منو
دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۶

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!

گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند!
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
۲۵ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۷
/
/
23 بازدید
/
/

دانانیوز: تارنمای نشریه «پولیتیکو» با اشاره به رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه «برجام»، از تلاش های جدی تعدادی از دستیاران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا مانند «وندی شرمن» و «جان کری»، مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و وزیر امور خارجه سابق این کشور برای حفظ این توافق خبر داد.

دانانیوز به نقل از ایرنا، خبرنگار سیاست خارجی این نشریه آمریکایی، در مقاله تحلیلی خود با عنوان «دستیاران اوباما برای نجات توافق ایران در تکاپو هستند» نوشت: «ترامپ تهدید کرده است که توافق هسته ای ایران را پاره می کند، اما تیم سابق اوباما برای دفاع از آن به تکاپو افتاده اند. دستیاران سابق اوباما جلسه برگزار می کنند، با قانونگذاران تماس می گیرند و با رسانه ها همکاری می کنند تا نگذارند یکی از دستاوردهای سیاست خارجی رئیس جمهوری سابق از دست برود و اوباما از تمامی این تلاش ها باخبر است.»
نویسنده با اشاره به اینکه دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند، به گفته های تعدادی از این افراد اشاره کرد که در مقام مشاور و دیپلمات در تیم مذاکره کننده آمریکا برای شکل گیری برجام به شدت تلاش کرده بودند. یکی از این افراد «راب مالی» (Rob Malley)، مشاور عالی سابق اوباما در امور خاورمیانه است که درباره برجام می گوید: «توافق هسته ای واقعی و مستحکم و هدف و چیزی است که بسیاری از ما آن را یک دستاورد بزرگ می دانیم و قویا با منتقدان آن مخالفیم و نسبت به تبعاتی که برهم زدن این توافق می تواند به همراه داشته باشد، دغدغه داریم.»
وی در ادامه نوشت: «دستیاران اوباما تاکید می کنند که این تبعات می تواند آغازگر مسابقه تسلیحاتی هسته ای در خاورمیانه باشد و به صورت جدی به جایگاه دیپلماتیک آمریکا یا بدتر از اینها آسیب برساند.»
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما نیز روز دوشنبه در همین راستا در توییتی نوشته بود: «به سختی می توان گفت که خروج از این توافق به جنگ منجر نشود.»
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی خود نیز همواره با لحنی تند از برجام انتقاد می کرد و آن را «بدترین توافقی که تا به حال آمریکا از راه مذاکره به آن دست یافته» توصیف می کرد. وی قول داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید، برجام را پاره کند و این سخن را بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری خود نیز تکرار کرد. اما روز پنجشنبه (۲۳ شهریور ماه -۱۴ سپتامبر)، با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری، تعلیق تحریم های هسته ای ایران را به مدت چهار ماه دیگر تمدید کرد.
نویسنده در این باره نوشت: «این تصمیم ترامپ با توجه به توصیه های جدی بسیاری از دستیارانش تعجب آور نبود. حتی منتقدان سرسخت توافق هم توصیه کرده اند که باید از خاتمه ناگهانی برجام خودداری کرد.»
وی در ادامه توضیحاتش در باره تلاش دستیاران سابق اوباما برای نجات توافق هسته ای ایران، افزود: «چندین نفر از دستیاران سابق اوباما نیز روز چهارشنبه (۲۲ شهریور ماه -۱۳ سپتامبر)، در جلسه ای با خبرنگاران هشدار دادند که بازنگری در توافق هسته ای عملی نیست و می تواند خطرناک باشد.در این جلسه «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا، «کالین کال» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون اوباما و «جون فاینر» رئیس دفتر «جان کری» وزیر امور خارجه اوباما حضور داشتند.»
نویسنده پولیتیکو با اشاره به اینکه ایران هیچ تمایلی به مذاکره هسته ای مجدد ندارد، اضافه کرد: «شرمن هشدار داد که باز کردن دوباره این موضوع بدون برهم زدن کامل توافق، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است و تاکید کرد که اوباما از تمامی تلاش های دستیاران سابق خود در این خصوص آگاه و در این روند شرکت دارد. این مطلب می افزاید: جواد ظریف، وزیرامور خارجه ایران نیز روز جمعه (۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر) در توییتی نوشت: «زمانش رسیده که آمریکا از آسمان و ریسمان بافتن دست بردارد و درست همانند ایران ، پایبندی (به برجام) را شروع کند.»
