منو
چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی, همایش و کنفرانس ها /   /  کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!
بر اساس گزارشات واصله در بسیاری از نقاط کشور،این امر اجرایی شد،اما در برخی موارد نحوه برگزاری و اجرای این امر،انتظارات اصناف و غرفه داران و جامعه مصرف کننده را تامین نکرده است.
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۵۸
/
/
3767 بازدید
/
/

nhkhkd,c: نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان در بسیاری از مناطق کشور برگزار شد،اما ظاهرا اهداف این امر به نحو شایسته ای محقق نشده و حداقل اینکه مردم و غرفه داران در برخی موارد نسبت به کیفیت برگزاری آن انتقادات جدی را مطرح می کنند.
دانانیوز به نقل از خبرنگاران جوان،نمایشگاه های بهاره از نمونه دستورکارهایی است که با هدف تنظیم بازار و عرضه محصولات و اقلام متنوع اعم از کیف،پوشاک،مواد غذایی و…عملیاتی می شود.

منصور خاوندی، کارشناس اقتصاد در گفت و گویی با،با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه و موثر در ماه های پایانی سال با هدف تنظیم و کنترل بازار،اظهار داشت: مدتهاست یکی از سیاست های حصول این امر،(تنظیم بازار)به برگزاری نمایشگاه های بهاره معطوف می شود که البته این دستور کار،تنها بخشی از سیاست های مربوطه در این خصوص به شمار می رود.

وی افزود:علیرغم روال و رویه ای که در طول سنوات گذشته نیز مرسوم و شایع بوده،لذا در مجموع برگزاری نمایشگاه ای مذکور آنچنان که باید ، موثر و کار آمد به نظر نمی رسد.

خاوندی عنوان کرد:بسیاری از صاحبان اصناف معتقدند در شرایطی که با اجرای طرح فروش فوق العاده امکان ارائه و عرضه کالاها و محصولات مورد نیاز مردم با قیمت و نرخ مناسب وجود دارد،چه ضرورت و اصراری برای برپایی چنین نمایشگاه هایی وجود دارد.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:یکی دیگر از گلایه های مطروحه در خصوص طرح اشاره شده به عرضه و فروش کالاها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت باز می گردد که البته این موضوع در خصوص تمامی نمایشگاه های بهاره مصداق ندارد،اما در این میان، هستند مجموعه هایی که متاسفانه در سایه نظارت ضعیف، کالاها،محصولات و اقلام بی کیفیت به مردم عرضه و ارائه می کنند.

*کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

ایرج سروری،محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به جاری و ساری بودن مشکلات عمیق،عدیده و جدی اقتصادی درکشور،عنوان کرد:به تبع ریشه برخی از این نارسایی ها به مدیریت سالهای گذشته باز می گردد و البته بخش دیگری از آن نیز ناشی از مدیریت نه چندان مطلوب اقتصادی می باشد.

وی افزود:اگرچه برگزاری نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم و کنترل بازار و حمایت از قشر مصرف کننده و به نوعی تولید کننده عملیاتی شده،اما در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته،نمی توان از چنین مراکز و نمایشگاه هایی انتظار حصول معجزه و دستاوردی برجسته و اثرگذار داشت.

سروری عنوان کرد:در کنار مشکلات کلان اقتصادی،برخی نارسایی ها و سوء مدیریت ها در نحوه برگزاری چنین نمایشگاه هایی اثرگذار بوده که با یک بررسی میدانی با موارد متعددی از آن مواجه می شویم.

جانمایی نامطلوب،محدودیت در فضای پارک خودروها،ایجاد گره های ترافیکی،محیط های نامناسب و به دور از شان مردم،طرح وعده های بی اساس،تبلیغات نامناسب و ناکافی و …تنها نمونه هایی از کاستی ها و چالش های مرتبط با این امر به شمار می رود که بعضا با شدت و ضعف هایی در برخی از نقاط کشور شاهد آن بوده ایم.

در ادامه این گزارش،نظر مردم در خصوص کیفیت اجرای طرح مذکور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

*از محدودیت در فضای پارک خودروها تا ایجاد گره های ترافیکی

سعید منفرد زاده،یکی از غرفه داران فعال در نمایشگاه بهاره مصلی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به محدودیت در فضای پارک خودروها در ساعات پرتردد عنوان کرد:می طلبد در جانمایی چنین نمایشگاه هایی،تدابیر و پیش بینی های لازم لحاظ شود تا از بروز نارسایی هایی همچون مشکلات مرتبط با استقرار خودروها جلوگیری شود.

