منو
پنجشنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۶
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی, همایش و کنفرانس ها /   /  کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!
بر اساس گزارشات واصله در بسیاری از نقاط کشور،این امر اجرایی شد،اما در برخی موارد نحوه برگزاری و اجرای این امر،انتظارات اصناف و غرفه داران و جامعه مصرف کننده را تامین نکرده است.
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۵۸
/
/
3709 بازدید
/
/

nhkhkd,c: نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان در بسیاری از مناطق کشور برگزار شد،اما ظاهرا اهداف این امر به نحو شایسته ای محقق نشده و حداقل اینکه مردم و غرفه داران در برخی موارد نسبت به کیفیت برگزاری آن انتقادات جدی را مطرح می کنند.
دانانیوز به نقل از خبرنگاران جوان،نمایشگاه های بهاره از نمونه دستورکارهایی است که با هدف تنظیم بازار و عرضه محصولات و اقلام متنوع اعم از کیف،پوشاک،مواد غذایی و…عملیاتی می شود.

منصور خاوندی، کارشناس اقتصاد در گفت و گویی با،با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه و موثر در ماه های پایانی سال با هدف تنظیم و کنترل بازار،اظهار داشت: مدتهاست یکی از سیاست های حصول این امر،(تنظیم بازار)به برگزاری نمایشگاه های بهاره معطوف می شود که البته این دستور کار،تنها بخشی از سیاست های مربوطه در این خصوص به شمار می رود.

وی افزود:علیرغم روال و رویه ای که در طول سنوات گذشته نیز مرسوم و شایع بوده،لذا در مجموع برگزاری نمایشگاه ای مذکور آنچنان که باید ، موثر و کار آمد به نظر نمی رسد.

خاوندی عنوان کرد:بسیاری از صاحبان اصناف معتقدند در شرایطی که با اجرای طرح فروش فوق العاده امکان ارائه و عرضه کالاها و محصولات مورد نیاز مردم با قیمت و نرخ مناسب وجود دارد،چه ضرورت و اصراری برای برپایی چنین نمایشگاه هایی وجود دارد.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:یکی دیگر از گلایه های مطروحه در خصوص طرح اشاره شده به عرضه و فروش کالاها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت باز می گردد که البته این موضوع در خصوص تمامی نمایشگاه های بهاره مصداق ندارد،اما در این میان، هستند مجموعه هایی که متاسفانه در سایه نظارت ضعیف، کالاها،محصولات و اقلام بی کیفیت به مردم عرضه و ارائه می کنند.

*کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

ایرج سروری،محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به جاری و ساری بودن مشکلات عمیق،عدیده و جدی اقتصادی درکشور،عنوان کرد:به تبع ریشه برخی از این نارسایی ها به مدیریت سالهای گذشته باز می گردد و البته بخش دیگری از آن نیز ناشی از مدیریت نه چندان مطلوب اقتصادی می باشد.

وی افزود:اگرچه برگزاری نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم و کنترل بازار و حمایت از قشر مصرف کننده و به نوعی تولید کننده عملیاتی شده،اما در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته،نمی توان از چنین مراکز و نمایشگاه هایی انتظار حصول معجزه و دستاوردی برجسته و اثرگذار داشت.

سروری عنوان کرد:در کنار مشکلات کلان اقتصادی،برخی نارسایی ها و سوء مدیریت ها در نحوه برگزاری چنین نمایشگاه هایی اثرگذار بوده که با یک بررسی میدانی با موارد متعددی از آن مواجه می شویم.

جانمایی نامطلوب،محدودیت در فضای پارک خودروها،ایجاد گره های ترافیکی،محیط های نامناسب و به دور از شان مردم،طرح وعده های بی اساس،تبلیغات نامناسب و ناکافی و …تنها نمونه هایی از کاستی ها و چالش های مرتبط با این امر به شمار می رود که بعضا با شدت و ضعف هایی در برخی از نقاط کشور شاهد آن بوده ایم.

در ادامه این گزارش،نظر مردم در خصوص کیفیت اجرای طرح مذکور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

*از محدودیت در فضای پارک خودروها تا ایجاد گره های ترافیکی

سعید منفرد زاده،یکی از غرفه داران فعال در نمایشگاه بهاره مصلی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به محدودیت در فضای پارک خودروها در ساعات پرتردد عنوان کرد:می طلبد در جانمایی چنین نمایشگاه هایی،تدابیر و پیش بینی های لازم لحاظ شود تا از بروز نارسایی هایی همچون مشکلات مرتبط با استقرار خودروها جلوگیری شود.

