منو
سه شنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی, همایش و کنفرانس ها /   /  کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!
بر اساس گزارشات واصله در بسیاری از نقاط کشور،این امر اجرایی شد،اما در برخی موارد نحوه برگزاری و اجرای این امر،انتظارات اصناف و غرفه داران و جامعه مصرف کننده را تامین نکرده است.
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۵۸
/
/
3834 بازدید
/
/

nhkhkd,c: نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان در بسیاری از مناطق کشور برگزار شد،اما ظاهرا اهداف این امر به نحو شایسته ای محقق نشده و حداقل اینکه مردم و غرفه داران در برخی موارد نسبت به کیفیت برگزاری آن انتقادات جدی را مطرح می کنند.
دانانیوز به نقل از خبرنگاران جوان،نمایشگاه های بهاره از نمونه دستورکارهایی است که با هدف تنظیم بازار و عرضه محصولات و اقلام متنوع اعم از کیف،پوشاک،مواد غذایی و…عملیاتی می شود.

منصور خاوندی، کارشناس اقتصاد در گفت و گویی با،با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه و موثر در ماه های پایانی سال با هدف تنظیم و کنترل بازار،اظهار داشت: مدتهاست یکی از سیاست های حصول این امر،(تنظیم بازار)به برگزاری نمایشگاه های بهاره معطوف می شود که البته این دستور کار،تنها بخشی از سیاست های مربوطه در این خصوص به شمار می رود.

وی افزود:علیرغم روال و رویه ای که در طول سنوات گذشته نیز مرسوم و شایع بوده،لذا در مجموع برگزاری نمایشگاه ای مذکور آنچنان که باید ، موثر و کار آمد به نظر نمی رسد.

خاوندی عنوان کرد:بسیاری از صاحبان اصناف معتقدند در شرایطی که با اجرای طرح فروش فوق العاده امکان ارائه و عرضه کالاها و محصولات مورد نیاز مردم با قیمت و نرخ مناسب وجود دارد،چه ضرورت و اصراری برای برپایی چنین نمایشگاه هایی وجود دارد.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:یکی دیگر از گلایه های مطروحه در خصوص طرح اشاره شده به عرضه و فروش کالاها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت باز می گردد که البته این موضوع در خصوص تمامی نمایشگاه های بهاره مصداق ندارد،اما در این میان، هستند مجموعه هایی که متاسفانه در سایه نظارت ضعیف، کالاها،محصولات و اقلام بی کیفیت به مردم عرضه و ارائه می کنند.

*کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

ایرج سروری،محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به جاری و ساری بودن مشکلات عمیق،عدیده و جدی اقتصادی درکشور،عنوان کرد:به تبع ریشه برخی از این نارسایی ها به مدیریت سالهای گذشته باز می گردد و البته بخش دیگری از آن نیز ناشی از مدیریت نه چندان مطلوب اقتصادی می باشد.

وی افزود:اگرچه برگزاری نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم و کنترل بازار و حمایت از قشر مصرف کننده و به نوعی تولید کننده عملیاتی شده،اما در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته،نمی توان از چنین مراکز و نمایشگاه هایی انتظار حصول معجزه و دستاوردی برجسته و اثرگذار داشت.

سروری عنوان کرد:در کنار مشکلات کلان اقتصادی،برخی نارسایی ها و سوء مدیریت ها در نحوه برگزاری چنین نمایشگاه هایی اثرگذار بوده که با یک بررسی میدانی با موارد متعددی از آن مواجه می شویم.

جانمایی نامطلوب،محدودیت در فضای پارک خودروها،ایجاد گره های ترافیکی،محیط های نامناسب و به دور از شان مردم،طرح وعده های بی اساس،تبلیغات نامناسب و ناکافی و …تنها نمونه هایی از کاستی ها و چالش های مرتبط با این امر به شمار می رود که بعضا با شدت و ضعف هایی در برخی از نقاط کشور شاهد آن بوده ایم.

در ادامه این گزارش،نظر مردم در خصوص کیفیت اجرای طرح مذکور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

*از محدودیت در فضای پارک خودروها تا ایجاد گره های ترافیکی

سعید منفرد زاده،یکی از غرفه داران فعال در نمایشگاه بهاره مصلی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به محدودیت در فضای پارک خودروها در ساعات پرتردد عنوان کرد:می طلبد در جانمایی چنین نمایشگاه هایی،تدابیر و پیش بینی های لازم لحاظ شود تا از بروز نارسایی هایی همچون مشکلات مرتبط با استقرار خودروها جلوگیری شود.