وی افزود:ایجاد گره های ترافیکی و سنگین و حجم انبوه خودروها در مسیرهای منتهی به نمایشگاه های بهاره در برخی نقاط همچون مصلی،بخش دیگری از معضلات مرتبط با این بخش به شمار می رود که قطعا با جانمایی صحیح و یا اجرای طرح های فروش فوق العاده در محلات و نقاط متعدد کلانشهرها،می توان از ظهور و بروز چنین چالش هایی جلوگیری کرد.

منفرد زاده گفت:فضای محدود در برخی از غرفه ها و عدم در نظر گرفتن شان و منزلت مراجعه کنندگان ازدیگر نارسایی هایی است که لزوم توجه هر چه بیشترِ به آن در آینده،ضروری به نظر می رسد.

*طرح وعده های بی اساس برای اجاره غرفه ها ؟!

گزارشات میدانی موید این امر است که در برخی از نقاط استان تهران همچون شهرستان ملارد،دستگاه ها و مسئولان ذیربط،به طرح وعده هایی مبادرت ورزیده اند که در مقام عمل،محقق نشده است.

به اعتقاد برخی از غرفه داران،طرح چنین وعده هایی با هدف ترغیب متقاضیان برای اجاره غرفه ها انجام پذیرفته است.

طاهر وردی،یکی از فعالان صنفی در غرفه ۸۸ و۸۹ نمایشگاه بهاره شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،ضمن انتقاد از اتاق اصناف این منطقه به دلیل عدم تحقق وعده هایی که در زمان انعقاد قرار داد با متقاضیان بصورت شفاهی از سوی آن ها مطرح شده ،عنوان کرد:مقرر بود با اجرای برنامه های فرهنگی و پخش موسیقی های مجاز،فضای مفرحی را برای مردم ایجاد کنند اما متاسفانه چنین اقداماتی عملیاتی نشد.

وی افزود:عدم تامین شرایط مطلوب و کافی،ما را متضرر کرده و در شرایطی که برای اجاره غرفه از بنده ۳ میلیون تومان اخذ کرده اند،اما مجموع فروش حاصل شده بدون کسر سود آن،به این میزان نمی رسد.

طاهروردی گفت:بدون تردید هیچکس ما را مجاب به اجاره غرفه ها نکرده و به میل و انتخاب خویش نسبتا به این امر اقدام کردیم اما گلایه و ایراد ما متوجه وعده هایی است که متولیان برگزاری آن را تامین و محقق ننمودند که در صورت حصول آن،شاهد استقبال کمرنگ مردم از این مجموعه نبودیم.

خزائی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک به اجاره غرفه در این مجموعه اقدام کرده بود،نیز عنوان کرد:امروزه،تبلیغات نقش بسزایی در جذب مشتری و رونق کسب و کار ایفاء می کند،اما متاسفانه با وجود اهمیت بسیار برجسته این موضوع،از حیث تبلیغات،اتاق اصناف ملارد بسیار ضعیف عمل کرده است.

صالحی از دیگر فعالان صنفی این نمایشگاه که در غرفه شمار ۸۴ مستقر بود گفت:اتاق اصناف در عرصه تبلیغات محیطی نیز بسیار ضعیف عمل کرد و حتی از چاپ تراکت برای اطلاع رسانی به شهروندان نیز سر باز زد.

وی افزود:در روزهایی که با اُفت دمای هوا مواجه بودیم از یک سیستم گرمایشی مناسب نیز محروم بودیم و حتی نسبت به تامین سرویس بهداشتی کافی و آب گرم برای غرفه داران نیز اقدامات لازم انجام نشد.

صالحی گفت:متولیان برگزاری در حضور مسئولان ارشد شهرستانی وعده مساعدت و کمک به غرفه داران برای پرداخت بخشی از ضرر و زیان غرفه داران و تامین روشناییِ ورودی نمایشگاه را دادند اما ظاهرا وعده های مطرح شده در حضور مدیران شهرستانی ، به فراموشی سپرده شد.

