تحصیل در کشور مجارستان؛ از صفر تاصد (نگاه از درون! )با وحید زین وند
تحصیل در کشور مجارستان؛ از صفر تاصد (نگاه از درون! )با وحید زین وند

دانانیوز: ☆دکتر وحید زینوند_ موضوع مهاجرت در کشور ایران خواستگاه ویژه و طرفداران زیادی دارد،چه آنها که برای اقامت و کسب و کار میروند وچه مشتاقانی که به امید آینده ای بهتر در جسجوی فضای بهتری برای آموختن و تحصیل هستند. در این میان کشور مجارستان عنوان یک کشور توریستی وزیبا، با ثبات و دارای […]

دانانیوز: ☆دکتر وحید زینوند_ موضوع مهاجرت در کشور ایران خواستگاه ویژه و طرفداران زیادی دارد،چه آنها که برای اقامت و کسب و کار میروند وچه مشتاقانی که به امید آینده ای بهتر در جسجوی فضای بهتری برای آموختن و تحصیل هستند.

در این میان کشور مجارستان عنوان یک کشور توریستی وزیبا، با ثبات و دارای قدمت تاریخی و فرهنگی کهن، بخاطر سهولت وسرعت در انجام امور اداری وقانونی مهاجرت و کسب و کار و تحصیل و هم بدلیل ارزان بودن و پایین بودن هزینه های زندگی و سکونت، یکی از مقاصد اصلی دانشجویان از تمامی کشورهای دنیا (که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر و صاحب نام اروپایی با هزینه های زندگی کم می باشند) است.

معرفی دانشگاه های مجارستان


بر اساس رتبه بندی سال دانشگاه های دنیا در سال ۲۰۲۰ که توسط موسسه QS انجام پذیرفته است، دانشگاه های مجارستان در رتبه های ۳۰۰ تا ۸۰۰ قرار گرفته اند و این در حالی است که معتبرترین دانشگاه های ایران همچون دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفها، دانشگاه شیراز، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در رتبه های ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ جای گرفته اند.(۱*)

تحصیل درمقاطع دانشگاهی در مجارستان مستلزم گذراندن دوره های کالج در این کشور و همچنین دارا بودن مدرک دیپلم می باشد. این دوره تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی ارائه شده و فرد می بایست مدرک انگلیسی را دارا باشد. در صورتی که رشته ی تحصیلی فرد پزشکی باشد وی می بایست در آزمون ورودی نیز شرکت نماید. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشناسی ارشد در کشور مجارستان همانند ایران است.
در صورتی که شما قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور مجارستان را دارید، می بایست مدرک لیسانس خود را از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران کسب نموده باشید تا بتوانید وارد این مقطع شوید. به جز این شما می بایست نمره ی معیار رشته ی خود را کسب نمایید تا موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان شوید.
برای گذراندن مقطع دکتری در کشور مجارستان شما نیازمند هستید که شرایط و اقدامات لازم را انجام دهید تا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی در مجارستان شوید. برای این که بتوانید در این مقطع تحصیل نمایید می بایست دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و اقدامات لازم جهت اخذ تاییدیه استاد راهنما یا سوپروایز برای انجام امور مربوط به تز دکترا خود را انجام دهید.
دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند و همچنین زبان انگلیسی ضعیفی دارند میتوانند دوره های زبان خود را در کالج های معتبر این کشور با هزینه مناسبی بگذرانند.

دانشگاه بین المللی فنی و مهندسی بوداپست

شهریه دانشگاه های مجارستان در رشته های مختلف تحصیلی (به ازاء هر نیمسال تحصیلی)
شهریه دانشگاه فنی– مهندسی بوداپست: برای دوره ی کارشناسی ۵۷۰۰ یورو و برای کارشناسی ارشد و دکتری ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو
دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست ۴۹۰۰ تا ۷۹۰۰ یورو
دانشگاه فنی– مهندسی میشکولتس ۵۰۰۰ یورو
دانشگاه علوم پزشکی پچ ۷۰۰۰ یورو
دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو
کالج مک دانیل ( شعبه ی دانشگاه آمریکا) ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو
دانشگاه لورند بوداپست ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو
دانشگاه دبرسن ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو
دانشگاه دامپزشکی بوداپست ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو
کالج بین المللی بوداپست ۵۹۰۰ یورو
دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های مجارستان می توانند در شرایطی مشمول دریافت تخفیف ۱ تا ۲۵ درصدی برای پرداخت شهریه ی دانشگاه های مجارستان بسته به نوع دانشگاه و رشته ی تحصیلی، قرار بگیرند. این شرایط در سایت مربوط به هر دانشگاه هر ساله اعلام می شود.

