منو
چهارشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۶

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
۲۵ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۷
/
/
159 بازدید
/
/

دانانیوز: تارنمای نشریه «پولیتیکو» با اشاره به رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه «برجام»، از تلاش های جدی تعدادی از دستیاران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا مانند «وندی شرمن» و «جان کری»، مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و وزیر امور خارجه سابق این کشور برای حفظ این توافق خبر داد.

دانانیوز به نقل از ایرنا، خبرنگار سیاست خارجی این نشریه آمریکایی، در مقاله تحلیلی خود با عنوان «دستیاران اوباما برای نجات توافق ایران در تکاپو هستند» نوشت: «ترامپ تهدید کرده است که توافق هسته ای ایران را پاره می کند، اما تیم سابق اوباما برای دفاع از آن به تکاپو افتاده اند. دستیاران سابق اوباما جلسه برگزار می کنند، با قانونگذاران تماس می گیرند و با رسانه ها همکاری می کنند تا نگذارند یکی از دستاوردهای سیاست خارجی رئیس جمهوری سابق از دست برود و اوباما از تمامی این تلاش ها باخبر است.»
نویسنده با اشاره به اینکه دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند، به گفته های تعدادی از این افراد اشاره کرد که در مقام مشاور و دیپلمات در تیم مذاکره کننده آمریکا برای شکل گیری برجام به شدت تلاش کرده بودند. یکی از این افراد «راب مالی» (Rob Malley)، مشاور عالی سابق اوباما در امور خاورمیانه است که درباره برجام می گوید: «توافق هسته ای واقعی و مستحکم و هدف و چیزی است که بسیاری از ما آن را یک دستاورد بزرگ می دانیم و قویا با منتقدان آن مخالفیم و نسبت به تبعاتی که برهم زدن این توافق می تواند به همراه داشته باشد، دغدغه داریم.»
وی در ادامه نوشت: «دستیاران اوباما تاکید می کنند که این تبعات می تواند آغازگر مسابقه تسلیحاتی هسته ای در خاورمیانه باشد و به صورت جدی به جایگاه دیپلماتیک آمریکا یا بدتر از اینها آسیب برساند.»
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما نیز روز دوشنبه در همین راستا در توییتی نوشته بود: «به سختی می توان گفت که خروج از این توافق به جنگ منجر نشود.»
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی خود نیز همواره با لحنی تند از برجام انتقاد می کرد و آن را «بدترین توافقی که تا به حال آمریکا از راه مذاکره به آن دست یافته» توصیف می کرد. وی قول داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید، برجام را پاره کند و این سخن را بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری خود نیز تکرار کرد. اما روز پنجشنبه (۲۳ شهریور ماه -۱۴ سپتامبر)، با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری، تعلیق تحریم های هسته ای ایران را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کرد.
نویسنده در این باره نوشت: «این تصمیم ترامپ با توجه به توصیه های جدی بسیاری از دستیارانش تعجب آور نبود. حتی منتقدان سرسخت توافق هم توصیه کرده اند که باید از خاتمه ناگهانی برجام خودداری کرد.»
وی در ادامه توضیحاتش در باره تلاش دستیاران سابق اوباما برای نجات توافق هسته ای ایران، افزود: «چندین نفر از دستیاران سابق اوباما نیز روز چهارشنبه (۲۲ شهریور ماه -۱۳ سپتامبر)، در جلسه ای با خبرنگاران هشدار دادند که بازنگری در توافق هسته ای عملی نیست و می تواند خطرناک باشد.در این جلسه «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا، «کالین کال» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون اوباما و «جون فاینر» رئیس دفتر «جان کری» وزیر امور خارجه اوباما حضور داشتند.»
نویسنده پولیتیکو با اشاره به اینکه ایران هیچ تمایلی به مذاکره هسته ای مجدد ندارد، اضافه کرد: «شرمن هشدار داد که باز کردن دوباره این موضوع بدون برهم زدن کامل توافق، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است و تاکید کرد که اوباما از تمامی تلاش های دستیاران سابق خود در این خصوص آگاه و در این روند شرکت دارد. این مطلب می افزاید: جواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران نیز روز جمعه (۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر) در توییتی نوشت: «زمانش رسیده که آمریکا از آسمان و ریسمان بافتن دست بردارد و درست همانند ایران ، پایبندی (به برجام) را شروع کند.»
