۲۲ هزار دانشجو تحت پوشش بهزیستی / ۱۰ هزار دانشجو دارای معلولیت
۲۲ هزار دانشجو تحت پوشش بهزیستی / ۱۰ هزار دانشجو دارای معلولیت
دانانیوز: رییس مرکز فناوری اطلاعات، تحول اداری و توسعه خدمات بهزیستی اظهار کرد: از میان حدود ۲۲ هزار نفر دانشجو تحت پوشش این سازمان، حدود ۱۰ هزار و ۱۰۴ دانشجو دارای معلولیت هستند که ۲۷۰۰ نفر از تعداد کل دانشجویان در دانشگاه‌های روزانه و دولتی و سایرین در دانشگاه‌های آزاد مشغول تحصیل‌اند.

به گزارش دانانیوز به نقل از ایسنا، دکتر مجید رضازاده در مراسم تقدیر از پذیرفته شدگان دارای معلولیت در کنکور سراسری با بیان اینکه حدود ۴۵ درصد از دانشجویان دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند، ادامه داد: از میان دانشجویان تحت پوشش این سازمان حدود ۱۰۹ نفر در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، حدود ۶۲۵ نفر در مقطع دکترا و بالغ بر ۳۰۰۰ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و کاردانی و حدود ۱۴۵۰۰ نفر در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل‌ هستند.

وی افزود: بالغ بر ۵۰ درصد از دانشجویان دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی، معلولیت‌های جسمی و حرکتی دارند.

به گفته وی، از جمله فعالیت‌های عمده و مهم سازمان بهزیستی حمایت از دانشجویان به عنوان یکی از ابزارهای توانمند سازی افراد دارای معلولیت و ایجاد فرصت‌های برابر برای تمام افراد جامعه و دسترسی به امکانات، رشد و ارتقای مادی و معنوی آن‌ها است از این رو سازمان‌ بهزیستی هر ساله این حمایت‌ها را گسترش می دهد.
رضازاده با اشاره به فعالیت مرکز فناوری اطلاعات، تحول اداری و توسعه خدمات بهزیستی در دو سال اخیر در جهت نظم بخشی بهتر امور دانشجویان همچنین گفت: معاونت پشتیبانی کمیته تخصصی را در راستای حمایت از دانشجویان و مباحث ارتقایی در این حوزه، تشکیل داده است که این تغییر رویکرد به تهیه شیوه نامه حمایت مالی منجر شده است.

وی گفت: علیرغم اینکه در سال‌های گذشته تنها از دانشجویان قبول شده در دانشگاه‌های غیر دولتی حمایت انجام می‌شد، در سال جاری این حمایت‌ها از دانشجویان قبول شده در دانشگاه‌های دولتی نیز انجام می‌شود و کمک‌های تشویقی به آنها ارائه می‌کند. این سازمان سامانه‌ فرآیند محوری را نیز تنظیم کرده است که می‌تواند با رویکرد الکترونیک منجر به شفاف سازی، وحدت رویه و افزایش سرعت شود.

به گفته رضا زاده، کمک‌های دیگری نظیر تفاهم نامه با سایر دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد که بخش اعظم دانشجویان تحت پوش بهزیستی در دانشگاه آزاد مشغول تحصیل می‌شود، انجام شده است و این سازمان بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان بودجه کمک به تحصیلات دانشجویی افراد دارای معلولیت هزینه کرده است .

رییس مرکز فناوری اطلاعات، تحول اداری و توسعه خدمات بهزیستی در انتها گفت: با الکترونیکی کردن این خدمات پیش بینی می‌شود حدود ۳۰ درصد در منابع خود صرفه حویی داشته باشیم و بتوانیم هرچه بهتر از افراد مستحق حمایت‌ کنیم.