی رقیب اپراتورهای موبایل می‌شوند/مدل قیمت‌گذاری اینترنت تغییر می‌کند/ آزادسازی نرخ اتصال اولیه/ 11 بازدید
 • ورود ارز بدون محدودیت، باابلاغ مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی/ 10 بازدید
 • رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای:ثبات مدیریتی در وزارت علوم سبب ارتقاء نظام آموزش عالی می‌شود/توجه به عرصه اشتغال، تولید و درآمدزایی و ارتباط هدفمندباصنعت و کارافرینی/ 10 بازدید
 • عیسی کلانتری:بالاترین فرسایش آب و خاک دنیا در ایران است/۸۰درصد صنایع تولیدی کشور مبنای زیست محیطی ندارند!/ 9 بازدید
 • “هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران” :باید دید امنیتی به دانشگاه‌ها از بین برود/بهتر است گزاره‌ها ایدئولوژیک واعمال سلیقه نباشد!/ 8 بازدید
 • فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند/ 7 بازدید
 • وزیر ارتباطات: کودکان و نوجوانان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار بین‌المللی محتوا در جهان هستند/ 6 بازدید
 • متقاضیان دکتری برای انتخاب دانشگاه های خارج از کشور محدود شدند! / ۰ نظر
 • آغازثبت‌نام آزمون دکتری / ۰ نظر
 • نقش و تأثیر حکمیت و داوری در تقلیل پرونده های قوه قضائیه در ” همایش تخصصی فراز و فرودهای حکمیت و داوری در ایران” بررسی می شود / ۰ نظر
 • منصور کاظمی : ” همایش تخصصی فراز و فرودهای حکمیت و داوری در ایران”  با همکاری دانشگاه خوارزمی در تهران برگزار می شود / ۰ نظر
 • دکتر منیژه نویدنیا از اهداف تاسیس ودغدغه هایش در” سایت جامعه شناسان جوان” می گوید! / ۰ نظر
 • معاون آموزشی وزیر علوم: بایدمیدان آموزش را برای غیرایرانی‌ها باز کنیم! /سندآمایش آموزش عالی پس از هفت مرحله ویرایش تصویب شد / ۰ نظر
 • ورود ارز بدون محدودیت، باابلاغ مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی / ۰ نظر
 • معاون اول رییس جمهوری: دانشجو بزرگترین “سرمایه انسانی” و دانشگاه مهمترین “نهاد عقلانیت جامعه” است / ۰ نظر
 • ماهواره‌های مخابراتی رقیب اپراتورهای موبایل می‌شوند/مدل قیمت‌گذاری اینترنت تغییر می‌کند/ آزادسازی نرخ اتصال اولیه / ۰ نظر
 • سخنگوی قوه قضاییه:آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد/ کاهش مواعد اعتراض به آرا / ۰ نظر
 • عیسی کلانتری:بالاترین فرسایش آب و خاک دنیا در ایران است/۸۰درصد صنایع تولیدی کشور مبنای زیست محیطی ندارند! / ۰ نظر
 • وزیرنفت ایران: کاهش حتی یک بشکه نفت خط قرمز ایران است/ آمریکا به اوپک رویکرد غیرحرفه‌ای و مداخله‌جویانه دارد / ۰ نظر
 • فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند / ۰ نظر
 • چرا ایرانیان از خاویار، غذای ایرانی سهمی ندارند؟ / ۰ نظر
 • وزیر ارتباطات: کودکان و نوجوانان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار بین‌المللی محتوا در جهان هستند / ۰ نظر
 • روایتی دردآور از رنج طلای سرخ بر دستان کشاورزان! / ۰ نظر
 • رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای:ثبات مدیریتی در وزارت علوم سبب ارتقاء نظام آموزش عالی می‌شود/توجه به عرصه اشتغال، تولید و درآمدزایی و ارتباط هدفمندباصنعت و کارافرینی / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ / هزینه ثبت نام ۴۵۰ هزار ریال (۴۵ هزار تومان) است / ۰ نظر
 • “هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران” :باید دید امنیتی به دانشگاه‌ها از بین برود/بهتر است گزاره‌ها ایدئولوژیک واعمال سلیقه نباشد! / ۰ نظر
 • مهمترین بندهای لایحه بودجه ۹۸/ثبات قیمت سوخت و یارانه نقدی خانوار / ۰ نظر