هوش مصنوعی در آینده بشر؛ دکتر بهروز نقویان: همه فعالیتها برای ماندن و موفق شدن به هوش مصنوعی نیاز دارند! / متاسفانه در کشور ما کوچکترین اثری از این دستاورد بشری دیده نمی شود!
هوش مصنوعی در آینده بشر؛ دکتر بهروز نقویان: همه فعالیتها برای ماندن و موفق شدن به هوش مصنوعی نیاز دارند! / متاسفانه در کشور ما کوچکترین اثری از این دستاورد بشری دیده نمی شود!
دانانیوز: گوگل در حال کار بر روی یک دستیار هوش مصنوعی است که می تواند تماس هایی شبیه به انسان برای قرار ملاقات ها ، مثلاً در آرایشگاه محله شما برقرار کند. علاوه بر کلمات ، سیستم زمینه و ریزه کاری را درک می کند.

به گزارش گروه فناوریهای پیشرفته دانانیوز، دکتر بهروز نقویان پژوهشگر و متخصص هوش مصنوعی و هوشمندسازی ایران در یادداشتی که برای دانانیوز فرستاده اند، از وضعیت کشور ما در این عرصه مهم و پیشرفته مطالب ارزشمندی را یادآور شده اند که برای فعالان این حوزه مفید و کاربردی است، ضمن سپاس از این استاد و اندیشمند کشورمان یادداشت ایشان را در ادامه می خوانیم:

دانانیوز، دکتر بهروز نقویان_ در حالیکه دنیای بسرعت به سوی کاربردهای استراتژیک و اساسی کشورها هجوم آوردهاست در کشور ما کوچکترین اثری از این دستاورد بشری دیده نمی شود و متاسفانه بسیاری منکر وجود چنین ابزای می شوند وهنوز از سیستم سنتی ۲۰ سال پیش استفاده می شود .وقت آن رسیده اندیشمندان و متخصصان در عرصه اقتصاد و صنعت تحول اساسی ایجاد نمایند.
تقریباً هیچ صنعت بزرگی وجود ندارد که هوش مصنوعی مدرن نداشته باشد به طور خاص ، عملکردهای عینی را با استفاده از مدل های آموزش داده انجام ندهد و اغلب در گروه های یادگیری عمیق یا یادگیری ماشین قرار می گیرد – تحت تأثیر قرار گرفته است. این امر به ویژه در چند سال گذشته شدت یافته است، زیرا به دلیل اتصال قوی اینترنت اشیا ، گسترش دستگاه های متصل و پردازش سریعتر رایانه ای ، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

برخی از بخشها در آغاز سفر هوش مصنوعی خود هستند ، برخی دیگر از مسافران باسابقه هستند. هر دو باید یک راه طولانی را طی کنند.
حمل و نقل: اگرچه کامل شدن آنها ممکن است یک دهه یا بیشتر طول بکشد ، اما اتومبیل های خودکار روزی ما را از مکانی به مکان دیگر منتقل می کنند.
ساخت: ربات های مجهز به هوش مصنوعی در کنار انسان برای انجام طیف محدودی از کارها مانند مونتاژ و انباشته کار می کنند و سنسورهای تجزیه و تحلیل پیش بینی باعث می شوند تجهیزات به راحتی کار کنند.
بهداشت و درمان: در زمینه مراقبت های بهداشتی هوش مصنوعی ، بیماری ها با سرعت و دقت بیشتری تشخیص داده می شوند ، كشف دارو با سرعت بیشتری انجام می گیرد و دستیاران پرستاری مجازی بیماران را تحت نظر دارند و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ به ایجاد تجربه شخصی تر بیمار كمك می كند.
آموزش: کتب درسی با کمک هوش مصنوعی دیجیتالی می شوند ، مربیان مجازی در مراحل اولیه به مربیان انسانی کمک می کنند و تجزیه و تحلیل چهره دانش آموزان را برای تعیین اینکه چه کسی در تلاش است یا خسته می شود و می تواند تجربه را متناسب با نیازهای فردی آنها تعیین کند ، اندازه گیری می کند.
رسانه: روزنامه نگاری نیز هوش مصنوعی ا از آن بهره مند خواهد شد. بلومبرگ برای کمک به درک سریع گزارش های پیچیده مالی از فناوری سایبورگ استفاده می کند. آسوشیتدپرس از توانایی های زبان طبیعی برای تولید ۳۷۰۰ داستان و گزارش در سال استفاده می کند .
خدمات مشتری: گوگل در حال کار بر روی یک دستیار هوش مصنوعی است که می تواند تماس هایی شبیه به انسان برای قرار ملاقات ها ، مثلاً در آرایشگاه محله شما برقرار کند. علاوه بر کلمات ، سیستم زمینه و ریزه کاری را درک می کند.
اما این پیشرفت ها (و بسیاری دیگر ، از جمله این محصول جدید) فقط آغاز کار است