برگزیدگان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند
برگزیدگان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند
دانانیوز: برگزیدگان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند

به گزارش دانانیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ در این آیین برگزیدگان سی و هشتمین دوره کتاب سال در گروه‌های مختلف علمی و ادبی تقدیر می‌شوند.
در این دوره کتاب سال، ۳۷ هزار و ۷۱۲ اثر منتشر شده سال ۱۳۹۸ ارزیابی شدند که از این تعداد ۷۱ عنوان کتاب در دو سطح «برگزیده» و «شایسته تقدیر» انتخاب شدند.

نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین آثار دریافتی برای این جایزه، به حوزه ادبیات و بعد از آن به حوزه‌های کودک و نوجوان، علوم کاربردی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، هنر، دین، فلسفه و روان شناسی، علوم خالص، زبان و کلیات اختصاص داشت.
همزمان با جایزه کتاب سال، بخش بین الملل این جایزه با عنوان «جایزه جهانی کتاب سال» هم به برگزیدگان تعلق می‌گیرد.
این جایزه که به شناسایی و تقدیر آثار برتر کشور‌های دیگر در حوزه‌های مطالعات اسلامی و ایرانی می‌پردازد بیست و هشتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد.
براساس آمار، از میان بیش از هزار و ۸۰۰ عنوان کتاب شناسایی شده، ۹۵ اثر داوری شد که از این میان ۵۱ کتاب به مطالعات اسلامی و ۴۴ اثر به مطالعات ایرانی اختصاص داشت که در نهایت ۵ عنوان کتاب به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.
جایزه کتاب سال از سال ۱۳۶۲ به بهترین کتاب‌های چاپ شده در حوزه‌های علمی و ادبی تعلق می‌گیرد.
در این جایزه کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تألیف)، مستندنگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر بررسی نمی‌شود.