پروفسور پردیس ثابتی، نابغه ایرانی:کووید-۱۹، علوم را مجبور می‌کند که سریع‌تر از گذشته حرکت‌کنند!
پروفسور پردیس ثابتی، نابغه ایرانی:کووید-۱۹، علوم را مجبور می‌کند که سریع‌تر از گذشته حرکت‌کنند!

دانانیوز: پروفسور دکتر پردیس ثابتی اخیراً به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره نابغه جهان از سوی گروه بین‌المللی Creators Synectics معرفی شده‌است. این گروه بین‌المللی پردیس ثابتی را از محققان برجسته دانشگاه‌های معتبری نظیر هاروارد، آکسفورد و ام آی تی را به عنوان چهره چهل و نهم معرفی کرده‌است. چرا بیماری‌های مانند کووید-۱۹، علم را […]

دانانیوز: پروفسور دکتر پردیس ثابتی اخیراً به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره نابغه جهان از سوی گروه بین‌المللی Creators Synectics معرفی شده‌است. این گروه بین‌المللی پردیس ثابتی را از محققان برجسته دانشگاه‌های معتبری نظیر هاروارد، آکسفورد و ام آی تی را به عنوان چهره چهل و نهم معرفی کرده‌است.

چرا بیماری‌های مانند کووید-۱۹، علم را مجبور می‌کنند که سریع‌تر از گذشته، حرکت‌کند؟ علم در طول تاریخ خود همواره به حرکت‌کردن با سرعتی آرام شهرت دارد. انشار داد‌ه‌های خشک، سرد و سخت علمی، پیشرفت روند واکسن‌ها و درمان‌ها، نیازمند یک زمان طولانی است.

به گزارش دانانیوز به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، اما سرعت شیوع بیماری‌ها اینچنین نیست. آنها با سرعت بسیار بیشتر از تحقیقات علمی حرکت می‌کنند و به‌همین دلیل برای رسیدن به آنها باید سرعت بیشتری داشت. تلاشگران عرصه علم درصدد آن هستند که هرچه بیشتر و بهتر ویروس سارس-کووید-۲ را که باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود را فهم‌کنند.

تنها درطول چند هفته پس از شیوع این بیماری در میان انسان‌ها، دانشمندان توانستند که ژنوم ویروس و توالی آن را شناسایی کنند. این‌کار توانست به پژوهشگران هدف و مقصدی مشخص را در جهت تولید واکسن و درمان‌های دیگر بدهد.

دانانیوز: دکتر «پردیس ثابتی» پروفسور مرکز سیستم‌های بیولوژیکی در دانشگاه هاروارد که با مجلة تایم مصاحبه‌کرده‌است در این ارتباط گفت: «سرعت تحقیقات درباره کشف ژنوم ویروس کرونا بسیار بسیار سریع بود شاید دلیل آن این بود که این بیماری شیوع بسیار گسترده‌ای داشت و ما هیچ زمانی برای تلف کردن نداشتیم.»

پروفسور «ثابتی» یک محقق برجسته در بیماری‌های واگیردار است. او و نیمش در سال ۲۰۱۴ هنگام شیوع بیماری ابولا توانستند درجهت مشخص‌ساختن شکل این ویروس کمک بسیاری بکنند. آنها با کمک گرفتن از داده‌های به دست‌آمده از بیمارانشان این روند را پیش بردند.

او دراین‌ همین باره می‌گوید: « به‌محض آنکه ما توانستیم به داده‌های مفید دربارة بیماری دسترسی پیدا کنیم، آنها را در اینترنت منتشر ساختیم، چراکه فرض‌ می‌گرفتیم این منطقی‌ترین و عقلانی‌ترین کاری است که در طول یک همه‌گیری باید انجام داد.

پردیس ثابتی زیست‌شناس محاسباتی، ژنتیکدان پزشکی و ژنتیکدان فرگشتی است که روشی آماری بیوانفورماتیکی توسعه داده‌است که بخش‌های در معرض انتخاب طبیعی را مشخص می‌کند. همچنین الگوریتمی طراحی نموده که اثرات ژنتیک بر تکامل بیماری را نشان می‌دهد.