منو
چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی, همایش و کنفرانس ها /   /  کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!
بر اساس گزارشات واصله در بسیاری از نقاط کشور،این امر اجرایی شد،اما در برخی موارد نحوه برگزاری و اجرای این امر،انتظارات اصناف و غرفه داران و جامعه مصرف کننده را تامین نکرده است.
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۵۸
/
/
3921 بازدید
/
/

nhkhkd,c: نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان در بسیاری از مناطق کشور برگزار شد،اما ظاهرا اهداف این امر به نحو شایسته ای محقق نشده و حداقل اینکه مردم و غرفه داران در برخی موارد نسبت به کیفیت برگزاری آن انتقادات جدی را مطرح می کنند.
دانانیوز به نقل از خبرنگاران جوان،نمایشگاه های بهاره از نمونه دستورکارهایی است که با هدف تنظیم بازار و عرضه محصولات و اقلام متنوع اعم از کیف،پوشاک،مواد غذایی و…عملیاتی می شود.

منصور خاوندی، کارشناس اقتصاد در گفت و گویی با،با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه و موثر در ماه های پایانی سال با هدف تنظیم و کنترل بازار،اظهار داشت: مدتهاست یکی از سیاست های حصول این امر،(تنظیم بازار)به برگزاری نمایشگاه های بهاره معطوف می شود که البته این دستور کار،تنها بخشی از سیاست های مربوطه در این خصوص به شمار می رود.

وی افزود:علیرغم روال و رویه ای که در طول سنوات گذشته نیز مرسوم و شایع بوده،لذا در مجموع برگزاری نمایشگاه ای مذکور آنچنان که باید ، موثر و کار آمد به نظر نمی رسد.

خاوندی عنوان کرد:بسیاری از صاحبان اصناف معتقدند در شرایطی که با اجرای طرح فروش فوق العاده امکان ارائه و عرضه کالاها و محصولات مورد نیاز مردم با قیمت و نرخ مناسب وجود دارد،چه ضرورت و اصراری برای برپایی چنین نمایشگاه هایی وجود دارد.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:یکی دیگر از گلایه های مطروحه در خصوص طرح اشاره شده به عرضه و فروش کالاها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت باز می گردد که البته این موضوع در خصوص تمامی نمایشگاه های بهاره مصداق ندارد،اما در این میان، هستند مجموعه هایی که متاسفانه در سایه نظارت ضعیف، کالاها،محصولات و اقلام بی کیفیت به مردم عرضه و ارائه می کنند.

*کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

ایرج سروری،محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به جاری و ساری بودن مشکلات عمیق،عدیده و جدی اقتصادی درکشور،عنوان کرد:به تبع ریشه برخی از این نارسایی ها به مدیریت سالهای گذشته باز می گردد و البته بخش دیگری از آن نیز ناشی از مدیریت نه چندان مطلوب اقتصادی می باشد.

وی افزود:اگرچه برگزاری نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم و کنترل بازار و حمایت از قشر مصرف کننده و به نوعی تولید کننده عملیاتی شده،اما در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته،نمی توان از چنین مراکز و نمایشگاه هایی انتظار حصول معجزه و دستاوردی برجسته و اثرگذار داشت.

سروری عنوان کرد:در کنار مشکلات کلان اقتصادی،برخی نارسایی ها و سوء مدیریت ها در نحوه برگزاری چنین نمایشگاه هایی اثرگذار بوده که با یک بررسی میدانی با موارد متعددی از آن مواجه می شویم.

جانمایی نامطلوب،محدودیت در فضای پارک خودروها،ایجاد گره های ترافیکی،محیط های نامناسب و به دور از شان مردم،طرح وعده های بی اساس،تبلیغات نامناسب و ناکافی و …تنها نمونه هایی از کاستی ها و چالش های مرتبط با این امر به شمار می رود که بعضا با شدت و ضعف هایی در برخی از نقاط کشور شاهد آن بوده ایم.

در ادامه این گزارش،نظر مردم در خصوص کیفیت اجرای طرح مذکور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

*از محدودیت در فضای پارک خودروها تا ایجاد گره های ترافیکی

سعید منفرد زاده،یکی از غرفه داران فعال در نمایشگاه بهاره مصلی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به محدودیت در فضای پارک خودروها در ساعات پرتردد عنوان کرد:می طلبد در جانمایی چنین نمایشگاه هایی،تدابیر و پیش بینی های لازم لحاظ شود تا از بروز نارسایی هایی همچون مشکلات مرتبط با استقرار خودروها جلوگیری شود.

وی افزود:ایجاد گره های ترافیکی و سنگین و حجم انبوه خودروها در مسیرهای منتهی به نمایشگاه های بهاره در برخی نقاط همچون مصلی،بخش دیگری از معضلات مرتبط با این بخش به شمار می رود که قطعا با جانمایی صحیح و یا اجرای طرح های فروش فوق العاده در محلات و نقاط متعدد کلانشهرها،می توان از ظهور و بروز چنین چالش هایی جلوگیری کرد.

منفرد زاده گفت:فضای محدود در برخی از غرفه ها و عدم در نظر گرفتن شان و منزلت مراجعه کنندگان ازدیگر نارسایی هایی است که لزوم توجه هر چه بیشترِ به آن در آینده،ضروری به نظر می رسد.

*طرح وعده های بی اساس برای اجاره غرفه ها ؟!

گزارشات میدانی موید این امر است که در برخی از نقاط استان تهران همچون شهرستان ملارد،دستگاه ها و مسئولان ذیربط،به طرح وعده هایی مبادرت ورزیده اند که در مقام عمل،محقق نشده است.

