مهندس میثم عباسی: ایده های خلاقانه و فناورانه در صنعت و تجارت، بیشترین بازدهی و کمترین هزینه ها را به تولیدکنندگان و بازرگانان هدیه کرده است
مهندس میثم عباسی: ایده های خلاقانه و فناورانه در صنعت و تجارت، بیشترین بازدهی و کمترین هزینه ها را به تولیدکنندگان و بازرگانان هدیه کرده است
دانانیوز: تحول آفرین ها بیشترین تأثیر را در اقتصاد دارند و هدف شان صرفا بومی و ملی نیست بلکه برنامه ریزی هایشان تاثیر گذاری و مبدل شدن به یک عامل تاثیر گذار در سطح جهانی می باشد.

به گزارش دانانیوز(گروه فناوریهای پیشرفته وهوش مصنوعی)،*مهندس میثم عباسی _با بروز انقلاب دیجیتال و ورود فناوری های نوین مانند اینترنت اشیا۲، هوش مصنوعی۳ و سیستم های هوشمند۴ به عرصه های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی، رویکرد های حال حاضر اقتصادی در سطح بین المللی به سمت بهره گیری هرچه بیشتر از نوآوری و ایده های خلاقانه در صنعت و تجارت با بهره گیری از این فناوری ها حرکت کرده اند. روند های فعلی در کسب و کار در حال جایگزینی با روند هایی هستند که کمترین هزینه را به شرکت ها و پیمانکاران تحمیل کنند و در عین حال دارای بیشترین بازده باشند و در این میان استارتاپ ها نقش عمده ای ایفا می کنند. در اکوسیستم های نوین تجاری شاهد انواع مختلفی از شرکت های نوآور و خلاق هستیم که هرکدام بسته به هدفی ایجاد شده اند. بر اساس آمار ها از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۳ رویکرد اغلب استارتاپ ها را کسب سود و اهداف مقطعی تشکیل می داد ولی به نظر می رسد از سال ۲۰۱۳ به بعد بخش اعظمی از رویکرد های استارتاپ ها عوض شده است و تلاش جهت ارزش آفرینی چه در سطح ملی و چه بین المللی جای اهداف صرفا مالی را گرفته است. این نوع استارتاپ ها را اصطلاحا تحول آفرین می نامیم. تحول آفرین ها بیشترین تأثیر را در اقتصاد دارند و هدف شان صرفا بومی و ملی نیست بلکه برنامه ریزی هایشان تاثیر گذاری و مبدل شدن به یک عامل تاثیر گذار در سطح جهانی می باشد.
طبق گزارش بنیاد کافمن۵ در سال ۲۰۱۶، استارت آپ های تحول آفرین شتاب زیادی در رشد داشته اند.
این شرکتهای با رشد بالا فقط ۱۵٪ از کل شرکتها را تشکیل می دادند. اما گزارش بنیاد کافمن تخمین مشخص کرد ۵۰٪ از کل مشاغل ایجاد شده در جهان توسط شرکت های جوانی ایجاد شده است که بخش اعظمی از فعالیت شان در بخش تحقیق و توسعه و همچنین فناوری های پیشرفته استوار می باشد و به نوعی شرکت های تحول آفرین محسوب می شوند.
تمرکز اصلی این مقاله بر روی شرکت های استارتاپی تحول آفرین قرار دارد. شرکت هایی که در ظاهر کوچک هستند اما اثرات زیادی در نظام اقتصادی بین الملل دارند.
بررسی اثرات استارتاپ ها در فرآیند های اقتصادی بین المللی و اکوسیستم مالی یک کشور یک موضوع چند بعدی و دارای جنبه های مستقیم و غیر و مستقیم است و از جهاتی نظیر میزان تاثیر، ساختار اقتصادی، نظام عرضه و تقاضا و بستر های رشد و توسعه را شامل می شود اما در ادامه به بررسی اثرات استارتاپ های تحول آفرین در ۵ حوزه کلیدی خواهیم پرداخت که مستقیما روی اقتصاد و حتی سبک زندگی اثر گذار اند و منجر به تحول و تکامل ساختار ها می شوند.

