ابر کامپیوتر کوانتومی چینی ده میلیارد بار از کامپیوتر گوگل سریع‌تر است!
ابر کامپیوتر کوانتومی چینی ده میلیارد بار از کامپیوتر گوگل سریع‌تر است!
دانانیوز: در حال تهیه مقاله‌ای در این زمینه بودم و یک جنبه امنیتی تفوق چین این است که تقریبا هیچ پسورد متعارف در جهان در برابر قدرت و سرعت محاسبه کامپیوتر کوانتوم ایمن نیست.

به گزارش دانانیوز (سرویس فناوریهای پیشرفته و هوش مصنوعی) هلند، پروفسور بهمن ذوالفقارپور– چین در یازده دسامبر ۲۰۲۰ اعلام استیلای کوانتوم کرد؛ کامپیوتر کوانتوم چین که از فناوری کاملا متفاوت از پروتوتایپ گوگل کار می‌کند، صد تریلیون برابر از سریع‌ترین سوپرکامپیوتر متعارف موجود در جهان سریع‌تر است!

در حال تهیه مقاله‌ای در این زمینه بودم و یک جنبه امنیتی تفوق چین این است که تقریبا هیچ پسورد متعارف در جهان در برابر قدرت و سرعت محاسبه کامپیوتر کوانتوم ایمن نیست.

در چهارده دسامبر (امروز) خبر رویترز از هک شدن دیتابیس خزانه‌داری آمریکا توسط یک دولت خارجی و اعلام جلسه اضطراری منتشر شد و همزمان سرویس جی میل و یوتیوب در سطحی وسیع برای مدتی از دسترس خارج شد.

ممکن است هیچ یک از این دو خبر به کامپیوتر چینی مرتبط نباشد اما به دنیای جدیدی از نظر امنیت سایبری وارد شده‌ایم؛

کامپیوتر کوانتوم گوگل که یک سال پیش رونمایی شد، در عرض چند ثانیه قادر به محاسباتی بود که برای یک سوپر کامپیوتر متعارف هزاران سال طول می‌کشد.

«کامپیوتر کوانتومی چینی ده میلیارد بار از کامپیوتر گوگل سریع‌تر است»!

مدل‌سازی‌های هوش مصنوعی، مهندسی پروتئین و داروها و در کل شیمی کوانتومی از کاربردهای شناخته‌شده‌تر برای کامپیوترهای کوانتومی خواهد بود.دویچه وله آلمان

■ با سپاس فراوان از استاد عزیزو فرزانه جناب آقای پروفسور بهمن ذوالفقارپور بنیانگذار و رئیس کل بنیاد دوستی و توسعه روابط فرهنگی، علمی و تجاری بین ایران و هلند