مدیریت به روش سردار سردار سلیمانی
مدیریت به روش سردار سردار سلیمانی
دانانیوز: قدیمی‌ها می گفتند که خاک داغ را سرد می‌کند، اینک مردم ایران درحالی سالگرد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی را برگزار کردند که تلاش دارند باانتخاب صبر در این رخداد تلخ ملی به یاد روزهای آینده و گرفتن انتقام این شهید باشند. اما یکی از مهمترین مسائلی که بایستی در این زمینه به آن توجه کنیم این است که تبیین راه و روش این شهید بزرگ و انگیزه وی برای پذیرش مسئولیت نه تنها بایستی به شکل درست، منطقی و قابل فهمی برای مردم و نسل جوان تشریح شود، بلکه این مکتب باید به عنوان الگویی برای مسئولین در هرکجا که هستند، تلقی شود.

به گزارش دانانیوز، اگر چه مجاهدت‌های بی‌نظیر حاج قاسم سلیمانی که در طول تاریخ ایران توانست مجد و عظمتی باشکوه را برای کشورمان به همراه آورد و ذلت را نصیب دشمن این انقلاب کند، اما پیروی از مکتب شهید سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی بعنوان نماد عزت، غیرت و هوش ایرانی که زندگی سراسر افتخار او که گفتمان مقاومت اسلامی بایستی هر لحظه یادآوری شود تا سایرین نیز جا پای او نهاده و این راه را همچنان ادامه دهند و این تنها اقدامی است که شاید کمی از تلخی شهادت این شهید بزرگوار بکاهد.
در حقیقت بزرگداشت شهادت شهید سلیمانی یادآور یک مسئله بزرگ است و آن این است که رفتار، راه و روش این قهرمانان ملی باید الگویی برای همه مسئولین در راه خدمت به مردم و انقلاب باشد.

*تبیین مکتب شهید سلیمانی
همانطور که مقام معظم رهبری در خصوص این شهید بزرگوار تاکید کردند، مکتب شهید سلیمانی در امتداد مکتب امام خمینی(ره) و مکتب قیام عاشورقرار دارد و باید ابعاد آن برای نسل حاضر و نسل آینده تبیین شود.
مسئولین بایستی بدانند چهره‌ای که هم انقلابی می‌اندیشد هم انقلابی عمل می‌کند و هیچ مانعی را در برابر عمل به احکام ولایت و دین به رسمیت نمی شناسد و هیچ سدی جلوی ترقی او را نمی گیرد.
درعین حال تبیین شخصیت این شهید بزرگوار مانع از تبلیغاتی می شود که در سراسر جهان علیه انقلاب اسلامی و مسلمانان صورت میگیرد، نمونه‌ای از این امر هدف گذاری دشمنان انقلاب و اسلام با معرفی چهره خشن داعش به عنوان چهره اسلام بود. دشمنان نظام در صدد بودند تا داعش را بر منطقه مسلط و مقاومت را خلع سلاح کنند و اسلام را وارونه به مردم معرفی کنند. اما حضرت آیت الله خامنه‌ای در این زمینه یادآور شدند: دشمن خواست و نتوانست اما ما خواستیم و توانستیم. آنها می‌خواستند اسلام داعشی را معرفی کنند اما نتوانستند چون شهید سلیمانی و سپاه قدس ظرفیت عظیمی را به برکت شهدا در منطقه ایجاد کردند.
محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در این باره به سیاست روز گفت: بایستی به این مکتب شناخت کاملی ایجاد شود و سیره، منش، رفتار و گفتار این شهید عزیز برای همگان مشخص شود.
وی افزود: مکتب حاج قاسم بود که توانست جوانان دهه ۶۰ و ۷۰ را به عارفان شب و مجاهدان روز تبدیل کند و این مکتب توانست بسیج و یکپارچگی مبارزان در جهان اسلام و مجاهدان آن را که آرزوی حضرت امام (ره)بود رقم بزند، اعم از زینبیون، فاطمیون، حیدریون ، حزب الله، انصار الله ، حشد الشعبی و …گرد هم بیاورد .
