جذب بورسیه های فاقد رای دیوان عدالت اداری؛ کی‌نژاد:هر چه سریع‌تر مشکل بورسیه‌ها حل شود و نباید استثناء قائل شد!
جذب بورسیه های فاقد رای دیوان عدالت اداری؛ کی‌نژاد:هر چه سریع‌تر مشکل بورسیه‌ها حل شود و نباید استثناء قائل شد!
دانانیوز: معاون سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت: بورسیه‌هایی که رأی دیوان عدالت اداری را ندارند از مسیر مجوزهایی که برای وزارت علوم و بهداشت صادر شده است، جذب می‌شوند.

به گزارش دانانیوز به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دویست و شصتمین به ریاست ، رئیس هیئت عالی جذب، به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

کی‌نژاد در پیش از دستور این جلسه با اشاره به مدت زمان بررسی پرونده متقاضی برای جذب، گفت: طبق گزارش‌هایی که به هیأت عالی جذب ارسال شده ماندگاری برخی از پرونده‌ها در دانشگاه‌ها به مدت ۲۷۶ روز اعلام شده و در هیئت مرکزی جذب وزارت علوم این ماندگاری به ۴۴ روز کاهش داده شده است. البته ما معتقد هستیم مدت زمان بررسی پرونده متقاضی باید به ۲ هفته کاهش یابد.

همچنین جواد محمدی، دبیر هیئت عالی جذب در این جلسه پیشنهاد داد: در روند شکایت متقاضی به دانشگاه و وزارت علوم، باید پاسخ وزارت علوم و دانشگاه به صورت مکتوب به متقاضی ارائه شود و اگر فرد درخواست اجرای ماده ۱۵ را داشت، جواب مکتوب را برای رسیدگی به هیأت عالی جذب ارسال کند.

وی افزود: طبق مقررات، شاکی حق دارد ابتدا به هیئت اجرایی و بعد از ۲ هفته در صورت عدم رضایت به هیئت مرکزی و سپس به هیأت عالی شکایت کند تا پرونده وی بازنگری شود.

در ادامه با توجه به دستور اول جلسه که به پیگیری وضعیت بورسیه‌های وزارتین علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داشت، گزارشی از جذب ۱۱۲ بورسیه‌ بلاتکلیف توسط محمدرضا رضوان طلب دبیر هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ارائه شد.

رضوان طلب خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها برای اعلام نظر اولیه برای جذب بورسیه‌ها، ۱۰ روز مهلت داشتند و در حال حاضر اعمال ماده ۲۰ برای رأی‌های منفی اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها، در حال اجراست که حداقل ۲ هفته زمان می‌برد.

همچنین کی‌نژاد با تأکید بر لزوم حفظ بورسیه‌ها در کشور گفت: ما متعهد هستیم که این جوان‌ها را در کشور حفظ کنیم لذا ضرورت دارد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر لزوم اجرای کامل مصوبه آمایش آموزش عالی در فراخوان‌ سال جاری، خاطرنشان کرد: اگر این فراخوان‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی نباشد، سازمان امور استخدامی مجوز جذب صادر نخواهد کرد. همچنین هیئت عالی جذب نیز به جد به دنبال اجرایی شدن این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

رئیس هیئت عالی جذب تصریح کرد: گزارش اجرایی شدن مصوبه آمایش آموزش عالی در فراخوان سال جاری توسط هیئت مرکزی جذب وزارت علوم به هیئت عالی جذب ارائه شود.

صدرالدین صدری نوش آبادی، معاون سرمایه انسانی سازمان امور اداری و استخدامی کشور در ادامه گفت: برای بورسیه‌هایی که رأی قطعی دیوان عدالت اداری دارند، مجوز جذب صادر شده است.

وی افزود: بورسیه‌هایی که رأی دیوان عدالت اداری را ندارند از مسیر مجوزهایی که برای وزارت علوم و بهداشت صادر شده است، جذب می‌شوند چرا که طبق قانون باید نسبت دانشجو به استاد رعایت شود.