به اعتقاد برخی از غرفه داران،طرح چنین وعده هایی با هدف ترغیب متقاضیان برای اجاره غرفه ها انجام پذیرفته است.

طاهر وردی،یکی از فعالان صنفی در غرفه ۸۸ و۸۹ نمایشگاه بهاره شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،ضمن انتقاد از اتاق اصناف این منطقه به دلیل عدم تحقق وعده هایی که در زمان انعقاد قرار داد با متقاضیان بصورت شفاهی از سوی آن ها مطرح شده ،عنوان کرد:مقرر بود با اجرای برنامه های فرهنگی و پخش موسیقی های مجاز،فضای مفرحی را برای مردم ایجاد کنند اما متاسفانه چنین اقداماتی عملیاتی نشد.

وی افزود:عدم تامین شرایط مطلوب و کافی،ما را متضرر کرده و در شرایطی که برای اجاره غرفه از بنده ۳ میلیون تومان اخذ کرده اند،اما مجموع فروش حاصل شده بدون کسر سود آن،به این میزان نمی رسد.

طاهروردی گفت:بدون تردید هیچکس ما را مجاب به اجاره غرفه ها نکرده و به میل و انتخاب خویش نسبتا به این امر اقدام کردیم اما گلایه و ایراد ما متوجه وعده هایی است که متولیان برگزاری آن را تامین و محقق ننمودند که در صورت حصول آن،شاهد استقبال کمرنگ مردم از این مجموعه نبودیم.

خزائی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک به اجاره غرفه در این مجموعه اقدام کرده بود،نیز عنوان کرد:امروزه،تبلیغات نقش بسزایی در جذب مشتری و رونق کسب و کار ایفاء می کند،اما متاسفانه با وجود اهمیت بسیار برجسته این موضوع،از حیث تبلیغات،اتاق اصناف ملارد بسیار ضعیف عمل کرده است.

صالحی از دیگر فعالان صنفی این نمایشگاه که در غرفه شمار ۸۴ مستقر بود گفت:اتاق اصناف در عرصه تبلیغات محیطی نیز بسیار ضعیف عمل کرد و حتی از چاپ تراکت برای اطلاع رسانی به شهروندان نیز سر باز زد.

وی افزود:در روزهایی که با اُفت دمای هوا مواجه بودیم از یک سیستم گرمایشی مناسب نیز محروم بودیم و حتی نسبت به تامین سرویس بهداشتی کافی و آب گرم برای غرفه داران نیز اقدامات لازم انجام نشد.

صالحی گفت:متولیان برگزاری در حضور مسئولان ارشد شهرستانی وعده مساعدت و کمک به غرفه داران برای پرداخت بخشی از ضرر و زیان غرفه داران و تامین روشناییِ ورودی نمایشگاه را دادند اما ظاهرا وعده های مطرح شده در حضور مدیران شهرستانی ، به فراموشی سپرده شد.

*کج سلیقگی در جانمایی غرفه ها بیداد می کند

امیر حسین فرهادی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک در این مجموعه حضور پیدا کرده بود،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به لزوم پیش بینی اقتضائات لازم برای برگزاری چنین نمایشگاه هایی گفت:یکی از نارسایی های جدی در این نمایشگاه به جانمایی غلط و ناصحیح غرفه ها معطوف می شود.

وی افزود:در ابتدای ورود به نمایشگاه،غرفه مرغ و ماهی فروشان جانمایی شده که بوی نامطبوع آن،باعث خدشه دار شدن ذهنیت و تصورات عمومیِ مشتریان می شود.

فرهادی گفت:مرسوم است که اصناف اینچنینی در انتهای نمایشگاه های عمومی جانمایی می شوند اما متاسفانه بی تدبیری مسئولان و متولیان ذیربط،علاوه بر نارضایتی کسبه،باعث گلایه های جدی مشتریان و بخش قابل توجهی از مردم شد و به تعبیری باید گفت کچ سلیقگی ها در این خصوص بیداد می کرد.

گفتنی است پیش از این در قالب گزارشی،به عدم برگزاری چنین نمایشگاهی تاکید شده بود،اما متاسفانه توجهات لازم از سوی مسئولان شهرستانی به برخی از دغدغه های طرح شده ،نشد.

امید آن می رود در آینده برای اجرای چنین طرح هایی از افراد و گروه های با تجربه و توانمند تری استفاده شود که قطعا در پیشگیری از ظهور و بروز چنین نارضایتی ها ،کاستی ها و مشکلات محسوسی ،بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

۰
http://dananews.ir/?p=3207   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت/ 4 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 13 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 16 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 12 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 20 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 26 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 17 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 21 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 19 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 202 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 31 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 23 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 36 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 24 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 24 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 59 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 46 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 24 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 37 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 48 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 202 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 59 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 48 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 46 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 37 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 36 بازدید
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست/ 34 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 31 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 26 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 24 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 24 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 24 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 23 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 21 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 20 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 19 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 17 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 16 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 13 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 12 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی / ۰ نظر
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است! / ۰ نظر
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال / ۰ نظر
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود / ۰ نظر
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است / ۰ نظر
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد / ۰ نظر
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی / ۰ نظر
 • ایران در جمع ۱۵ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت / ۰ نظر
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست / ۰ نظر
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود / ۰ نظر
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق / ۰ نظر
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است! / ۰ نظر
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است! / ۰ نظر
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد! / ۰ نظر
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد / ۰ نظر
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر / ۰ نظر
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود / ۰ نظر
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم! / ۰ نظر