وی افزود:ایجاد گره های ترافیکی و سنگین و حجم انبوه خودروها در مسیرهای منتهی به نمایشگاه های بهاره در برخی نقاط همچون مصلی،بخش دیگری از معضلات مرتبط با این بخش به شمار می رود که قطعا با جانمایی صحیح و یا اجرای طرح های فروش فوق العاده در محلات و نقاط متعدد کلانشهرها،می توان از ظهور و بروز چنین چالش هایی جلوگیری کرد.

منفرد زاده گفت:فضای محدود در برخی از غرفه ها و عدم در نظر گرفتن شان و منزلت مراجعه کنندگان ازدیگر نارسایی هایی است که لزوم توجه هر چه بیشترِ به آن در آینده،ضروری به نظر می رسد.

*طرح وعده های بی اساس برای اجاره غرفه ها ؟!

گزارشات میدانی موید این امر است که در برخی از نقاط استان تهران همچون شهرستان ملارد،دستگاه ها و مسئولان ذیربط،به طرح وعده هایی مبادرت ورزیده اند که در مقام عمل،محقق نشده است.

به اعتقاد برخی از غرفه داران،طرح چنین وعده هایی با هدف ترغیب متقاضیان برای اجاره غرفه ها انجام پذیرفته است.

طاهر وردی،یکی از فعالان صنفی در غرفه ۸۸ و۸۹ نمایشگاه بهاره شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،ضمن انتقاد از اتاق اصناف این منطقه به دلیل عدم تحقق وعده هایی که در زمان انعقاد قرار داد با متقاضیان بصورت شفاهی از سوی آن ها مطرح شده ،عنوان کرد:مقرر بود با اجرای برنامه های فرهنگی و پخش موسیقی های مجاز،فضای مفرحی را برای مردم ایجاد کنند اما متاسفانه چنین اقداماتی عملیاتی نشد.

وی افزود:عدم تامین شرایط مطلوب و کافی،ما را متضرر کرده و در شرایطی که برای اجاره غرفه از بنده ۳ میلیون تومان اخذ کرده اند،اما مجموع فروش حاصل شده بدون کسر سود آن،به این میزان نمی رسد.

طاهروردی گفت:بدون تردید هیچکس ما را مجاب به اجاره غرفه ها نکرده و به میل و انتخاب خویش نسبتا به این امر اقدام کردیم اما گلایه و ایراد ما متوجه وعده هایی است که متولیان برگزاری آن را تامین و محقق ننمودند که در صورت حصول آن،شاهد استقبال کمرنگ مردم از این مجموعه نبودیم.

خزائی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک به اجاره غرفه در این مجموعه اقدام کرده بود،نیز عنوان کرد:امروزه،تبلیغات نقش بسزایی در جذب مشتری و رونق کسب و کار ایفاء می کند،اما متاسفانه با وجود اهمیت بسیار برجسته این موضوع،از حیث تبلیغات،اتاق اصناف ملارد بسیار ضعیف عمل کرده است.

صالحی از دیگر فعالان صنفی این نمایشگاه که در غرفه شمار ۸۴ مستقر بود گفت:اتاق اصناف در عرصه تبلیغات محیطی نیز بسیار ضعیف عمل کرد و حتی از چاپ تراکت برای اطلاع رسانی به شهروندان نیز سر باز زد.

وی افزود:در روزهایی که با اُفت دمای هوا مواجه بودیم از یک سیستم گرمایشی مناسب نیز محروم بودیم و حتی نسبت به تامین سرویس بهداشتی کافی و آب گرم برای غرفه داران نیز اقدامات لازم انجام نشد.

صالحی گفت:متولیان برگزاری در حضور مسئولان ارشد شهرستانی وعده مساعدت و کمک به غرفه داران برای پرداخت بخشی از ضرر و زیان غرفه داران و تامین روشناییِ ورودی نمایشگاه را دادند اما ظاهرا وعده های مطرح شده در حضور مدیران شهرستانی ، به فراموشی سپرده شد.

*کج سلیقگی در جانمایی غرفه ها بیداد می کند

امیر حسین فرهادی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک در این مجموعه حضور پیدا کرده بود،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به لزوم پیش بینی اقتضائات لازم برای برگزاری چنین نمایشگاه هایی گفت:یکی از نارسایی های جدی در این نمایشگاه به جانمایی غلط و ناصحیح غرفه ها معطوف می شود.

وی افزود:در ابتدای ورود به نمایشگاه،غرفه مرغ و ماهی فروشان جانمایی شده که بوی نامطبوع آن،باعث خدشه دار شدن ذهنیت و تصورات عمومیِ مشتریان می شود.

