حمید زادبوم: محصولات دانش بنیان در توسعه صادرات غیرنفتی و خلق ارزش افزوده بسیار کمک می‌کند
حمید زادبوم: محصولات دانش بنیان در توسعه صادرات غیرنفتی و خلق ارزش افزوده بسیار کمک می‌کند
دانانیوز: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی با توجه به اقدامات گسترده‌ای که در راستای توسعه بازارهای صادراتی شرکت‌های دانش بنیان انجام داده است می‌تواند به ما در تنظیم مقررات تجارت خارجی و راه‌اندازی دفاتر صادراتی، مراکز تجاری و پایانه‌های تخصصی صادراتی محصولات دانش‌بنیان در کشورهای هدف صادراتی کمک کند.

به گزارش دانانیوز به نقل روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، حمید زادبوم، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان توسعه تجارت ایران، یکی از اولویت‌های این سازمان را توسعه صادرات غیرنفتی عنوان کرد و گفت: صادرات تولیدات دانش بنیان در توسعه صادرات غیرنفتی و خلق ارزش افزوده به کشور کمک می‌کند که ما نیز باید در چارچوب اقتصاد بین‌الملل پیش برویم.
وی هدف از امضای این تفاهمنامه را نوسازی تجارت و اقتصاد با استفاده از محصولات دانش بنیان صادراتی عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف ما رساندن شرکت‌های دانش بنیان به تراز تجارت بین‌المللی است لذا باید چارچوب تجارت بین‌المللی از طرف شرکت صادر کننده پذیرفته شود.
زادبوم بر عدم انطباق نمایشگاه‌های دائمی با استانداردهای بین‌المللی تاکید کرد و گفت: نمایشگاه‌های دائمی در خارج از کشور باید مطابق با استانداردهای بین‌المللی باشد که امروز از بین چندین نمایشگاه بین‌المللی خارجی، نمایشگاه دائمی کنیا در این عرصه موفق عمل کرده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: دشمنان به دنبال حذف ایران از عرصه تجارت و اقتصاد بین‌الملل هستند که با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی و صادرات محصولات دانش بنیان مطابق با استانداردهای مدرن و بین‌المللی می‌توانیم با این حرکت مبارزه کنیم.
وی تاکید کرد: با اقدامات گسترده‌ای که صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه بازارهای صادراتی شرکت‌های دانش بنیان انجام داده است، این صندوق می‌تواند به ما در تنظیم مقررات تجارت خارجی و راه‌اندازی دفاتر صادراتی، مراکز تجاری و پایانه‌های تخصصی صادراتی محصولات دانش¬بنیان در کشورهای هدف صادراتی کمک کند.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان خاطرنشان کرد: همکاری ما با صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب این تفاهمنامه منجر به شناسایی شرکت‌های دانش بنیان از غیر دانش بنیان، تنظیم مقررات تجارت خارجی و اعطای امتیازات ویژه مانند تعرفه‌های گمرکی واردات و صادرات و تامین منابع ارزی به شرکت‌های دانش بنیان می‌شود.
در ادامه این مراسم، دکتر بدری، مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی به عدم ارتباط علم و اقتصاد اشاره کرد و گفت: درک فناوری کلید درک توسعه است. ما به لحاظ دانشی و علمی از توانمندی‌های بالایی برخورداریم اما از طریق تجاری‌سازی ایده‌های فناورانه می‌توانیم ارزش افزوده و خلق ثروت برای کشور داشته باشیم و امکان صادرات محصولات دانش بنیان نیز مزیت‌های مختلفی چون ارزش افزوده برای ما دارد.