پولیتیکو ادامه داد: «یکی از مقامات سابق آمریکایی که اخیرا با کری صحبت کرده، گفته است که وی با همکاران قدیمی اش در کنگره همچنان در ارتباط است. برخی از آنها وقتی دیده اند ترامپ ممکن است توافق را به چالش بکشاند، به کری روی آورده اند. این مقام سابق همچنین گفته است که وزیر امور خارجه سابق آمریکا مرتب با مقامات اروپایی که در مذاکرات هسته ای نقش اساسی ایفا کرده بودند، نیز در تماس است.»
پولیتیکو خاطرنشان کرد که نشست روز چهارشنبه دستیاران سابق اوباما با خبرنگاران را گروه (Diplomacy Works) برگزار کرده است که در ماه مه برای دفاع از توافق هسته ای تاسیس شده است. در شورای مشاوران این تشکل چهره هایی مانند کری و چندین نفر از مقامات عالیرتبه سیاست خارجی اوباما حضور دارند.
نویسنده از «بن رودز»، (Ben Rhodes) معاون مشاور امنیت ملی اوباما به عنوان یکی دیگر از حامیان برجام نام برد و به توییتی که وی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه (۱۴ سپتامبر) در این باره منتشر کرده بود، اشاره کرد: «خروج ترامپ از توافق ایران، یک بحران هسته ای دوم ایجاد می کند و در عین حال، همان کشورهایی را که در خصوص بحران (کره شمالی) به آنها نیاز داریم، با ما بیگانه می کند.»
این نشریه آمریکایی، از اندیشکده نومحافظه کار و تندروی «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» به عنوان نهادی جنگ طلب نام برد که منتقد برجام است وبا تیم ترامپ ارتباطات بسیار قوی دارد و همچنین یادآور شد که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز همچنان مخالف پر سرو صدای توافق هسته ای ایران است. پولیتیکو بااشاره به برخی بهانه جویی های ضد ایرانی مخالفان برجام مانند برنامه موشکی ایران و حمایت تهران از «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه، نوشت:« مقامات تیم ترامپ و متحدان آنها استدلال می کنند که رفتار ایران در منطقه و خارج از مرزهای این کشور با «روح» برجام در تناقض است. همچنین این واقعیت که برخی از تدابیر نظارتی برجام بعد از ده سال لغو می شود، باعث شده منتقدان نگران این موضوع باشند که ایران اندکی بعد از پایان این مدت، به سلاح هسته ای دست پیدا کند. با این حال، حتی منتقدان بسیار جدی توافق هم به ترامپ توصیه می کنند که به صورت ناگهانی برجام را رها نکند.»
«طوسی» در ادامه خاطرنشان کرد که چندی پیش، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در دفاع از برجام و لزوم تداوم آن سخن گفته و به وجود امکان مذاکره برای دستیابی به توافق هایی در تکمیل آن اشاره کرده است. همچنین «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز طی سفر اخیرخود به بریتانیا، درباره آینده برجام با همتایان اروپایی خود صحبت کرده است و ترامپ نیز در نیویورک (در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل) با مکرون دیدار خواهد کرد.
پولیتیکو با اشاره به این مطلب که دستیاران سابق اوباما به تدوین توافقنامه هایی در تکمیل برجام اعتقادی ندارند، در این باره نوشت: «کالین کال که در جنگ توییتری با منتقدان برجام حضور فعالی داشته اعتقاد دارد که در این شرایط شما باید به غیر از فشار، چیزهای دیگری هم سر میز مذاکره بیاورید و اگر آمریکا بخواهد درباره چنین توافقنامه مکملی مذاکره کند، باید به ایرانی ها امتیاز جدیدی بدهد.»
نویسنده این تارنمای تحلیلی همچنین به بیانیه ای اشاره کرد که ۸۰ تن از متخصصان منع اشاعه تسلیحات هسته ای، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) منتشر و در آن ترامپ را ترغیب کرده اند که از برجام خارج نشود. آنها یادآور شده اند که بازرسان بین المللی به طور مکرر تایید کرده اند که ایران به توافق پایبند بوده و همچنین به ترامپ هشدار داده اند که برهم زدن توافق، بدون در دست داشتن شواهد روشنی درباره مواد هسته ای ایران، این خطر را به همراه دارد که تهران برخی از فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد.