ویزای تحصیلی مجارستان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان:
۱٫ فرم امضا شده ی درخواست ویزا
۲٫ نامه ی پذیرش از دانشگاه مجارستان
۳٫ ۶ قطعه عکس رنگی ۴*۶
۴٫ پرداخت نقدی هزینه ی صدور ویزا
۵٫ گواهی تعهد به پرداخت هزینه های تحصیل
۶٫ گواهی اشتغال به کار پدر یا قیم دانشجو به همراه جواز کسب و کپی از آن
۷٫ فیش واریز شده ی شهریه ی دانشگاه مجارستان
۸٫ گواهی تمکن مالی
۹٫ اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی آن ها
۱۰٫ اصل پاسپورت
۱۱٫ ارائه ی بلیط رفت و برگشت

افرادی که با مدرک دیپلم درخواست پذیرش در دانشگاه های این کشور را داده اند، باید حداقل یک و دانشجویان فوق لیسانس باید حداقل دو ماه در صف انتظار صدور ویزای تحصیلی مجارستان بمانند.که برای ویزا نیاز به نامه پذیرش از دانشگاه وجود دارد و دانشجو می بایست در زمان های مشخص شده درخواست خود را به دانشگاه ارائه بدهد.

کالج بین المللی بوداپست

شرایط تحصیل در مجارستان
باید در مورد چگونگی تحصیل در مجارستان و مدارکی که برای تحصیل و اخذ پذیرش دانشگاهی در این کشور نیاز دارید اطلاعات کافی داشته باشید.
مجارستان دارای استاندارد بالایی دانشگاهی می باشد و دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارند که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند.
از طریق لینک ذیل می توانید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مجارستان را مشاهده نمایید:(۲*)

علاوه بر مزایای عنوان شده شرایط تحصیل در مجارستان (همچون الزامی نبودن مدرک زبان، نداشتن محدودیت سنی) موجب شده است که افراد زیادی این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند.
اما شرایط تحصیل در مجارستان به چه شیوه ای می باشد و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشجو در این کشور چگونه است؟ در این متن ما برای شما شرایط تحصیل در مجارستان را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.
مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در کشور مجارستان
یکی از شرایط تحصیل در مجارستان قبل از هر گونه اقدامی، گام نهادن در مسیر اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می باشد. فرد می بایست مدارکی را در دسترس داشته باشد تا بتواند برای پذیرش اقدام کند. شرایط تحصیل در مجارستان و اخذ پذیرش تحصیلی به صورت زیر است.
 ارائه ی ریز نمرات خود به همراه اخرین مدرک تحصیلی اخذ شده. لازم به ذکر است که این مدارک می بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و دارای تاییدیه از دادگستری و وزارت امور خارجه باشد.
 ارائه ی اصل مدرک پاسپورت به گونه ای که دارای یک سال و نیم اعتبار باشد علاوه بر آن ارائه ی کپی از تمامی صفحات ۲ تا ۹ الزامی است.
 ارائه ی ترجمه ای از صفحات شناسنامه ای که دارای تاییدیه از دادگستری و وزارت خارجه باشد.