وی افزود:ایجاد گره های ترافیکی و سنگین و حجم انبوه خودروها در مسیرهای منتهی به نمایشگاه های بهاره در برخی نقاط همچون مصلی،بخش دیگری از معضلات مرتبط با این بخش به شمار می رود که قطعا با جانمایی صحیح و یا اجرای طرح های فروش فوق العاده در محلات و نقاط متعدد کلانشهرها،می توان از ظهور و بروز چنین چالش هایی جلوگیری کرد.

منفرد زاده گفت:فضای محدود در برخی از غرفه ها و عدم در نظر گرفتن شان و منزلت مراجعه کنندگان ازدیگر نارسایی هایی است که لزوم توجه هر چه بیشترِ به آن در آینده،ضروری به نظر می رسد.

*طرح وعده های بی اساس برای اجاره غرفه ها ؟!

گزارشات میدانی موید این امر است که در برخی از نقاط استان تهران همچون شهرستان ملارد،دستگاه ها و مسئولان ذیربط،به طرح وعده هایی مبادرت ورزیده اند که در مقام عمل،محقق نشده است.

به اعتقاد برخی از غرفه داران،طرح چنین وعده هایی با هدف ترغیب متقاضیان برای اجاره غرفه ها انجام پذیرفته است.

طاهر وردی،یکی از فعالان صنفی در غرفه ۸۸ و۸۹ نمایشگاه بهاره شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،ضمن انتقاد از اتاق اصناف این منطقه به دلیل عدم تحقق وعده هایی که در زمان انعقاد قرار داد با متقاضیان بصورت شفاهی از سوی آن ها مطرح شده ،عنوان کرد:مقرر بود با اجرای برنامه های فرهنگی و پخش موسیقی های مجاز،فضای مفرحی را برای مردم ایجاد کنند اما متاسفانه چنین اقداماتی عملیاتی نشد.

وی افزود:عدم تامین شرایط مطلوب و کافی،ما را متضرر کرده و در شرایطی که برای اجاره غرفه از بنده ۳ میلیون تومان اخذ کرده اند،اما مجموع فروش حاصل شده بدون کسر سود آن،به این میزان نمی رسد.

طاهروردی گفت:بدون تردید هیچکس ما را مجاب به اجاره غرفه ها نکرده و به میل و انتخاب خویش نسبتا به این امر اقدام کردیم اما گلایه و ایراد ما متوجه وعده هایی است که متولیان برگزاری آن را تامین و محقق ننمودند که در صورت حصول آن،شاهد استقبال کمرنگ مردم از این مجموعه نبودیم.

خزائی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک به اجاره غرفه در این مجموعه اقدام کرده بود،نیز عنوان کرد:امروزه،تبلیغات نقش بسزایی در جذب مشتری و رونق کسب و کار ایفاء می کند،اما متاسفانه با وجود اهمیت بسیار برجسته این موضوع،از حیث تبلیغات،اتاق اصناف ملارد بسیار ضعیف عمل کرده است.

صالحی از دیگر فعالان صنفی این نمایشگاه که در غرفه شمار ۸۴ مستقر بود گفت:اتاق اصناف در عرصه تبلیغات محیطی نیز بسیار ضعیف عمل کرد و حتی از چاپ تراکت برای اطلاع رسانی به شهروندان نیز سر باز زد.

وی افزود:در روزهایی که با اُفت دمای هوا مواجه بودیم از یک سیستم گرمایشی مناسب نیز محروم بودیم و حتی نسبت به تامین سرویس بهداشتی کافی و آب گرم برای غرفه داران نیز اقدامات لازم انجام نشد.

صالحی گفت:متولیان برگزاری در حضور مسئولان ارشد شهرستانی وعده مساعدت و کمک به غرفه داران برای پرداخت بخشی از ضرر و زیان غرفه داران و تامین روشناییِ ورودی نمایشگاه را دادند اما ظاهرا وعده های مطرح شده در حضور مدیران شهرستانی ، به فراموشی سپرده شد.

*کج سلیقگی در جانمایی غرفه ها بیداد می کند

امیر حسین فرهادی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک در این مجموعه حضور پیدا کرده بود،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به لزوم پیش بینی اقتضائات لازم برای برگزاری چنین نمایشگاه هایی گفت:یکی از نارسایی های جدی در این نمایشگاه به جانمایی غلط و ناصحیح غرفه ها معطوف می شود.