وی همچنین از «جرارد آرود» سفیر فرانسه در آمریکا، به عنوان چهره دیگری نام برد که با مذاکره برای دستیابی به توافقی تکمیلی برای برجام مخالف است و در این باره افزود: وی اوایل این هفته در توییتی نوشت: «فرانسه از مذاکره مجدد درباره توافق حمایت نمی کند و این توافق باید همان گونه که هست اجرا شود. چند بار باید آن را تکرار کنیم؟»
نویسنده این مقاله در پایان به دشواری دیگری بر سر راه مذاکره مجدد بر سر برجام اشاره کرد و نوشت: «ترامپ برای بازنگری در این توافق، باید روسیه و چین را نیز متقاعد کند. چینی ها به خصوص می ترسند که با خروج از توافق ایران یا بازنگری در آن، کره شمالی به این نتیجه برسد که نمی تواند به آمریکا یا هر گفت و گوی هسته ای بالقوه ای اعتماد کند. برخی از دیپلمات های خارجی نیز به همتایان آمریکایی خود می گویند که ترامپ باید دقت کند که آنها را تا کجا می کشاند. یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به پولیتیکو گفته است: «واضح است که اروپایی ها با ما در خروج از توافق ایران همراه نخواهند شد و اگر ما از فعالیت شرکت های اروپایی ای که در ایران فعالیت بازرگانی تایید شده دارند، ممانعت کنیم، آنها نیز واکنش نشان خواهند داد.»
به گزارش ایرنا، نشریه پولیتیکو، چندی پیش نیز در تاکید بر لزوم پایبندی آمریکا به برجام و تصریح خطرات خروج ترامپ از این توافق نوشته بود: «ترامپ با نقض توافق هسته ای ایران، این پیام را به کره شمالی و متحدان آمریکا ارسال می کند که نمی توان به واشنگتن اعتماد کرد.»

-================

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای کاخ سفید، ترامپ پنجشنبه به خبرنگارانی که در جریان سفر به ایالت فلوریدا در هواپیمای ریاست جمهوری با او بودند، گفت: به زودی در اکتبر (ماه آینده میلادی) خواهید دید که چکار خواهم کرد. اما این را بگویم که توافق [هسته ای با] ایران یکی از بدترین توافق هایی است که تاکنون دیده ام.
رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد: توافق ایران یک توافق منصفانه برای این کشور نیست. این قرارداد اصلا و به هیچ عنوان نباید بسته می شد.
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا دولت وی اقدام شدیدتری علیه ایران انجام خواهد داد، اظهار داشت: آنها اصول بسیار زیادی را نقض کرده اند و همچنین روح آن توافق را هم نقض کرده اند. در ماه اکتبر خواهید دید چکار خواهیم کرد. کاملا روشن خواهد شد.
به گزارش ایرنا، هیترنوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکاروز پنجشنبه اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور تعلیق تحریم های هسته ای ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد.
نوئرت افزود: این اقدام به منظور حفظ انعطاف انجام شده و دولت آمریکا همچنان در حال تدوین سیاست جامع خود در قبال ایران است.
نوئرت همچنین مدعی شد: تمدید(تعلیق تحریم های هسته ای ایران) را نباید به عنوان نشانه ای از موضع ترامپ یا دولت او در قبال ایران دید و این اقدام به معنای باز گذاشتن دست ایران در رفتارهای مخرب آن نیست.
دولت آمریکا هنوز تصمیم قطعی درخصوص ماندن و یا خروج از برجام را اعلام نکرده است.
دولت ترامپ در اقدامی متناقض با برجام ۱۸ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران و حملات سایبری علیه آمریکا به فهرست تحریم وزارت خزانه داری این کشور افزود.
بنابر تصویب کنگره آمریکا، دولت این کشور هر ۹۰ روز یکبار باید پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را تایید کند که ضرب العجل بعدی این دوره، ماه آینده میلادی است.