دانشگاه هنر بوداپست

پرداخت هزینه های مربوط به پذیرش تحصیلی
پس از ارائه ی تمامی این مدارک شما موفق به اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور مجارستان می شوید. پس از آن شما باید مطابق با شرایط تحصیل در مجارستان اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایید که برای گرفتن آن نیز ارائه ی مدارکی ضروری است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در مجارستان
– ارائه ی ۶ قطعه عکس رنگی ۳ در ۴ پاسپورتی.
-پرداخت هزینه ی ویزای تحصیلی با توجه به شرایط تحصیل در مجارستان به مبلغ ۶۰ یورو
ارائه ی مدرکی مبنی بر توانایی مالی شخصی که می خواهد هزینه های تحصیلی را پرداخت نماید به منظور دارا بودن توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی.
– ارائه ی فتوکپی از شناسنامه ی مادر.
-ارائه ی گواهی مبنی بر اشتغال پدر یا مادر در سر برگ محل کار آنها به همراه مهر و امضا. یا ترجمه ای از جواز کسب کار پدر یا مادر.
-گواهی مبنی بر پرینت از حساب بانکی دانشجو یا سرپرست دانشجو به همراه موجودی ۱۰۰۰۰ یورو (بانک های ایرانی نرخ تبدیل ارز را “یورو دولتی” در نظر می گیرند که این موضوع به نفع دانشجو است).
– پرداخت شهریه ی مورد نظر.
پس از این که تمامی مدارک را تکمیل نمودید می بایست برای ارائه ی آن به سفارت با توجه به وقت قبلی اقدام نمایید و برای گرفتن ویزای تحصیلی مراحل لازمه را طی کنید.از جذابیت های این ویزا نداشتن محدودیت سنی و شانس بالای صدور ان است.

در برخی از دانشگاه های مجارستان به زبان انگلیسی و آلمانی و در بعضی دیگر به زبان فرانسوی و مجاری تدریس می شود. برای آموزش زبان انگلیسی ۹ ماه دوره آموزش زبان معروف به دوره پرپاریتوری کورس در این کشور وجود دارد.
به این ترتیب به دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند و یا تسلطشان به این زبان کافی نیست توصیه می شود حتما این دوره زبان انگلیسی را بگذرانند و دانشجویانی که در حد متوسط (Intermediate) به بالا هستند نیز می توانند به کورس پیش دانشگاهی ورود کنند.

دانشگاه علوم پزشکی پچ

درباره مجارستان

مجارستان کشوری در اروپای مرکزی که تحت عنوان عروس کشورهای اروپایی قرار گرفته است و ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت در آن سکونت دارند. این کشور با کشورهای اسلواکی، اتریش، رومانی و اکراین و اسلوونی هم مرز بوده و دارای همسایگی است. و به غیر از بوداپست با ۱ میلیون و ۷۴۰ هزاز نفر جمعیت ،که پایتخت این کشور می باشد؛ می توان از دبرسن با جمعیتی ۲۰۵۰۰۰ نفری، میشکولتس با ۱۸۷۰۰۰ نفر، سگد ۱۶۳۰۰۰ نفر و گیور هم ۱۲۹۰۰۰ نفر جمعیت،به عنوان مهم ترین شهرهای این کشور یاد کرد.
به علاوه شهر پچ با جمعیت ۱۵۸۰۰۰ نفری، عنوان پایتخت فرهنگی این کشور را دارد. یکی از مهم ترین شهرهای کشور است که مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی نیز می باشد.

هزینه زندگی در مجارستان

هزینه زندگی در مجارستان نسبت به هزینه های جاری زندگی در ایران در حدود سه برابر بالاتر می باشد البته بایستی خاطر نشان کرد که هزینه های اجاره مسکن در مجارستان حدود یک و نیم برابر نسبت به هزینه مسکن در مناطق مرکزی شهر تهران بالاتر می باشد. تمامی این آمار مطرح شده مربوط به سال ۲۰۲۰ میلادی می باشند.
هزینه زندگی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است و مجموع هزینه های ماهیانه برای یک نفر بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو خواهد بود.

وحید زین وند
مدیرعامل شرکت مدیریت صادرات کیهان تجارت
مدرس دانشگاه
دانشجوی دکترا مدیریت بازاریابی بین الملل در دانشگاه دبرسن

Vahid Zeynvand
MBA/DBA
Ph.D Candidate in Business & Management
University lecturer
CEO of KTA Compan
y

(*۱)سایت کیو اس رنکینگ جهانی دانشگاهها:

https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021

(*۲) فهرست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ایران:

http://grad.saorg.ir/Hungary-2020

(*۳) فیلم دانشگاه دبرسن مجارستان:

https://www.aparat.com/v/AYsz7/