پولیتیکو ادامه داد: «یکی از مقامات سابق آمریکایی که اخیرا با کری صحبت کرده، گفته است که وی با همکاران قدیمی اش در کنگره همچنان در ارتباط است. برخی از آنها وقتی دیده اند ترامپ ممکن است توافق را به چالش بکشاند، به کری روی آورده اند. این مقام سابق همچنین گفته است که وزیر امور خارجه سابق آمریکا مرتب با مقامات اروپایی که در مذاکرات هسته ای نقش اساسی ایفا کرده بودند، نیز در تماس است.»
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
نویسنده از «بن رودز»، (Ben Rhodes) معاون مشاور امنیت ملی اوباما به عنوان یکی دیگر از حامیان برجام نام برد و به توییتی که وی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه (۱۴ سپتامبر) در این باره منتشر کرده بود، اشاره کرد: «خروج ترامپ از توافق ایران، یک بحران هسته ای دوم ایجاد می کند و در عین حال، همان کشورهایی را که در خصوص بحران (کره شمالی) به آنها نیاز داریم، با ما بیگانه می کند.»
این نشریه آمریکایی، از اندیشکده نومحافظه کار و تندروی «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» به عنوان نهادی جنگ طلب نام برد که منتقد برجام است وبا تیم ترامپ ارتباطات بسیار قوی دارد و همچنین یادآور شد که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز همچنان مخالف پر سرو صدای توافق هسته ای ایران است. پولیتیکو بااشاره به برخی بهانه جویی های ضد ایرانی مخالفان برجام مانند برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه، نوشت:« مقامات تیم ترامپ و متحدان آنها استدلال می کنند که رفتار ایران در منطقه و خارج از مرزهای این کشور با «روح» برجام در تناقض است. همچنین این واقعیت که برخی از تدابیر نظارتی برجام بعد از ده سال لغو می شود، باعث شده منتقدان نگران این موضوع باشند که ایران اندکی بعد از پایان این مدت، به سلاح هسته ای دست پیدا کند. با این حال، حتی منتقدان بسیار جدی توافق هم به ترامپ توصیه می کنند که به صورت ناگهانی برجام را رها نکند.»
«طوسی» در ادامه خاطرنشان کرد که چندی پیش، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در دفاع از برجام و لزوم تداوم آن سخن گفته و به وجود امکان مذاکره برای دستیابی به توافق هایی در تکمیل آن اشاره کرده است. همچنین «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز طی سفر اخیرخود به بریتانیا، درباره آینده برجام با همتایان اروپایی خود صحبت کرده است و ترامپ نیز در نیویورک (در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل) با مکرون دیدار خواهد کرد.
پولیتیکو با اشاره به این مطلب که دستیاران سابق اوباما به تدوین توافقنامه هایی در تکمیل برجام اعتقادی ندارند، در این باره نوشت: «کالین کال که در جنگ توییتری با منتقدان برجام حضور فعالی داشته اعتقاد دارد که در این شرایط شما باید به غیر از فشار، چیزهای دیگری هم سر میز مذاکره بیاورید و اگر آمریکا بخواهد درباره چنین توافقنامه مکملی مذاکره کند، باید به ایرانی ها امتیاز جدیدی بدهد.»
نویسنده این تارنمای تحلیلی همچنین به بیانیه ای اشاره کرد که ۸۰ تن از متخصصان منع اشاعه تسلیحات هسته ای، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) منتشر و در آن ترامپ را ترغیب کرده اند که از برجام خارج نشود. آنها یادآور شده اند که بازرسان بین المللی به طور مکرر تایید کرده اند که ایران به توافق پایبند بوده و همچنین به ترامپ هشدار داده اند که برهم زدن توافق، بدون در دست داشتن شواهد روشنی درباره مواد هسته ای ایران، این خطر را به همراه دارد که تهران برخی از فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد.
وی همچنین از «جرارد آرود» سفیر فرانسه در آمریکا، به عنوان چهره دیگری نام برد که با مذاکره برای دستیابی به توافقی تکمیلی برای برجام مخالف است و در این باره افزود: وی اوایل این هفته در توییتی نوشت: «فرانسه از مذاکره مجدد درباره توافق حمایت نمی کند و این توافق باید همان گونه که هست اجرا شود. چند بار باید آن را تکرار کنیم؟»
نویسنده این مقاله در پایان به دشواری دیگری بر سر راه مذاکره مجدد بر سر برجام اشاره کرد و نوشت: «ترامپ برای بازنگری در این توافق، باید روسیه و چین را نیز متقاعد کند. چینی ها به خصوص می ترسند که با خروج از توافق ایران یا بازنگری در آن، کره شمالی به این نتیجه برسد که نمی تواند به آمریکا یا هر گفت و گوی هسته ای بالقوه ای اعتماد کند. برخی از دیپلمات های خارجی نیز به همتایان آمریکایی خود می گویند که ترامپ باید دقت کند که آنها را تا کجا می کشاند. یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به پولیتیکو گفته است: «واضح است که اروپایی ها با ما در خروج از توافق ایران همراه نخواهند شد و اگر ما از فعالیت شرکت های اروپایی ای که در ایران فعالیت بازرگانی تایید شده دارند، ممانعت کنیم، آنها نیز واکنش نشان خواهند داد.»