http://dananews.ir/?p=4740   :  لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 • امضای قرارداد تامین اعتبار با نخستین بانک اروپایی؛ بازگشت تدریجی رونق به چرخه مبادلات بانکی ایران و اروپا/ 4 بازدید
 • ۱۰کشور اول دنیا در سرعت اینترنت/ کره جنوبی همچنان پیشتاز/ 5 بازدید
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی مزاحم!/ مشکل فنی وجود دارد/ 4 بازدید
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد!/ 6 بازدید
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند/ 5 بازدید
 • هشدارزنان خانه دار! این کانال‌های تلگرامی زندگی‌تان را خراب می‌کنند!/ 4 بازدید
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: نمی‌توان درباره برجام دوباره مذاکره کرد/ آژانس مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران است نه رؤسای‌جمهور آمریکا و فرانسه/ 7 بازدید
 • آغاز ثبت نام آزمون دوره دکتری تخصصی مرکز بین الملل- شعبه دبی از ۲ مهر/ 28 بازدید
 • ضرورت ایجاد رشته‌های بین‎رشته‌ای در مقطع دکتری آزاد/ 8 بازدید
 • شروع ثبت‎نام آزمون دکتری ۹۷ از اول آذر ماه/ 12 بازدید
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟/ 109 بازدید
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد/ 101 بازدید
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟/ 833 بازدید
 • کلاهبرداری زیرپوستی از مسافران ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور/ هیچکس پاسخگو نیست؟/ 927 بازدید
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی / 108 بازدید
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است/ 847 بازدید
 • محمد سلگی: وضعیت تولید کتاب در کشور مطلوب است و در منطقه رقیبی نداریم /سیاست تمرکز زدایی را در پیش گرفته ایم/ 855 بازدید
 • معاون پژوهشی وزیر علوم: تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه ها برای امور پژوهشی/طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دستگاه ها باید در سامانه ‘سمات’ ثبت شود / 119 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: مسئول اصلی رشد تروریسم و داعشی گری در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند/ 488 بازدید
 • حال و هوای “دانشجویان جدید” دانشگاه تهران؛ قدیمی‌ها پرچم را به تازه واردها سپردند!/ 123 بازدید
 • فرهنگ لغات “گرجی به فارسی” اثر ارزشمند استاد محمد ریگی، در محافل علمی و ادبی گرجستان چاپ و توزیع شد/ 1108 بازدید
 • کلاهبرداری زیرپوستی از مسافران ایرانی در فرودگاه‌های خارج از کشور/ هیچکس پاسخگو نیست؟/ 927 بازدید
 • محمد سلگی: وضعیت تولید کتاب در کشور مطلوب است و در منطقه رقیبی نداریم /سیاست تمرکز زدایی را در پیش گرفته ایم/ 855 بازدید
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است/ 847 بازدید
 • دکتر روحانی در اجلاس‌گذشته مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟/ 833 بازدید
 • اسحاق جهانگیری: مسئول اصلی رشد تروریسم و داعشی گری در منطقه آمریکا و اسرائیل هستند/ 488 بازدید
 • حال و هوای “دانشجویان جدید” دانشگاه تهران؛ قدیمی‌ها پرچم را به تازه واردها سپردند!/ 123 بازدید
 • معاون پژوهشی وزیر علوم: تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه ها برای امور پژوهشی/طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دستگاه ها باید در سامانه ‘سمات’ ثبت شود / 119 بازدید
 • سهم مردم از دعوای تعرفه های پزشکی/ درآمد کدام پزشکان بالاست؟/ 109 بازدید
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی / 108 بازدید
 • اجرای طرح حذف برچسب قیمت‌ کالای خرده فروشی‌ها با دستور وزیر به تعویق افتاد/ 101 بازدید