*کج سلیقگی در جانمایی غرفه ها بیداد می کند

امیر حسین فرهادی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک در این مجموعه حضور پیدا کرده بود،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به لزوم پیش بینی اقتضائات لازم برای برگزاری چنین نمایشگاه هایی گفت:یکی از نارسایی های جدی در این نمایشگاه به جانمایی غلط و ناصحیح غرفه ها معطوف می شود.

وی افزود:در ابتدای ورود به نمایشگاه،غرفه مرغ و ماهی فروشان جانمایی شده که بوی نامطبوع آن،باعث خدشه دار شدن ذهنیت و تصورات عمومیِ مشتریان می شود.

فرهادی گفت:مرسوم است که اصناف اینچنینی در انتهای نمایشگاه های عمومی جانمایی می شوند اما متاسفانه بی تدبیری مسئولان و متولیان ذیربط،علاوه بر نارضایتی کسبه،باعث گلایه های جدی مشتریان و بخش قابل توجهی از مردم شد و به تعبیری باید گفت کچ سلیقگی ها در این خصوص بیداد می کرد.

گفتنی است پیش از این در قالب گزارشی،به عدم برگزاری چنین نمایشگاهی تاکید شده بود،اما متاسفانه توجهات لازم از سوی مسئولان شهرستانی به برخی از دغدغه های طرح شده ،نشد.

امید آن می رود در آینده برای اجرای چنین طرح هایی از افراد و گروه های با تجربه و توانمند تری استفاده شود که قطعا در پیشگیری از ظهور و بروز چنین نارضایتی ها ،کاستی ها و مشکلات محسوسی ،بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

