منو
شنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار ویژه, اقتصاد و بازار, فرهنگی و اجتماعی, همایش و کنفرانس ها /   /  کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!

نمایشگاههای بهاره؛ تنظیم بازار یا چالشی برای اصناف/ گلایه‌ها از برخی سوء مدیریت‌ها بالا گرفت!
بر اساس گزارشات واصله در بسیاری از نقاط کشور،این امر اجرایی شد،اما در برخی موارد نحوه برگزاری و اجرای این امر،انتظارات اصناف و غرفه داران و جامعه مصرف کننده را تامین نکرده است.
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۶:۵۸
/
/
3899 بازدید
/
/

nhkhkd,c: نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان در بسیاری از مناطق کشور برگزار شد،اما ظاهرا اهداف این امر به نحو شایسته ای محقق نشده و حداقل اینکه مردم و غرفه داران در برخی موارد نسبت به کیفیت برگزاری آن انتقادات جدی را مطرح می کنند.
دانانیوز به نقل از خبرنگاران جوان،نمایشگاه های بهاره از نمونه دستورکارهایی است که با هدف تنظیم بازار و عرضه محصولات و اقلام متنوع اعم از کیف،پوشاک،مواد غذایی و…عملیاتی می شود.

منصور خاوندی، کارشناس اقتصاد در گفت و گویی با،با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر و تمهیدات ویژه و موثر در ماه های پایانی سال با هدف تنظیم و کنترل بازار،اظهار داشت: مدتهاست یکی از سیاست های حصول این امر،(تنظیم بازار)به برگزاری نمایشگاه های بهاره معطوف می شود که البته این دستور کار،تنها بخشی از سیاست های مربوطه در این خصوص به شمار می رود.

وی افزود:علیرغم روال و رویه ای که در طول سنوات گذشته نیز مرسوم و شایع بوده،لذا در مجموع برگزاری نمایشگاه ای مذکور آنچنان که باید ، موثر و کار آمد به نظر نمی رسد.

خاوندی عنوان کرد:بسیاری از صاحبان اصناف معتقدند در شرایطی که با اجرای طرح فروش فوق العاده امکان ارائه و عرضه کالاها و محصولات مورد نیاز مردم با قیمت و نرخ مناسب وجود دارد،چه ضرورت و اصراری برای برپایی چنین نمایشگاه هایی وجود دارد.

دانش آموخته رشته اقتصاد گفت:یکی دیگر از گلایه های مطروحه در خصوص طرح اشاره شده به عرضه و فروش کالاها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت باز می گردد که البته این موضوع در خصوص تمامی نمایشگاه های بهاره مصداق ندارد،اما در این میان، هستند مجموعه هایی که متاسفانه در سایه نظارت ضعیف، کالاها،محصولات و اقلام بی کیفیت به مردم عرضه و ارائه می کنند.

*کاهش قدرت خرید مردم،رونق نمایشگاه های بهاره را تحت الشعاع قرار داده است

ایرج سروری،محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به جاری و ساری بودن مشکلات عمیق،عدیده و جدی اقتصادی درکشور،عنوان کرد:به تبع ریشه برخی از این نارسایی ها به مدیریت سالهای گذشته باز می گردد و البته بخش دیگری از آن نیز ناشی از مدیریت نه چندان مطلوب اقتصادی می باشد.

وی افزود:اگرچه برگزاری نمایشگاه های بهاره با هدف تنظیم و کنترل بازار و حمایت از قشر مصرف کننده و به نوعی تولید کننده عملیاتی شده،اما در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته،نمی توان از چنین مراکز و نمایشگاه هایی انتظار حصول معجزه و دستاوردی برجسته و اثرگذار داشت.

سروری عنوان کرد:در کنار مشکلات کلان اقتصادی،برخی نارسایی ها و سوء مدیریت ها در نحوه برگزاری چنین نمایشگاه هایی اثرگذار بوده که با یک بررسی میدانی با موارد متعددی از آن مواجه می شویم.

جانمایی نامطلوب،محدودیت در فضای پارک خودروها،ایجاد گره های ترافیکی،محیط های نامناسب و به دور از شان مردم،طرح وعده های بی اساس،تبلیغات نامناسب و ناکافی و …تنها نمونه هایی از کاستی ها و چالش های مرتبط با این امر به شمار می رود که بعضا با شدت و ضعف هایی در برخی از نقاط کشور شاهد آن بوده ایم.

