منو
یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۷

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
۲۵ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۷
/
/
198 بازدید
/
/

دانانیوز: تارنمای نشریه «پولیتیکو» با اشاره به رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه «برجام»، از تلاش های جدی تعدادی از دستیاران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا مانند «وندی شرمن» و «جان کری»، مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و وزیر امور خارجه سابق این کشور برای حفظ این توافق خبر داد.

دانانیوز به نقل از ایرنا، خبرنگار سیاست خارجی این نشریه آمریکایی، در مقاله تحلیلی خود با عنوان «دستیاران اوباما برای نجات توافق ایران در تکاپو هستند» نوشت: «ترامپ تهدید کرده است که توافق هسته ای ایران را پاره می کند، اما تیم سابق اوباما برای دفاع از آن به تکاپو افتاده اند. دستیاران سابق اوباما جلسه برگزار می کنند، با قانونگذاران تماس می گیرند و با رسانه ها همکاری می کنند تا نگذارند یکی از دستاوردهای سیاست خارجی رئیس جمهوری سابق از دست برود و اوباما از تمامی این تلاش ها باخبر است.»
نویسنده با اشاره به اینکه دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند، به گفته های تعدادی از این افراد اشاره کرد که در مقام مشاور و دیپلمات در تیم مذاکره کننده آمریکا برای شکل گیری برجام به شدت تلاش کرده بودند. یکی از این افراد «راب مالی» (Rob Malley)، مشاور عالی سابق اوباما در امور خاورمیانه است که درباره برجام می گوید: «توافق هسته ای واقعی و مستحکم و هدف و چیزی است که بسیاری از ما آن را یک دستاورد بزرگ می دانیم و قویا با منتقدان آن مخالفیم و نسبت به تبعاتی که برهم زدن این توافق می تواند به همراه داشته باشد، دغدغه داریم.»
وی در ادامه نوشت: «دستیاران اوباما تاکید می کنند که این تبعات می تواند آغازگر مسابقه تسلیحاتی هسته ای در خاورمیانه باشد و به صورت جدی به جایگاه دیپلماتیک آمریکا یا بدتر از اینها آسیب برساند.»
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما نیز روز دوشنبه در همین راستا در توییتی نوشته بود: «به سختی می توان گفت که خروج از این توافق به جنگ منجر نشود.»
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی خود نیز همواره با لحنی تند از برجام انتقاد می کرد و آن را «بدترین توافقی که تا به حال آمریکا از راه مذاکره به آن دست یافته» توصیف می کرد. وی قول داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید، برجام را پاره کند و این سخن را بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری خود نیز تکرار کرد. اما روز پنجشنبه (۲۳ شهریور ماه -۱۴ سپتامبر)، با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری، تعلیق تحریم های هسته ای ایران را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کرد.
نویسنده در این باره نوشت: «این تصمیم ترامپ با توجه به توصیه های جدی بسیاری از دستیارانش تعجب آور نبود. حتی منتقدان سرسخت توافق هم توصیه کرده اند که باید از خاتمه ناگهانی برجام خودداری کرد.»
وی در ادامه توضیحاتش در باره تلاش دستیاران سابق اوباما برای نجات توافق هسته ای ایران، افزود: «چندین نفر از دستیاران سابق اوباما نیز روز چهارشنبه (۲۲ شهریور ماه -۱۳ سپتامبر)، در جلسه ای با خبرنگاران هشدار دادند که بازنگری در توافق هسته ای عملی نیست و می تواند خطرناک باشد.در این جلسه «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا، «کالین کال» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون اوباما و «جون فاینر» رئیس دفتر «جان کری» وزیر امور خارجه اوباما حضور داشتند.»