معاون اسبق حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با بیان اینکه مکتب حاج قاسم سلیمانی عزت بخش و چراغ راه آینده منطقه غرب آسیاست، اظهار داشت: در مکتب حاج قاسم سلیمانی مقاومت سرلوحه ملتها قرار می‌گیرد و این مکتب در حقیقت برگرفته از مکتب قیام عاشورا است.
وی سازش و تسلیم در برابر دشمن را در مکتب حاج قاسم سلیمانی بی معنا دانست و خاطرنشان کرد: در این مکتب برای خدمت به محرومان و مظلومان و مقاومت و پایداری و جنگیدن در برابر استکبار و رژیم صهیونیستی سر از پا شناخته نمی‌شود و در این مکتب است که وعده‌های الهی در سایه مکتب و ایمان ظهور پیدا می کند.
جوکار گفت: زمانی که این شهید عزیز وعده میدهد که ۳ ماه دیگر اثری از داعش و حکومت این گروه بر روی زمین نخواهد بود در حقیقت به وعده خود عمل می کند و محقق می سازد.

*روشهای شناسایی
فرمانده سابق سپاه پاسدارن در یزد، هرمزگان و چهار محال بختیاری، در این باره به سیاست روز گفت: امروز اگر بخواهیم این مکتب را به سایرین بشناسانیم باید با مطالعه و تحقیق وارد میدان شویم . با تفکر و تدبر در مورد منش، رفتار و اخلاق او تحقیق و بررسی کنیم و ویژگی‌های بزرگ شهید را به مردم بشناسانیم.
جوکار با تاکید بر اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی شخصیت بزرگ و ممتازی در کشور بود، افزود: نه تنها در سطح کشوری و منطقه‌ای بلکه در دنیا نیز شخصیتی بسیار ممتاز بود.
این کارشناس مسائل سیاسی و نظامی اظهار داشت:حاج قاسم سلیمانی نه تنها درسطح نظامی قابلیت‌های منحصر به فردی داشت بلکه در جلسات و مواضع و گفتگوهای دیپلماتیک شخصیتی شناخته شده به شمار می‌رفت که می‌توانست در بسیاری از جهات جلسات را به نفع خود تمام کند. به عنوان مثال او در یک جلسه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با موضوع مقابله با تروریست‌ها، روسیه توانست خود را همگام و همراه او کند.
وی گفت: این سرباز عزیز ولایت و فرمانده بزرگ، توانمندی و ظرفیت‌ها و ویژگی‌های بسیار زیادی داشت و همین امر موجب شناسایی او توسط دشمن شد. به همین جهت دشمن به سراغ او آمد و او را از صحنه خارج کرد و خود امریکا راساً به ترور این شهید ورود پیدا کرد و نیابتی هم در کار نبود، تا بزرگی و عظمیت چنین فردی در اذهان مردم ثبت نشود.

*ویژگی های مکتب شهید سلیمانی
اخلاص یکی از مشخصه‌های والای مکتب شهید سلیمانی است، کسی که همه وجود او آهنگ خدا دارد و برای خدا حرکت و جهاد می‌کند.
نباید از نظر دور داشت که یکی از مهمترین ویژگی‌های شیهد سلیمانی بصیرت بود، آیت الله سید ابراهمی رئیسی در خصوصی این ویژگی شهید سلیمانی گفت : کسی که بصیرت دارد، دوست و دشمن را خوب می‌شناسد و راه را به خوبی پیدا می‌کند. کسی که بصیرت دارد هیچ‌وقت ذلیل و خوار نمی‌شود و دشمن نمی‌تواند بر او سلطه یابد. از ویژگی‌های شخصیتی شهید سلیمانی داشتن بصیرت بود.
همچنین ولایت مدار بودن این شهید بزرگوار، از ویژگی‌های برجسته وی محسوب می شود. برخی ولایت‌شعار هستند و برخی ولایت‌مدار.
محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در این باره به روزنامه سیاست روز گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های مکتب حاج قاسم سلیمانی ولایی بودن است و رمز موفقیت آن تبعیت محض از ولایت به شمار می رود.
در عین حال می توان گفت ویژگی‌ای که توانست این شهید بزرگوار راهی برای جوانان قرار دهد مردمی بودن این شهید است. او در ردیف بالاترین فرماندهان کشور قرار داشت و توانست مدال‌های بزرگ و برجسته‌ای را از رهبر معظم انقلاب دریافت کند نه تنها در ایران بلکه در جهان چهره‌ای متماز شناخته می شود اما وقتی کنار خانواده شهدا بود یا به مردم سیل زده خوزستان کمک می کرد چهره یک پدر مهربان داشت که از مولای خود امیرالمومنین علی (ع) پیروی میکرد. او نگاهی تشریفاتی به مردم نداشت و حقیقتاً دوستدار کشور و مردم خود بود که این شاخصه‌ وی همان شاخصه انقلابی بودن است.

*الگو سازی
در این میان شاهد هستیم که در بسیاری از کشورهای جهان قهرمانان ملی به عنوان الگوی کشور محسوب می‌شوند تا ادامه دهنده راه آنان باشند.
نماینده مردم یزد و اشکذر با تاکید بر اینکه حاج قاسم سلیمانی در عمل یک الگو و قهرمان بود، گفت: حاج قاسم سلیمانی قهرمان حقیقی در دل مردم است و این به دلیل ویژگی‌هایی است که او ایجاد کرد.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره این قهرمان ملی افزود: حاج قاسم سلیمانی به فرموده رهبری قهرمان ملت ایران است و به دلیل وِیژگی‌های ارزشمند خودش، چون فداکاری، اخلاص و نوع دوستی مورد اقبال مردم بود و در سطح منطقه‌ای نیز قهرمان امت اسلامی بود که با رفتار بلند و نگاه عمیقش به شرایط، دنیا را تحت تاثیر خودش قرار داد.
جوکار تاکید کرد: رمز مقاومت در منطقه سردار حاج قاسم سلیمانی است . تمام مردم منطقه آموخت که چگونه مستقل زندگی کند، او همچنین مدال افتخار و شکست مفتضحانه امریکا محسوب می شود. وی توانست تمام راهبردها و سیاست‌های امریکا در منطقه را به بن بست بکشاند.
این کارشناس مسائل سیاسی و نظامی با اشاره به اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی نظریه پایان تاریخ از سوی امریکا را مردود اعلام کرد، یادآور شد؛ الگوسازی باید در تمام زمینه‌های مرتبط به این شهید انجام شود، این فرد باید به عنوان سرداری که مجذوب ولایت است معرفی شود.
وی با بیان اینکه خود باوری از دیگر ویژگی‌های این شهید است، گفت: باید ویژگی‌های شخصیتی این شهید بزرگوار ترسیم و تبیین شده و در رساله‌هایی نوشته شود. همچنین این ویژگی‌ها می‌تواند الگوی پایان نامه و رساله‌های دانشجویی شود. باید در یک دهه به شخصیت این شهید پرداخته شود تا این راه شهید بزرگ برای نسل‌های آینده نیز به یادگار بماند.

*فرماندهی و مدیریت
معاون پارلمانی سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت؛از ویژگی‌های مهم مکتب حاج قاسم سلیمانی این بود که در فرماندهی و مدیریت پیشرو و جلودار است، شهید سلیمانی در میدان نبرد خود پیشگام و جلودار بود و در عمل همواره در میدان مبارزه و به عنوان یک عنصر خستگی ناپذیر که بالاترین اقتدار، عزت و عظمت را برای جهان اسلام و مسلمانان به ارمغان آورد، فعالیت می کرد.
وی افزود: امریکایی‌ها در گذشته اعلام کردند که ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه غرب آسیا هزینه کردند، اما در برابر این هزینه هیچ سود و فایده‌ای نبردند و آنچه که در این میان برای ایران حاصل شده است اقتدار برای انقلاب ونظام بود، که نمایشگر عظمت سردار سلیمانی است.