۱-  فناوری های پیشرفته و مزیت سیستم چابک

شرکت هایی که به طور کلاسیک از قدیم وجود داشته اند یا صاحبان شرکت های بزرگ در اغلب موارد در زمینه تحقیق و توسعه روی فناوری های موجود و نوآوری های بعدی سرمایه گذاری می کنند. در حالی که استارتاپ ها بیشتر به فناوری های جدید و نوآوری در سطوح پیشرفته توجه دارند. فارغ از بروکراسی چند لایه سازمانی در شرکت های کلاسیک، استارت آپ ها چابک تر هستند و می توانند با ارتباطات و تصمیم گیری سریع تر، ایده ای را تبدیل به محصول کرده و آن را بر اساس تقاضای مشتری بهبود بخشند. عامل زمان و بروکراسی کم در پیاده سازی و خلق یک محصول و خدمات و ارائه آن به متقاضی موضوعی است که در ادامه باعث ایجاد فضای کاری بهتر برای کارکنان نیز می شود و همچنین دارای پلن سود با بازده سریعتر می باشد. شرکت های غول پیکر مانند گوگل و مایکروسافت اغلب شرکت های نوپا را خریداری می کنند و از کانال آن ها برای بهبود نوآوری و افزایش فروش بهره می برند. سیستم ها و فرآیند های چابک و سریع نیز مورد توجه برنامه ریزان اقتصادی است.
۲- بازار های جدید همراه با فناوری های جدید
استارت آپ ها با معرفی محصولاتی که جهان را متحول می کنند، بازارهای جدیدی ایجاد می کنند یا بازارهای قدیمی را کاملا متحول می کنند. غول های امروزی مانند اپل، فیس بوک و گوگل استارت آپ های کوچک اما جاه طلبانه ای بودند که هرکدام با ایجاد تحول در حوزه ای مشخص به موفقیت دست یافتند.
فناوری های جدید اغلب فرصت های جدیدی را ایجاد می کنند که استارتاپ ها از آنها بهره می برند. در ادامه شرکت های نوپا با خلق ارزش در مقیاس گسترده باعث تحریک فضای رقابت می شوند که در ادامه اثرات اکتیو بالای اقتصادی دارد.
۳- تقویت تولید کالاها و خدمات
به گفته برایان ریچی و نیک سویشر (Bryan Ritchie and Nick Swisher )از مرکز IDEA ، استارت آپ ها به طور فزاینده ای از فناوری بالایی برخوردار هستند. این امر تولید کالاها و خدمات را افزایش می دهد. در گزارش سال ۲۰۱۷ مرکز تحقیقات اقتصادی دفتر سرشماری ایالات متحده، مشخص شد شرکت های دارای رشد بالا اغلب جوان هستند و کمک های بالایی به تولید و رشد بهره وری می کنند. در مقاله دیگری که در سال ۲۰۱۱ توسط اداره كسب و كارهای كوچك منتشر شد، مشخص شد که استارت آپ ها برای تولید درآمد بیشتر با همان سرمایه ورودی نسبت به شركت های قدیمی بازار مزیت بالاتری دارند.
۴- افزایش اشتغال
استارتاپ ها را می توان ذاتا خالق شغل نامید. از این رو شرکت های استارتاپی تاثیر بالایی بر رشد اشتغال زایی و ایجاد شغل دارند. از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۵ در آمریکا شرکت های موجود نابودکننده شغل بودند و سالانه ۱ میلیون فرصت شغلی توسط شرکت های بزرگ این کشور از بین می رفت. اما آمار ها نشان می دهند در حال حاضر در این کشور استارتاپ ها و شرکت های نوآور و نوظهور در سال اول خود به طور متوسط ​​سالانه ۳ میلیون شغل اضافه می کنند.
۵- تاثیرات مستقیم محلی
کارشناسان معتقدند مفهوم کلاسیک شهر ها مانند بسیاری از مفاهیم دیگر در حال تغییر است. با گسترش فناوری های نوین مفاهیمی مانند شهر های هوشمند رونق گرفته اند که به نظر می رسد از نسل جدیدی از سبک زندگی شهری و روابط اجتماعی را رقم خواهند زد.استارت آپ ها تغییر مستقیمی در بافت و سبک شهرهای محل استقرار خود دارند. برای نمونه های عینی این موضوع می توان تغییرات مایکروسافت بر شهر ردموند را نام برد. میزان جذب ساکنان دارای تحصیلات و مهارت های عالی در شهر های محل استفرار استارتاپ ها و شرکت های فناور زیاد است و به همین میزان درآمد ساکنین شهر های محل استقرار شرکت های فناوری و استارتاپ های موفق نیز در سطوح بالایی قرار دارد.

