گذار شتابان هوش مصنوعی به نسل های بالاتر!
گذار شتابان هوش مصنوعی به نسل های بالاتر!
دانانیوز:درحالیکه رقابت کشورهای جهان چین وآمریکا بر سر تصاحب حوزه های کاربرد هوش مصنوعی است و به سوی نسل های پیشرفته تر هوش مصنوعی بسرعت پیش می روند ،متاسفانه حتی تفکر کاربرد کلان هوش مصنوعی وحل مشکلات کلان کشور به ذهن مدیران خطورنکرده است در حالیکه هوش مصنوعی تنها راه حل برای خلاصی از اقتصاد تک محصولی نفت می باشد .

به گزارش دانانیوز( سرویس فناوریهای پیشرفته و هوش مصنوعی)، *حامد نقویان – سه نوع هوش مصنوعی وجود دارد: هوش مصنوعی محدود یا ضعیف ، هوش مصنوعی عمومی یا قوی و هوش مصنوعی فوق العاده.
ما در حال حاضر فقط به هوش مصنوعی محدود دست یافته ایم.
کاربردهای دنیای واقعی و نظریه ذهنی دسته بندی می شوند که در زیر بیشتر به آنها خواهیم پرداخت:
هوش مصنوعی محدود
هوش مصنوعی محدود که به آن هوش مصنوعی ضعیف یا هوش مصنوعی باریک نیز گفته می شود ، تنها نوع هوش مصنوعی است که تاکنون با موفقیت به آن دست یافته ایم. هوش مصنوعی محدود هوش انسان را تقلید یا تکرار نمی کند ، بلکه فقط رفتار انسان را بر اساس طیف محدودی از پارامترها و زمینه ها شبیه سازی می کند.
تشخیص گفتار و زبان دستیار مجازی برنامه سیری در آیفون ها ، تشخیص بینایی اتومبیل های خودران و موتورهای پیشنهادی را که براساس سابقه خرید محصولی را که شما دوست دارید در نظر بگیرید. این سیستم ها فقط می توانند کارهای خاصی را یاد بگیرند یا به آنها آموزش داده شوند.
هوش مصنوعی محدود در دهه گذشته پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است ، که به دلیل موفقیت های یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق ایجاد شده است.
نمونه هایی از هوش مصنوعی محدود:
• سیری توسط اپل ، الکسا توسط آمازون ، کورتانا توسط مایکروسافت و سایر دستیارهای مجازی
• نرم افزار تشخیص تصویر / چهره
• ابزار نقشه برداری و پیش بینی بیماری
• تولید ربات های بدون سرنشین
• فیلترهای هرزنامه ایمیل / ابزار نظارت بر شبکه های اجتماعی برای محتوای خطرناک
• توصیه های محتوای سرگرمی یا بازاریابی براساس رفتار تماشا / گوش دادن / خرید
و اتومبیل های خودران

هوش عمومی مصنوعی
هوش عمومی مصنوعی که به آن هوش مصنوعی قوی یا هوش مصنوعی عمیق نیز گفته می شود ، مفهوم دستگاهی با هوش عمومی است که از هوش و رفتارهای انسان با توانایی یادگیری و استفاده از هوش خود برای حل هر مشکلی،تقلید می کند. هوش عمومی مصنوعی می تواند به گونه ای فکر کند ، درک کند و رفتار کند که در هر موقعیتی از انسان قابل تشخیص نباشد.
محققان و دانشمندان هوش مصنوعی هنوز به هوش مصنوعی قوی دست نیافته اند. برای موفقیت ، آنها باید راهی بیابند تا ماشین ها را آگاه کنند ، و یک برنامه کامل از توانایی های شناختی را برنامه ریزی کنند. ماشینها باید یادگیری تجربی را به سطح بعدی برسانند ، نه تنها کارآیی را در کارهای منفرد بهبود بخشند ، بلکه توانایی استفاده از دانش تجربی را در طیف وسیعی از مشکلات مختلف به دست آورند.
هوش مصنوعی فوق العاده
هوش مصنوعی فوق العاده ، هوش مصنوعی فرضی است که فقط از هوش و رفتار انسان تقلید یا درک نمی کند. هوش مصنوعی فوق العاده جایی است که ماشین ها خودآگاه می شوند و از ظرفیت هوش و توانایی انسان پیشی می گیرند.
مفهوم هوش مصنوعی فوق العاده این است که هوش مصنوعی بسیار شبیه احساسات و تجربیات انسانی است ، به طوری که فقط آنها را درک نمی کند ، بلکه احساسات ، نیازها ، اعتقادات و خواسته های خود را برمی انگیزد.
علاوه بر همانندسازی هوش چند وجهی انسانها ، هوش مصنوعی فوق العاده از لحاظ تئوریک در هر کاری که انجام می دهیم بسیار بهتر خواهد بود. ریاضیات ، علوم ، ورزش ، هنر ، پزشکی ، سرگرمی ها ، روابط عاطفی ، همه چیز. هوش مصنوعی فوق العاده دارای حافظه بیشتر و توانایی سریعتر در پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها و محرک ها خواهد بود. در نتیجه ، توانایی تصمیم گیری و حل مسئله موجودات فوق العاده هوشمند بسیار بالاتر از تواناییهای انسانها خواهد بود.
مارک زاکربرگ کمتر نگران این مسئله کنترل فرضی است و می گوید که مثبت بودن هوش مصنوعی بیش از منفی های احتمالی است.
اکثر محققان اتفاق نظر دارند که بعید به نظر می رسد هوش مصنوعی فوق هوشمند بتواند احساسات انسانی را به نمایش بگذارد و ما دلیلی نداریم که انتظار داشته باشیم هوش مصنوعی فوق العاده بدخواه شود. هنگام بررسی چگونگی تبدیل شدن هوش مصنوعی به ریسک ، دو سناریو اصلی به احتمال زیاد تعیین شده اند.
هوش مصنوعی فوق العاده در رسیدن به اهداف ، هرچه که باشد بسیار کارآمد خواهد بود ، اما اگر انتظار داریم سطح کنترل را حفظ کنیم ، باید اطمینان حاصل کنیم که این اهداف با اهداف ما همسو باشند.
آینده هوش مصنوعی
کاسپاروف استدلال کرد که ما در بحث هوش مصنوعی بیش از برد و باخت داریم ، و بجای منسوخ شدن ، انسانها ارتقا می یابند. کاسپاروف می گوید ، “مشاغل ناپدید نمی شوند ، بلکه تکامل می یابند. حذف افراد از مشاغل تکراری باعث خلاقیت بیشتر آنها می شود. آینده نسل بشر با خلاقیت پوشانده می شود.”
“آینده در مورد انسان ها و ماشین آلات است که با هم کار می کنند. هوش مصنوعی بیشترین چیزی را که می خواهید برایتان به ارمغان می آورد… که آن زمان است. چت بات ها بر اساس چشم انداز آینده ای ساخته شده است که انسانها و رباتها با هم کار می کنند ، رباتهایی که از سنگین ترین مسایل بر می آید ، بنابراین انسان می تواند بر خلاقیت تمرکز کند. در آخر ، فناوری های هوش مصنوعی ابزاری هستند که برای افزایش تجربه انسان و بهتر کردن زندگی ما ایجاد شده اند.

*پژوهشگر و مترجم پژوهشکده فناوری های پیشرفته و هوش مصنوعی