دوران شیوع “کرونا” و بررسی عملکرد بخش “فناوری” کشورهای مختلف
دوران شیوع “کرونا” و بررسی عملکرد بخش “فناوری” کشورهای مختلف

دانانیوز: ماهها است که افراد سراسر جهان با کابوسی به نام “کووید-۱۹” از خواب برمی‌خیزند و متاسفانه تاکنون دانشمندان موفق به توسعه دارو یا واکسنی که بتواند ۱۰۰ درصد این ویروس را نابود کند، نشده‌اند در میان همه این دل نگرانی‌ها برخی از کشورها توانسته‌اند با مدیریت درست و با کمک فناوری تا حدی این […]

دانانیوز: ماهها است که افراد سراسر جهان با کابوسی به نام “کووید-۱۹” از خواب برمی‌خیزند و متاسفانه تاکنون دانشمندان موفق به توسعه دارو یا واکسنی که بتواند ۱۰۰ درصد این ویروس را نابود کند، نشده‌اند در میان همه این دل نگرانی‌ها برخی از کشورها توانسته‌اند با مدیریت درست و با کمک فناوری تا حدی این بحران را کنترل کنند و از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کنند.

به گزارش دانانیوز به نقل ایسنا، جی سی ان اعلام کرد: اخیرا اکثر مشاغل دنیا تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند و بسیاری از ادارات، کارخانجات و شرکت‌ها بسته شده‌اند و کرونا نه تنها جان بسیاری از افراد را گرفته، بلکه نبض برخی مشاغل را نیز ضعیف کرده است.

در حالیکه آمدن این ویروس‌ها باعث بهم ریختن اوضاع اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان شده است، اما شاید وجود فناوری بتواند یک روزنه امید برای بهبود اقتصاد باشد. بیماری همه گیر کووید-۱۹ تأثیرات بی‌سابقه‌ای بر افراد و کل جهان داشته است. این بیماری در ابتدا در کشور چین شیوع پیدا کرد و پس از مدتی به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و تاکنون افراد بسیاری در جهان جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند و بسیاری دیگر نیز در بیمارستان‌ها بستری هستند.

اما این واقعیت که این همه گیری در وسط یک انقلاب دیجیتال اتفاق افتاده است، مورد توجه قرار نگرفته است. باید بدانیم شهرها و کشورهای پیشرفته در میان شیوع این بیماری خطرناک با تکیه بر فناوری بسیار خوب به مقابله با بسیاری از مشکلات پرداخته‌اند.

همانطور که بسیاری پیش بینی می‌کردند، این همه گیری باعث رکود اقتصادی در سرتاسر جهان شده و بودجه سازمان‌ها در همه بخش‌ها اعم از دولت، تجارت و دانشگاه‌ها کاهش یافته است. موضوع کاهش بودجه در شهرهای جهان نیز به یک مشکل تبدیل شده است و دولت‌ها به دلیل شیوع این بیماری با کاهش بودجه روبرو هستند که این موضوع سبب می‌شود برخی کشورها به فکر قطع کردن بودجه پروژه‌های نوآوری و فناوری بیافتند.

اما آیا این به آن معنا است که تمام کشورهای جهان این روند را در پیش خواهند گرفت و بودجه پروژه‌های نوآوری و فناوری را متوقف خواهند کرد؟ خیر. چرا که اکنون برخی از دولت‌ها دارند به خوبی از فرصت استفاده می‌کنند تا در زمینه فناوری سرمایه گذاری کنند و با یک تیر دو نشان بزنند چرا که می‌توانند فناوری‌هایی را برای کاهش شیوع کووید-۱۹ توسعه دهند و در نتیجه با کاهش شیوع کووید-۱۹ شاهد رشد اقتصادی کشور خود نیز خواهند بود.

در ماه ژوئن، دولت سنگاپور اعلام کرد که سرمایه گذاری خود را در رقومی سازی مشاغل ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. مقامات این کشور در بیانیه‌ای اظهار کردند توسعه ابزارهای جدید فن آوری برای جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ و استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها، هوش مصنوعی و حسگرها کلید اصلی پیشرفت در این زمان هستند.

تأثیر فناوری‌های شهر هوشمند برای کنترل شیوع ویروس در امارات متحده عربی نیز دیده می‌شود. در این کشور، دولت اعلام کرد که با اجرای عملیات قرنطینه و استفاده از یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی برای هشدار به افراد برای رعایت فاصله اجتماعی توانسته این بحران را کنترل کند. حتی پلیس‌های این کشور دارای کلاه ایمنی مجهز به دوربین حرارتی برای تشخیص افراد آلوده به کووید-۱۹ از یک فاصله ایمن هستند. این کشور همچنین از توسعه یک سیستم دیگر مجهز به هوش مصنوعی خبر داد که با خواندن شماره پلاک خودروها می‌تواند به پلیس‌ها در شناسایی افرادی که بدون مجوز لازم در جاده‌ها رانندگی می‌کردند کمک کند.

دانانیوز: در همین راستا به عنوان بخشی از مأموریت شهرهای هوشمند که توسط دولت هند تأمین می‌شود، ۴۵ شهر هند دارای مراکز کنترل و فرماندهی یکپارچه هستند. این مراکز به عنوان مکانی برای تصمیم گیری در موارد اضطراری، مدیریت فعالیت‌های ردیابی تماس و نظارت بر وضعیت افراد در زمان قرنطینه ایجاد شده‌اند. علاوه بر آن دولت در شهر واراناسی هند از یک سیستم مبتنی بر سامانه اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس( Geographic Information System – GIS) برای شناسایی تخلفات در زمان قرنطینه، تحویل کالاهای اساسی و انجام عملیات هشدار اضطراری استفاده کرده است.

سامانه اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس یک سامانه اطلاعاتی “معمولاً رایانه‌ای” است که به تولید، پردازش، تحلیل، و مدیریت اطلاعات جغرافیایی می‌پردازد. به عبارت دیگر “GIS” یک سامانه رایانه‌ای برای مدیریت و واکاوی اطلاعات جغرافیایی بوده که توانایی گردآوری، ذخیره، واکاوی و نمایش اطلاعات جغرافیایی را دارد.

همچنین کشوری مانند چین از شیوع این بیماری همه گیر به عنوان یک محرک برای تغییر در نحوه تفکرش درباره شکل گیری و ساخت شهر هوشمند یاد کرده است. به عنوان مثال این کشور طی این همه گیری از سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار استفاده کرد. اگرچه این سیستم تا حدی سبب کنترل این بیماری شد اما باز هم تاثیر آنها مثال زدنی است.

البته، توسعه فناوری‌ها نگرانی‌هایی در مورد نقض قوانین حریم خصوصی نیز برای افراد ایجاد می‌کند که نظارت دقیق بر این موضوع می‌تواند مشکل گشا باشد. در این بحران می‌بایست افراد با کمک به یکدیگر مشکلات را حل کنند. برای مثال برنامه‌های مدیریت کووید-۱۹ که حاوی اطلاعات شخصی هستند اهداف جذابی برای هکرها هستند اما از سویی اگر درست استفاده شوند می‌توانند به راحتی به افراد در پیگیری یا شناسایی افراد مبتلا به کووید-۱۹ کمک کنند. با این حال، وقتی داده‌ها به طور ایمن به اشتراک گذاشته شوند، این فناوری می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. امروزه که آموزش، کار و سرگرمی تنها با یک اشاره بر روی ابزار موس یارانه انجام می‌شود بنابراین این می‌تواند فرصتی خوب برای دولت‌ها برای هوشمند سازی شهرها و توسعه فناوری‌های نوین باشد.