مجید زینلی: ذخیره خون  یک هفته ای به ۳ روز رسیده است!/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود
مجید زینلی: ذخیره خون  یک هفته ای به ۳ روز رسیده است!/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود
دانانیوز: مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به ۳ روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما است.

به گزارش دانانیوز به نقل خبرگزاری علم و فناوری، مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به ۳ روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما است.

وضعیت ذخیره خون در سازمان انتقال خون استان به چه صورت است؟

دانانیوز: مدیرکل انتقال خون اصفهان اظهار کرد: با توجه به این که به فصل سرما نزدیک می شویم و هرساله با نزدیک شدن به فصل سرما با کاهش اهدا کنندگان مواجهه هستیم و امسال مضاعف شده بیماری کرونا به این امر، نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به سه روز رسیده و بنابراین از اهداکنندگان و شهروندانی که شرایط اهدای خون دارند درخواست می کنیم که برا ای اهدای خون به به مراکز انتقال خون استان مراجعه کنند که بتوانیم پاسخگوی مراکز درمانی باشیم.

در دوره کرونا چه میزان نیاز خون افزایش یافته است؟

وی با بیان این که کسانی که کرونا گرفته اند اصلا نیازی به خون پیدا نمی کنند داروهای اختصاصی خودشان را بایستی مصرف کنند بیان کرد: فرقی نمی کند ما چه در دوران کرونا باشیم یا غیر این وضعیت باشیم نیاز استان معمولا روزانه چیزی حدود ۴۵۰ واحد خون است که الان با ۳۰ درصد کاهش روبرو هستیم که باز از شهروندان می خواهیم که این امر را حتما یاری کنند.

درباره پلاسما و افزایش نیاز به پلاسما در دوران کرونا؟

زینلی بیان کرد: شرایط اهدای پلاسما به این صورت است که کسانی که مبتلا به بیماری کرونا گشته اند و از زمان ترخیص از بیمارستان یک ماه گذشته باشد و اگر در خانه قرنطینه باشند یک ماه از زمان بهبودشان گذشته باشد می توانند با مراجعه به مرکز جامع اهدا کنندگان میدان خواجو همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۲ اهدای پلاسما انجام دهند.

روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم به همان قدر هم مصرف می شود

وی تصریح کرد: پلاسمایی که گرفته می شود اختصاصا برای بیمارانی است که در حال حاضر بستری هستند در بیمارستان و بنا به تشخیص پزشک احتیاج به پلاسما دارند به آنها تزریق می شود و روزانه هر چه قدر هم پلاسما بگیریم به همان قدر هم مصرف می شود که بطور میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما در روز گرفته می شود.

همکاری در دوران کرونا از نظر اهدای خون و پلاسما به چه صورت بوده است؟

مدیرکل انتقال خون اصفهان اظهار کرد: همیشه مردم استان اصفهان در این امر خیر و خداپسندانه پیش قدم بوده اند و خوب هم مشارکت می کنند ولی با توجه به توصیه هایی که وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا می کند که پرتکلهای بهداشتی رعایت شود و تا جایی که ممکن است مردم از منزل خارج نشوید بخاطر همین تاثیر گذاشته و الا همیشه مردم اصفهان در این امر خیر شرکت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ضروریاتی که مردم می توانند برای خودشان در نظر بگیرند اهدای خون است که می توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون، خون خودشان را اهدا کنند در حال حاضر هم وضعیت ذخیره خون استان ۳ روز است که ذخیره ما همیشه بایست۷ روز باشد.

زینلی اظهار کرد: تقریبا روزانه چیزی حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ نفر مراجعه کننده برای اهدای خون داشتیم که ۴۵۰ نفر موفق به اهدای خون می شدند که از این آمار ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده که دست همه شهروندان را می بوسیم و درخواستی که داریم با مراجعه به مراکز انتقال خون، سازمان انتقال خون سازمان انتقال را یاری کنند که ما بتوانیم پاسخگوی مراکز درمانی باشیم.

وی بیان کرد: در خصوص شرایط اهدای خون به این صورت است که همه افرادی که هیجده سال تمام تا ۶۰ سال تمام باشند می توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون در صورتی که در سلامت کامل از نظر جسمی و روحی باشند خون خودشان را اهدا کنند آقایان هر سال ۴ مرتبه یعنی هر سه ماه یکدفعه و بانوان هر چهار ماه یک دفعه یعنی سالی سه مرتبه می توانند خون اهدا کنند.

مدیرکل انتقال خون اصفهان در خصوص شرایط اهدای پلاسما گفت: برای اهدای پلاسما هم کسانی که دچار بیماری کووید۱۹ شده باشند و ۳۰ روز از زمان ترخیص از بیمارستان یا اگر منزل قرنطینه بوده اند از بهبودی آنها ۳۰ روز گذشته باشد با همان شرایط اهدای خون که ۱۸ سال تمام تا زیر ۶۰ سال است درصورت صحت و سلامت کامل که بیماری خاصی نداشته باشند بعد از پذیرش و معاینه توسط پزشک مرکز انتقال خون اگر شرایط اهدای خون را داشته باشند می توانند پلاسمای خون خود را اهدا کنند.