دکتر غلامرضا کریمی: سوئیس همواره میانجی قابل اعتمادی برای ایران و امریکا بوده و این بی طرفی سوئیس، فرصتی طلایی برای دیپلماسی ایران ایجاد می کند!
دکتر غلامرضا کریمی: سوئیس همواره میانجی قابل اعتمادی برای ایران و امریکا بوده و این بی طرفی سوئیس، فرصتی طلایی برای دیپلماسی ایران ایجاد می کند!

دانانیوز:سفر سه روزه ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس به ایران حرکتی در جهت تحرک بخشیدن به روند تعاملات دیپلماتیک ایران با کشورهای اروپایی و غربی محسوب می شود. به گزارش دانانیوز، نظر به اهمیت و پیامدهای مثبت این سفر برای ایران در شرایط کنونی و نیز نقش مهم و مورد اعتماد کشور سوئیس برای هردو […]

دانانیوز:سفر سه روزه ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس به ایران حرکتی در جهت تحرک بخشیدن به روند تعاملات دیپلماتیک ایران با کشورهای اروپایی و غربی محسوب می شود.

به گزارش دانانیوز، نظر به اهمیت و پیامدهای مثبت این سفر برای ایران در شرایط کنونی و نیز نقش مهم و مورد اعتماد کشور سوئیس برای هردو کشور آمریکا و ایران، خبرنگار سرویس بین الملل دانانیوز، گفتگوی کوتاهی را با جناب آقای دکتر غلامرضا کریمی استاد روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی تدارک دیده است که ضمن سپاس از آقای دکتر کریمی که این فرصت را به مادادند، فراز های برجسته این گفتگو را باهم می خوانیم:

استاد روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی، با تاکید بر این موضوع که در شرایط به هم پیوستگی دنیای امروز گفت: همه کشورها در عرصه سیاست بین الملل، بدنبال افزایش قدرت و تقویت منافع ملی خود هستند و بخشی از فرایند حصول این اهداف، در پرتو گسترش ارتباطات و تعاملات بین الملی است و سفر سه روزه ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس به ایران حرکتی در جهت تحرک بخشیدن به روند تعاملات دیپلماتیک ایران با کشورهای اروپایی و غربی محسوب می شود.

دکتر غلامرضا کریمی با اشاره به سفر سه روزه آقای ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس به ایران آن را حرکتی در جهت تحرک بخشیدن به روند تعاملات دیپلماتیک ایران با کشورهای اروپایی و غربی توصیف کرده و گفت: کمتر کشوری می تواند بدون داشتن برنامه منظم دیپلماتیک و نحوه تعامل با جهان، به شرایط قدرت منطقه ای یا جهانی دست یابد.

وی این رخداد دیپلماسی را به نوعی حرکت مناسبی برای شکست تلاشهای ترامپ رئیس جمهور امریکا دانسته که در طول یک سال و نیم گذشته نهایت توان و انرژی خود را برای انزوای گسترده و اعمال فشار حداکثری بر ایران به کار گرفته و حتی اهداف نهایی خود مبنی بر فروپاشی نطام سیاسی ایران را به صورت صریح و واضح اعلام کرده است.

دکتر غلامرضا کریمی با اشاره به رعایت مقررات بین المللی در روابط بین کشورها و احترام به قطعنامه های شورای امنیت از سوی جمهوری ایران اظهار داشت: با روند تاب آوری و نگرش مقاومت ملت بزرگ ایران، رئیس جمهور امریکا در تلاشهای یکجانبه خود علیه کشورمان ناکام و ناموفق بوده و اکنون که در استانه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته تلاش می کند به نوعی شانس خودش را برای مذاکره دو جانبه با ایران هم امتحان کند تا بتواند از مزایای این موضوع در جهت متقاعد کردن افکار عمومی امریکا برای رای دادن به خودش بهره مند شود.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه با ذکر فضای بی اعتمادی به اقدامات و رفتارهای امریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که به دلیل بی اعتمادی به اقدامات و رفتارهای امریکا مایل به هیچ نوع مذاکره ای با امریکا نیست و هر نوع تلاش برای گفتگوهای دو جانبه درقالب کمیسیون برجام و در چارچوب مذاکرات شش جانبه برجام امکان پذیر هست.

