افتتاح نمایشگاه “مد، لباس و صنایع دستی” در دانشگاه سیستان و بلوچستان/ حضور۹۷ اثر در بخش رقابتی این نمایشگاه
افتتاح نمایشگاه “مد، لباس و صنایع دستی” در دانشگاه سیستان و بلوچستان/ حضور۹۷ اثر در بخش رقابتی این نمایشگاه
دانانیوز: برپایی این نمایشگاه منجر به تقویت انگیزه ها و امید دختران دانشجو به منظور مشارکت در فعالیت های اجتماعی شود.

به گزارش دانانیوز به نقل پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، محمد هادی عسکری در مراسم افتتاح این نمایشگاه در سخنانی با اشاره به تفاهم نامه همکاری های مشترک با معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، روند اجرای برنامه های ذیل این تفاهم نامه را مثبت ارزیابی کرد و افزود: تجربه موفق بر پایی نمایشگاه مد، لباس و صنایع دستی در دوره قبل باعث شد تا این برنامه مجدداً برنامه ریزی و به عرصه اجرا در آید.
وی ادامه داد: شرایط پیش آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا موجب شد تا این برنامه در بستری متفاوت و با بهره گیری از محیط های غنی شده با فناوری برگزار شود.
عسکری الزام ایجاد شده مبنی بر برگزاری این برنامه به صورت مجازی را یک فرصت قلمداد نمود و خاطرنشان کرد: باید برنامه ریزی های لازم به منظور پذیرش و به رسمیت شناختن منطق حاکم بر فضای مجازی صورت پذیرد و دانشجویان نیز در این خصوص مهارت های مورد نیاز را کسب نمایند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت توانمند سازی دانشجویان برای ورود به عرصه اجتماع ادامه داد: با توجه به نیاز دانش آموختگان دانشگاهی به اشتغال، توانمندسازی جهت ورود به فضای کسب و کار از اولویت برخوردار است.
وی با اشاره به افزایش جمعیت دانشجویان دختر دانشگاه ها در سال های اخیر اظهار داشت: از آنجا که مشارکت اجتماعی دختران دانشجو از اهمیت برخوردار است، لذا ایجاد زمینه های لازم برای آنان در برنامه ها لحاظ شده است.
عسکری افزود: دانشجویان دختر می توانند با کسب مهارت های مورد نیاز خود را برای ورود به عرصه کسب و کار آماده نموده و علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده در فرآیند توسعه کشور سهیم شوند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود مد و لباس را از الگوهای فرهنگی جوامع دانست و افزود: با توجه به تنوع و جنبه های زیبایی شناسانه مد و لباس، بسط و ترویج این مقوله با رویکردهای فرهنگی و هویت ملی دارای اهمیت است و در این خصوص دختران و بانوان هنرمند دانشگاهی نقش آفرین هستند.
وی در پایان ضمن قدردانی از اهتمام رئیس و مسؤلان دانشگاه سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد: برپایی این نمایشگاه منجر به تقویت انگیزه ها و امید دختران دانشجو به منظور مشارکت در فعالیت های اجتماعی شود.
دکتر رضایی، رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم طی سخنانی با ابراز خرسندی از میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان در این دوره از نمایشگاه اظهار داشت: انتظار داشتیم که این نمایشگاه در حضور پر شور و نشاط دانشجویان برپا شود ولی شیوع این بیماری و توصیه ها به منظور رعایت دستورالعمل های بهداشتی موجب برپایی این رویداد در بستر فضای مجازی شد.
دانانیوز: وی ایجاد آمادگی به منظور ورود دانشجویان به عرصه کسب و کار را از جمله کارکردهای مراکز دانشگاهی دانست و خاطر نشان کرد: اجرای این قبیل برنامه ها در این راستا قابل صورت می پذیرد.
دکتر ابراهیم نوری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سیستان و بلوچستان با ارائه گزارشی از روند اجرای برنامه گفت: از ابتدای اعلام فراخوان نمایشگاه ۲۲۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد، ۹۵ اثر مربوط به صنایع دستی و ۱۲۵ در حوزه مد و لباس بوده است.
وی ادامه داد: ۹۷ اثر نیز در بخش رقابتی این نمایشگاه شرکت نموده اند.
نوری افزود: به منظور برقراری ارتباط دانشجویان با کارآفرینان و فعالان این عرصه ۳۱۰ اثر نیز از زنان کارآفرین در این نمایشگاه عرضه شده است.
وی در پایان یادآور شد: این نمایشگاه به مدت ۵ روز از طریق درگاه اینترنتی ww.icf.usb.ac.ir در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.