رقابت نفس گیر ” فناوری نانو” با “فروش نفت”
رقابت نفس گیر ” فناوری نانو” با “فروش نفت”
دانانیوز: فعالان حوزه فناوری معتقدند در برخی از شاخه های فناوری توانسته ایم سهم بسزایی در بازارهای کشور ایفا کنیم و پیشرفت در این حوزه ها رسیدن به اهداف اقتصاد دانش بنیان را نزدیک تر از قبل کرده است.

به گزارش دانانیوز به نقل ازخبرگزاری مهر – میترا سعیدی کیا: چند سالی می‌شود که کلید واژه «اقتصاد دانش بنیان» به عنوان مهم‌ترین عامل تغییر و اتکا به دانش بومی در کشور ما شناخته می‌شود و مقام معظم رهبری نیز همواره به تحقق اقتصاد دانش بنیان و در ادامه این زنجیره، جهش تولید و شکوفایی دانش بنیان‌ها تاکید زیادی دارند. از این رو بی شک جاری شدن خون تازه در رگ‌های صنعت کشور در گروی رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان در حوزه‌های مختلف فناوری است.

ورود فناوری در حوزه‌های مختلف صنعت در کشور ما شاید آنچنان سبقه طولانی ندارد اما شتاب آن در برخی حوزه‌ها چشمگیر و تحول بخش بوده است. از همین رو این موضوع را در قالب گزارشی بررسی کردیم تا دریابیم فناوری‌های نوظهور امروزه چقدر توانایی ورود به اقتصاد کشور را دارند و اقتصاد چقدر و تا کجا می‌تواند متأثر از تکنولوژی باشد.

بر این سراغ مسئولان ستادهای مهم فناوری رفتیم تا به واکاوی جایگاه و نقش فناوری‌های نانو، بایو، سلول بنیادی، حمل و نقل پیشرفته، گیاهان دارویی و علوم شناختی در اقتصاد کشور بپردازیم.

تولید ثروت با فناوری نانو و تأثیر گذاری در اقتصاد کشور

دکتر علی محمد سلطانی، مدیر گروه سیاستگذاری و ارزیابی ستاد توسعه فناوری نانو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اهداف شکل گیری ستاد توسعه فناوری نانو، تأثیر گذاری در اقتصاد کشور با تولید ثروت از فناوری نانو به همراه بهبود کیفیت زندگی مردم بوده است.

مدیر دبیرخانه ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به سند دوم توسعه فناوری نانو که برای افق ۱۴۰۴ در این ستاد تنظیم شده و به تأیید دولت رسیده، گفت: البته نسخه جدیدتر این سند برای افق ۱۴۱۰ تنظیم شده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصویب ارائه شده است؛ دستیابی کشور به جایگاه مناسب در علم و فناوری‌نانو در بین کشورهای جهان، توسعه فناوری‌های بدیع با اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی بالا، ارتقا صنایع موجود با بهره‌گیری از فناوری‌نانو، صادرات پایدار به بازارهای منطقه‌ای و جهانی، ارتقای اثرگذاری فناوری‌نانو در بهبود کیفیت زندگی و اثرگذاری اجتماعی از اهداف این سند به شمار می‌رود.