استارتاپ ها به عنوان یک موتور محرک اقتصادی
در دهه اخیر تاثیرات فناوری بر عرصه های تجاری به حدی پیشرفت داشته است که نوآوری برای ارائه محصولات و خدمات جدید را باید جزو لاینفک مجموعه هایی دانست که قصد بقا در بازار های روبه رشد آینده را داشته باشند و در این بین استارتاپ ها نقش بسزایی در بازار های نسل نوین دارند.
مطابق با آنچه بیان شد استارتاپ ها نه صرفا به عنوان شرکت هایی نوپا و خلاق بلکه به عنوان یکی از ارکان رشد اقتصادی مطرح می باشند و کشور هایی که دارای برنامه ریزی های توسعه اقتصادی با استفاده از ظرفیت های فناوری هستند به این موضوع واقف اند. جلوگیری از رکود اقتصادی با کمک برنامه هایی حمایتی برای کسب و کار های چابک و تحول آفرین از جمله اولویت های برنامه های تقویت اقتصادی دانش بنیان به شمار می رود. در این میان رفع موانع و کاهش زمان دسترسی به منابع مالی توسط شرکت های نوآور در کنار ارائه تسهیلات مالی و توانمند سازی شبکه ای استارتاپ ها از جمله برنامه هایی هستند که باعث رشد اکوسیستم اقتصادی استارتاپ ها و بخصوص استارتاپ های تحول آفرین می شوند.

*مهندس میثم عباسی / مشاور و فعال حوزه فناوری و صنعت / عضو پژوهشکده فناوریهای پیشرفته و هوش مصنوعی پژوهشگاه فرهنگ و هنر

Transformational startups and their role in Growth

منابع :
[۱]: Surowiecki, J. (2016, June 15). Why Startups Are Struggling. Retrieved from https://www.technologyreview.com/s/601497/why-startups-are-struggling/
[2]: Wadhwa, V. (2010, August 14). Startups Or Behemoths: Which Are We Going To Bet On? Retrieved from https://techcrunch.com/2010/08/14/startups-or-behemoths-which-are-we-going-to-bet-on/
[3]: Ritchie, B. & Swisher, N. (2018, July 15). THE BIG SMALL: THE ECONOMIC BENEFITS OF STARTUPS. Retrieved from https://ideacenter.nd.edu/news-events/news/the-big-small-the-economic-benefits-of-startups/ .
[4]: Ritchie, B. & Swisher, N. (2018, July 26). THE BIG SMALL: STARTUPS, THE ENGINE OF INNOVATION. Retrieved from https://ideacenter.nd.edu/news-events/news/the-big-small-startups-the-engine-of-innovation/
[5]: Parvinrouh, M. & Doedderlein. (2017, August 21). The role of startups in the economy. Retrieved from http://www.cobizmag.com/Trends/The-role-of-startups-in-the-economy/
[6]: Didar, A. F. (2016). Role of Startups in Economic Prosperity. Retrieved from https://www.startupgrind.com/blog/role-of-startups-in-economic-prosperity/
[7]: Entrepreneurship is Key to Economic Growth for Cities. (2018, April 7). Retrieved from https://digitalsplashmedia.com/2018/04/entrepreneurship-is-key-to-economic-growth-for-cities/