فهرست دانشگاه های موثر و برتر در مهارت آموزی
فهرست دانشگاه های موثر و برتر در مهارت آموزی
دانانیوز: جدیدترین آمار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور حاکی از افزایش برگزاری دوره های تخصصی و عمومی مهارت افزایی دانشجویان در سال ۹۹ است.

به گزارش دانانیوز به نقل از مهر، صنایع و سازمان‌های تخصصی به منظور ارتقای توان علمی و فنی خود و همچنین آشنایی با فناوری‌های جدید نیاز به دانش آموختگان با مهارت‌های خاص دارند. به همین منظور وزارت علوم با ساماندهی چنین دوره‌های مهارتی با مشارکت سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای دانشجویان در دانشگاه‌ها علاوه بر اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به ارتقای فنی واحد عملیاتی کمک کرده‌اند که بر این اساس هزینه‌های آموزش نیروها در واحدهای صنعتی نیز کاهش می‌یابد.

به منظور بهینه سازی و ساماندهی مهارت‌های دانشجویان دانشگاه‌ها و سایر مراکز آموزش عالی دفتر ارتباط با صنعت و دانشگاه وزارت علوم اقدام به پایش وضعیت دوره‌های مهارت آموزی عمومی و تخصصی کرده که بر همین اساس ۶۶ گزارش در سال ۹۹ از دانشگاه‌ها دریافت شد.

بر اساس آمار وزارت علوم، ۶ هزار و ۸۶ دوره مهارت افزایی در ۶۶ دانشگاه برگزار شد که در مجموع ۱۹۸ هزار و ۱۴۱ دانشجو در تمامی مقاطع در این دوره‌ها شرکت کردند. تعداد شرکت کنندگان به تفکیک در مقطع کاردانی ۷ هزار و ۴۱۶ نفر، در مقطع کارشناسی ۹ هزار و ۷۸۷ نفر و در مقطع دکتری ۱۱ هزار و ۹۶۲ نفر بوده است. با توجه به شرایط کرونایی یک هزار و ۵۹۳ دوره به صورت مجازی و ۴ هزار و ۴۹۳ دوره به صورت حضوری برگزار شد.

اکثر شرکت کنندگان دوره‌های مهارت آموزی در مقطع کارشناسی و پس از آن کارشناسی ارشد بوده‌اند که بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران نیز بیشترین گروه جمعیت بیکار با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. بر همین اساس برنامه‌ریزی دوره‌های مهارتی متناسب با بازار کار برای این مقطع تحصیلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای شناخت روند رشد دوره‌های مهارت افزایی در سال‌های اخیر برخی از شاخص‌های اساسی مانند تعداد دوره‌ها، تعداد دوره‌های عمومی و تخصصی، تعداد شرکت کنندگان و تعداد دوره‌هایی که با مشارکت واحدهای صنعتی برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس آمار اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها، ۶۲ درصد دوره‌های برگزار شده دوره‌های تخصصی و ۳۸ درصد دوره‌های عمومی بوده است که این امر نشان دهنده استقبال اکثریت دانشجویان از دوره‌های تخصصی با هدف جذب بیشتر در بازار کار و صنعت است. البته با توجه به اهمیت مهارت‌های عمومی و نرم، مسئولین و متصدیان دانشگاه‌ها باید اهتمام و توجه بیشتری را در تدوین و برگزاری دوره‌های عمومی داشته باشند.

با بررسی اطلاعات دریافتی از دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر مشخص شد که توسعه برنامه‌های مهارت افزایی (عمومی و تخصصی) در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از سال ۱۳۹۶ افزایش چشمگیری داشته است؛ این امر در حالی است که علی رغم وجود مشکلاتی در برگزاری دوره‌ها در سال جاری به دلیل پاندمی ویروس کووید ۱۹ همچنان روند مطلوبی را در برگزاری دوره‌های مهارت افزایی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شاهد هستیم.

با توجه به اطلاعات دریافتی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شاهد رشد دوره‌های مهارتی در دانشگاه‌ها هستیم. همچنین دوره‌های برگزار شده با واحدهای صنعتی نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است که این امر نشان دهنده تسهیل و افزایش ارتباطات نهاد آموزش عالی و واحدهای دانشگاهی با واحدهای صنعتی و اجرایی است.

همچنین با توجه به گزارش‌های ارسالی میانگین رشد تعداد دوره‌هایی که با مشارکت واحدهای صنعتی برگزار شده از ۵.۴ درصد در سال گذشته به ۹ درصد در سال جاری (۹۹) افزایش یافته است که نشان دهنده ارتباط هرچه بیشتر و مناسب‌تر دانشگاه‌ها با واحدهای صنعتی و دستگاه‌های اجرایی کشور است. دانشگاه‌های الزهرا، علامه طباطبایی و رازی به ترتیب بیشترین تعداد دوره با مشارکت واحدهای صنعتی را دارا هستند.

در جدول زیر جایگاه دانشگاه‌ها در برگزاری دوره‌های مهارت افزایی مشخص شده است؛

عنوان دانشگاهتعداد دوره‌های مهارت آموزی تخصصیتعداد دوره‌های مهارت آموزی عمومی
۱- دانشگاه صنعتی شریف۳۶۱۲۴۶
۲- دانشگاه گیلان۳۴۷۱۳۰
۳- دانشگاه محقق اردبیلی۱۹۹۹۹
۴- دانشگاه رازی۲۲۴۲۴
۵- دانشگاه صنعتی همدان۳۵۱۵۳
۶- دانشگاه سیستان و بلوچستان۱۱۴۷۱
۷- دانشگاه خوارزمی۵۰۱۳۰
۸- دانشگاه الزهرا۱۳۲۳۹
۹- دانشگاه اصفهان۱۰۱۴۹
۱۰- دانشگاه علامه طباطبایی۸۱۶۷
۱۱- دانشگاه شهید بهشتی۷۵۶۴
۱۲- دانشگاه کردستان۱۳۱۷
۱۳- پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران۱۱۸۷
۱۴- دانشگاه بیرجند۱۰۹۷
۱۵- دانشگاه صنعتی کرمانشاه۴۹۴۸
۱۶- دانشگاه بوعلی سینا۷۱۱۷
۱۷- دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان۳۷۵۱
۱۸- دانشگاه شهید مدنی آذربایجان۶۳۲۲
۱۹- مؤسسه آموزش عالی علم و هنر یزد۴۷۳
۲۰- مؤسسه آموزش عالی امام جواد یزد۲۲۲۱
۲۱- دانشگاه بجنورد۳۱۱۲
۲۲- دانشگاه لرستان۲۷۱۶

بر اساس جدول بالا، دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه گیلان و دانشگاه رازی بیشترین دوره‌های تخصصی و دانشگاه‌های صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی همدان و دانشگاه گیلان بیشترین دوره‌های عمومی مهارت افزایی را برگزار کرده‌اند.