وزیر ارشاد : نیازمند توازن در ژانرهای سینمایی هستیم/افزایش قیمت کاغذ شوکی بر پیکره نحیف نشر کتاب و مطبوعات!

dananews

چاپ

 دانانیوز: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه ۱۷ شهریور در برنامه تلویزیونی «تهران ۲۰» که با موضوع تشریح اقدامات و برنامه های این وزارتخانه به صورت زنده پخش می شد در پاسخ به سئوالی درباره آخرین کتابی که خوانده است، گفت: آخرین کتابی که تهیه کرده و خوانده ام جلد دوم خاطرات محمدعلی فروغی بود که حاوی نکات قابل توجهی درباره تاریخ معاصر ما است.
دانانیوز به نقل از مهر، وی در پاسخ به این سئوال که کتاب را ارزان خریده است یا گران؟ گفت: کتابفروش این کتاب را ۶۰ هزار تومان به من داد. شاید هم برای تخفیف قائل شده است!
صاالحی سپس در پاسخ سئوالی دو گزینه ای درباره دلیل پائین بودن سرانه مطالعه، سطح پائین فرهنگ کتابخوانی را بر گرانی کتاب ترجیح داد و گفت: به عقیده من این مسئله اولویت بیشتر نسبت به گرانی کتاب دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از پیشرفت های فرهنگی و هنری کشور در ۴۰ سال گذشته سخن گفت و با ارائه آماری تفکیکی و مقایسه ای از حوزه هایی مانند سینما، تئاتر، کتاب، رسانه ها و … گفت: در سال ۵۸ تعداد عناوین کتاب های کشور در سال حدود هزار عنوان و یا نهایتا ۲ یا ۳ هزار عنوان بود در حالی که در همین سال گذشته قریب به ۱۰۰ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شد.
وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر سالیانه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ فیلم در کشور ساخته می‌شود، فاصله این آمار را فیلم های اندک سالهای قبل از انقلاب حتی سالهایی که سینما در اوج خود قرار داشت بسیار زیاد عنوان کرد.
صالحی با ذکر آمار ۷ هزار نمایش اجرا شده در کشور در حدود ۱۱۰ هزار مرتبه طی سال گذشته پیشرفت های هنر نمایش را در ۴۰ سال اخیر قابل توجه خواند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه تعداد فیلم های حوزه کودک و نوجوان قبل از انقلاب به ۱۰ فیلم هم نمی رسید، گفت: بعد از انقلاب دست کم ۲۰۰ فیلم در حوزه کودک و نوجوان تولید شده است.
وی با اشاره به فعالیت حدود ۵ هزار رسانه مکتوب و برخط گفت: این در حالی است که قبل از انقلاب مثلا در حوزه خبرگزاری ها، بجز خبرگزاری پارس اساسا خبرگزاری دیگری وجود نداشت.
صالحی همچنین با اشاره به تحصیل حدود ۳۲۰ هزار  دانشجو در رشته های فرهنگی و هنری در کشور، وضعیت این حوزه را از لحاظ منابع انسانی قابل توجه ارزیابی کرد.
وی در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی از نهضت سینماسازی طی چند سال اخیر سخن گفت و اعلام کرد: سال گذشته یکصد سینما در کشور ساخته است و در چند ماه اول امسال هم بیش از ۳۰ سینما ساخته شده است ضمن اینکه  فروش فیلم ها و همچنین قابلیت آنها در جذب مخاطب افزایش قابل توجهی را نشان می دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد که سینماهای ایران مانند سوپرمارکتی باشد که بتوان همه محصولات فرهنگی و هنری را در آن یافت و یادآور شد باید به توازن ژانرهای سینمایی هم توجه داشته باشیم چرا که اگر تعداد فیلم های یک ژانر بیشتر یا کمتر از سایر ژانرها بشود، این مسئله در مجموع به کل سینما آسیب خواهد زد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن دفاع از سینمای عامه گرا در عین حال گفت: این مسئله نباید به معنای آن باشد که سینما را از فراز به فرود بیاوریم صرفا برای اینکه مردم جذب آن شوند.
