تجلیل از پیشکسوتان سلامت؛ وزیر بهداشت: من اصلا عوضی وزیر شدم و اشتباه این راه را آمدم!/من یاد گرفتم که آلوده فتنه‌های سیاسی نشوم!/رسانه من همین مردمان پاکیزه و پاکدل و بچه بسیجی‌ها هستند
تجلیل از پیشکسوتان سلامت؛ وزیر بهداشت: من اصلا عوضی وزیر شدم و اشتباه این راه را آمدم!/من یاد گرفتم که آلوده فتنه‌های سیاسی نشوم!/رسانه من همین مردمان پاکیزه و پاکدل و بچه بسیجی‌ها هستند

دانانیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بازگرداندن بخش اندک کمک صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت برای حفظ نرخ دلار خبر داد.به گزارش دانانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت، اظهار کرد: من چندی […]

دانانیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بازگرداندن بخش اندک کمک صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت برای حفظ نرخ دلار خبر داد.
به گزارش دانانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت، اظهار کرد: من چندی پیش دل نوشته‌ای به سردار سلیمانی نوشتم و کسی از من پرسید، چرا برای رفتگان نوشتی؟ و گفتم «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ثبت است بر جریده عالم دوام ما» چه کسی می‌گوید این سردار رفته است، نوای این سردار با تمام سلول‌های من عجین بوده و نوای «ما ملت امام حسینیم» همواره در وجود من جاری است. من وزیر سیاسی نیستم و نه خودم را به چنین چیزهایی آلوده کردم، نه رسانه دارم، نه تیم دارم. کسی هستم که وقتی به وزارت بهداشت آمدم، معاونی را تغییر ندادم و با خودم لشکر نبردم.

وزیر بهداشت گفت: . این راه چیزهایی می‌خواست که من ندارم. این کسوت داشته‌های دیگری می‌خواست که من نداشتم. من اهل ویترین آرایی، تضرع و ننه من قریبا بازی نیستم و اهل این نیستم که وقتی کشورم در تنگنای اقتصادی و در روزهای سخت و اوج تحریم‌هاست، هر روز ضجه بزنم و خودم را به زمین بزنم و بگویم پول ندارم، ارز ندارم. اصلا اهل این حرف‌ها نیستم. من یاد گرفتم که آلوده فتنه‌های سیاسی نشوم. وقتی آلوده نشدم، تیم و رسانه ندارم. رسانه من همین مردمان پاکیزه و پاکدل و بچه بسیجی‌ها هستند.

نمکی ادامه داد: چند هجمه با باند کثیف و فرصت طلب و سوءاستفاده گر، به من وارد کردند و از این اصحاب خاص رسانه‌ای هیچکس از من دفاع نکرد، مگر کسانی که همدلی داشتند. اگر به به سردار سلیمانی نوشتم برای این بود که همزبانی و همدلی بهتر از او ندیدم و همچنین شکایتی نوشتم که او به خداوند برساند.

پول صندوق توسعه را برگرداندیم تا پایه پولی دچار تغییر نشود
او افزود: دیروز رئیس بانک مرکزی محبتی کردند هر چند که می‌دانم ایشان در چه فشاری هستند اما قسمت اندکی از مبلغی که از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته بود را آزاد کردند. من اگر چند ماه پیش التماس می‌کردم برای آن بود که بتوانیم برای پاییز سخت آماده شویم و باری را از دوش همکارانم بردارم و از خجالت آن‌ها در بیایم، ما صبوری کردیم تا خدایی نکرده این پول باعث تغییر در پایه پولی و دلار دچار نوسان نشود، دیروز به دکتر تقوی‌نژاد گفتم، این مقدار اندک را هم برگردانید.

نمکی گفت: ما گذشتیم تا مبادا درخواست من موجب تزلزل پایه‌های نظام و تغییر نرخ دلار نشود و اعلام کردیم که این رقم را نمی‌خواهیم. به هر حال باید توجه کرد که اگر از کرونا شکست بخوریم، پایه‌های نظام را دچار تزلزل خواهیم کرد که اصلا این اتفاق نخواهد افتاد. من گفتم نکند با این پول پایه پولی و معادلات اقتصادی دچار مشکل شود و برای همین اعلام کردم همین میزان را هم برگردانند. از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم. همکاران من اگر حقوق نگیرند هم کار می کنند. ما برای فدا کردن جان آمده ایم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما پول نمی‌گیریم اما کار می‌کنیم، جانفشانی می‌کنیم و نخواهیم گذاشت در عرصه مقابله با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بیفتیم، گفت: ما با همت و رشادت مدافعان سلامت، در کنار مردم بزرگ منش این مملکت کرونا را به لطف خدا شکست خواهیم داد و این وعده الهی است و بر آن تردید ندارم. به روح همه شهدا درود می فرستم و امیدواریم با همدلی و وفاق بتوانیم این راه پر فراز و نشیب را سر کنیم.

درس‌هایی که از دوران دفاع مقدس آموختیم
نمکی با اشاره به اینکه جبهه‌های دفاع مقدس مدرسه عاشقی بودند، گفت: اولین درسی که می‌توانست از جبهه آموخت عشق بود. جای شهید آوینی خالی است تا تصاویر خدمات مدافعان سلامت را در دوران کرونا به تصویر بکشد.