 • عباس پاکپور: بازار بزرگ روسیه برای بازرگانان و تولید کنندگان ایرانی یک فرصت ارزشمند و طلایی است /رئیس بازرگانی سفارت روسیه : در حال حاضر حجم زیادی میوه‌جات و سبزیجات از کشورهای ترکیه، مصر و اسرائیل به روسیه وارد می شود/ 79 بازدید
 • بررسی موانع صادرات محصولات کشاورزی به روسیه با حضور نماینده وزارت جهادکشاورزی و رئیس بخش بازرگانی سفارت روسیه، در اتاق تعاون ایران/ 78 بازدید
 • با قدرتمندترین آقازاده‌های دنیا آشنا شوید!/ 70 بازدید
 • دبیرکل سازمان ملل: باید جهانی عاری از تسلیحات اتمی ایجاد کرد/ جهان نگران وقوع جنگ هسته‌ای با کره شمالی است /فقط هشت نفر در جهان دارایی بیشتر از نیمی از ساکنان جهان را در اختیار دارند!/ 65 بازدید
 • راه‌اندازی مسابقه‌بزرگ پرداخت‌ سود در کشور توسط بانک ها/ معاون سازمان خصوصی سازی: سود سهام عدالت هفته آینده واریز می‌شود/ 60 بازدید
 • سامانه “صیاد” برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد/چک‌ها هم‌شکل شدند/امکان استعلام اطلاعات مربوط به صادرکننده چک !/ 58 بازدید
 • تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه‌های ارتباطاتی دانشگاه‌ها/ اشتغال ۱۷ درصد فارغ‌التحصیلان در فضای مجازی!/ 57 بازدید
 • رئیس جمهوری در دیدار ایرانیان آمریکا: برای ساختن کشور، به همه ایرانیان سراسر گیتی نیازمندیم /در یکسال گذشته بیش از ۵۰۰ نفر از تحصیل کردگان ایران در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به ایران بازگشته اند/ 55 بازدید
 • انتصاب و رأی اعتماد هیئت وزیران به ۷ استاندار جدید/ 55 بازدید
 • راه‌اندازی ۱۲ دوره مشترک بین‌الملل در مقاطع تحصیلات تکمیلی / ۰ نظر
 • ابلاغ آیین‌نامه دوره دکتری دانشگاه آزاد تا هفته آینده / ۰ نظر
 • عوامل تهدید جمعیت چهار ایل بزرگ عشایری در استان تهران / دخل و خرج ۵ میلیاردی عشایر استان تهران / ۰ نظر
 • نخستین روز کنفرانس وین؛ صحنه حمایت جهانی از برجام و سردرگمی آمریکا!/دبیر کل سازمان ملل: برجام توافقی تاریخی و اثبات ارزش کار آژانس است / ۰ نظر
 • عدم پذیرش محدودیت در مقطع دکتری از سوی دانشگاه پیام نور / ۰ نظر
 • پایان ماراتن دکتری ۹۶ و چند نکته / ۰ نظر
 • علیرضا عبداللهی نژاد، جایگزین مهدخت بروجردی علوی در مسئولیت روابط عمومی وزارت علوم شد / ۰ نظر
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنها که از آمپول می‌ترسند / ۰ نظر
 • اعلام نتایج دکتری استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه خواجه‌ نصیر / ۰ نظر
 • اعلام نتایج دکتری ۹۶ آزاد در شهریور ماه / ۰ نظر
 • فرهنگ لغات “گرجی به فارسی” اثر ارزشمند استاد محمد ریگی، در محافل علمی و ادبی گرجستان چاپ و توزیع شد / ۰ نظر
 • طرح دغدغه‌های دانشجویان دکتری با سرپرست وزارت علوم / ۰ نظر
 • اعلام نتیجه نهایی آزمون دکتری ۹۶ در دهه اول شهریورماه / ۰ نظر
 • موافقت کره جنوبی با اعطای بورس دکتری به دانشجویان ایرانی / ۰ نظر
 • تیم ۱۰ نفره برانکو تاریخ ساز شد/پرسپولیس،الاهلی را درهم کوبید / ۰ نظر
 • رئیس بانک مرکزی: طرح ضربتی وام ازدواج دو هفته تمدید می‌شود/ پیش بینی و عملیاتی حداقل ۵۰ میلیارد دلار خطوط فاینانساز طریق منابع خارجی  / ۰ نظر
 • انتشار اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دکتری ۹۶ دانشگاه علم و صنعت / ۰ نظر
 • بررسی اعتراض متقاضیان دکتری ۹۶ دانشگاه خوارزمی در معاونت آموزشی / ۰ نظر
 • گزارش پولیتیکو از تلاش دستیاران اوباما در حمایت از برجام /دستیاران سابق اوباما می ترسند ترامپ پاییز امسال (ماه اکتبر) برجام را نابود کند! / ۰ نظر
 • برنامه صد روزه صالحی برای ارشاد/ انتقادات گزنده را هم می‌پذیرم/نبود انسجام در حوزه‌های فعالیتی وزارت ارشاد! / ۰ نظر