منو
دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۶

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
۲۵ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۷
/
/
98 بازدید
/
/

دانانیوز: تارنمای نشریه «پولیتیکو» با اشاره به رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه «برجام»، از تلاش های جدی تعدادی از دستیاران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا مانند «وندی شرمن» و «جان کری»، مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و وزیر امور خارجه سابق این کشور برای حفظ این توافق خبر داد.

دانانیوز به نقل از ایرنا، خبرنگار سیاست خارجی این نشریه آمریکایی، در مقاله تحلیلی خود با عنوان «دستیاران اوباما برای نجات توافق ایران در تکاپو هستند» نوشت: «ترامپ تهدید کرده است که توافق هسته ای ایران را پاره می کند، اما تیم سابق اوباما برای دفاع از آن به تکاپو افتاده اند. دستیاران سابق اوباما جلسه برگزار می کنند، با قانونگذاران تماس می گیرند و با رسانه ها همکاری می کنند تا نگذارند یکی از دستاوردهای سیاست خارجی رئیس جمهوری سابق از دست برود و اوباما از تمامی این تلاش ها باخبر است.»
نویسنده با اشاره به اینکه دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند، به گفته های تعدادی از این افراد اشاره کرد که در مقام مشاور و دیپلمات در تیم مذاکره کننده آمریکا برای شکل گیری برجام به شدت تلاش کرده بودند. یکی از این افراد «راب مالی» (Rob Malley)، مشاور عالی سابق اوباما در امور خاورمیانه است که درباره برجام می گوید: «توافق هسته ای واقعی و مستحکم و هدف و چیزی است که بسیاری از ما آن را یک دستاورد بزرگ می دانیم و قویا با منتقدان آن مخالفیم و نسبت به تبعاتی که برهم زدن این توافق می تواند به همراه داشته باشد، دغدغه داریم.»
وی در ادامه نوشت: «دستیاران اوباما تاکید می کنند که این تبعات می تواند آغازگر مسابقه تسلیحاتی هسته ای در خاورمیانه باشد و به صورت جدی به جایگاه دیپلماتیک آمریکا یا بدتر از اینها آسیب برساند.»
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما نیز روز دوشنبه در همین راستا در توییتی نوشته بود: «به سختی می توان گفت که خروج از این توافق به جنگ منجر نشود.»
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی خود نیز همواره با لحنی تند از برجام انتقاد می کرد و آن را «بدترین توافقی که تا به حال آمریکا از راه مذاکره به آن دست یافته» توصیف می کرد. وی قول داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید، برجام را پاره کند و این سخن را بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری خود نیز تکرار کرد. اما روز پنجشنبه (۲۳ شهریور ماه -۱۴ سپتامبر)، با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری، تعلیق تحریم های هسته ای ایران را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کرد.
نویسنده در این باره نوشت: «این تصمیم ترامپ با توجه به توصیه های جدی بسیاری از دستیارانش تعجب آور نبود. حتی منتقدان سرسخت توافق هم توصیه کرده اند که باید از خاتمه ناگهانی برجام خودداری کرد.»
وی در ادامه توضیحاتش در باره تلاش دستیاران سابق اوباما برای نجات توافق هسته ای ایران، افزود: «چندین نفر از دستیاران سابق اوباما نیز روز چهارشنبه (۲۲ شهریور ماه -۱۳ سپتامبر)، در جلسه ای با خبرنگاران هشدار دادند که بازنگری در توافق هسته ای عملی نیست و می تواند خطرناک باشد.در این جلسه «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا، «کالین کال» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون اوباما و «جون فاینر» رئیس دفتر «جان کری» وزیر امور خارجه اوباما حضور داشتند.»