در ادامه این گزارش،نظر مردم در خصوص کیفیت اجرای طرح مذکور مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

*از محدودیت در فضای پارک خودروها تا ایجاد گره های ترافیکی

سعید منفرد زاده،یکی از غرفه داران فعال در نمایشگاه بهاره مصلی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به محدودیت در فضای پارک خودروها در ساعات پرتردد عنوان کرد:می طلبد در جانمایی چنین نمایشگاه هایی،تدابیر و پیش بینی های لازم لحاظ شود تا از بروز نارسایی هایی همچون مشکلات مرتبط با استقرار خودروها جلوگیری شود.

وی افزود:ایجاد گره های ترافیکی و سنگین و حجم انبوه خودروها در مسیرهای منتهی به نمایشگاه های بهاره در برخی نقاط همچون مصلی،بخش دیگری از معضلات مرتبط با این بخش به شمار می رود که قطعا با جانمایی صحیح و یا اجرای طرح های فروش فوق العاده در محلات و نقاط متعدد کلانشهرها،می توان از ظهور و بروز چنین چالش هایی جلوگیری کرد.

منفرد زاده گفت:فضای محدود در برخی از غرفه ها و عدم در نظر گرفتن شان و منزلت مراجعه کنندگان ازدیگر نارسایی هایی است که لزوم توجه هر چه بیشترِ به آن در آینده،ضروری به نظر می رسد.

*طرح وعده های بی اساس برای اجاره غرفه ها ؟!

گزارشات میدانی موید این امر است که در برخی از نقاط استان تهران همچون شهرستان ملارد،دستگاه ها و مسئولان ذیربط،به طرح وعده هایی مبادرت ورزیده اند که در مقام عمل،محقق نشده است.

به اعتقاد برخی از غرفه داران،طرح چنین وعده هایی با هدف ترغیب متقاضیان برای اجاره غرفه ها انجام پذیرفته است.

طاهر وردی،یکی از فعالان صنفی در غرفه ۸۸ و۸۹ نمایشگاه بهاره شهرستان ملارد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،ضمن انتقاد از اتاق اصناف این منطقه به دلیل عدم تحقق وعده هایی که در زمان انعقاد قرار داد با متقاضیان بصورت شفاهی از سوی آن ها مطرح شده ،عنوان کرد:مقرر بود با اجرای برنامه های فرهنگی و پخش موسیقی های مجاز،فضای مفرحی را برای مردم ایجاد کنند اما متاسفانه چنین اقداماتی عملیاتی نشد.

وی افزود:عدم تامین شرایط مطلوب و کافی،ما را متضرر کرده و در شرایطی که برای اجاره غرفه از بنده ۳ میلیون تومان اخذ کرده اند،اما مجموع فروش حاصل شده بدون کسر سود آن،به این میزان نمی رسد.

طاهروردی گفت:بدون تردید هیچکس ما را مجاب به اجاره غرفه ها نکرده و به میل و انتخاب خویش نسبتا به این امر اقدام کردیم اما گلایه و ایراد ما متوجه وعده هایی است که متولیان برگزاری آن را تامین و محقق ننمودند که در صورت حصول آن،شاهد استقبال کمرنگ مردم از این مجموعه نبودیم.

خزائی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک به اجاره غرفه در این مجموعه اقدام کرده بود،نیز عنوان کرد:امروزه،تبلیغات نقش بسزایی در جذب مشتری و رونق کسب و کار ایفاء می کند،اما متاسفانه با وجود اهمیت بسیار برجسته این موضوع،از حیث تبلیغات،اتاق اصناف ملارد بسیار ضعیف عمل کرده است.

صالحی از دیگر فعالان صنفی این نمایشگاه که در غرفه شمار ۸۴ مستقر بود گفت:اتاق اصناف در عرصه تبلیغات محیطی نیز بسیار ضعیف عمل کرد و حتی از چاپ تراکت برای اطلاع رسانی به شهروندان نیز سر باز زد.

وی افزود:در روزهایی که با اُفت دمای هوا مواجه بودیم از یک سیستم گرمایشی مناسب نیز محروم بودیم و حتی نسبت به تامین سرویس بهداشتی کافی و آب گرم برای غرفه داران نیز اقدامات لازم انجام نشد.

