دستاورد تسلا؛ فروش خودروی خورشیدی که هرگز نیازی به شارژ ندارد!
دستاورد تسلا؛ فروش خودروی خورشیدی که هرگز نیازی به شارژ ندارد!
دانانیوز: یک شرکت آمریکایی خودروی خورشیدی‌اش را که هرگز نیازی به شارژ کردن پیش‌فروش کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت آن را به قیمت ۲۶ هزار دلار فروخت.

به گزارش دانانیوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، شرکت آپترا (Aptera) این خودروی خورشیدی با ساختار آینده‌گرا را با مواد بسیار سبک و به گونه‌ای طراحی کرده که به روش آیرودینامیک کار می‌کند و خنک می‌شود.

فناوری «بدون شارژ» شرکت اپترا از یک پکیج خورشیدی یکپارچه تشکیل شده که بیش از ۶۵ کیلومتر را در روز و بدون نیاز به شارژ حرکت می‌کند و از این رو وسیله نقلیه را به خودرویی تبدیل می‌کند که برای اکثر رانندگی‌های روزانه بدون نیاز به سوخت مناسب است.

این وسیله نقلیه همچنین به یک پکیج باتری مجهز است که انرژی مورد نیاز آن را برای پیمودن هزار و ۶۰۰ کیلومتر تامین می‌کند و از این نظر از مدل S شرکت تسلا پیشی گرفته است. گفتنی است که این مدل خودروی تسلا فقط می‌تواند ۶۰۰ کیلومتر را طی کند.

کریس آنتونی، یکی از بنیانگذاران شرکت آپترا در این مورد می‌گوید: با فناوری «بدون شارژ» این شرکت، فقط نیروی خورشید است که خودرویتان را به حرکت درمی‌آورد. ما مدل چهار چرخ این خودرو را با قیمت اولیه ۲۵ هزار و ۹۰۰ دلار پیش‌فروش کردیم. برای این خودرو موتور‌های الکتریکی‌ای طراحی کردیم که با مایع داخل آن خود را خنک می‌کند و در عرض ۵/۳ ثانیه از صفر به سرعت ۹۷ کیلومتر در ثانیه می‌رسد و حداکثر سرعتی که برای آن در نظر گرفته‌ایم ۱۷۸ کیلومتر در ثانیه است. در صورت نیاز به برق نیز می‌توان آن را با یک خروجی استاندارد ۱۱۰ ولت شارژ کرد.

استیو فامبرو، بنیانگذار دیگر آپترا نیز می‌گوید: شاید ۶۵ کیلومتر مسافت زیادی به نظر نرسد، اما میزان مصرف این خودرو برای طی کردن این مسافت معادل میزان انرژی‌ای است که شما فقط برای پارک کردن خودرویتان استفاده می‌کنید. در واقع شما بدون اینکه هزینه‌ای برای این خودرو بکنید، روزانه شما را به مقصدتان می‌رساند. به همین دلیل فکر می‌کنم که این نوعی آزادی است که خیلی از مردم آن را دوست دارند.

گفتنی است که آپترا قصد دارد این خودرو را تا سال آینده میلادی تولید و تحویل آن را آغاز کند.