نویسنده پولیتیکو با اشاره به اینکه ایران هیچ تمایلی به مذاکره هسته ای مجدد ندارد، اضافه کرد: «شرمن هشدار داد که باز کردن دوباره این موضوع بدون برهم زدن کامل توافق، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است و تاکید کرد که اوباما از تمامی تلاش های دستیاران سابق خود در این خصوص آگاه و در این روند شرکت دارد. این مطلب می افزاید: جواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران نیز روز جمعه (۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر) در توییتی نوشت: «زمانش رسیده که آمریکا از آسمان و ریسمان بافتن دست بردارد و درست همانند ایران ، پایبندی (به برجام) را شروع کند.»
پولیتیکو ادامه داد: «یکی از مقامات سابق آمریکایی که اخیرا با کری صحبت کرده، گفته است که وی با همکاران قدیمی اش در کنگره همچنان در ارتباط است. برخی از آنها وقتی دیده اند ترامپ ممکن است توافق را به چالش بکشاند، به کری روی آورده اند. این مقام سابق همچنین گفته است که وزیر امور خارجه سابق آمریکا مرتب با مقامات اروپایی که در مذاکرات هسته ای نقش اساسی ایفا کرده بودند، نیز در تماس است.»
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
نویسنده از «بن رودز»، (Ben Rhodes) معاون مشاور امنیت ملی اوباما به عنوان یکی دیگر از حامیان برجام نام برد و به توییتی که وی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه (۱۴ سپتامبر) در این باره منتشر کرده بود، اشاره کرد: «خروج ترامپ از توافق ایران، یک بحران هسته ای دوم ایجاد می کند و در عین حال، همان کشورهایی را که در خصوص بحران (کره شمالی) به آنها نیاز داریم، با ما بیگانه می کند.»
این نشریه آمریکایی، از اندیشکده نومحافظه کار و تندروی «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» به عنوان نهادی جنگ طلب نام برد که منتقد برجام است وبا تیم ترامپ ارتباطات بسیار قوی دارد و همچنین یادآور شد که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز همچنان مخالف پر سرو صدای توافق هسته ای ایران است. پولیتیکو بااشاره به برخی بهانه جویی های ضد ایرانی مخالفان برجام مانند برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه، نوشت:« مقامات تیم ترامپ و متحدان آنها استدلال می کنند که رفتار ایران در منطقه و خارج از مرزهای این کشور با «روح» برجام در تناقض است. همچنین این واقعیت که برخی از تدابیر نظارتی برجام بعد از ده سال لغو می شود، باعث شده منتقدان نگران این موضوع باشند که ایران اندکی بعد از پایان این مدت، به سلاح هسته ای دست پیدا کند. با این حال، حتی منتقدان بسیار جدی توافق هم به ترامپ توصیه می کنند که به صورت ناگهانی برجام را رها نکند.»
«طوسی» در ادامه خاطرنشان کرد که چندی پیش، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در دفاع از برجام و لزوم تداوم آن سخن گفته و به وجود امکان مذاکره برای دستیابی به توافق هایی در تکمیل آن اشاره کرده است. همچنین «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز طی سفر اخیرخود به بریتانیا، درباره آینده برجام با همتایان اروپایی خود صحبت کرده است و ترامپ نیز در نیویورک (در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل) با مکرون دیدار خواهد کرد.
پولیتیکو با اشاره به این مطلب که دستیاران سابق اوباما به تدوین توافقنامه هایی در تکمیل برجام اعتقادی ندارند، در این باره نوشت: «کالین کال که در جنگ توییتری با منتقدان برجام حضور فعالی داشته اعتقاد دارد که در این شرایط شما باید به غیر از فشار، چیزهای دیگری هم سر میز مذاکره بیاورید و اگر آمریکا بخواهد درباره چنین توافقنامه مکملی مذاکره کند، باید به ایرانی ها امتیاز جدیدی بدهد.»
نویسنده این تارنمای تحلیلی همچنین به بیانیه ای اشاره کرد که ۸۰ تن از متخصصان منع اشاعه تسلیحات هسته ای، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) منتشر و در آن ترامپ را ترغیب کرده اند که از برجام خارج نشود. آنها یادآور شده اند که بازرسان بین المللی به طور مکرر تایید کرده اند که ایران به توافق پایبند بوده و همچنین به ترامپ هشدار داده اند که برهم زدن توافق، بدون در دست داشتن شواهد روشنی درباره مواد هسته ای ایران، این خطر را به همراه دارد که تهران برخی از فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد.