صالحی گفت:متولیان برگزاری در حضور مسئولان ارشد شهرستانی وعده مساعدت و کمک به غرفه داران برای پرداخت بخشی از ضرر و زیان غرفه داران و تامین روشناییِ ورودی نمایشگاه را دادند اما ظاهرا وعده های مطرح شده در حضور مدیران شهرستانی ، به فراموشی سپرده شد.

*کج سلیقگی در جانمایی غرفه ها بیداد می کند

امیر حسین فرهادی،یکی دیگر از فعالان صنفی که برای فروش پوشاک در این مجموعه حضور پیدا کرده بود،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به لزوم پیش بینی اقتضائات لازم برای برگزاری چنین نمایشگاه هایی گفت:یکی از نارسایی های جدی در این نمایشگاه به جانمایی غلط و ناصحیح غرفه ها معطوف می شود.

وی افزود:در ابتدای ورود به نمایشگاه،غرفه مرغ و ماهی فروشان جانمایی شده که بوی نامطبوع آن،باعث خدشه دار شدن ذهنیت و تصورات عمومیِ مشتریان می شود.

فرهادی گفت:مرسوم است که اصناف اینچنینی در انتهای نمایشگاه های عمومی جانمایی می شوند اما متاسفانه بی تدبیری مسئولان و متولیان ذیربط،علاوه بر نارضایتی کسبه،باعث گلایه های جدی مشتریان و بخش قابل توجهی از مردم شد و به تعبیری باید گفت کچ سلیقگی ها در این خصوص بیداد می کرد.

گفتنی است پیش از این در قالب گزارشی،به عدم برگزاری چنین نمایشگاهی تاکید شده بود،اما متاسفانه توجهات لازم از سوی مسئولان شهرستانی به برخی از دغدغه های طرح شده ،نشد.

امید آن می رود در آینده برای اجرای چنین طرح هایی از افراد و گروه های با تجربه و توانمند تری استفاده شود که قطعا در پیشگیری از ظهور و بروز چنین نارضایتی ها ،کاستی ها و مشکلات محسوسی ،بی تاثیر نخواهد بود.