به گزارش ایرنا، نشریه پولیتیکو، چندی پیش نیز در تاکید بر لزوم پایبندی آمریکا به برجام و تصریح خطرات خروج ترامپ از این توافق نوشته بود: «ترامپ با نقض توافق هسته ای ایران، این پیام را به کره شمالی و متحدان آمریکا ارسال می کند که نمی توان به واشنگتن اعتماد کرد.»

-================

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای کاخ سفید، ترامپ پنجشنبه به خبرنگارانی که در جریان سفر به ایالت فلوریدا در هواپیمای ریاست جمهوری با او بودند، گفت: به زودی در اکتبر (ماه آینده میلادی) خواهید دید که چکار خواهم کرد. اما این را بگویم که توافق [هسته ای با] ایران یکی از بدترین توافق هایی است که تاکنون دیده ام.
رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد: توافق ایران یک توافق منصفانه برای این کشور نیست. این قرارداد اصلا و به هیچ عنوان نباید بسته می شد.
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا دولت وی اقدام شدیدتری علیه ایران انجام خواهد داد، اظهار داشت: آنها اصول بسیار زیادی را نقض کرده اند و همچنین روح آن توافق را هم نقض کرده اند. در ماه اکتبر خواهید دید چکار خواهیم کرد. کاملا روشن خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هیترنوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکاروز پنجشنبه اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور تعلیق تحریم های هسته ای ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد.
نوئرت افزود: این اقدام به منظور حفظ انعطاف انجام شده و دولت آمریکا همچنان در حال تدوین سیاست جامع خود در قبال ایران است.
نوئرت همچنین مدعی شد: تمدید(تعلیق تحریم های هسته ای ایران) را نباید به عنوان نشانه ای از موضع ترامپ یا دولت او در قبال ایران دید و این اقدام به معنای باز گذاشتن دست ایران در رفتارهای مخرب آن نیست.
دولت آمریکا هنوز تصمیم قطعی درخصوص ماندن و یا خروج از برجام را اعلام نکرده است.
دولت ترامپ در اقدامی متناقض با برجام ۱۸ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و حملات سایبری علیه آمریکا به فهرست تحریم وزارت خزانه داری این کشور افزود.
بنابر تصویب کنگره آمریکا، دولت این کشور هر ۹۰ روز یکبار باید پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند که ضرب العجل بعدی این دوره، ماه آینده میلادی است.

http://dananews.ir/?p=4740   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • دانشگاه آزاد: اختصاص ۲۰درصد تخفیف شهریه به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی/ 4 بازدید
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد هیات علمی پژوهشی متعهد خدمت جذب می کند/ 5 بازدید
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه اراک/ 10 بازدید
 • ۲ شرط برای ورود دانشگاه پیام نور به تمام مقاطع تحصیلی/ 9 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه شهید چمران/ 8 بازدید
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه کردستان/ 13 بازدید
 • اعلام زمان بندی مصاحبه دکتری ۹۷ پژوهشگاه شاخص پژوه در دانشگاه پیام نور/ 21 بازدید
 • دانشگاه آزاد: طرحی برای اشتغال دانشجویان دکتری/ 20 بازدید
 • شرایط ثبت نام در دوره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد/ 60 بازدید
 • انتشار اطلاعیه تکمیلی دکتری بدون آزمون ۹۷ دانشگاه تربیت مدرس/ 28 بازدید
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه یزد/ 43 بازدید
 • توقف پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های دستگاه های اجرایی/ 19 بازدید
 • امروز؛ انتشار کلید اولیه سؤالات آزمون دکتری ۹۷/ 19 بازدید
 • ثبت نام بیش از ۸ هزار نفر در آزمون دکتری پزشکی/فرصت مجدد دو روزه برای نام‌نویسی/ 22 بازدید
 • تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد لغو قرارداد شدند!/ 23 بازدید