وی همچنین از «جرارد آرود» سفیر فرانسه در آمریکا، به عنوان چهره دیگری نام برد که با مذاکره برای دستیابی به توافقی تکمیلی برای برجام مخالف است و در این باره افزود: وی اوایل این هفته در توییتی نوشت: «فرانسه از مذاکره مجدد درباره توافق حمایت نمی کند و این توافق باید همان گونه که هست اجرا شود. چند بار باید آن را تکرار کنیم؟»
نویسنده این مقاله در پایان به دشواری دیگری بر سر راه مذاکره مجدد بر سر برجام اشاره کرد و نوشت: «ترامپ برای بازنگری در این توافق، باید روسیه و چین را نیز متقاعد کند. چینی ها به خصوص می ترسند که با خروج از توافق ایران یا بازنگری در آن، کره شمالی به این نتیجه برسد که نمی تواند به آمریکا یا هر گفت و گوی هسته ای بالقوه ای اعتماد کند. برخی از دیپلمات های خارجی نیز به همتایان آمریکایی خود می گویند که ترامپ باید دقت کند که آنها را تا کجا می کشاند. یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به پولیتیکو گفته است: «واضح است که اروپایی ها با ما در خروج از توافق ایران همراه نخواهند شد و اگر ما از فعالیت شرکت های اروپایی ای که در ایران فعالیت بازرگانی تایید شده دارند، ممانعت کنیم، آنها نیز واکنش نشان خواهند داد.»
به گزارش ایرنا، نشریه پولیتیکو، چندی پیش نیز در تاکید بر لزوم پایبندی آمریکا به برجام و تصریح خطرات خروج ترامپ از این توافق نوشته بود: «ترامپ با نقض توافق هسته ای ایران، این پیام را به کره شمالی و متحدان آمریکا ارسال می کند که نمی توان به واشنگتن اعتماد کرد.»

-================

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای کاخ سفید، ترامپ پنجشنبه به خبرنگارانی که در جریان سفر به ایالت فلوریدا در هواپیمای ریاست جمهوری با او بودند، گفت: به زودی در اکتبر (ماه آینده میلادی) خواهید دید که چکار خواهم کرد. اما این را بگویم که توافق [هسته ای با] ایران یکی از بدترین توافق هایی است که تاکنون دیده ام.
رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد: توافق ایران یک توافق منصفانه برای این کشور نیست. این قرارداد اصلا و به هیچ عنوان نباید بسته می شد.
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا دولت وی اقدام شدیدتری علیه ایران انجام خواهد داد، اظهار داشت: آنها اصول بسیار زیادی را نقض کرده اند و همچنین روح آن توافق را هم نقض کرده اند. در ماه اکتبر خواهید دید چکار خواهیم کرد. کاملا روشن خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هیترنوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکاروز پنجشنبه اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور تعلیق تحریم های هسته ای ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد.
نوئرت افزود: این اقدام به منظور حفظ انعطاف انجام شده و دولت آمریکا همچنان در حال تدوین سیاست جامع خود در قبال ایران است.
نوئرت همچنین مدعی شد: تمدید(تعلیق تحریم های هسته ای ایران) را نباید به عنوان نشانه ای از موضع ترامپ یا دولت او در قبال ایران دید و این اقدام به معنای باز گذاشتن دست ایران در رفتارهای مخرب آن نیست.
دولت آمریکا هنوز تصمیم قطعی درخصوص ماندن و یا خروج از برجام را اعلام نکرده است.
دولت ترامپ در اقدامی متناقض با برجام ۱۸ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و حملات سایبری علیه آمریکا به فهرست تحریم وزارت خزانه داری این کشور افزود.
بنابر تصویب کنگره آمریکا، دولت این کشور هر ۹۰ روز یکبار باید پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند که ضرب العجل بعدی این دوره، ماه آینده میلادی است.