http://dananews.ir/?p=3207   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 3 بازدید
 • ثبت‌نام بیش از ۳۲هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 6 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶/ 7 بازدید
 • انتشار نتایج دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 14 بازدید
 • ۳۰ هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری انتخاب رشته کردند/ 15 بازدید
 • وقتی داریوش، «دریای پارس» را بر کتیبه سوئز حک کرد/ 10 بازدید
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود/ 12 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال/ 13 بازدید
 • صد و سی و هفتمین نشست بین المجالس با حضور هیات بلندپایه ایران در سن پترزبوگ/ 14 بازدید
 • با عجیب‌ترین خرافات در کشور‌های مختلف جهان آشنا شوید!؟/ 13 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: ما اهل گفتگو هستیم ولی یک قدم از برنامه ریزی های خود عقب نمی رویم / مگر ملت ایران فراموش می کند که سپاه پاسداران چگونه ۸ سال از کشور دفاع کرد/ 15 بازدید
 • بی بی سی خبر داد: قدرت‌های جهانی بر خلاف ترامپ از برجام حمایت می‌کنند/ روسای جمهوری را در تاریخ به خاطر پل‌هایی که ساخته‌اند قضاوت می‌کنند نه پل‌هایی که تخریب کرده‌اند!/ 14 بازدید
 • ساماندهی و ۱۶ الزام وشرط برای پیمانکار پارکینگ های مرز مهران/تامین امنیت با ۳۰ تیم پلیس آگاهی/ 11 بازدید
 • ضربه به برجام، ضربه به امنیت و ثبات جهان است/ /سوئیس همواره جایگاه بسیار خوبی نزد مردم ایران داشته است / شکستن میز مذاکرات هنر نیست!/ 13 بازدید
 • محسن پورسیدآقایی :مدیران شهرداری را براساس توانمندی و کارآمدی انتخاب می کنیم/نگاه اصلی ما افزایش بهره‌وری مترو با شاخص کمی و کیفی به مسافران است/ 19 بازدید
 • هیلاری کلینتون:سخنان ترامپ پایان اعتماد و اعتبار آمریکا در نزد جهانیان بود/ با این سخنان خطا، آمریکا تحقیر شد!/ 16 بازدید
 • مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دکتری تمدید شد/ 18 بازدید
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران/ 20 بازدید
 • آخرین فرصت انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت کنکور دکتری ۹۶/ 17 بازدید
 • ثبت‎نام بیش از ۲۲هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری۹۶ تا صبح امروز/ 25 بازدید
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند!/ 268 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر/ 244 بازدید
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز/ 232 بازدید
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد/ 222 بازدید
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد/ آژانس مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران است نه رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه/ 221 بازدید
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!/ 221 بازدید
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند/ 218 بازدید
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند!/ 59 بازدید
 • دلیل سنت‌شکنی‌های اخیر عربستان درباره زنان چیست؟/ 58 بازدید
 • «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا، ساعت به ساعت روز عاشورا چگونه گذشت؟/ 55 بازدید
 • قاضی زاده هاشمی : نه نمی‌گوییم، چون دوست داریم پشت تریبون برایمان کف بزنند! / در طرح سلامت،برخی کم لطفی‌ کردند و ما را تنها گذاشتند‌ و بعضی‌ شرکا‌ ما را اذیت‌ کردند!/ 51 بازدید
 • امضای قرارداد تامین اعتبار با نخستین بانک اروپایی؛ بازگشت تدریجی رونق به چرخه مبادلات بانکی ایران و اروپا/ 50 بازدید
 • جایزه ۲ میلیون دلاری بوئینگ برای طراحی ماشین پرواز شخصی/ 49 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان EPT مهرماه ۱۳۹۶ در روز جمعه/ 49 بازدید
 • بعدازظهر امروز؛ اعلام نتایج تکمیل‌ظرفیت دکتری ۹۶ دانشگاه آزاد/ 48 بازدید
 • نفوذ چین و ترکیه در اقتصاد محرم/واردات طبل،سنج،پرچم از آنسوی مرزها!/ 47 بازدید
 • نتایج آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی منتشر شد/ 46 بازدید
 • پارکینسون چگونه توهم آفرین می شود؟/ 46 بازدید
 • محسن هاشمی:هزینه اداره تهران حدود ۵ برابر لندن است/ 44 بازدید
 • هشداری به مردم و مسئولان! طلای سرخ ایرانی رنگ باخت!/ 43 بازدید
 • هدفگذاری صادرات ۲ میلیارد دلاری برای صنایع کوچک کشور تا پایان سال / ۰ نظر
 • اعلام برنامه زمانی آزمون MSRT نیمه دوم سال ۹۶ / ۰ نظر
 • کاهش پذیرش در مقطع دکتری در سال تحصیلی جدید / ۰ نظر
 • امضای قرارداد تامین اعتبار با نخستین بانک اروپایی؛ بازگشت تدریجی رونق به چرخه مبادلات بانکی ایران و اروپا / ۰ نظر
 • شرط جایگزینی دوره آموزشی به‌جای پایان‌‌نامه‌‌ از سوی دانشگاه‌ ها / ۰ نظر
 • محمدباقر نوبخت : تغییرات در سطح مدیران عالی استان‌ها/ با «کلانتری» به خاطر دانش و تجربه وافرش مدارا کنید / ۰ نظر
 • راه‌اندازی مسابقه‌بزرگ پرداخت‌ سود در کشور توسط بانک ها/ معاون سازمان خصوصی سازی: سود سهام عدالت هفته آینده واریز می‌شود / ۰ نظر
 • علت وقوع سانحه اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی اعلام شد / ۰ نظر
 • هادی خانیکی از دانشگاه و بازگشت حق رقابت آزاد می گوید / ۰ نظر
 • چگونگی جذب داوطلبان شغل معلمی اعلام شد / ۰ نظر
 • جشنواره اسپانیایی AzPlay ؛ فرصتی برای درخشیدن بازی‌سازان ایرانی! / ۰ نظر
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟ / ۰ نظر
 • «سندروم خوابگاهی»، مشکلی که دانشجویان خوابگاهی به آن دچارند/در خوابگاه‌ها با استرس‌های متفاوتی درگیر هستند! / ۰ نظر
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ پردیس ارس دانشگاه تهران / ۰ نظر
 • هشتمین جایزه علمی “دکتر کاردان” اهدا می‌شود / ۰ نظر
 • اعلام نتایج دکتری بدون آزمون ۹۶ آزاد تا پایان هفته / ۰ نظر
 • رئیس اتاق تهران:بخش بزرگی از محقق نشدن جذب سرمایه گذاری خارجی به مشکلات داخلی برمی گردد! / ۰ نظر
 • دریافت ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان وام ویژه توسط دانشجویان دکتری / ۰ نظر
 • اعلام دروس جبرانی مقطع دکتری دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • رئیس پلیس راهور ناجا: تعداد خودروها در چند سال آینده به ۴۰ میلیون می‌رسد! / ۰ نظر