مدیرمسئول «پژواک زنان در تاریخ »: متاسفانه صدای زنان در تاریخ این سرزمین بسیار کم شنیده شده است! /بازشناسی و واکاوی نقش زنان در تحولات جامعه و رشد فرهنگها یک ضرورت است!
مدیرمسئول «پژواک زنان در تاریخ »: متاسفانه صدای زنان در تاریخ این سرزمین بسیار کم شنیده شده است! /بازشناسی و واکاوی نقش زنان در تحولات جامعه و رشد فرهنگها یک ضرورت است!
دانانیوز: ضرورت دارد تا در مراکز علمی، پژوهشی، آموزشی و تربیتی ما و فعالان حوزه زنان، به بازشناسی و واکاوی نقش زنان در تحولات جامعه ونیز اشکال و رویکرد گفتمانهاى زنان از لابلای اسناد متون کهن تاآرشیوهای نویافته و شاهدان عينى به موشکافی جايگاه و كنش هاى انان در رویدادها و تحولات بیشتر پرداخته شود.

به گزارش دانانیوز( سرویس بانوان سرآمد و کارآفرین)،خانم دکتر فائزه توکلی از بانوان اندیشمند و پرتلاش این سرزمین وچهره نام آشنای عرصه های علمی و پژوهشی کشور ونیز پژوهشگر برجسته حوزه تخصصی تاریخ پژوهی زنان کشور هستند.
فرصتی پیش آمد تا به بهانه تلاشهای ارزشمند ایشان و همکاران پژوهشگرشان در تهیه، تدوین و نشر فصلنامه «پژواک زنان در تاریخ » که به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی خانم دکتر فائزه توکلی و سردبیری خانم دکتر منصوره اتحادیه (نظام مافی) دکترای تاریخ دانشگاه تهران ومدیر نشر تاریخ ایران، آشنا شویم، ضمن سپاس از این بانوی اندیشمند و مهربان، گفتگوی کوتاه خبرنگار ما را با ایشان در ادمه می خوانید:
خانم دکتر فائزه توکلی صاحب امتیاز و مدیرمسئول فصلنامه «پژواک زنان در تاریخ » در گفتگویی کوتاهی با خبرنگار سرویس بانوان سرآمد و کارآفرین ” دانانیوز” با تاکید بر این موضوع که یکی از مهمترین هدفهای مطالعه و نگارش تاریخ بازیابی حافظه جمعی است، اظهار داشت: باید اعتراف کرد که متاسفانه صدای زنان در تاریخ این سرزمین بسیار کم شنیده شده و بعبارتی پژواک آنان در متون و اسنادنوشتاری و گفتاری مورد غفلت قرارگرفته ویا بسیار کمرنگ و در اغلب موارد نارسا و پرابهام مطرح شده است .
عضو پژوهشگاه علوم انسانی و‌مطالعات فرهنگی، با اشاره به اینکه انسانها تا حدقابل توجهی به گذشته خود دسترسی ندارند و یا نسبت به مطالعه و کنکاش در آن بی مهری و غفلت می کنند اظهار داشت: ضرورت دارد تا در مراکز علمی، پژوهشی، آموزشی و تربیتی ما و فعالان حوزه زنان، به بازشناسی و واکاوی نقش زنان در تحولات جامعه ونیز اشکال و رویکرد گفتمانهاى زنان از لابلای اسناد متون کهن تاآرشیوهای نویافته و شاهدان عينى به موشکافی جايگاه و كنش هاى انان در رویدادها و تحولات بیشتر پرداخته شود.

دکتر فائزه توکلی با ذکر این مطلب که اندیشه های نو و صداهای پنهان و ناشنیده زنان بسیار است، گفت: مهمترین هدفهای مطالعه و نگارش تاریخ بازیابی حافظه جمعی است، این که انسانها تا چه حد به گذشته خود دسترسی داشته باشند ارتباط تنگاتنگی با جایگاه آنان در تقسیمات عمودی قدرت در جامعه (جنسیت، طبقه و مليت) دارد و نقش تعیین كننده اى در ارتقاء آگاهی ایفا میکند.کاهش نقش زنان به ويژه درحکمرانی، اقتصاد، سیاست، قانونگذاری، نظامات دولتی، کشورداری و… موجب گسست حافظه تاریخی گردیده است.

مدیر مسئول فصلنامه «پژواک زنان در تاریخ » در پایان با ذکر ضرورت تغییرات بنیادین در نگرشهاو رویکردهای علمی، تخصصی و مدیریتی به حوزه زنان و جایگاه انان گفت: فصلنامه «پژواک زنان در تاریخ »با رویکرد پژوهشي با استفاده از نظرات و آرای مورخین ،جامعه شناسان ،زبان شناسان و مردم شناسان ، روانشناسان و محققین تاریخ شفاهی به واکاوی گفتمانهاى زنان از لابلای اسناد متون کهن تاآرشیوهای نویافته و شاهدان عينى به موشکافی جايگاه و كنش هاى انان در رویدادها و تحولات پرداخته است تا افق و اندیشه های نو و صداهای پنهان و ناشنیده زنان نمودار شود ، با این امید که زنان این بن مایه های زایندگی در مسير رشد و نوزایی تحولاتی بس شگرف را در تاریخ رقم زنند ، به اميد آن روز.
دانانیوز: گفتنی است که در معرفی اهداف فصلنامه «پژواک زنان در تاریخ » در سایت فصلنامه آمده است: در راستای ارتقاء جایگاه زنان سرزمین مان اینک که فصلنامه علمی-تخصصی پژواک زنان در تاریخ به سردبیری خانم دکتر منصوره اتحادیه و صاحب امتیازی و مدیر مسئولی خانم دکتر فائزه توکلی و مدیریت اجرایی خانم ندا رسولی، با رویکرد بین رشته اى مجوز انتشار گرفته است، بدینوسیله برای ارسال مقاله از پژوهشگران و اساتید محترم در زمينه ورشته هاى مختلف ازجمله: تاریخ ، جامعه شناسى ، روانشناسی، زبانشناسی، اقتصاد ، سیاست ، مردم شناسى، ارتباطات، ادیان، توسعه، کارآفرینی، فرهنگ و هنر، مطالعات زنان و سایر زمینه هاى مرتبط دعوت به عمل میآورد تا با توجه به شيوه نامه ارسال مقالات که در وبسایت فصلنامه موجود است ما را در انجام این مهم یاری نماييد .

☆ اعضای هیات تحریریه فصلنامه «پژواک زنان در تاریخ » عبارتند از :
خانم دکتر منصوره اتحادیه
خانم دکتر ژاله آموژگار
خانم دكتر سهيلا ترابي فارسانی
خانم دکتر پروين تركمني اذر
اقای دکتر داریوش رحمانیان
خانم دكتر روح انگيز كراچي
خانم دکتر مریم عاملی رضایی
دکتر علیرضا ملایی توانی
دکتر سیروس نصرالله زاده
خانم دکتر الهام ملک زاده
خانم دكتر شيرين احمدنيا
خانم دکتر شکوه السادات حسینی
خانم دکترشهلا اعزازی
خانم دکتر مریم صانع پور
خانم دکتر بهاره نصیری
دکتر عبدالرحمان حسنی فر
دکتر حسینعلی نوذری
~~~~~~
☆آدرس وب سايت :
pezhvakzanan.ir
☆ايميل:
pezhvakzanan@gmail.com