وی از پدید آمدن تغییراتی در آئین نامه های مربوط به اکران خبر داد و عنوان کرد: در ۲، ۳ ماه اخیر حوزه های نظارتی وزارت ارشاد در این شورا با هدف ایجاد عدالت در اکران، تقویت شده است.
صالحی با اشاره به افزایش یک میلیون نفری تعداد مخاطبان تئاترهای اجرا شده در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن گفت: این در حالی است که افزایش قابل توجهی را در تعداد تئاترهای اجرا شده شاهد نبودیم پس این مسئله نشان می دهد جریان اجتماعی تئاتر در کشور تقویت شده است.
وی از ایجاد برخی اصلاحات در آئین نامه ها، دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوط به حمایت از گروه های تئاتری سخن گفت و در عین حال اذعان کرد: در حوزه هنر نمایش ما دچار مشکلات زیر ساختی هستیم. با این وجود تلاش می کنیم از ظرفیت تماشاخانه های خصوصی هم در این راستا استفاده کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ضمن یادآوری این مسئله که دوره گذار از فرهنگ مکتوب به تصویری در ایران برخلاف کشورهای غربی و توسعه یافته که چند قرن بوده است، بسیار اندک بوده است علت تبدیل نشدن روزنامه خوانی در ایران به یک فرهنگ را در این موضوع جستجو کرد و در ادامه افزایش قیمت کاغذ را شوکی دیگر توصیف کرد که در ماههای گذشته بر پیکره نحیف نشر کتاب و مطبوعات وارد شده است.
صالحی ضمن اشاره به قرار گرفتن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی که ارز مبادله ای یا دولتی برای واردات به آنها اختصاص می یابد درباره آخرین وضعیت موجودی کاغذ در انبارهای کشور هم گفت: در حال حاضر تمامی کاغذ های خریداری شده از کشورهای دیگر که تا چندی پیش در برخی گمرکات متوقف شده بود، ترخیص شده است و انبارها هم موظف به اعلام موجودی خود شده اند.
وی همچنین از ثبت سفارش ۳۶۰ هزار تن کاغذ طی ماههای اخیر خبر داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این گفتگو ادبیات و رمان را جانمایه هنرهای بعدی توصیف کرد و گفت: وزارت ارشاد در این حوزه هم قبل و هم بعد از چاپ از آثار ادبی بویژه آثار ادبی فاخر حمایت می کند.
صالحی با اشاره به ۸ سفر استانی که از اسفندماه ۹۶ تاکنون انجام داده است، اظهار داشت: در این سفرها اعتباری به میزان ۴۶۰ میلیارد تومان با استانداری ها توافق کرده ایم تا برای ایجاد زیرساخت های فرهنگی و هنری در این استانها صرف شود.
وی در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی به پائین بودن سطح منزلت هنرمندان از لحاظ مسائل معیشتی اظهار کرد و گفت: بنده خودم هم قبول دارم که حمایت های ما از هنرمندان در زمینه های معیشتی و بیمه ای محدود است.
عباسی در ادامه از افزایش مستمری پیشکسوتان حوزه فرهنگ و هنر از ۲۰۰ به ۸۰۰ هزار تومان خبر داد و گفت: این افزایش مستری  از ابتدای شهریورماه اعمال شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوال آخر این گفتگو درباره برنامه های وزارت ارشاد به مناسبت ماه محرم گفت: در ۳۲ استان کشور امسال شاهد برگزاری ۳۸۵ شب شعر و سوگواره شعر، ۶۴ تئاتر عاشورایی، ۳۸۸ تعزیه، ۱۸۱ نمایشگاه کتاب عاشورایی، عکس، پوستر و… و. ، اکران ۴۱ فیلم مرتبط با ماه محرم، برپایی ۸۵ مسابقه عکس با موضوع کربلا و برگزاری ۴۶ همایش و نشست عاشورایی خواهیم بود ضمن اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه هم در بیش از ۳ هزار بقعه ای که در کشور وجود دارد متناسب با ایام ماه محرم برنامه اجرا می کند.

۰