کنکوریها حتما بخوانند؛ زهرا سعیدی: به طور میانگین شش الی هفت ساعت مطالعه داشتم! /احسان ناطقی: یادگیری مهم است، تکرار بیش از حد دروس باعث خستگی بیشتر می شود!
کنکوریها حتما بخوانند؛ زهرا سعیدی: به طور میانگین شش الی هفت ساعت مطالعه داشتم! /احسان ناطقی: یادگیری مهم است، تکرار بیش از حد دروس باعث خستگی بیشتر می شود!

دانانیوز: خواندن کتاب کمک درسی برای همه درس ها نیاز هست، اما برخی دروس چون زیست شناسی و دروس حفظی مثل حفظیات شیمی و بقیه دروس تاکید زیادی بر کتاب درسی است، اما تاکید کمتری روی کتاب درسی ریاضی است و بیشتر تست محور می باشد به گزارش دانانیوز به نقل ازخبرگزاری علم و فناوری، […]

دانانیوز: خواندن کتاب کمک درسی برای همه درس ها نیاز هست، اما برخی دروس چون زیست شناسی و دروس حفظی مثل حفظیات شیمی و بقیه دروس تاکید زیادی بر کتاب درسی است، اما تاکید کمتری روی کتاب درسی ریاضی است و بیشتر تست محور می باشد

به گزارش دانانیوز به نقل ازخبرگزاری علم و فناوری، چند هفته ای از برگزاری کنکور ۹۹، با همه عقب افتادگی ها می گذرد و حالا نتایج این آزمون پر کش و قوس آمده است و ما به سراغ یکی از برترین های شهرستان لار، احسان ناطقی رتبه ۹۹ رفته ایم و می توانید در ادامه گفت و گوی مارا مطالعه کنید.

علم و فناوری: از کی شروع به خواندن کردید؟ از مهرماه سال یازدهم به خواندن دروس به صورت کنکوری شروع کردم.

علم و فناوری: به طور میانگین چند ساعت در روز درس می خواندید؟ این زمان در برهه های زمانی مختلف، متفاوت هست به ویژه در اواخر دوران کنکور، اما در طول سال یازدهم و حتی تا عید سال دوازدهم، زمان مفید مطالعه متعادل در روزهای مدرسه، بین چهارساعت ونیم تا شش ساعت می باشد و این تایم در روزهایی که مدرسه نیست به هفت تا نُه ساعت افزایش می یابد. اما بعد از عید زمان بندی تغییر می کند و ممکن است تایم درسی بعضی از روز ها خیلی زیاد باشد یا بعضی روز ها این تایم کمتر باشد.

علم و فناوری: چه عواملی در موفقیت شما تاثیر داشت؟ از عوامل محیطی اول از همه خانواده، کتاب های کمک درسی و آزمون ها، همچنین دبیرها و کادر مدرسه و مشاور نیز نقش مهمی داشتند.

علم و فناوری: در کلاس های تقویتی و کنکوری هم شرکت کرده اید؟ در کلاس های تقویتی به جز فیزیک در تابستان یازدهم کلاس دیگری شرکت نکردم. برای دانش آموزانی که پایه ضعیفی دارند، این کلاس ها می توانند مفید باشند، اما عمده افراد می توانند با استفاده از کتاب کمک درسی، پس از مطالعه دقیق کتاب درسی، به تسلط کافی برای پاسخ به سوالات کنکور برسند.

علم و فناوری: تا به حال در این راه ناامید و خسته شده اید؟ خسته شدن و توانایی درس خواندن را نداشتن، مواردی است که برای همه پیش می آید، اما ناامیدی به این معنی که دیگر قبول نمی شوم نه، من خودم در اواخر کنکور بسیار خسته بودم و توانایی پایینی داشتم ولی به نظرم قبول می شدم و اون نا امیدی که من دیگر قبول نمی شوم نبود، این ها همگی در یک تایم کوتاه اتفاق می افتد و فرد دوباره به حالت عادی بر می گردد.

علم و فناوری: تاکید شما بیشتر بر کتاب درسی بود یا کتاب های کمک آموزشی؟ در رابطه با دروس مختلف، متفاوت است.از نظر من خواندن کتاب کمک درسی برای همه درس ها نیاز هست، اما برخی دروس چون زیست شناسی و دروس حفظی مثل حفظیات شیمی و بقیه دروس تاکید زیادی بر کتاب درسی است، اما تاکید کمتری روی کتاب درسی ریاضی است و بیشتر تست محور می باشد.

علم و فناوری: نظر شما درمورد کنکور امسال چیست؟ کنکور امسال بسیار متفاوت تر از کنکور های دیگر بود، نه تنها از نظر سختی سوالات بلکه از نظر دوره کنکور. اضافه شدن دوماه به دوران کنکور شاید از نظر برخی افراد اتفاق مهمی نباشد و در نظر برخی دیگر ممکن است اتفاق خوبی باشد، اما تقریبا یک فاجعه هست.

در همان یک سال آنقدر زمان هست که نیازی به اضافه شدن دو ماه نبود و تکرار بیش از حد دروس باعث خستگی بیشتر شد.از زمانی که کرونا آمد، آزمون های آزمایشی نیز آنلاین شدند و همین موضوع باعث کاهش شبیه سازی به شرایط کنکور شد.

