همکاری مشترکان خانگی در طرح پاداش مدیریت مصرف چگونه است؟
همکاری مشترکان خانگی در طرح پاداش مدیریت مصرف چگونه است؟

دانانیوز: با افزایش دما و به راه افتادن سیستم‌های سرمایشی، لزوم توجه مشترکان بخش خانگی به مصرف بهینه برق که با برخورداری از پاداش مالی هم همراه خواهد بود، بیشتر حس می‌شود.

به گزارش دانانیوز به نقل از خبرنگاران جوان، هم‌زمان با گرم‌تر شدن دمای هوای کشور و به تبع آن استفاده بیشتر مشترکان از وسایل سرمایشی، میزان مصرف برق رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. به طوری که بر اساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران در ششم اردیبهشت میزان مصرف برق به عدد ۵۸ هزار و ۷۹۳ مگاوات رسید که این میزان از مصرف در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که میزان تقاضا ۴۵ هزار و ۳۳۳ مگاوات بوده است، افزایش بیش از ۱۳ هزار مگاواتی را نشان می‌دهد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در این خصوص به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به هر حال ما در هفته‌های ابتدایی خرداد یک افزایش دما را تجربه می‌کنیم و این افزایش امسال به اندازه‌ای شدید بوده که رشد ۱۳.۵ درصدی مصرف را داشتیم و تقاضای برق به ۵۹ هزار و ۲۵۰ مگاوات رسید. این عدد به نسبت روز گذشته ۱۳ درصد و ۷ هزار مگاوات رشد مصرف را نشان می‌دهد.

سخنگوی برق پیش‌تر عنوان کرده بود که این میزان از افزایش مصرف معادل مصرف برق سه استان مازندران، گلستان و کرمان است و نیاز مصرف برق کشور نیز بر اساس پیش‌بینی مرکز ملی راهبری شبکه برق به بیش از ۶۰ هزار مگاوات خواهد رسید.

به گفته این مقام مسئول، بخش قابل ملاحظه‌ای از این افزایش مصرف مربوط به سیستم‌های سرمایشی است.

وزارت نیرو برای تأمین برق پایدار، برنامه‌های مدیریت مصرف را با دو محور طرح پاداش برای کاهش مصرف مشترکان و همینطور افزایش تعرفه برق برای مشترکان بد مصرف در دستور کار قرار داده است. طرحی که سال گذشته موفق بود و برای امسال نیز وزارت نیرو مصمم شد با ایجاد امکان همراهی مشترکان پرمصرف، انگیزه‌های بیشتری را برای کاهش مصرف ایجاد کند.

میزان استقبال از طرح پاداش مدیریت مصرف
این طرح به منظور تشویق مشترکان به صرفه‌جویی در مصرف برق، از ابتدای خرداد اجرا شده و تا پایان شهریور فرصت فراهم است که مشترکان از پاداش‌های آن بهره‌مند شوند. نکته حائز اهمیت افزایش ۴ برابری پاداش به نسبت سال گذشته است و به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی امکان دریافت ۲ هزار تومان پاداش برای مصارف خانگی وجود دارد که ۲۰ برابر هزینه فروش برق است.

سخنگوی صنعت برق در خصوص میزان همراهی مشترکان خانگی در طرح پاداش مدیریت مصرف گفت: اگر مصارف برق این روز‌ها را با روز‌هایی با دمای یکسان در سال گذشته مقایسه کنیم، میزان صرفه جویی قابل مشاهده است. خوشبختانه در روز‌های اولیه اجرای طرح، میزان همکاری و کاهش مصرف بسیار جدی و خیره کننده بود، اما در روز‌های جاری قدری از این روال کاسته شده و به نظر می‌رسد نیازمند اطلاع رسانی مستمر به مشترکان هستیم.

اعمال تعرفه‌های پلکانی برای مشترکان با مصارف بی رویه
مدیر عامل شرکت شبکه برق ایران با اشاره به اینکه وزارت نیرو سیاست‌های تشویقی را امسال هم برای مشترکان کم مصرف و هم پرمصرف اعمال می‌کند و مبنای پاداش مقایسه با مصرف سال گذشته است گفت: مشترکانی که توجه لازم را نداشته باشند و بی رویه مصرف کنند، باید در انتظار قبض‌های سنگین باشند. درخواست داریم که مشترکان در طرح پاداش مدیریت مصرف شرکت کنند که این امکان را به آن‌ها می‌دهد حتی با یک کاهش مصرف جزئی بخشی از صورت حساب خود را کاهش دهند.

او افزود: حتی می‌شود مشترکی مصرف بالای الگو داشته باشد، اما قبض رایگان دریافت کند. این در صورتی است که توجه لازم را برای کاهش مصارف داشته باشد. هنوز چند روزی از اجرای طرح نگذشته و تا پایان شهریور برای مشترکان بهره مندی از این طرح میسر است.

گفتنی است با رشد تقاضای مصرف برق، جابه‌جایی بار به منظور مدیریت بخش تقاضا آغاز شده و در ۶ اردیبهشت که تقاضای مصرف برق به ۵۸ هزار و ۷۹۳ مگاوات رسید، با جابه‌جایی بار به‌میزان ۱۳۵۶ مگاوات، پیک مصرف برق ۵۷ هزار و ۴۳۷ مگاوات ثبت شد.