زالی: در غربالگری کرونا تغییرات جدی را شاهد خواهیم بود!/ ملک‌زاده: حدود ۵۰ میلیون ایرانی مستعد ابتلا به کرونا هستند!
زالی: در غربالگری کرونا تغییرات جدی را شاهد خواهیم بود!/ ملک‌زاده: حدود ۵۰ میلیون ایرانی مستعد ابتلا به کرونا هستند!

دانانیوز: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که جمعیتی نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در کشور با ویروس کرونا تماسی نداشته‌اند و مستعد ابتلا به این عفونت هستند. به گزارش دانانیوز به نقل از ایرنا، دکتر «رضا ملک‌زاده» شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی افزود: در فصل زمستان اگر نتوانیم اقدامات […]

دانانیوز: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که جمعیتی نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در کشور با ویروس کرونا تماسی نداشته‌اند و مستعد ابتلا به این عفونت هستند.

به گزارش دانانیوز به نقل از ایرنا، دکتر «رضا ملک‌زاده» شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی افزود: در فصل زمستان اگر نتوانیم اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنیم، این افراد می توانند مبتلا به بیماری شوند که در این صورت حجم عظیمی از آنان به بیمارستان ها مراجعه می کنند.
وی ادامه داد: مطالعه ای جدیدی در حال اجراست تا مشخص شود به طور تقریبی چند درصد مردم مبتلا به این بیماری شدند.
ملک‌زاده تأکید کرد: تخمین ما این است مبتلایان به بیماری که قبلاً بین ۱۷ تا ۱۸ درصد بود ۲ برابر شده است.
ماسک بهترین واکسن است
معاون وزیر بهداشت، ماسک را در زمان حاضر بهترین واکسن در مقابله با این ویروس اعلام کرد و گفت: میزان پیشگیری از بیماری کرونا از طریق ماسک شاید بیشتر از واکسن باشد.
ملک زاده ادامه داد: در صورت تولید واکسن احتمالاً حدود ۵۰ درصد ایمنی ایجاد می شود اما ماسک می تواند بیشتر از این مقدار ایمنی ایجاد کند.
وی اظهار کرد: از مردم تقاضا می کنیم که استفاده از ماسک را جدی بگیرند تا ما بتوانیم به داروی مؤثری دستیابی پیدا کنیم.
تا یکسال آینده با کرونا مواجهیم
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تا یک سال آینده با بیماری کرونا به طور جدی مواجهیم، گفت: مردم باید پروتکل های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند.
وی در پاسخ به این سوال که داروی خاص کرونا چه زمانی تولید و در دسترس مردم قرار می گیرد، گفت: داروی بیماری جدید حداقل ۲ تا ۳ سال طول می کشد تا برای مقابله با این بیماری تهیه شود.
ملک زاده افزود: مطالعات متعددی در دنیا در زمینه تولید دارو در دست اقدام است که همگی از مرحله آزمایشگاهی عبور کرده اند. 
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: برای برخی ویروس ها مانند ابولا داروی موثری هنوز نداریم.
وی ادامه داد: داروی رمدسیویر در مطالعه ای با هزار نفر موثر بود اما این دارو در ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بررسی شد، نتایج آن نشان داد که آنقدری که تصور می شد موثر نیست.
 
ایران در شاخص تعداد آزمایش کرونا نسبت به جمعیت از متوسط جهانی بسیار پایین تر است
دکتر «مسعود یونسیان» عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این برنامه اظهار کرد: رتبه ما در تعداد آزمایش کرونا نسبت به جمعیت ۱۱۳ است به این معنا که ما در این شاخص از متوسط جهانی خیلی پایین تر است.
وی افزود: ایران در تعداد موارد ابتلا  رتبه سیزدهم و در تعداد آزمایش های کرونا رتبه هیجدهم را به خود اختصاص داده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تعداد فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: ۱۲ درصد کل مرگ های ما بر اثر کرونا در ۲ هفته اخیر رخ داده؛ در حالی که این آمار در دنیا حدود ۶.۵ درصد بوده است، 
وی اظهار کرد: این تعداد تقریباً نصف آمار ایران است. این موضوع نشان می دهد که ما  در مرگ از نسبت دنیا بالاتر هستیم.
یونسیان ادامه داد: از مجموع تعداد بیماران کرونایی شناخته شده در کشور ما که حدود ۵۶۰ هزار نفر است، حدود ۱۰ درصد را ۲ هفته گذشته داشتیم. این نسبت در دنیا حدود ۱۲.۵ درصد است.

====================

زالی: در غربالگری کرونا تغییرات جدی را شاهد خواهیم بود

دانانیوز: فرمانده عملیات مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: باتوجه به جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا با مقام معظم رهبری و همچنین جلسه چند روز پیش با رئیس جمهوری، ما در عرصه غربالگری بیماری کرونا تغییرات جدی را شاهد خواهیم بود.

به گزارش دانانیوز به نقل از  ایرنا، دکتر «علیرضا زالی» شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی افزود: دامنه حوزه ردیابی بیماران که مورد توجه جدی همکاران مراقب سلامت قرار خواهد گرفت، افزایش پیدا می کند، به این معنی که تعداد افراد بیشتری در این فرایند ورود پیدا می کنند.
وی برلزوم توجه بیشتر به مکانیزم های بهداشتی کشور تاکید کرد و گفت: ما باید بدانیم ریشه کن شدن بیماری کرونا حتما از کریدور و دالان بهداشت می گذرد. 
وی تاکید کرد: هرآنچه ما بتوانیم در زیرساخت های بهداشتی کشور، بخش های بهداشتی را فعال تر کنیم، اقدامات پیشگیرانه بهتری انجام خواهد گرفت.
 زالی با اشاره به اینکه ما یک ظرفیت بهداشتی مناسب در کشور داریم ، افزود: با اعتلای ظرفیت بهداشتی و زیرساخت های آن، امر پیشگیری به خصوص در حوزه بیماریابی و رد یابی بیماران و استفاده از گروه های مردم نهاد برای شناسایی و اقدام بهتر بهداشتی، مفیدتر خواهد بود.
وی ادامه داد: شاید یکی از راهبردهایی که بیش از هر زمان دیگر مورد توجه جدی قرار می گیرد، موضوع فعال سازی سیستم مراقبتی در حوزه بهداشت است.
وی افزود: هرچند زیرساخت هایی در این زمینه وجود دارد اما باید در تمام شهرها به خصوص کلانشهرها این موضوع مورد باز مهندسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: در کلانشهرها نیاز داریم که زیر ساخت های بهداشتی در تناسب با تغییرات شهرنشینی و توسعه یافتگی، تغییراتی پیدا کند.
زالی تاکید کرد: شرایط فعلی، صعوبت و چالش های فراسویی و نوینی که در عرصه مقابله با این ویروس وجود دارد، به گونه ای اقتضا می کند که همه دستگاه ها مجددا با فرض یک آرایش شبه جنگی، وارد میدان شوند و همه بضاعت دستگاه ها در زمره ممارست ستاد ملی قرار گیرد.