وزیر علوم: حل مشکلات کشور در گرو تبدیل دانش به فناوری است
وزیر علوم: حل مشکلات کشور در گرو تبدیل دانش به فناوری است
دانانیوز: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در رقابت نابرابر با دنیا، هم اکنون رتبه ۱۵ تولید و عرضه علم از آن کشور ماست و باید از این فرصت برای توسعه اقتصادی کشور بهره ببریم.

به گزارش دانانیوز به نقل از صداوسیما، آقای منصور غلامی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت راه و شهرسازی با وزارت علوم که در ساختمان شهدای راه آهن برگزار شد افزود: حل و فصل مسائل و مشکلات کشور با تبدیل دانش به فناوری و کاربست فناوری که محصول و فرآورده است، ممکن خواهد بود.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر این امر، سرعت بیشتری پیدا کرده است، مثلا در همین موضوع شیوع بیماری کرونا، شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان، اساتید و دانشجویان در یافته‌ها و توانمندی‌های علمی برای افزایش خدمت به مردم بوده‌ایم.

غلامی افزایش عمق تعاملات دانشگاه با صنعت، بویژه در حوزه‌های تخصصی و علمی کشور را جزو اتفاقات خوبی دانست که در کشور، توسعه یافته است.

وی گفت: آینده درخشانی پیش روی همکاری‌ها و مشارکت‌های دو بخش صنعت و دانشگاه در به نتیجه رساندن دستاورد‌های علم و فناوری در کشور است.

غلامی وجود ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور را که ۳۷ پارک آن زیر نظر مستقیم وزارت علوم است، ظرفیتی مناسب برای توسعه همکاری صنعت و دانشگاه دانست و افزود: ظرفیت اضافی در جمعیت دانشجویان کشور وجود دارد که می‌توان در توسعه علم و فناوری از آن بهره جست.

وی همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و وزارت راه و شهرسازی با دانشگاه‌ها را الگوی مناسبی برای توسعه همکاری‌های صنایع مختلف با دانشگاه‌ها دانست.

غلامی افزود: وظیفه اصلی وزارت علوم بسترسازی برای توسعه و رشد علم است,، اما در هدایت و پشتیبانی این امر نیز خود را موظف به همکاری و زمینه سازی می‌داند، بخصوص که قرار نیست ایران کشوری باشد که صرفا از تولیدات دیگر کشور‌ها استفاده کند.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید به کشور تولید کننده فناوری بدل شویم و توانمندی خوبی در بخش‌های توسعه گرای فعال در کشور وجود دارد.