زهرا شیخی، رئیس کمیته طب ایرانی مجلس:   مهم‌ترین و بهترین راهکار پیشگیری، پیاده‌سازی و تقویت ” طب ایرانی ” است
زهرا شیخی، رئیس کمیته طب ایرانی مجلس:   مهم‌ترین و بهترین راهکار پیشگیری، پیاده‌سازی و تقویت ” طب ایرانی ” است

دانانیوز: دکتر «زهرا شیخی»، نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیته تخصصی طب ایرانی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درخصوص ایجاد این کمیته در کمیسیون بهداشت و درمان، گفت: اولویت امروز ما پرداختن به این مفهوم است که پیشگیری مهم‌تر از درمان بوده و در راستای این اولویت و برای رسیدن به ایده‌آلی […]

دانانیوز: دکتر «زهرا شیخی»، نماینده مردم اصفهان و رئیس کمیته تخصصی طب ایرانی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درخصوص ایجاد این کمیته در کمیسیون بهداشت و درمان، گفت: اولویت امروز ما پرداختن به این مفهوم است که پیشگیری مهم‌تر از درمان بوده و در راستای این اولویت و برای رسیدن به ایده‌آلی که در آن پیشگیری رکن اصلی باشد، بهترین راهکار به سرانجام رساندن و پیاده‌سازی رویکردهای طب ایرانی است.

دانانیوز: به نقل از فارس، وی با بیان اینکه سلامت جزو پایه‌های اصلی جامعه بوده و باید اهمیت ویژه‌ای برای ما داشته باشد، تاکید کرد: درست است که امروز با مشکلات زیادی به‌ویژه در زمینه اقتصاد و معیشت سروکار داریم، اما مهم است بدانیم که باید ابتدا موجبات سلامت افراد فراهم باشد تا بتوانیم دیگر مسائل اقتصادی، معیشتی، فرهنگی و اجتماعی را به‌دنبال آن ارتقا ببخشیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه، با اشاره به وجود شش اصل ضروری برای فراهم‌سازی سلامت در طب ایرانی، افزود: آب و هوای سالم یکی از این شش اصل ضروری است و امروز شاهد مشکلات آب و هوایی در بسیاری از مناطق کشور هستیم که در ادامه باعث می‌شود سلامتی تحت تاثیر قرار گیرد و به‌دنبال آن بیماری‌های مختلف را داریم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از این اصول شش‌گانه، ورزش است که اگر مقدمات ورزش صحیح در اجتماع فراهم نشود، بیماری را به‌دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، خواب و بیداری را از اصول دیگر ضروری حیات در طب ایرانی دانست و گفت: برای داشتن یک خواب سالم، به عدم استرس و شرایط مناسب در زمان بیداری نیاز داریم که همه این موارد نیاز به آموزش و ارتقای فرهنگ دارد.

شیخی از اعراض نفسانی، شامل خشم، غضب، شادی و…، به‌عنوان دیگر اصل مهم حفظ تندرستی از دیدگاه طب ایرانی یاد کرد و افزود: تغذیه یکی دیگر از اصول مهم است که می‌تواند بر همه اصول تاثیرگذار بوده و پیشگیرانه عمل کند.

وی تاکید کرد: به جهت اینکه بتوانیم چنین فرهنگی را در جامعه گسترش دهیم، نیازمند آن هستیم که کمیسیون بهداشت و درمان که داعیه‌دار و مطالبه‌گر سلامت جامعه است، خود بتواند در حوزه علمی ورود کند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیته تخصصی طب ایرانی برای نخستین‌بار است که در این کمیسیون تشکیل شده، گفت: با توجه به اینکه بنده تخصص این رشته را دارم، به‌عنوان رئیس کمیته انتخاب شده‌ام و امید است با برنامه‌ریزی درست در این زمینه، بتوانیم کاری کنیم تا پیشگیری اولویت بهداشت و درمان کشور باشد، چراکه اگر با بحث پیشگیری جلو برویم، بسیاری از مشکلات، مانند تحریم‌های دارویی که به‌دنبال بیماری رخ می‌دهند، حل خواهند شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ارتقای فرهنگ در این زمینه را نیازمند همت همگانی دانست و افزود: هموطنان ما مردمی هستند که وقتی این آموزش‌ها را دریافت کنند و موضوعات علمی برای آن‌ها شفاف‌سازی شود، خودشان را مسئول می‌دانند و اتفاقات خوبی در حوزه سلامت رقم خواهد خورد.