فرهادی گفت:مرسوم است که اصناف اینچنینی در انتهای نمایشگاه های عمومی جانمایی می شوند اما متاسفانه بی تدبیری مسئولان و متولیان ذیربط،علاوه بر نارضایتی کسبه،باعث گلایه های جدی مشتریان و بخش قابل توجهی از مردم شد و به تعبیری باید گفت کچ سلیقگی ها در این خصوص بیداد می کرد.

گفتنی است پیش از این در قالب گزارشی،به عدم برگزاری چنین نمایشگاهی تاکید شده بود،اما متاسفانه توجهات لازم از سوی مسئولان شهرستانی به برخی از دغدغه های طرح شده ،نشد.

امید آن می رود در آینده برای اجرای چنین طرح هایی از افراد و گروه های با تجربه و توانمند تری استفاده شود که قطعا در پیشگیری از ظهور و بروز چنین نارضایتی ها ،کاستی ها و مشکلات محسوسی ،بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

http://dananews.ir/?p=3207   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • موافقت وزارت بهداشت با ایجاد ۱۳ رشته‌ محل دکتری علوم‌پزشکی در دانشگاه آزاد/ 1 بازدید
 • موافقت وزارت بهداشت با ایجاد ۱۳ رشته‌محل دکتری علوم‌پزشکی در دانشگاه آزاد/ 4 بازدید
 • رئیس هلال احمر:نیروهای واکنش سریع هلال احمر تا پایان سال از ۵۰۰ نفر به ۳۵۰۰ تن می رسد/ 8 بازدید
 • ایران در آستانه پیوستن به پنج کشور تولید کننده واکسن هاری انسان/ 4 بازدید
 • تکلیف خود را مشخص کنید!/اینکه مردم به شبکه های اجتماعی داخلی اعتماد کنند بستگی به عملکرد ما مسئولین دارد/ 5 بازدید
 • بحران آب در دشت تهران/۴ عامل اصلی کاهش منابع آبی/ 6 بازدید
 • فرانسه: تحریم های آمریکا علیه ایران مغایر با قوانین بین المللی است/ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد!/ 8 بازدید
 • ۲۷ میلیون کودک خاورمیانه ای در معرض خشونت!؟/ 8 بازدید
 • آثار مثبت برجام در دولت دوازدهم شتاب می گیرد/ 11 بازدید
 • بانک مرکزی:تغییر واحد پول منوط به تصویب در مجلس است!/ 8 بازدید
 • اسحاق جهانگیری:خودروسازان داخلی خود را آماده رقابت با همتایان خارجی کنند/ 8 بازدید
 • سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا: توافق هسته ای، حل بسیاری از مشکلات خاورمیانه را آسان کرده است/خروج آمریکا ازبرجام اعتبار این کشور را ازبین می برد!/ 8 بازدید
 • انتقال پذیرفته‌شدگان پژوهشگاه شاخص‌پژوه به مراکز دیگر/ 19 بازدید
 • مقاله جعلی چندین نشریه علمی را فریب داد!/ 18 بازدید
 •  ایرج حریرچی: طرح “توزیع موادمخدر دولتی” نیازمند بررسی علمی/ رد درخواست وزیر برای تمدید انتخابات نظام پزشکی/ 12 بازدید
 • توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله/ 13 بازدید
 • اجرای برجام و گام های رو به جلو در وین/ 14 بازدید
 • «فرهاد رهبر» رئیس دانشگاه آزاد شد/ 12 بازدید
 • تأکید دانشگاه تهران بر اعلام نتایج دکتری ۹۶ از سوی سنجش/ 13 بازدید
 • آغاز ثبت‌نام وام ضروری ویژه دکتری از اول مرداد ماه/ 14 بازدید
 • فردا؛ آخرین مهلت تغییر اولویت انتخاب رشته دکتری ۹۶/ 51 بازدید
 • نشست تیرماه ۹۶ باشگاه مدیران ایران/ 48 بازدید
 • دستور رئیس جمهوری برای حل مشکل موسسات مالی غیرمجاز/ 44 بازدید
 • انتشار اطلاعیه سازمان سنجش درخصوص آزمون دکتری ۹۷/ 43 بازدید
 • اعلام شهریه دکتری ۹۶ پردیس کیش دانشگاه تهران/ 42 بازدید
 •  خورشید مهربان وجودت سلامت و پرفروغ نابغه ایرانی/ آخرین وضعیت سلامت خانم دکتر «مریم میرزاخانی»نابغه ایرانی/ 40 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون ۱۳۹۶ دانشگاه ادیان و مذاهب/ 39 بازدید