نویسنده پولیتیکو با اشاره به اینکه ایران هیچ تمایلی به مذاکره هسته ای مجدد ندارد، اضافه کرد: «شرمن هشدار داد که باز کردن دوباره این موضوع بدون برهم زدن کامل توافق، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است و تاکید کرد که اوباما از تمامی تلاش های دستیاران سابق خود در این خصوص آگاه و در این روند شرکت دارد. این مطلب می افزاید: جواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران نیز روز جمعه (۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر) در توییتی نوشت: «زمانش رسیده که آمریکا از آسمان و ریسمان بافتن دست بردارد و درست همانند ایران ، پایبندی (به برجام) را شروع کند.»
پولیتیکو ادامه داد: «یکی از مقامات سابق آمریکایی که اخیرا با کری صحبت کرده، گفته است که وی با همکاران قدیمی اش در کنگره همچنان در ارتباط است. برخی از آنها وقتی دیده اند ترامپ ممکن است توافق را به چالش بکشاند، به کری روی آورده اند. این مقام سابق همچنین گفته است که وزیر امور خارجه سابق آمریکا مرتب با مقامات اروپایی که در مذاکرات هسته ای نقش اساسی ایفا کرده بودند، نیز در تماس است.»
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
نویسنده از «بن رودز»، (Ben Rhodes) معاون مشاور امنیت ملی اوباما به عنوان یکی دیگر از حامیان برجام نام برد و به توییتی که وی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه (۱۴ سپتامبر) در این باره منتشر کرده بود، اشاره کرد: «خروج ترامپ از توافق ایران، یک بحران هسته ای دوم ایجاد می کند و در عین حال، همان کشورهایی را که در خصوص بحران (کره شمالی) به آنها نیاز داریم، با ما بیگانه می کند.»
این نشریه آمریکایی، از اندیشکده نومحافظه کار و تندروی «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» به عنوان نهادی جنگ طلب نام برد که منتقد برجام است وبا تیم ترامپ ارتباطات بسیار قوی دارد و همچنین یادآور شد که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز همچنان مخالف پر سرو صدای توافق هسته ای ایران است. پولیتیکو بااشاره به برخی بهانه جویی های ضد ایرانی مخالفان برجام مانند برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه، نوشت:« مقامات تیم ترامپ و متحدان آنها استدلال می کنند که رفتار ایران در منطقه و خارج از مرزهای این کشور با «روح» برجام در تناقض است. همچنین این واقعیت که برخی از تدابیر نظارتی برجام بعد از ده سال لغو می شود، باعث شده منتقدان نگران این موضوع باشند که ایران اندکی بعد از پایان این مدت، به سلاح هسته ای دست پیدا کند. با این حال، حتی منتقدان بسیار جدی توافق هم به ترامپ توصیه می کنند که به صورت ناگهانی برجام را رها نکند.»
«طوسی» در ادامه خاطرنشان کرد که چندی پیش، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در دفاع از برجام و لزوم تداوم آن سخن گفته و به وجود امکان مذاکره برای دستیابی به توافق هایی در تکمیل آن اشاره کرده است. همچنین «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز طی سفر اخیرخود به بریتانیا، درباره آینده برجام با همتایان اروپایی خود صحبت کرده است و ترامپ نیز در نیویورک (در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل) با مکرون دیدار خواهد کرد.
پولیتیکو با اشاره به این مطلب که دستیاران سابق اوباما به تدوین توافقنامه هایی در تکمیل برجام اعتقادی ندارند، در این باره نوشت: «کالین کال که در جنگ توییتری با منتقدان برجام حضور فعالی داشته اعتقاد دارد که در این شرایط شما باید به غیر از فشار، چیزهای دیگری هم سر میز مذاکره بیاورید و اگر آمریکا بخواهد درباره چنین توافقنامه مکملی مذاکره کند، باید به ایرانی ها امتیاز جدیدی بدهد.»