جوکار تاکید کرد: اگر مسئولین ما بخواهند افراد موفقی باشند، بایستی از این قهرمان ملی الگو بگیرند و خدمت گذار مردم باشند. شهید حاج قاسم سلیمانی خدمتگذار مردم مظلوم بود، در هرکجا از دنیا از یمن گرفته تا لبنان و عراق و سوریه او برای خدمت به مردم در صحنه حاضر بود. همچنین در داخل کشور اگر سیل، زلزله یا … رخ می‌داد او در کنار مردم قرار می‌گرفت. نمونه این موضوع سیل خوزستان بود که این قهرمان بزرگ در این منطقه حضور یافت و در کنار مردم و برای کمک به آنها تمام تلاش خود را کرد.
وی افزود: شاهد هستیم که در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل و جنگ هشت ساله تحمیلی، در جبهه مقاومت و سوریه و عراق این شهید بزرگوار در میدان حضور داشت و هیچگاه دستوری عمل نکرد. او با خدمت در میدان به رزمندگان روحیه می داد و روحیه جبهه مقابل یعنی تروریست‌ها و امریکایی‌ها را در هم می‌شکست .
نمایند مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: این حضور نکته بسیار مهمی است، امروز مردم کشور ما بیش از حد از مسئولین انتظار ندارند بلکه آنها می گویند اگر قرار است که مشکلاتی وجود داشته باشد برای همه باشد و اگر رفاه هم هست برای همه باشد. مردم از تفاوت معنا دار میان خود و برخی از مسئولین گله دارند.
وی اضافه کرد: اینکه عده‌ای از مسئولین به دنبال رانت باشند و با ضعف مدیریت خود به کشور صدمه بزنند برای مردم قابل قبول نیست . وقتی مردم شاهد هستند شخصی مانند شهید حاج قاسم سلیمانی بدون ادعا با تمام وجود به آنها خدمت می‌کند و در تمام بحران‌های کشور از جمله دفاع مقدس به نفع مردم این کشور شرایط را مدیریت کرده و بزرگی این مردم را در تاریخ ثبت کرده‌اند، نمی‌توانند در کنار آن موضوعاتی که اکنون از آن گله مند هستند، تحمل کنند.
جوکار خاطرنشان کرد: مسئولین باید مانند حاج قاسم سلیمانی روحیه خدمت گذاری را الگو قرار دهند، اگر روحیه مسئولین روحیه آقا بالا سری باشد و بخواهند تنها به مردم امر و نهی کنند و خود کناری بایستند مردم از آنها روی گردان می شوند. امروز می‌بینیم که شخصیتی که از سوی مردم به مدیریت پذیرفته می‌شود و یا رأی مردم را کسب می‌کند، بعد از مدتی از نظر مردم دور می‌افتد و کمترین اقبال به سمت وی وجود دارد.
وی گفت: مردم از مسئولین صداقت، کار شایسته و خدمتگذاری نمی بینند، اما اینکه چرا حاج قاسم سلیمانی قهرمان ملی و امت اسلامی می‌شود، برای اینکه این شخص از سن ۲۲ سالگی خدمتگزاری برای آنها را شروع کرد و تا ۶۳ سالگی دائماً در خدمت مردم کشورش بود، او در هر جا و هر مکان که لازم بود بر حسب فرمان ولایت حاضر می‌شد و نیازی نبود که به او توصیه دومی شود و کار خود را به خوبی انجام می‌داد. بنابراین اگر مسئولین با این روش و منش پای کار بیایند قدر مسلم در میان قلوب مردم جا می گیرند.
جوکار افزود: لقب او یعنی سردار دلها ازآنجا نشأت گرفته که او بر دلها حکومت می‌کرد و همراه مردم بود و این درس را از مکتب ولایت گرفت .نویسنده: کتایون مافی – سیاست روز