یلدا رهدار: زبان صنعتگران ما با زبان فعالان دانشگاه از هم فاصله دارند!؟
یلدا رهدار: زبان صنعتگران ما با زبان فعالان دانشگاه از هم فاصله دارند!؟
دانانیوز: عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس گفت: وظیفه بزرگی بر عهده دانشگاه است که تولیدات علمی دانشگاه را به زبان صنعتگران نزدیک کند اما متاسفانه در این موضوع ضعف بسیاری وجود دارد و دانشگاه نتوانسته است زبان تولیداتش را به زبان نیاز صنعت نزدیک کند.

به گزارش دانانیوز به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در جلسه کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: یکی از دلایلی که صنایع ما در حال از دست دادن بازارهای جهانی و صادراتی خود هستند، ضعف صنایع ما در فناوری و بهره گیری از فناوری های نوین است.

وی با بیان اینکه زبان صنعتگران ما با زبان فعالان دانشگاه از هم فاصله دارند افزود: علاوه بر اینکه بسیاری از صنایع ما تکنولوژی های فرسوده دارند اما ضعف فناوری نیز در بنگاه های صنعتی و تولیدی ما وجود دارد.

راهدار اظهارداشت: مدیران ارشد تولید در کشور های پیشرفته باور دارند که “کارخانه های هوشمند ” که پایه های آن ها بر اساس استفاده از تکنولوژی های دیجیتال و هوش مصنوعی می باشند، قرار است باعث افزایش چشمگیر بهره وری و توانمندسازی کارکنان در جهت کار هوشمندانه شود.

وی اضافه کرد: با توجه به نیازسنجی از نقاط قوت و ضعف صنایع استان موضوع ایجاد کارگروه ویژه ارتباط صنعت و دانشگاه مورد توجه ما در این کمیسیون است که تلاش می کنیم در این کارگروه ضمن بررسی زمینه های همکاری های مشترک، صنعتگران استان را با دستاوردهای دانشگاه و استفاده کاربردی محصولات آشنا کنیم.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: وظیفه بزرگی بر عهده دانشگاه است که تولیدات علمی دانشگاه را به زبان صنعتگران نزدیک کند.متاسفانه ما در این موضوع ضعف داریم و دانشگاه نتوانسته است زبان تولیداتش را به زبان نیاز صنعت نزدیک کند به همین دلیل صنایع استان ما به شدت در حوزه فناوری ضعیف هستند.

راهدار با بیان اینکه اتاق بازرگانی فارس با راه اندازی کارگروه ویژه ارتباط صنعت و دانشگاه حوزه فاوا به توسعه تکنولوژی و پیشرفت صنایع می پردازد اظهارداشت: سالهاست که در کشور شعار ارتباط صنعت و دانشگاه سر داده می شود اما در واقعیت شاهد فاصله بین این دو بخش هستیم و ما در این کمیسیون به این نتیحجه رسیده ایم که در حوزه های تکنولوژی، فناوری و اطلاعات راه نرفته برای صنعت بسیار وجود دارد.

وی ، همچنین با اشاره به علوم داده تصریح کرد: تراکنش‌ها در سيستم‌هاي اطلاعاتي در صنايع و سطوح مختلف، انبوهي از داده‌ را گرد آورده که تحليل آن‌ها به سادگي امکان‌پذير نيست.

وی ادامه داد: با توجه به رشد نمایی حجم داده‌ در سازمان‌ها و صنایع مختلف و نیاز به عرضه‌ی خدمات با سطح کیفی بهتر نسبت به رقبا، استفاده از ابزارهای علوم داده، به‌عنوان یک مزیت رقابتی برای سازمان‌ها محسوب می‌شود، به شکلی که موجب کاهش هزینه‌، افزایش سود، تصمیم‌گیری خلاقانه و افزایش سهم بازار برای سازمان‌ها می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: علم داده، امروزه به ابزاری قدرتمند برای تصمیم سازان و تصمیم گیران در سازمان‌ها تبدیل شده است، تا بتوانند مشکلات و مسائل سازمانی خود را مبتنی بر داده‌های موجود، ساماندهی و مدیریت نمایند.