نویسنده این تارنمای تحلیلی همچنین به بیانیه ای اشاره کرد که ۸۰ تن از متخصصان منع اشاعه تسلیحات هسته ای، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) منتشر و در آن ترامپ را ترغیب کرده اند که از برجام خارج نشود. آنها یادآور شده اند که بازرسان بین المللی به طور مکرر تایید کرده اند که ایران به توافق پایبند بوده و همچنین به ترامپ هشدار داده اند که برهم زدن توافق، بدون در دست داشتن شواهد روشنی درباره مواد هسته ای ایران، این خطر را به همراه دارد که تهران برخی از فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد.
وی همچنین از «جرارد آرود» سفیر فرانسه در آمریکا، به عنوان چهره دیگری نام برد که با مذاکره برای دستیابی به توافقی تکمیلی برای برجام مخالف است و در این باره افزود: وی اوایل این هفته در توییتی نوشت: «فرانسه از مذاکره مجدد درباره توافق حمایت نمی کند و این توافق باید همان گونه که هست اجرا شود. چند بار باید آن را تکرار کنیم؟»
نویسنده این مقاله در پایان به دشواری دیگری بر سر راه مذاکره مجدد بر سر برجام اشاره کرد و نوشت: «ترامپ برای بازنگری در این توافق، باید روسیه و چین را نیز متقاعد کند. چینی ها به خصوص می ترسند که با خروج از توافق ایران یا بازنگری در آن، کره شمالی به این نتیجه برسد که نمی تواند به آمریکا یا هر گفت و گوی هسته ای بالقوه ای اعتماد کند. برخی از دیپلمات های خارجی نیز به همتایان آمریکایی خود می گویند که ترامپ باید دقت کند که آنها را تا کجا می کشاند. یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به پولیتیکو گفته است: «واضح است که اروپایی ها با ما در خروج از توافق ایران همراه نخواهند شد و اگر ما از فعالیت شرکت های اروپایی ای که در ایران فعالیت بازرگانی تایید شده دارند، ممانعت کنیم، آنها نیز واکنش نشان خواهند داد.»
به گزارش ایرنا، نشریه پولیتیکو، چندی پیش نیز در تاکید بر لزوم پایبندی آمریکا به برجام و تصریح خطرات خروج ترامپ از این توافق نوشته بود: «ترامپ با نقض توافق هسته ای ایران، این پیام را به کره شمالی و متحدان آمریکا ارسال می کند که نمی توان به واشنگتن اعتماد کرد.»

-================

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای کاخ سفید، ترامپ پنجشنبه به خبرنگارانی که در جریان سفر به ایالت فلوریدا در هواپیمای ریاست جمهوری با او بودند، گفت: به زودی در اکتبر (ماه آینده میلادی) خواهید دید که چکار خواهم کرد. اما این را بگویم که توافق [هسته ای با] ایران یکی از بدترین توافق هایی است که تاکنون دیده ام.
رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد: توافق ایران یک توافق منصفانه برای این کشور نیست. این قرارداد اصلا و به هیچ عنوان نباید بسته می شد.
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا دولت وی اقدام شدیدتری علیه ایران انجام خواهد داد، اظهار داشت: آنها اصول بسیار زیادی را نقض کرده اند و همچنین روح آن توافق را هم نقض کرده اند. در ماه اکتبر خواهید دید چکار خواهیم کرد. کاملا روشن خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هیترنوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکاروز پنجشنبه اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور تعلیق تحریم های هسته ای ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد.
نوئرت افزود: این اقدام به منظور حفظ انعطاف انجام شده و دولت آمریکا همچنان در حال تدوین سیاست جامع خود در قبال ایران است.
نوئرت همچنین مدعی شد: تمدید(تعلیق تحریم های هسته ای ایران) را نباید به عنوان نشانه ای از موضع ترامپ یا دولت او در قبال ایران دید و این اقدام به معنای باز گذاشتن دست ایران در رفتارهای مخرب آن نیست.
دولت آمریکا هنوز تصمیم قطعی درخصوص ماندن و یا خروج از برجام را اعلام نکرده است.
