بهروز نقویان:هوشمندسازی بهترین وسریعترین راه در مدیریت وحل مشکلات اجتماعی و  اقتصادی کشور است!
بهروز نقویان:هوشمندسازی بهترین وسریعترین راه در مدیریت وحل مشکلات اجتماعی و  اقتصادی کشور است!

دانانیوز: هوشمندسازی بهترین راه حل در دوران تحریم ،بحران اقتصادی ،دوران کرونا می توان با توسعه هوشمند کشور وشهرها به کمک مدیران و رهبران کشور شتافت. به گزارش دانانیوز، دکتر بهروز نقویان مدیر پژوهشکده فناوری های پیشرفته و هوش مصنوعی در گفتگویی با سرویس علوم وفناوری دانانیوز با تاکید بر ابعاد و مشخصه های خاصی […]

دانانیوز: هوشمندسازی بهترین راه حل در دوران تحریم ،بحران اقتصادی ،دوران کرونا می توان با توسعه هوشمند کشور وشهرها به کمک مدیران و رهبران کشور شتافت.

به گزارش دانانیوز، دکتر بهروز نقویان مدیر پژوهشکده فناوری های پیشرفته و هوش مصنوعی در گفتگویی با سرویس علوم وفناوری دانانیوز با تاکید بر ابعاد و مشخصه های خاصی هوشمندسازی و هوش مصنوعی گفت:برای این که به شهری یا کشوری مثل سنگاپور صفت « هوشمند» اطلاق شود، باید ابعاد و مشخصه های خاصی داشته باشد. دوهدف اصلی از پیاده سازی شهر یا کشور هوشمند، ارتقای کیفیت زندگی و توسعه اقتصاد پایدار می باشد تا بتوانند بیش ترین میزان بازدهی را در حوزه زندگی شهری وکشوری داشته باشند. مهمترین نکته در زمینه هوشمند سازی اقدام به تغییر در سبک زندگی و فعالیت ها در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری و کشوری است.
وی افزود:جهان امروز به سمت هوشمندسازی پیش می رود و شهرهاو کشورها پیشرفته دنیا در حال تبدیل شدن به حوامع هوشمند هستند. البته رسیدن به هوشمندی، چالش های خود را نیز دارد که ضمن رفع موانع و محدودیت های موجود، باید برای پذیرش شهر یا کشورهوشمند، آموزش ها و فرهنگ سازی های لازم نیز انجام شود.
دکتر نقویان در ادامه در خصوص ویژگی ها شهر هوشمند توضیح دادند:شهر هوشمند (Smart City) به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه‌های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، داری شش معیار اصلی ذیل باشد:

حکمروایی هوشمند (Smart Governance)
شهروند هوشمند(Smart Citizen)
محیط زندگی (Smart Environment)
محل زندگی هوشمند (Smart Home)
اقتصاد هوشمند (Smart Economy)
حمل و نقل هوشمند (Smart Mobility)
انرژی هوشمند (Smart Energy)
دانانیوز: شهر هوشمند یک منطقه شهری است که از انواع مختلف سنسور‌های الکترونیکی برای جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها استفاده می‌کند، که این اطلاعات برای مدیریت دارایی‌ها و منابع شهری کارآمد است. این رویه، شامل اطلاعات جمع‌آوری شده از شهروندان، دستگاه‌ها و منابع شهری است که پردازش و تجزیه و تحلیل می‌شود تا به نظارت و مدیریت ترافیک و حمل و نقل، سیستم، نیروگاه، آب، تأمین شبکه های، زباله، مدیریت، قانون اجرای سیستم‌های اطلاعاتی و مدارس و کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها و دیگر خدمات اجتماعی کمک کند.
در نهایت با داشتن شهرهای هوشمند به طرف کشور هوشمند و اقتصادی پایدار می رسیم و قادر خواهیم بود برنامه های طولانی مدت در افقی روشن ترسیم نماییم ‌.