او ادامه داد: وقتی از حضرت زینب پرسیدند چه دیدی در کربلا؟ ایشان فرمودند که ما رایت الا جمیلا و همه این‌ها نتیجه عشق است. دکتر فاضل بیش از ۲ هزار آئورت را جراحی کرد و ایشان اندیشه رسیدگی به مجروحان را دگرگون کرد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: دومین درس ما از جبهه‌ها این بود که نباید در برابر هیمنه دشمن مرعوب شویم و آموختیم که با ایمان و رشادت می‌توان دشمن را در هم شکست. سومین درسی که از دفاع مقدس گرفتیم این بود که هر جا ما ایستادگی کردیم برنده بودیم. اینکه دیدید بعد از هشت سال کشوری تنها با مجموعه‌ای سهمگین درافتاد و یک میلی متر از خاکش را در پشت میز مذاکره پس نگرفت، دلیلش ایمان و رشادتی بود که نباید در مقابل دشمن مرعوب شد و این درس است که ما را در مقابل سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ سرپا و ایستاده نگه داشته است. گاهی می‌گویم بعد از آنچه در عاشورا بر خاندان امام حسین رفت، شمر کنونی دارد بر ما تحمیل می‌کند. در تاریخ یادمان نمی‌آید که چنین تحریم و بستن تمام روزنه‌ها بر یک ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست، روا رفته باشد.

نمکی ادامه داد: سومین درسی که از دفاع مقدس گرفتیم این است که هرکجا که ایستادیم، بردیم. هرکجا بر اصولمان تکیه کردیم و متفق و متحد و در کنار هم بودیم، قطعا برنده میدان مبارزه بوده‌ایم. اوایل بهمن ماه و اواخر پاییز بود که گزارشی را از کشور چین دریافت کردیم. در اولین ساعاتی که خبردار شدم، دوستان را جمع کرده و گفتم یک ویروس و موجود جدید پا به عرصه طبیعت گذاشت که از دید من به عنوان کارشناس این حوزه، روز‌های سختی را برای همه جهان می‌بینم.

او افزود: وقتی درباره توقف پرواز‌های چین به کشور صحبت کردیم، برخی خیلی ساده‌لوحانه به ما نگاه کردند. چندی پیش که به صدا و سیما رفته بودیم، آقای علی عسگری گفتند که یادم است که در رزو‌های اول بهمن ماه گفتی که اگر این آتش بر نیستان کشور افتاد، می‌فهمید یعنی چه. خیلی ایستادیم که پرواز‌ها را از مقصد چین و برعکس ببندیم. سعی کردیم با شیوه‌های جهادی و بسیجی و آنچه که برگرفته از تجربه دفاع مقدس بود، جبهه‌آرایی کنیم. برخی از دوستان گفتند که ما در تحریم هستیم و شرایطمان سخت است، گفتم بله، اما ما بزرگ زنان و مردانی داریم که روز‌های سخت را به خوبی اداره کردند، ما تجربه هشت سال دفاع مقدس را داریم و جامعه ایثارگر پزشکی و بهداشت یو درمانی کشور را داریم.

با تجربه‌های دفاع مقدس در برابر کرونا جبهه آرایی کردیم
نمکی افزود: تصمیم گرفتیم با تجربه‌های موجود از دوران دفاع مقدس در برابر کرونا جبهه آرایی کنیم. دفاع سهمگینی که در مقابل این موج سنگین داشتیم، از تاریخی‌ترین ایام بود و باید یک شهید مرتضی آوینی دیگر می‌آمد تا این‌ها را به تصویر می‌کشید. همین شبکه‌های بیرون که بعدا سکوت کردند و خفته شدند، بدترین هجمه‌ها را علیه ما مطرح کردند. تا زمانی که موج به خودشان نرسیده بود و تا زمانیکه بیمارانشان در پشت در بیمارستان‌ها و زمین‌های چمن آوراه نشده بودند، نمی‌دانستند این موج چیست، ما فکر کردیم که اگر این ویروس نسیم است، آن را طوفان فرض کنیم، اما آن‌ها طوفان را نسیم پنداشتند و در این باتلاق گرفتار شدند.

او ادامه داد: گرچه در طی طرح تحول سلامت به شدت توسعه زیرساخت‌هایمان بیشتر شد، اما ۱.۶ تخت به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در بهترین شرایط داریم. در حالی که عقب‌ترین کشور اروپایی بین شش تا هفت برابر ما تخت دارد . بین دو تا سه برابر ما به ازای هر تخت پرستار دارد. ما این دوران را با تجربه دفاع مقدس مدیریت کردیم.

نمکی گفت: روز سوم اسفند حمله به ویروس را طراحی کردیم و به صورت فعال به سمت بیماریابی رفتیم. باهم تفاهم نامه امضا کردیم و ۲۵۰ نفر از بچه‌های بسیجی با ما همراهی کردند و سامانه ۴۰۳۰ را راه‌اندازی کردیم و به سراغ ویروس رفتیم. به طوری که توانستیم در اردیبهشت ما مرگ‌هایمان را به ۳۰ نفر در روز برسانیم و به عنوان یک تولید کننده، حتی صادرکننده ونتیلاتور و مواد ضدعفونی کننده به دنیا معرفی شویم. همدلی، وفاق، صمیمت و کمک‌های مومانانه و… الگوهای زنده شد دفاع مقدس بود که یکبار دیگر در خاطره تاریخی کسانی که روزهای سخت دفاع مقدس را دیده بودندف زنده شد. تردید ندارم این را را با همت والا به خوبی می‌پیماییم.

وزیر بهداشت در پایان گفت: به لطف خدا با همت و رشادت مدافعان سلامت در کنار مردم بزرگ منش این مملکت کرونا را شکست خواهیم داد. این وعده الهی است و بر آن تردید نداریم. به روح همه شهدا درود می‌فرستیم و امیدواریم با همدلی و وفاق بتوانیم این راه پر فراز و نشیب را پشت سر بگذاریم.