دولت ترامپ در اقدامی متناقض با برجام ۱۸ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و حملات سایبری علیه آمریکا به فهرست تحریم وزارت خزانه داری این کشور افزود.
بنابر تصویب کنگره آمریکا، دولت این کشور هر ۹۰ روز یکبار باید پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند که ضرب العجل بعدی این دوره، ماه آینده میلادی است.

http://dananews.ir/?p=4740   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه زابل در بهمن ماه ۹۶/ 5 بازدید
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو آذر ماه ۹۶ در روز پنجشنبه/ 4 بازدید
 • لای فای LI_Fi چیست و چه تفاوتی با وای فای WI_Fi دارد؟/ 12 بازدید
 • اموات یارانه‌بگیر، شناسایی می‌شوند! /احتمال شروع نام‌نویسی از جاماندگان یارانه/ 12 بازدید
 • لایحه بودجه سال ۹۷؛ دریافت عوارض خروج از کشور، هر نفر ۲۲۰ هزار تومان!/ 11 بازدید
 • پیگیری کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم برای احیای پژوهانه در بودجه ۹۷/ 11 بازدید
 • لزوم استمرار برگزاری کنکور جهت پذیرش در مقطع دکتری/ 13 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون MSRT دی ماه ۹۶ از هفته آینده/ 14 بازدید
 • کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در مرکز همایشهای صدا و سیما/ 28 بازدید
 • لزوم حذف کنکور از دوره دکتری/ 17 بازدید
 • ثبت نام بیش از ۲۳۰هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷/ 13 بازدید
 • ظرفیت برگزاری آزمون مستقل دکتری توسط دانشگاه آزاد/ 32 بازدید
 • ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد طبق روال سال گذشته/ 16 بازدید
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری ۹۷/ 16 بازدید
 • پیشنهاد افزایش مبلغ وام ویژه دکتری تا ۸۰۰ هزار تومان/ 19 بازدید
 • طرح کاهش ظرفیت پذیرش دکتری در شورای گسترش وزارت علوم/ 25 بازدید
 • خودروسازی چری؛ سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر، فروش در ایران!/ 31 بازدید
 • بازی عجیب سازمانی که می‌گوید پول ندارد! /هزینه کاهش سرعت مجاز در جاده‌ها را چه کسی خواهد داد؟/ 26 بازدید
 • گردشگری ایران؛ از انزوا تا جذابیت جهانی! /«ACCOR» اولین کمپانی بین‌المللی بود که در ایران هتل احداث کرد/ 30 بازدید
 • محسن اراکی: امت اسلامی، امتی در مقابل سایر امت ها نیست! /حضور ۹۰ کشور در سی و یکمین کنفرانس وحدت/ 25 بازدید
 • چرا در مواقع بحرانی، اعتمادها رنگ می‌بازند؟ /مردم تمایل چندانی برای مشارکت در فعالیت‌های گمنام کمک‌رسانی ندارند/ 55 بازدید
 • اعلام تاریخ برگزاری مصاحبه تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه بوعلی سینا در سال ۹۶/ 49 بازدید
 • مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم شد/تعامل با همه نهادهای فعال و دستگاه‌های حوزه علم و فناوری/ 47 بازدید
 • پیشنهادهای ۱۴ گانه برای بهبود وضعیت آموزش‌عالی کشور تشریح شد/ 45 بازدید
 • وجود ۹ گسل مشترک میان ایران و کشورهای همسایه/چالش مطالعات سامانه گسل‌ها در مرزها/ 43 بازدید
 • محمدرضا لرنژاد: پروژه شخصی‌سازی درمان سرطان در ایران/خارجی‌ها دانشجو دزدی می‌کنند!/ 43 بازدید
 • احتمال اتمام عملیات امداد و نجات تا پایان امشب/۴۰۷ تن؛ آمارجانباختگان تا ساعت ۱۷/ 43 بازدید
 • غلام‌حسین دوانی :برون رفت از وضعیت فساد در ایران الکترونیکی کردن کلیه امور است/باید بااجرای طرح جامع مالیاتی رابطه مودی با مامور قطع شود!/ 42 بازدید
 • رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی: کیوی ایران را به ایتالیا می برند و با برند خودشان صادر می کنند!/وقتی تولید در وضعیت خوبی دارد، واردات یک دهن کجی است!/ 42 بازدید
 • فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری ۹۷ منتشر شد/ 41 بازدید
 • رئیس جمهوری: زلزله میز محاکمه وایجاد اختلاف نیست! وقت همدلی برای یاری مردم است/ 40 بازدید
 • دانشگاه‌های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند! /ساختمان‌های ۴۰ دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند/ 40 بازدید
 • بزرگترین زلزله های ۱۰۰ ساله اخیر ایران!/ 39 بازدید
 • حقایق عجیبی درباره چین که نمی‌دانستید!؟/ 37 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت از فردا/ 37 بازدید
 • کمپینی برای داروهای مازاد خانه‌ها؛این‌بار نوشدارو، قبل از مرگ سهراب!/ 37 بازدید
 • آخرین فهرست اسامی کشته شدگان زلزله استان کرمانشاه اعلام شد/ 37 بازدید
 • مسعود برومند از تعریف ماموریت جدید برای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خبر داد/ وحید احمد: ماموریت‌گرا شدن مرکز تحقیقات علمی کشور ضروری است/ 35 بازدید
 • پیشنهاد بررسی حذف کنکور دکتری از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی/ 35 بازدید
 • محمدجوادظریف خبر داد: صدور ۶۰ میلیارد دلار حکم ایران و آمریکا علیه یکدیگر// 34 بازدید
 • انتشار دفترچه ثبت نام کنکور دکتری ۹۷ در هفته آینده / ۰ نظر
 • آخرین فهرست اسامی کشته شدگان زلزله استان کرمانشاه اعلام شد / ۰ نظر
 • ۶ آبان؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری وزارت بهداشت / ۰ نظر
 • دانشگاه‌های بزرگ کشور تاب زلزله ندارند! /ساختمان‌های ۴۰ دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند / ۰ نظر
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • فردا؛ انتشار نتایج اولیه تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ سراسری / ۰ نظر
 • پیشنهاد بررسی حذف کنکور دکتری از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی / ۰ نظر
 • لای فای LI_Fi چیست و چه تفاوتی با وای فای WI_Fi دارد؟ / ۰ نظر
 • انتخاب رشته ۳۴هزار نفر در تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ / ۰ نظر
 • اسامی پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد/آغاز مصاحبه اکثر دستگاه‌های اجرایی از هفته آینده / ۰ نظر
 • چه شخصیت‌هایی در چه شغل‌هایی موفق می‌شوند؟ / ۰ نظر
 • وزیر ارتباطات : مردم گوشی ریجستر نشده، نخرند! / فاز دوم طرح ریجستری از ۱۴ آذر شروع می‌شود / ۰ نظر
 • تفاهم‌نامه بین دانشگاه لرستان و دانشگاه برلین آلمان برای پذیرش و تبادل پژوهشگر و دانشجو / ۰ نظر
 • محمدجوادظریف خبر داد: صدور ۶۰ میلیارد دلار حکم ایران و آمریکا علیه یکدیگر/ / ۰ نظر
 • ثبت نام داوطلبان آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد طبق روال سال گذشته / ۰ نظر
 • تعیین ظرفیت دکتری پژوهش محور بر اساس پروژه های کاربردی دانشگاه / ۰ نظر
 • آغاز ثبت نام آزمون دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد از فردا / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو آذر ماه ۹۶ در روز پنجشنبه / ۰ نظر
 • اعلام نتایج آزمون دکتری ۱۳۹۶ پژوهشگاه شاخص‎پژوه / ۰ نظر
 • همایش ملی «آمایش علم و فناوری» در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی برگزار می‌شود / ۰ نظر