۰
http://dananews.ir/?p=4740   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 3 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 7 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 5 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 7 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 13 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 12 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 15 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 13 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 137 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 27 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 21 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 31 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 21 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 23 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 54 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 43 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 23 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 36 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 46 بازدید
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست/ 30 بازدید
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود/ 137 بازدید
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم!/ 54 بازدید
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق/ 46 بازدید
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر/ 43 بازدید
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد/ 36 بازدید
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است/ 31 بازدید
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست/ 30 بازدید
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد/ 27 بازدید
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد!/ 23 بازدید
 • اجرای فاز عملیاتی دولت موبایل با ۵۵ خدمت و همراهی حدود ۱۷ سازمان دولتی/ 23 بازدید
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی/ 21 بازدید
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال/ 21 بازدید
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است!/ 15 بازدید
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است!/ 13 بازدید
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود/ 13 بازدید
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد/ 12 بازدید
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود/ 7 بازدید
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری!/ 7 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است!/ 5 بازدید
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد/ 3 بازدید
 • در سومین سالگرد توافق برجام؛ برجام، کماکان یک پیروزی برای دیپلماسی چندجانبه است! / ۰ نظر
 • سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند/اصلاح آیین‌نامه ارتقای اساتید تا پایان سال / ۰ نظر
 • دبیر ستاد صنایع هوایی :توسعه فناوری‌های هوایی به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شود / ۰ نظر
 • تغییر ساختار درونی دانشگاه‌ها امری ضروری است / ۰ نظر
 • آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره “رویش خاوران” اعلام شد / ۰ نظر
 • بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان/ اعلام رشته های جدید بزودی / ۰ نظر
 • معرفی ۵۹هزار داوطلب برای مصاحبه دکتری ۹۷ سراسری / ۰ نظر
 • ابلاغ بخشنامه جذب هیئت علمی به واحدهای دانشگاه آزاد / ۰ نظر
 • کی‌روش: رویای ملت ایران را روی دوشم احساس می‌کنم/ نگران داور هستم/ قطعا دیدار با پرتغال مهمترین بازی ماست / ۰ نظر
 • برای اولین بار MBA و DBA مدیریت هوانوردی و روانشناسی هوانوردی بانظارت وتایید دانشگاه خوارزمی برگزار می شود / ۰ نظر
 • احمد تویسرکانی: رشد۶درصدی ازدواج در کشور/توقف رشد فزاینده طلاق / ۰ نظر
 • مصرف برق ۶۰۰۰ مگاوات بالاتر از تولید است! / ۰ نظر
 • هیچ محدودیتی برای تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی وجود ندارد / ۰ نظر
 • رئیس جمهوری آمریکا : رفتار ایران با آمریکا خیلی محترمانه‌تر از قبل شده است! / ۰ نظر
 • سورنا ستاری : سرمایه جوانان در جیب‌ها نیست در سرهایشان است/ زیر چتر دولتی رفتن، بلای کارآفرینی و نوآوری است/ نفت ارزش‌های انسانی مارا زیر سوال برد! / ۰ نظر
 • ایران “۱۵ تریلیون دلار” ثروت ملی از دست می‌دهد / ۰ نظر
 • جزئیات برگزاری آزمون استخدامی کشور اعلام شد/آزمون روز جمعه ۱۵ تیر / ۰ نظر
 • به مناسبت سالگرد بانوی ریاضیدان پروفسور مریم میرزاخانی؛بنیاد نیکوکاری “مریم” تأسیس می‌شود / ۰ نظر
 • نسرین ابراهیمی نصر ( نویسنده و مترجم) : اهل قلم با سختگیری‌های زیادی روبرو هستند! / به پیشینه خود می‌بالیم ولی در واقعیت حرفی در حوزه فرهنگ نداریم! / ۰ نظر
 • برند «همشهری» و سرنوشت مجلات آن؛ آغاز یک پایان؟/هزینه‌بر بودن مجلات همشهری! / ۰ نظر