با هدف تقویت اقتصاد مقاومتی؛جدول امتیاز ترفیع اساتید دانشگاه آزاد منتشر شد
با هدف تقویت اقتصاد مقاومتی؛جدول امتیاز ترفیع اساتید دانشگاه آزاد منتشر شد
دانانیوز: براساس برنامه جدید دانشگاه آزاد قرار است از فعالیت های فناورانه و نوآورانه اساتید حمایت شود و بر این اساس امتیازاتی برای ترفیع سالیانه در نظر گرفته شده است.

به گزارش دانانیوز به نقل ازمهر، در راستای تداوم برنامه‌های دانشگاه آزاد برای تبدیل آن به دانشگاه حل مسئله، به‌تازگی آیین‌نامه حمایت از فعالیت فناورانه اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد توسط رئیس دانشگاه به رؤسای واحدهای استانی ابلاغ شد.

آیین‌نامه «حمایت از فعالیت فناورانه اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد» در راستای ترویج و توسعه فرهنگ نوآوری و کارآفرینی مبتنی بر فناوری و زمینه سازی برای تحقق اهداف دانشگاه آزاد به عنوان دانشگاه حل مسأله، زمینه سازی تجاری سازی و تدوین سیستم‌های انگیزشی برای کاربردی شدن دستاوردهای علمی اعضای هیأت علمی در پاسخ به نیازهای اقتصادی و صنعتی کشور ابلاغ شد.

افزایش تاثیر اجتماعی دانشگاه و نقش آن در حل مسائل کشور در راستای منویات مقام معظم رهبری در بند دوم و پنجم سیاست‌های ابلاغی علم و فناوری، تقویت و افزایش انگیزه اعضای هیات علمی برای مشارکت در طرح‌های فناورانه، فراهم کردن زمینه اشتغال برای دانشجویان و دانش آموختگان، تقویت اقتصاد مقاومتی، تقویت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری واحدهای دانشگاهی در موضوع تخصصی سراهای نوآوری و تشویق اعضای هیات علمی فناور و متخصص در زیست بودم سراها از اهداف تدوین این آیین نامه به شمار می‌رود.

وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، در همین رابطه اظهار کرد: با ابلاغ این آیین‌نامه امیدوار هستیم، شاهد افزایش سطح کیفی مبانی علمی در کشور باشیم؛ چرا که موتور محرک علم و دانش کشور، مزیت‌هایی برای اقتصاد و صنعت کشور به ارمغان خواهد آورد.

ضرغامی درباره امتیازات این فعالیت‌ها برای اعضای هیات علمی گفت: در این آیین نامه ترفیع اعضای هیات علمی در دو بخش دیده شده است؛ نخست اینکه استادی مشارکت آموزشی در حوزه فناوری دارد؛ مثلاً دانشگاهی مرکز رشد دارد و هیات علمی به عنوان منتور و مشاور، آموزش‌هایی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. مثالی دیگر اینکه استاد یک سمینار و یا همایشی را با موضوع کارآفرینی برگزار می‌کند و یا خود او به عنوان سخنران در مراسم حضور پیدا می‌کند؛ در این شرایط استاد مالکیت شرکتی و فناوری ندارد اما معیارهای مرتبط با آموزش و ترویج فناوری را دارد که امتیازهایی برای ترفیع او در بخش پژوهشی و اجرایی در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در بخش دوم عضو هیات علمی، مالکیت شرکتی و فناورانه دارد، گفت: یعنی به طور مثال مدیر عامل و یا عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان است. این عضو هیات علمی می‌تواند امتیاز پژوهشی و بخشی از امتیاز اجرایی را از این محل کسب کند.

ضرغامی تصریح کرد: اعضای هیات علمی متقاضی برای استفاده از مزایای این آیین نامه باید مستندات خود را از طریق سامانه ساجد به شورای مدیریت فعالیت‌های دانش بنیان ارائه کنند تا بعد از بررسی و تایید روسای استان‌ها به معاونت تحقیقات و فناوری و نوآوری معرفی شوند.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد بیان کرد: اعضای هیات علمی فعال در زمینه نوآوری و فناوری که هنوز به مرتبه استادیاری نرسیده‌اند، یا به عنوان دانشجوی دکتری اشتغال به تحصیل دارند به شرط گذراندن آزمون جامع از مزایای ترفیع سالیانه متناسب با این آیین نامه می‌توانند بهره مند می‌شوند.

وی اضافه کرد: بر اساس این آیین نامه به اعضای هیات علمی فعال در زمینه فناوری و نوآوری شاغل در واحدهای دانشگاهی فاقد امکانات و زیرساخت‌های فناورانه، اجازه داده می‌شود با کسب موافقت واحدهای دارای زیرساخت‌های لازم در آن واحدها به فعالیت فناورانه پرداخته و از مزایای آیین نامه بهره مند شوند.

نحوه امتیازدهی به اساتید برای ترفیع سالیانه بر اساس فعالیت‌های فناورانه و نوآور به شرح زیر است؛