گزارش از ناصر رمضانی

http://dananews.ir/?p=3207   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • انتشار اطلاعیه پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه کاشان/ 10 بازدید
 • اعلام جزئیات نحوه دعوت به مصاحبه دکتری ۹۷ سراسری/ 3 بازدید
 • پذیرش ۱۳ هزار نفری دکتری ۹۷ در دانشگاه های سراسری/ 10 بازدید
 • امکان انتخاب ۴۰ رشته محل برای قبول شدگان دوره دکتری دانشگاه آزاد/ 13 بازدید
 • آغاز انتخاب رشته دکتری از ۳ اردیبهشت/ 14 بازدید
 • انتشار اطلاعیه پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه گلستان/ 14 بازدید
 • انتشار منابع آزمون کتبی مرحله دوم دکتری ۹۷ پژوهشگاه علوم انسانی/ 15 بازدید
 • اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۷ تا ظهر امروز/ 15 بازدید
 • انتشار نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۷ در روز دوشنبه/ 17 بازدید
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی دکتری ۹۷ دانشگاه ادیان و مذاهب/ 19 بازدید
 • بررسی نحوه پذیرش دانشجوی مشترک مقطع دکتری در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها/ 21 بازدید
 • صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد/ 27 بازدید
 • سورنا ستاری : نبود پروتکل‌های تست و استاندارد از مشکلات حوزه محصولات دانش‌بنیان/ فعالیت حدود سه هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ 23 بازدید
 • پیام رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند/ ۵ میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام رسان داخلی اختصاص داده‌ایم/ 27 بازدید
 • بیمه خانه‌ها در مقابل تحویل زباله های تفکیکی/ احداث نخستین پارک آموزش زلزله در منطقه ۲۲/ 30 بازدید
 • خبرهای خوش برای سربازان غایب + قیمت خرید سربازی/ 33 بازدید
 • اولین نمایشگاه بین المللی کار ایران (Iran Jobex) ؛ ابتکاری جسورانه با اهدافی بزرگ!/ 67 بازدید
 • خصوصی سازی صنعت هوایی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/ 30 بازدید
 • پذیرش دانشجوی دکتری در رشته های جدید ممنوع شد/ 27 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷/ 30 بازدید
 • اولین نمایشگاه بین المللی کار ایران (Iran Jobex) ؛ ابتکاری جسورانه با اهدافی بزرگ!/ 67 بازدید
 • معاون آموزشی دانشگاه خبرداد: زمان برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد تغییر کرد/ 40 بازدید
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون EPT فروردین ماه ۹۷/ 38 بازدید
 • اعلام آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷/ 38 بازدید
 • اعلام جزئیات شیوه جدید برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد/ 37 بازدید
 • انتشار نتایج کنکور دکتری ۹۷ در هفته آخر فروردین ماه/ 35 بازدید
 • بررسی جایگزین آزمون EPT در شورای برنامه ریزی دانشگاه آزاد/ 34 بازدید
 • افزایش مبلغ وام ویژه دکتری در سال جاری/ 33 بازدید
 • خبرهای خوش برای سربازان غایب + قیمت خرید سربازی/ 33 بازدید
 • همزمان با آغاز ثبت‌نام آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت جنب‌وجوش دانشجویان پشت آزمون EPT/ 33 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷/ 30 بازدید
 • خصوصی سازی صنعت هوایی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/ 30 بازدید
 • بیمه خانه‌ها در مقابل تحویل زباله های تفکیکی/ احداث نخستین پارک آموزش زلزله در منطقه ۲۲/ 30 بازدید
 • پذیرش حدود ۹۸۰۰ نفر در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی/ 30 بازدید
 • صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد/ 27 بازدید
 • پذیرش دانشجوی دکتری در رشته های جدید ممنوع شد/ 27 بازدید
 • پیام رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند/ ۵ میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام رسان داخلی اختصاص داده‌ایم/ 27 بازدید
 • سورنا ستاری : نبود پروتکل‌های تست و استاندارد از مشکلات حوزه محصولات دانش‌بنیان/ فعالیت حدود سه هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان/ 23 بازدید
 • بررسی نحوه پذیرش دانشجوی مشترک مقطع دکتری در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها/ 21 بازدید
 • تمدید مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی دکتری ۹۷ دانشگاه ادیان و مذاهب/ 19 بازدید
 • انتشار اطلاعیه تکمیلی دکتری بدون آزمون ۹۷ دانشگاه تربیت مدرس / ۰ نظر
 • انتشار منابع آزمون کتبی مرحله دوم دکتری ۹۷ پژوهشگاه علوم انسانی / ۰ نظر
 • انتشار نتایج کنکور دکتری ۹۷ در هفته آخر فروردین ماه / ۰ نظر
 • اولین نمایشگاه بین المللی کار ایران (Iran Jobex) ؛ ابتکاری جسورانه با اهدافی بزرگ! / ۰ نظر
 • شرایط ثبت نام در دوره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد / ۰ نظر
 • انتشار اطلاعیه پذیرش دکتری استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه گلستان / ۰ نظر
 • اعلام آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری پزشکی آزاد ۹۷ / ۰ نظر
 • خبرهای خوش برای سربازان غایب + قیمت خرید سربازی / ۰ نظر
 • دانشگاه آزاد: طرحی برای اشتغال دانشجویان دکتری / ۰ نظر
 • آغاز انتخاب رشته دکتری از ۳ اردیبهشت / ۰ نظر
 • همزمان با آغاز ثبت‌نام آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت جنب‌وجوش دانشجویان پشت آزمون EPT / ۰ نظر
 • بیمه خانه‌ها در مقابل تحویل زباله های تفکیکی/ احداث نخستین پارک آموزش زلزله در منطقه ۲۲ / ۰ نظر
 • اعلام زمان بندی مصاحبه دکتری ۹۷ پژوهشگاه شاخص پژوه در دانشگاه پیام نور / ۰ نظر
 • امکان انتخاب ۴۰ رشته محل برای قبول شدگان دوره دکتری دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • پذیرش حدود ۹۸۰۰ نفر در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی / ۰ نظر
 • پیام رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند/ ۵ میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام رسان داخلی اختصاص داده‌ایم / ۰ نظر
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه کردستان / ۰ نظر
 • پذیرش ۱۳ هزار نفری دکتری ۹۷ در دانشگاه های سراسری / ۰ نظر
 • بررسی جایگزین آزمون EPT در شورای برنامه ریزی دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • شیوه برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تغییر می کند / ۰ نظر