 • شیوه برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تغییر می کند/ 24 بازدید
 • اعلام ظرفیت آزمون دکتری ۹۷/ نحوه پذیرش داوطلبان در آزمون دکتری اعلام شد/ 25 بازدید
 • خدایی: پذیرش حدود ۲۴ هزار داوطلب در آزمون دکتری ۹۷/ 25 بازدید
 • زمان اعلام نتایج اولیه دکتری ۹۷/ 27 بازدید
 • رئیس دانشگاه آزاد : اعضای هیات علمی جدید در دانشگاه آزاد جذب می شوند/ 32 بازدید
 • شرایط ثبت نام در دوره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد/ 60 بازدید
 • پذیرش دانشجوی دکتری در پردیس ارس دانشگاه تهران در بهمن ۹۶/ 51 بازدید
 • تغییر زمان ثبت نام آزمون زبان msrt اسفند ماه ۹۶/ 50 بازدید
 • نکات قابل توجه در ویرایش کارت آزمون دکتری/ 48 بازدید
 • رقابت ۲۳۴ هزار نفر در کنکور دکتری ۹۷/ 45 بازدید
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه یزد/ 43 بازدید
 • انتشار دفترچه ثبت نام آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آزاد ۱۳۹۷/ 42 بازدید
 • برگزاری آزمون EPT بهمن ماه ۹۶ در روز جمعه/ 38 بازدید
 • دریافت کارت کنکور دکتری ۹۷ از سوی ۴۱ درصد داوطلبان/ 37 بازدید
 • انتشار سؤالات و پاسخنامه آزمون ept بهمن ماه ۹۶/ 36 بازدید
 • رئیس مرکز جذب خبرداد : آغاز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی آغاز گردید/ 36 بازدید
 • پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه صنعتی اصفهان/ 33 بازدید
 • رئیس دانشگاه آزاد : اعضای هیات علمی جدید در دانشگاه آزاد جذب می شوند/ 32 بازدید
 • انتشار کارت آزمون دکتری ۹۷ از سه شنبه/ 30 بازدید
 • تأکید دانشگاه ارومیه بر قانونی بودن پرداخت شهریه مردودی دانشجویان دکتری/ 29 بازدید
 • انتشار اطلاعیه تکمیلی دکتری بدون آزمون ۹۷ دانشگاه تربیت مدرس/ 28 بازدید
 • زمان اعلام نتایج اولیه دکتری ۹۷/ 27 بازدید
 • خدایی: پذیرش حدود ۲۴ هزار داوطلب در آزمون دکتری ۹۷/ 25 بازدید
 • اعلام ظرفیت آزمون دکتری ۹۷/ نحوه پذیرش داوطلبان در آزمون دکتری اعلام شد/ 25 بازدید
 • شیوه برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد تغییر می کند/ 24 بازدید
 • انتشار سؤالات و پاسخنامه آزمون ept بهمن ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها / ۰ نظر
 • ثبت نام بیش از ۸ هزار نفر در آزمون دکتری پزشکی/فرصت مجدد دو روزه برای نام‌نویسی / ۰ نظر
 • انتشار نتایج آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ / ۰ نظر
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه اراک / ۰ نظر
 • تأکید دانشگاه ارومیه بر قانونی بودن پرداخت شهریه مردودی دانشجویان دکتری / ۰ نظر
 • برگزاری آزمون زبان تولیمو دی ماه ۹۶ در روز پنجشنبه / ۰ نظر
 • امروز؛ انتشار کلید اولیه سؤالات آزمون دکتری ۹۷ / ۰ نظر
 • حذف پژوهانه دانشجویان دکتری از بودجه ۹۷ / ۰ نظر
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد هیات علمی پژوهشی متعهد خدمت جذب می کند / ۰ نظر
 • انتشار کارت آزمون دکتری ۹۷ از سه شنبه / ۰ نظر
 • پروفسور رامین گلستانیان، مدیر علمی فیزیک مواد زنده در موسسه “ماکس پلانک” دانشگاه آکسفورد شد / ۰ نظر
 • توقف پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های دستگاه های اجرایی / ۰ نظر
 • توانایی ورود دانشگاه پیام نور در مقطع دکتری / ۰ نظر
 • دانشگاه آزاد: اختصاص ۲۰درصد تخفیف شهریه به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی / ۰ نظر
 • رئیس مرکز جذب خبرداد : آغاز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی آغاز گردید / ۰ نظر
 • کرسی ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو، به ریاست پروفسور علی اکبر جلالی ایجاد شد / ۰ نظر
 • پذیرش ارشد و دکتری بدون آزمون در دانشگاه یزد / ۰ نظر
 • پذیرش دانشجوی دکتری در پردیس ارس دانشگاه تهران در بهمن ۹۶ / ۰ نظر
 • دریافت کارت کنکور دکتری ۹۷ از سوی ۴۱ درصد داوطلبان / ۰ نظر