وی افزود:در ابتدای ورود به نمایشگاه،غرفه مرغ و ماهی فروشان جانمایی شده که بوی نامطبوع آن،باعث خدشه دار شدن ذهنیت و تصورات عمومیِ مشتریان می شود.

فرهادی گفت:مرسوم است که اصناف اینچنینی در انتهای نمایشگاه های عمومی جانمایی می شوند اما متاسفانه بی تدبیری مسئولان و متولیان ذیربط،علاوه بر نارضایتی کسبه،باعث گلایه های جدی مشتریان و بخش قابل توجهی از مردم شد و به تعبیری باید گفت کچ سلیقگی ها در این خصوص بیداد می کرد.

گفتنی است پیش از این در قالب گزارشی،به عدم برگزاری چنین نمایشگاهی تاکید شده بود،اما متاسفانه توجهات لازم از سوی مسئولان شهرستانی به برخی از دغدغه های طرح شده ،نشد.

امید آن می رود در آینده برای اجرای چنین طرح هایی از افراد و گروه های با تجربه و توانمند تری استفاده شود که قطعا در پیشگیری از ظهور و بروز چنین نارضایتی ها ،کاستی ها و مشکلات محسوسی ،بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

http://dananews.ir/?p=3207   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • اعلام نتایج جایابی دانشجویان دکتری پژوهشگاه شاخص پژوه/ 4 بازدید
 • پذیرش دانشجو دکتری دوره‌ بین‌الملل پردیس کیش دانشگاه تهران/ 13 بازدید
 • کرسی ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو، به ریاست پروفسور علی اکبر جلالی ایجاد شد/ 8 بازدید
 • پروفسور رامین گلستانیان، مدیر علمی فیزیک مواد زنده در موسسه “ماکس پلانک” دانشگاه آکسفورد شد/ 6 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 17 بازدید
 • تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها/ 18 بازدید
 • حضرت آیت‌الله جوادی آملی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود/این کار کوچکی و آسانی نیست، کسی در قله باشد و به او اهانت بشود، او تحمل کند!/ 27 بازدید
 • برگزاری نخستین کنگره بزرگداشت حضرت آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی (رحمه الله علیه)/ 16 بازدید
 • چرا اینستاگرام رفع فیلتر شد اما تلگرام نشد؟ معاون دادستان کل کشور :فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است/ 13 بازدید
 • رئیس جمهوری:همه باید مسئولیت مشکلات را بپذیرند و با وحدت و همدلی، دولت را یاری نمایند/ اشتغالزایی و فقرزدایی؛ رویکرد اصلی بودجه ۹۷/ 15 بازدید
 • اعلام جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 14 بازدید
 • امروز؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری/ 14 بازدید
 • عیسی منصوری: متقاضیان وام اشتغال روستایی در “سامانه کارا “ثبت نام کنند/ابلاغ «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» به ادارات کل و استانداریها/ 20 بازدید
 • نمایشگاه CES 2018با بیش از ۳۵۰۰ شرکت‌کننده در لاس وگاس آغاز به کار کرد/ 15 بازدید
 • اصلاح ژن؛ چالشی برای استفاده یا سوءاستفاده؛ اطلاعات ژنی ۸۰۰ نفر در بانک “ایرانوم”/ایران در کمربند ازدواج‌های خویشاوندی!/ 19 بازدید
 • عدم پذیرش تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد در بهمن ماه/ 18 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 59 بازدید
 • دکتر محمد سلگی، جایگزین دکترجوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد/ 18 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه/ 33 بازدید
 • مشروح نشست خبری نوبخت / اعلام موضع دولت درباره وقایع اخیر کشور/ 31 بازدید
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود/ 59 بازدید
 • اعطای بورس دولت مجارستان در مقطع دکتری در سال ۲۰۱۸/ 56 بازدید
 • غلامعلی رجایی: عدم برخورد با فساد دولت احمدی‎نژاد ریشه اعتراضات است/فکر نکنیم هر مخالفی قصد ساقط کردن ما را دارد! /یک ایرانی جایی را برای خالی کردن اعتراضات و مخالفت‎هایش نمی بیند!/ 54 بازدید