 • اعلام جزئیات پذیرش دانشجو در آزمون دکتری ۹۷/ 39 بازدید
 • اعلام شهریه دوره‌های غیرروزانه دکتری ۹۶ دانشگاه شاهرود/ 38 بازدید
 • اعلام جزئیات دقیق زمان مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه شاهد/ 38 بازدید
 • اعلام ضرایب دروس امتحانی آزمون دکتری ۹۷/ 38 بازدید
 • محرومیت پذیرفته‌شدگان روزانه دکتری ۹۶ از آزمون سال ۹۷/ 38 بازدید
 • اعلام فرصت مجدد مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه ارومیه/ 36 بازدید
 • اعلام نحوه پذیرش دکتری پژوهش‌محور در سال ۹۷/ 36 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه مفید در سال ۹۶/ 35 بازدید
 • درخواست وزیر بهداشت : بیمه‌ها تجمیع نشوند، ادامه “تحول سلامت” شدنی نیست! /”روحانی” اشتباه تاریخی “سلامت” را اصلاح کرد/سیاسیون با سلامت مردم مهربان‌تر باشند!/ 35 بازدید
 • اعلام زمان‌بندی مصاحبه‌های دکتری ۹۶ پردیس فارابی دانشگاه تهران/ 34 بازدید
 • رییس جمهوری: اگر بنا بود وزیر خارجه با شعار از میدان خارج شود، برجام محقق نمی شد/با کاهش بی سابقه قیمت نفت مواجه شدیم ، هنوز هم تحت فشاریم!/ 33 بازدید
 • اعلام جزئیات شهریه دکتری ۹۶ دانشگاه علم و فرهنگ/ 33 بازدید
 • ۱۵ تیر؛ آخرین مهلت ثبت‌ تقاضای دانشجویان برای دریافت وام ویژه دکتری/ 31 بازدید
 • تمدید مجدد فرصت ثبت‌نام دکتری بدون آزمون ۹۶ دانشگاه تهران / ۰ نظر
 • پرداخت وام ویژه دکتری به تمامی دانشجویان در سال ۹۶ / ۰ نظر
 • قرارداد توتال تحریم ها را شکست/بررسی قرارداد توتال در جلسه کمیسیون انرژی مجلس با حضور وزیر نفت/قرارداد منطبق با قانون است / ۰ نظر
 • پذیرش دکتری بدون آزمون ۹۶ پژوهشگاه زلزله‌شناسی / ۰ نظر
 • استقبال از مراسم “روز باز” پردیس دائشگاھی، دانشگاه تربیت مدرس / ۰ نظر
 • اعلام زمان مجدد برگزاری مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه امیرکبیر / ۰ نظر
 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه مفید در سال ۹۶ / ۰ نظر
 • «سندروم زنان پرکار»، اختلال خطرناک در میان خانم‌ها / ۰ نظر
 • عدم شرکت ۳۰۰۰ داوطلب در مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه شهید چمران / ۰ نظر
 • اعلام جزئیات مصاحبه دکتری ۹۶ پردیس دانشگاه صنعتی اصفهان / ۰ نظر
 • مصاحبه بیش از ۶۰۰۰داوطلب در واحد کرمان دانشگاه آزاد از ۲۵ تیرماه / ۰ نظر
 • اعلام زمان‌بندی مصاحبه‌های دکتری ۹۶ پردیس فارابی دانشگاه تهران / ۰ نظر
 • خروج ۵۵ هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور در سایه شوم قاچاق/حریق نمادینِ کالاهای مکشوفهِ قاچاق،بازدارنده نیست! / ۰ نظر
 • بانک مرکزی:تغییر واحد پول منوط به تصویب در مجلس است! / ۰ نظر
 • تغییرات در سازمان سینمایی / اسامی مدیران جدید / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ارسال مدارک مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه هرمزگان / ۰ نظر
 • فاطمه دانش یزدی: ثبت جهانی یزد، زمینه ساز جذب بیشتر گردشگران خارجی/یزد، اصفهان و شیراز مثلث گردشگری مرکز ایران / ۰ نظر
 • انتشار سؤالات و کلید آزمون EPT تیر ماه ۱۳۹۶ / ۰ نظر
 • گردشگری، دیپلماسی می‌خواهد/ ۶۵ درصد گردشگران ایران از حوزه خلیج‌فارس هستند / ۰ نظر
 • تمدید مهلت ثبت‌نام مصاحبه دکتری ۹۶ دانشگاه تهران / ۰ نظر