چشم انتظاری مستاجران؛ وام ودیعه مسکن به کجا رسید؟
چشم انتظاری مستاجران؛ وام ودیعه مسکن به کجا رسید؟

دانانیوز: تنها چهار روز دیگر به فصل سنتی نقل و انتقالات مسکن باقی مانده است و هنوز وام ودیعه مسکن آن گونه که باید با سرعت خوبی تخصیص داده نمی‌شود و در تخصیص آن نیز انحرافاتی دیده می شود. به گزارش دانانیوز به نقل از  تابناک، در شرایط کرونایی امسال، دولت دو طرح برای کنترل […]

دانانیوز: تنها چهار روز دیگر به فصل سنتی نقل و انتقالات مسکن باقی مانده است و هنوز وام ودیعه مسکن آن گونه که باید با سرعت خوبی تخصیص داده نمی‌شود و در تخصیص آن نیز انحرافاتی دیده می شود.

به گزارش دانانیوز به نقل از  تابناک، در شرایط کرونایی امسال، دولت دو طرح برای کنترل بازار اجاره پیشنهاد داد و آن‌ها را اجرایی کرد. اولین طرح دولت، تعیین سقف برای اجاره بها بود. بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، حداکثر افزایش اجاره بهای واحد‌های مسکونی برای شهر تهران تا ۲۵ درصد و برای کلانشهر‌های دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در سایر شهر‌ها ۱۵ درصد تعیین شد؛ دومین طرح دولت، اعطای وام ودیعه مسکن بود.

جزئیات وام ودیعه مسکن

حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه هیات دولت در روز چهارشنبه یکم مردادماه ۱۳۹۹ از اعلام مقررات وام ودیعه مسکن مستاجران و ابلاغ آن به بانک‌ها خبر داد و گفت: سقف این وام برای مستاجران تهرانی ۵۰ میلیون تومان، شهر‌های بزرگ شامل شهر‌های بالای یک میلیون نفر از جمله مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه ۳۰ میلیون تومان و دیگر شهرها، ۱۵ میلیون تومان است که با نرخ سود ۱۳ درصد به مشمولان پرداخت می‌شود.

همچنین پروانه اصلانی، مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره اقساط این وام گفت: میزان سود ماهانه وام (اقساط قابل پرداخت مستاجران به بانک ها) برای مستاجران تهرانی با وام ۵۰ میلیون تومانی، ۵۴۰ هزار تومان، برای مستاجران در کلان شهر‌ها با وام ۳۰ میلیون تومانی، ۳۲۵ هزار تومان و برای مستاجران سایر شهر‌ها با وام ۱۵ میلیون تومانی، ۱۶۰ هزار تومان با نرخ سود ۱۳ درصد است.

به علاوه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی اعلام کرد: افرادی که با تأئید وزارت راه و شهرسازی واجد شرایط استفاده از این وام باشند، اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن در پایان سال، توانایی پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، می‌توانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط سی ماهه و نرخ ۱۲درصد دریافت کنند.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: در تهران، مستاجران واحد‌های مسکونی کوچک‌تر از ۷۵ متر و در دیگر شهرها، مستاجران واحد‌های کمتر از ۹۰ متر مشمول وام ودیعه مسکن مستاجران خواهند شد.

همچنین مطابق با آنچه اعلام شد، مستاجران باید در پایان مدت قرارداد ـ که معمولاً یک ساله است ـ اصل و سود وام را به بانک برگردانند. تسهیلات بانکی از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحد‌های کسب و کار‌های آسیب دیده کرونا تامین خواهد شد.

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ در مورد تعداد ضامنین این وام گفت: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا و توافق وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، برای این تسهیلات تا مبلغ ۱۵ میلیون تومان نیاز به ضامن ندارد یعنی با مدارک تضمینی خود متقاضی، که شامل چک و سفته است پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: وام‌های ۳۰ میلیون تومانی یک ضامن نیاز دارد و لذا اگر مشکلی در این رابطه وجود دارد، همکاران در بانک مرکزی باید پاسخگو باشند.

ثبت نام وام ودیعه مسکن از چه زمانی آغاز شد؟

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، پرداخت کمک ودیعه مسکن به منظور ساماندهی بازار اجاره بر اساس تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام وزارت راه و شهرسازی، از چهارم مرداد ۹۹ آغاز شد.

متقاضیان دریافت این تسهیلات می‌توانستند ابتدا از طریق تلفن همراه شخصی و ارسال کدملی سرپرست خانوار به سرشماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ ثبت نام اولیه کرده و سپس در زمان‌بندی اعلامی در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کنند. مهلت ثبت‌نام در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه نهم مرداد به اتمام رسید.

متقاضیان دریافت این تسهیلات لازم بود تا شرایط مندرج در ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی را داشته باشند که این شرایط عبارتند بودند از؛

داشتن فرم (ج) سبز، نداشتن سابقه مالکیت از سال ۱۳۸۴ به بعد

متاهل یا سرپرست خانوار بودن

داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا

دارا بودن اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات

دارا بودن کد رهگیری

از ۱۰۰ هزار نفر واجد شرایط وام ودیعه مسکن، تنها ۶ هزار و ۲۰۰ نفر وام دریافت کردند!

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای در ۲۵ شهریورماه سال جاری گفت: بر اساس پالایشی که در مرحله نخست ثبت نام انجام شد، حدود ۳۵۵ هزار تن واجد شرایط، تشخیص داده شدند و بر اساس شاخص‌های مصوب، مستعد دریافت تسهیلات قرار گرفتند.

وی گفت: به متقاضیان اطلاع رسانی شد تا برای بارگذاری اطلاعات به سامانه طرح اقدام ملی و صفحه مشخص شده برای وام ودیعه مراجعه و نسبت به بارگذاری اطلاعات، اقدام کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بنا بر آخرین اطلاعات رسیده، تا این لحظه بیش از صد هزار متقاضی اطلاعات خود را بارگذاری کردند که به کارتابل ۱۳ بانک و دو موسسه مالی اعتباری در کشور معرفی شده اند. محمودزاده گفت: از تعداد صد هزار نفری که واجد شرایط گرفتن وام هستند و به بانک‌ها معرفی شدند، حدود ۶ هزار و ۲۰۰ نفر این وام را دریافت کرده اند.