مهمترین وجه سفر کاسیس وزیر امور خارجه سوئیس به ایران، فعال کردن کانال مالی سوئیس هست!

وی گفت: با یادآوری یکصدمین سالگرد تعاملات و ارتباطات سیاسی بین دو کشور ایران و سوئیس و مراسم مختلفی که در تهران و اصفهان که با حضور وزیر امور خارجه سوئیس برگزار شد، اظهار داشت: با عنایت به بی طرفی سوئیس و اینکه از سال ۱۳۵۹ همواره به عنوان حافظ منافع امریکا در ایران و بالعکس فعالیت کرده و به نوعی هم امریکایی ها و هم ایرانی ها به سوئیس به عنوان یک میانجی قابل اعتماد، نگاه می کنند ظرفیت مناسبی برای عرصه دیپلماسی ایران و امریکا تلقی می شود.

دکتر کریمی در ادامه گفت: علیرغم اینکه وزیر خارجه سوئیس گفته که تلاش می کند که حداقل گفتگوها بین ایران و امریکا برقرار شود، ولی ایران اعلام کرد که هیچ برنامه کوتاه مدتی برای انجام مذاکرات مستقیم و دو جانبه با امریکایی ها ندارد. البته در عالم دیپلماسی وقتی تنش ها بین دو کشور شدت می یابد سفر وزیر خارجه یک کشور بیطرف مورد اطمینان دو طرف به یکی از کشورهای متخاصم، می تواند به کاهش تنش ها و خصومت ها بسیار کمک کند.

عرصه دیپلماسی، صحنه سیاه و سفید یا صفر و صد نیست!

این استاد روابط بین الملل دانشگاه با تاکید براین اصل مهم که عرصه دیپلماسی، صحنه سیاه و سفید یا صفر و صد نیست! اظهار داشت: مهمترین وجه سفر کاسیس وزیر امور خارجه سوئیس به ایران، فعال کردن کانال مالی سوئیس هست که در قالب این مکانیزم، صادرات دارو و غدا توسط شرکتهای سوئیسی در چارچوب تامین اقلام بشر دوستانه به ایران صورت گرفته که هزینه ان هم از منابع موجود مالی ایران در سوئیس تامین شده است. به هر حال با ایجاد این کانال مالی که با چراغ سبز امریکا به جریان افتاده در کنار تلاش ناموفق کشورهای اروپایی برای به جریان انداختن کانال مالی اینستکس، می تواند به عنوان یک موفقیت برای ایران در نظر گرفته شود و به نوعی می تواند مفری برای تعاملات مالی ایران حتی در قالب بشردوستانه باشد و حتی با گسترش و گشایش آن اقدامات بیشتری در حوزه غذا و دارو صورت گیرد.
ایجاد گروه دوستی پارلمانی بین ایران و سوئیس

دکتر کریمی در پایان این گفتگو با تاکید بر آینده برجام و ثبات منطقه گفت: نکته دیگه ای که در این سفر پیرامون آن بحث شده، ایجاد گروه دوستی پارلمانی بین ایران و سوئیس بود که در ملاقاتی که وزیر امور خارجه سوئیس با رئیس مجلس شورای اسلامی انجام داد براین موضوع تاکید شد و همچنین در خصوص آینده برجام و ثبات منطقه مذاکراتی صورت گرفت که با توجه به تجربه رابطه خوب تاریخی که بین ایران و سوئیس وجود دارد می تواند در گشایشهای دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شود. علاوه بر اینها در این سفر، در خصوص دیپلماسی علمی و فن اوری و همچنین انجام پروژه های مشترک علمی و تحقیقاتی بین اساتید ایرانی و سوئیسی گفتگوهای خوبی صورت گرفت چنانکه در این زمینه دانشگاهای ایرانی به ویژه تهران و اصفهان برنامه های خوبی را با دانشگاههای سویس از قبل انجام داده و این سفر می تواند به تعمیق روابط علمی و فناوری بین دو کشور بیانجامد.