آغاز بکار «متنا»؛ تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های دانش‌بنیان
آغاز بکار «متنا»؛ تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های دانش‌بنیان
دانانیوز: مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران (منتا)، با هدف ارائه خدمات به تعاونی‌ها و شتابدهی فعالیت‌های این حوزه افتتاح شد.

به گزارش دانانیوز به نقل ازخبرگزاری دانشجو، علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران (متنا) در مورد عملکرد صندوق نوآوری در این حوزه بیان کرد: در حال حاضر ۱۲۲ تعاونی دانش بنیان از معاونت علمی مجوز دارند که از این تعداد ۱۰۱ شرکت فعال بوده و از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کرده‌اند. بر این اساس تاکنون ۱۶۰ فقره تسهیلات برای تعاونی‌های دانش بنیان به ارزش ۱۱۰ میلیارد تومان از صندوق نوآوری و شکوفایی اخذ شده است. میزان تسهیلات اعطا شده نسبت به تعداد تعاونی‌های دانش بنیان فعال نشان می‌دهد که برخی شرکت‌ها از چند سرویس مختلف استفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: توزیع تعاونی‌های دانش بنیان در سطح کشور معنادار است و تنها ۲۳ تعاونی دانش بنیان در تهران مستقر هستند؛ این در حالی است که بیشترین فراوانی شرکت‌های دانش بنیان در تهران است.

وحدت در مورد تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: با هدایت و کمک‌های دکتر ستاری و با توسعه حوزه دانش بنیان در کشور، خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در سال‌های اخیر به بیش از ۱۰ برابر رسیده است و بخش زیادی از شرکت‌های دانش بنیان از خدمات مالی صندوق نوآوری استفاده کرده‌اند. تسهیلات صندوق نوآوری بسیار متنوع است و برخی از این خدمات به تامین هزینه استقرار شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دارد. مرکز نوآوری و توسعه تعاون نیز در راستای توسعه فضای نوآوری در این حوزه و استقرار تعاونی‌های دانش بنیان راه‎اندازی شده است و می‌تواند از خدمات صندوق نوآوری در زمینه استقرار استفاده کند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان بیان کرد: ضمانت تعاون خدمت دیگری است که ظرف یک هفته آینده عملیاتی می‌شود و برای معرفی ظرفیت‌های بخش تعاون صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان این حوزه در خدمت هستیم.

در ادامه محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۲۳۰ میلیارد تومان خط اعتباری با نرخ ۱۲ درصد برای فعالیت تعاونی‌های دانش بنیان این مراکز خبر داد و گفت: ۲۰ میلیارد تومان برای حمایت از منتا، ۱۰ میلیارد تومان برای شهرستان‌ها و اندیشکده، جمعا ۳۰ میلیارد تومان کمک از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص یافته است.

وی با اعلام اینکه در بانک توسعه تعاون یک شعبه (VIP) که بتواند خدمات ویژه‌ای را به همه مراکز دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها ارائه کند، ایجاد شده است، گفت: همه مراکزی که تسهیل‌گر فعالیت تعاونی‌ها در کشور هستند اینجا نماینده دارند و این مرکز می‌تواند به تعاونی‌هایی که مشکل دارند راهنمایی و مشاوره بدهد. امیدوارم مسیر تقویت تعاونی‌ها را ادامه دهیم تا با اوج قدرت به دولت بعدی واگذار شود.