راهدار اظهارداشت: همچنین استفاده از داده‌ها به‌عنوان دارایی‌های مهم هر سازمان، اثر فراوانی بر رسیدن به اهداف و استراتژی‌های سازمانی دارد. امروزه علم داده نقش بسیار پررنگی در جهت ایجاد استراتژی ‌های موفق در تصمیم گیری یا روابط تجاری ایفا می‌کنند در اینجاست که صنعتگران از علم داده‌ها می توانند جهت مدیریت بهتر منابع استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: این حوزه نیز از ضعف های بزرگ بنگاه های اقتصادی استان است.

راهدار در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث ساماندهی وضعیت استخراج رمز ارزها و آخرین بخشنامه های صادر شده از وزارت صمت پرداخت و افزود: علیرغم آنکه پیش از یک سال است که دولت جلو فعالیت استخراج کنندگان رمز را گرفته است اما تاکنون ضوابط و دستورالعمال های لازم را تدوین و نهایی نکرده است و کشور این فرصت طلایی را که در شرایط تحریم می توانست کمک حال صنعتگران بوده و برای کشور نیز ارزش افزوده داشته باشد، عملا از دست داده است.

وی ادامه داد: آنچه تاکنون اتفاق افتاده است صرفا قیمت دستگاه های استخراج در سامانه بهین یاب بوده و دولت تا این لحظه حتی حقوق دولتی مربتط با دستگاه های وارداتی را اعلام ننموده است و این باعث شده است که همچنان تعدادی از استخراج کنندگان به صورت غیر قانونی فعالیت کنند و تعداد زیادی از دستگاه های موجود در کشور نیز خاموش باشند.

راهدار عنوان داشت: تعلل دولت در ساماندهی مراکز استخراج و همچنین تعرفه غیر معقول برق مصوب شده سبب شده است که ضمن از بین رفتن این فرصت طلایی، منابع بسیاری نیز هدر رود.

وی تصریح کرد: در این زمینه کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس نظرات کارشناسی خود را بارها اعلام کرده است اما عزمی در کشور برای راه اندازی مراکز استخراج وجود ندارد.

در ادامه این جلسه مهرداد سهرابی مدیر کل فناوری اطلاعات استان فارس نیز از ارتقای سه سایت روستایی اپراتور اول در استان در راستای توسعه و تقویت ارتباطات سیار و رفع مشکلات پوشش آنتن دهی و برخورداری مشترکان از خدمات مطلوب و شبکه پرسرعت همراه خبر داد.

وی ادامه داد: با تداوم ویروس کرونا و گسترس روزافزون فعالیت های مجازی، نیازها و دغدغه های مردم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت بویژه در روستاها که بیشتر متاثر از این شرایط بودند افزایش یافت و ضرورت توسعه زیرساخت های ارتباطی استان با توجه به مطالبات جدی در این بخش اهمیت یافت.

همچنین در این جلسه زهره عظیمی فر استاد دانشگاه شیراز با ارائه طرح خود با عنوان تحول بنيادين در كيفيت خدمات ترافيك که به عنوان طرح برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در سال ۹۹ انتخاب شده بود، با استفاده از سامانه های نهفته هوش مصنوعی پرداختند.

وی گفت: این طرح به شكل چشمگيري ميزان هزينه را كاسته و دقت را نيز افزايش خواهد داد و همچنين باعث خواهد شد كه اپليكيشن هاي بسياري وارد هوش مصنوعي در حوزه ترافيك شود.

عظیمی نژاد با اشاره به جزییات این طرح افزود: طرح تحول بنيادين در كيفيت خدمات ترافيك با استفاده از سامانه هاي نهفته هوش مصنوعی، به صورت كامل قابل اجرا و كاربردي است و هم اكنون آخرين سامانه دانشگاه شيراز در حوزه خودرو هوشمند در شهريورماه امسال از پليس تهران مجوز بهره برداري اخذ شد و اكنون در استان هرمزگان مورد بهره برداري قرار گرفته كه در اين سامانه سيستم نهفته هوش مصنوعي نيز بكار رفته و اجرايي شده است.