از طرفی دانش آموز کنکوری نیاز دارد که هر دوهفته یک بار بیرون برود و روحیه اش عوض شود، اما به دلیل حاکم بودن کرونا بر اوضاع جامعه، این اتفاق رخ نمی داد. گفتگو از فاطیما حلیمی

========
توصیه یک رتبه برتر کنکور به محصلان؛ اولویت کیفیت درس خواندن به کمیت آن

دانانیوز: رتبه برتر کنکور سراسری علوم انسانی گفت: پیشنهاد می کنم در هر صورت کیفیت را نسبت به کمیت در اولویت قرار بدهند، یک ساعت مطالعه دقیق و مفید بهتر از سه ساعت مطالعه با حواس پرتی است.

به گزارش دانانیوز به نقل ازخبرگزاری علم و فناوری، برای رسیدن به هر هدفی باید تلاش کرد و در راه رسیدن با مسائل و مشکلاتی نیز دست به گریبان شد. این روند درخصوص موفقیت در کنکور سراسری نیز صادق است و نفرات برتر کنکور برای رسیدن به این دستاورد باید سختی هایی کشیده و چشم بر بسیاری از خواسته هایشان ببند تا در فصل درو، آنچه می خواهند را برداشت کنند.

** * ضمن عرض سلام و تبریک، خودتان را معرفی نمایید؟! سلام، بنده زهرا سعیدی هستم متولد مهرماه سال هشتاد، رتبه بیست و چهار کنکور انسانی سال نود و نه.

** * انگیزه شما برای شروع چه بود؟ همیشه دوست داشتم کارهایم را به نحو احسن انجام بدهم، کنکور هم مرحله ای از تحصیلم بود که باید به بهترین نحو انجام می شد، پس تصمیم گرفتم که درس هایم را خوب بخوانم و رتبه خوبی را کسب کنم.

** * به طور جدی از کی شروع به خواندن کردید؟ در واقع همیشه درس هایم را می خواندم و دانش آموز درس خوانی بودم، اما از تابستان نود و هشت به طور جدی کنکوری خواندن را شروع کردم.

** * به طور میانگین روزانه چند ساعت مطالعه داشتید؟ ساعت مطالعه ام متغییر بود، گاهی دو ساعت و گاهی حتی به نُه ساعت هم می رسید، اما به طور میانگین شش الی هفت ساعت مطالعه داشتم.

** * آیا در آزمون های آزمایشی هم شرکت می کردید؟ بله در آزمون ها نیز شرکت و اکثرا رتبه تک رقمی کسب می کردم، به طوری که چندین بار رتبه یک کشوری شدم.

** * چه عواملی در موفقیت شما نقش داشتند؟ طبعا خانواده، دوستان، اطرافیانم، دبیران و مدرسه نقش مهمی در انگیزه دادن به من داشتند و باعث می شدند که بیشتر تلاش کنم و خودم را نشان بدهم و همچنین مشاور تحصیلی ام همیشه به من کمک می کرد و من از ایشان سپاسگزار هستم.

** * تا چه اندازه از کتاب های کمک درسی استفاده می کردید؟ دبیران ما درس ها را خوب توضیح می دادند و بنده کتاب درسی را مطالعه می کردم، البته خودم را به کتاب درسی محدود نمی کردم و هر نکته ای را می دیدم، در کتابم یادداشت می کردم وهمین موضوع در موفقیت من تاثیر داشت.

** * کلاس های تقویتی شرکت می کردید؟فقط در کلاس هایی که مدرسه برگزار می کرد حضور داشتم.

** * چه روشی را برای مطالعه به دانش آموزان توصیه می کنید؟ روش های مطالعه بیشتر شخصیه و هرکس به یک روش عادت دارد. به عنوان مثال بنده با مطالعه فردی در خانه راحت تر بودم، اما دوستانم به صورت گروهی مطالعه می کردند و درس را بهتر یاد می گرفتند.

پیشنهاد می کنم در هر صورت کیفیت را نسبت به کمیت در اولویت قرار بدهند، یک ساعت مطالعه دقیق و مفید بهتر از سه ساعت مطالعه با حواس پرتی است.

** * زمان های استراحتتان را چگونه می گذراندید؟ معمولا زمان استراحتم را با خانواده و یا در فضای مجازی می گذراندم، البته اگر از فضای مجازی استفاده صحیح شود، می تواند مفید باشد، من صفحات مفیدی را دنبال و از نکاتی که می گفتند، استفاده می کردم.

** * نظرتان را درمورد کنکور بفرمایید! به طور کل کنکور یک مرحله سخت و رقابقی که گاها ناعادلانه می باشد، کنکور نود و نه هم که به نوبت خودش شاهکار بود،شرایط سخت و سوالات هم سخت تر از سال های دیگر.

توصیه می کنم حتما حتما درس هایشان را بخوانند و به سال آخر واگذار نکنند، اگر از همان کلاس دهم خوب خوب بخوانند، سال کنکور موفق تر خواهند بود و انرژی شان عموما صرف مرور می شود نه یادگیری.

** * حرف آخر.

حرف آخر هم اینکه اگر چیزی را واقعا می خواهید، برای به دست آوردنش تلاش کنید و این را نیز بدانید برای رسیدن به موفقیت هیچ راه میانبری وجود ندارد و فقط و فقط تلاش شمارا می طلبد.

امیدوارم همه ی بچه های کنکوری موفق باشند و نتیجه ای که دوست دارند و به صلاحشان هست را به دست بیاورند. گفتگو از فاطیما حلیمی