 • توضیح رسمی سازمان زمین شناسی درباره زلزله ملارد و گسل‌های تهران/ 51 بازدید
 • حمید قبادی : صرف ادعا نمی‌شود، باید ساختارهای مبتنی بر اندیشه و فکر، مدرسه مد و مراکز اصلی را ایجاد کنیم/ 40 بازدید
 • خانواده های سرپرست معلولان، معافیت سربازی می گیرند/ 39 بازدید
 • فرهاد احتشام زاد: دستورالعمل واردات خودرو امروز ابلاغ می‌شود/ 38 بازدید
 • اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟/ 37 بازدید
 • شرایط ضمانت برای تسهیلات ازدواج آسان می‌شود!/ 35 بازدید
 • پیش ثبت نام رایگان کارت هوشمند ملی/ 34 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان دی ماه دانشگاه تهران در روز جمعه/ 33 بازدید
 • مهلت مجدد ثبت نام کنکور دکتری ۹۷/ 32 بازدید
 • دیپلم هنرستانی‌ها ۱۲ ساله شد / فراهم شدن امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته/ 32 بازدید
 • مشروح نشست خبری نوبخت / اعلام موضع دولت درباره وقایع اخیر کشور/ 31 بازدید
 • سیاست جدید بانکی، دوست یا دشمن تولید کننده!؟/ 31 بازدید
 • آیا وقایع اخیر بودجــــــه را به حـــاشیــــه برده است؟!/رئیس جمهوری: مردم باید بر کار ما نظارت کنند،در نقد بودجه چقدر قشنگ. همه مردم به صحنه آمدند/ 29 بازدید
 • مانورهای فرمایشی دوای درد زلزله نیست! // 29 بازدید
 • تحلیلگران اقتصادی می گویند: هنر دولت روحانی مهار تورم لجام گسیخته بود/دولت روحانی مسئول همه تقصیرها نیست!/ 29 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون زبان EPT دی ماه ۹۶/ 29 بازدید
 • آنچه در جشنواره فجر ۳۶ می‌بینیم!/ 28 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل در بهمن ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • آنچه در جشنواره فجر ۳۶ می‌بینیم! / ۰ نظر
 • گزارش عملکرد حوزه علم و فناوری کشور در دولت دوازدهم / ۰ نظر
 • «پشیمان نیستم!» نشان تدبیر جامعه ایران / ۰ نظر
 • دکتر محمد سلگی، جایگزین دکترجوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد / ۰ نظر
 • ثبت نام بیش از ۲۳۰هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • سیاست جدید بانکی، دوست یا دشمن تولید کننده!؟ / ۰ نظر
 • حضرت آیت‌الله جوادی آملی: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فقه، اصول، انقلاب ، تدبیر و تربیت، سیاست و طهارت شدید القوا بود/این کار کوچکی و آسانی نیست، کسی در قله باشد و به او اهانت بشود، او تحمل کند! / ۰ نظر
 • آغاز ثبت‌نام برای کسرخدمت‌های جدید سربازی رزمندگان از امروز / ۰ نظر
 • حمید قبادی : صرف ادعا نمی‌شود، باید ساختارهای مبتنی بر اندیشه و فکر، مدرسه مد و مراکز اصلی را ایجاد کنیم / ۰ نظر
 • چرا در مواقع بحرانی، اعتمادها رنگ می‌بازند؟ /مردم تمایل چندانی برای مشارکت در فعالیت‌های گمنام کمک‌رسانی ندارند / ۰ نظر
 • سازماندهی مهدهای کودک و پیش دبستانی ها در توافق بهزیستی و آموزش و پرورش / ۰ نظر
 • سلسله نشست های تخصصی” اسطوره و اسطوره شناسی”با حضور ” دکتر راهب عارفی” برگزار می شود / ۰ نظر
 • لزوم حذف کنکور از دوره دکتری / ۰ نظر
 • فرهاد احتشام زاد: دستورالعمل واردات خودرو امروز ابلاغ می‌شود / ۰ نظر
 • تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها / ۰ نظر
 • افزایش کاذب بیت کوین بدون پشتوانه واقعی! /آیا تجارب تلخ گلد کوییست‌ها و یا موسسات مالی تکرار می شود!؟ / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام آزمون زبان EPT دی ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • محسن اراکی: امت اسلامی، امتی در مقابل سایر امت ها نیست! /حضور ۹۰ کشور در سی و یکمین کنفرانس وحدت / ۰ نظر
 • قیمت خرید سربازی در سال ۹۷ گران شد+ جدول قیمت‌ها / ۰ نظر